EN    AR    KU   
چهارشنبه, 30 آذر 1390 10:28

نشست توليدكنندگان و بازرگانان استان كرمانشاه با سفير جمهوري اسلامي افغانستان

رئيس اتاق بازرگاني در ديدار با سفير افغانستان:

هر خللي در مسير پيشرفت اقتصادي يك كشور نقض حقوق بشر است

Afghan

در مراسمي كه صبح روز سه شنبه 29/9/90 در در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگاني كرمانشاه انجام پذيرفت، كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه ضمن خوش آمدگويي به سفير و وابسته ي بازرگاني افغانستان گفت: يكي از اهداف اتاق بازرگاني كرمانشاه بسط و افزايش مبادلات اقتصادي با كشورهاي همسايه ميباشد كه يكي از اين كشورها افغانستان است.

وي تصريح كرد: كشور افغانستان كشوري همسايه با تشابه فرهنگي، قومي و ديني ميباشد كه بايد از اين فرهنگ مشترك در جهت ايجاد تسهيلات در امور اقتصادي و تجاري دو كشور استفاده كرد تا به پيروزي دو كشور منجر گردد.

رئيس اتاق بازرگاني گفت: امروزه ديگر وسعت و پهناوري كشورها و داشتن منابع غني افتخار آفرين نيست و آنچه يك كشور را از ديگر كشورها متمايز مي نمايد وضعيت پيشرفت اقتصادي و رفاه و ثروت مردمان يك جامعه است.

وي ادامه داد: پيشرفت اقتصادي يك كشور شاخص پيشرفت مردمان آن كشور است و هرچه بتوان در جهت اقتصادي پويا و جهاني حركت كرد آن كشور موفق تر خواهد بود.

كاشفي با بیان اینکه هر خللی در مسیر پيشرفت اقتصادی به نوعی نقض حقوق بشر است، اظهار کرد‌: خیلی کشورها هنگامی که در زمینه سیاسی کم می‌آورند سعی می‌کنند در اقتصاد کشور‌ها خلل وارد کنند.

كاشفی با اشاره به سطح مبادلات تجاری ایران و افغانستان، اشاره كرد و گفت: سال گذشته صادرات ایران به افغانستان حدود یك ميليارد و دويست ميليون دلار بود و در 9 ماه امسال هم به یك میلیارد دلار رسیده و پیش بینی می شود تا پایان سال به بیش از صادرات سال قبل برسد.

کاشفی در ادامه استان کرمانشاه را استانی تجاری و تولیدی خواند و گفت: با وجود مشکلاتی که دوران جنگ در راه توسعه استان ایجاد کرد اما هم‌اکنون تمام دستگاه‌های اجرایی استان مصمم هستند تا کرمانشاه را در مسیر توسعه به جایگاه واقعی خود برسانند.

وی با اعلام اینكه سالانه حدود دو و نیم میلیارد دلار كالا از مرزهای استان كرمانشاه به خارج از كشور صادر می شود، گفت: نیمی از این كالاها یا تولیدات استان است یا از طریق تجار استان صادر می شود كه نشان دهنده پتانسیل بالای كرمانشاه در بخشهای تولید و تجاری می باشد.

وي گفت: با توجه به جايگاه تجار و بازرگانان كرمانشاهي در بازار عراق و وجود ظرفيت هاي بالاي آنها اين انتظار را داريم كه در بازارهاي ديگر كشورهاي جهان حضور پيدا كنند و اين امر ايجاد زيرساخت هاي لازم را توسط اتاق بازرگاني ميطلبد.

كاشفی وجود دو واحد پتروشیمی، دو واحد تولید سیمان، دو كارخانه فولاد، شركتهای تولید چینی و كاشی و واحدهای تولید لبنیات را از پتانسیلهای تولیدی استان كرمانشاه معرفی كرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان با اشاره به اینکه هر سال 2هزار و 500  میلیارد دلار تولیدات کشور از مرزهای کرمانشاه عبور می‌کند، افزود: بیش از نیمی از این تولیدات به استان کرمانشاه مربوط می‌شود.

وی این امر را نشان از قابلیت استان کرمانشاه در زمینه اقتصادی دانست و ادامه داد: طیف وسیعی از این محصولات به بخش کشاورزی مربوط می‌شود‌. 

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه‌ اظهار کرد: کرمانشاه در تولید محصولات کشاورزی جزو پنج استان برتر کشور است‌، لذا سعی داریم این ظرفیت‌ها را با کشورهای دیگر سهیم شویم‌.

کاشفی از اهداف برگزاری چنین نشست‌هایی را آشنایی با ظرفیت‌های موجود در افغانستان‌، تبادل اطلاعات هیئت‌های تجاری، حضور ایران در نمایشگاه‌های افغانستان‌، بررسی موقعیت و بازسازی فعالیت‌های عمرانی در افغانستان و بحث ترانزیتی ایران به عنوان پل ارتباطی با کشورهای غربی عنوان کرد.

در ادامه اين مراسم پروفسور عبید‌الله عبید سفير كبير افغانستان در ايران با اشاره به اشتراکات تاریخی، دینی، فرهنگی و زبانی دو کشور، اظهار داشت: ایران و افغانستان همواره روابط برادرانه ای با هم داشته اند و جمهوری اسلامی ایران در مسایل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... کمک شایانی به افغانستان کرده است.

وی با بیان اینکه تجار و بازرگانان پیامبران‌ صلح و دوستی بین ملل هستند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسبی در عرصه‌های مختلف همچون صنایع و معادن، کشاورزی و ... براي افغانستان و ساير كشورها است.

وی با اشاره به 1200 کیلومتر مرز مشترک ایران و افغانستان، گفت: طی سالهای اخیر میزان تبادلات تجاری بین دو کشور در حال افزایش است.

عبید با اشاره به اینکه افغانستان سالها درگیر جنگ بوده و بسیاری از زیرساخت های این کشور از بین رفته، گفت: اکنون در مرحله بازسازی قرار داریم و در این راه نیازمند بهره گیری از کمک کشورهای منطقه از جمله ایران هستیم.

سفیر افغانستان با استقبال از سرمایه گذاری و حضور شرکت های ایرانی در افغانستان، تصریح کرد: باید زمینه  حضور پر رنگ تر شرکت های ایرانی در این کشور و همچنین افزایش مراودات تجاری را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه افغانستان معادن غنی فراوانی دارد، گفت: از حضور کارشناسان ایرانی در جهت استخراج این معادن استقبال می کنیم.

عبید در ادامه بر برگزاری نمایشگاه‌های مشترک در استان‌هاي دو كشور‌، بحث ترانزیت و تقویت آن و استفاده از تجارب موفق استان کرمانشاه تاكييد كرد.

عبدالهادي فرهنگ، وابسته ي امور بازرگاني سفارت افغانستان در ايران نیز در این نشست با بیان اینکه خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های بزرگ ایران در افغانستان چشمگیر است، اظهار کرد: ما حامي ایرانیان در افغانستان هستیم و این مسئله در سفارت ما خوب رعایت می‌شود‌.

فرهنگ با اشاره به برگزاری 70 نمایشگاه تخصصی ایران در افغانستان تو‌سط اتاق بازرگانی استان‌های کشور ایران افزود: پروژه‌های زیر‌‌بنایی در بخش نیرو و انرژی توسط ایرانیان در افغانستان در حال اجراست.در بخش صادرات نیز از توانمندی مردم ایران در پروژه‌های سنگین استفاده می‌کنیم.

وابسته ي بازرگاني افغانستان در ایران پایین بودن قیمت در زمینه‌های مختلف را دلیل رضایت افغانستانی‌ها عنوان کرد و گفت‌: ما بستر‌سازی می‌کنیم تا ایرانیان عنوان شخصیت حقوقی در افغانستان پیدا کنند.

وي با اعلام اینکه صادرات ایران به افغانستان سالانه حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار است، گفت: استقبال خوبی از کالاهای ایرانی در افغانستان به عمل می آید.

وی با اشاره به حضور شرکت های ایرانی در افغانستان جهت اجرا پروژه های عمرانی، بر افزایش این حضور و ترانزيت از طريق ايران تاکید کرد.

در پايان اين مراسم جلسه پرسش و پاسخي فيما بين تجار و بازرگانان كرمانشاه و سفير و وابسته ي بازرگاني افغانستان انجام پذيرفت كه در آن مسائلي همچون بحث ترانزيت سوخت، كالا و دام، فرصت هاي تجاري و سرمايه گزاري دو كشور، صادرات سيمان و ... مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

{gallery}2000123{/gallery}

خواندن 8495 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 آذر 1390 12:20