EN    AR    KU   
سه شنبه, 23 اسفند 1390 08:03

علی سعدالدین بعنوان مدیركل جدید گمركات استان كرمانشاه منصوب شد

1آیین تودیع و معارفه محسن مصطفایی، مدیركل اسبق گمركات استان كرمانشاه روز دوشنبه 22 اسفندماه در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگانی كرمانشاه برگزار گرديد و علی سعدالدین بعنوان مدیركل جدید این اداره منصوب شد

در اين مراسم كه با حضور معاون طرح و برنامه گمرك كشور، معاون برنامه ریزی استانداری، رئيس اتاق بازرگاني استان و جمعی دیگر از مسوولین برگزار شد از زحمات مدیركل سابق گمركات استان تقدیر بعمل آمد.

در ابتدا محسن مصطفايي، در مراسم تودیع خود با اشاره به آمار صادرات و واردات استان طی سال جاری، اظهار داشت: در یازده ماهه امسال با احتساب کالاهایی که در گمرکات دیگر استانها اظهار شده، بالغ بر دو میلیارد دلار کالا از طریق مرزهای استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر شده است.

وی گفت: طی این مدت در مجموع چهار میلیارد و 475 میلیون دلار کالا از کشورمان به عراق صادر شده که آمار صادرات استان نشان می دهد 45 درصد این صادرات از مرزهای استان کرمانشاه صورت گرفته است.

مصطفایی با بیان اینکه استان کرمانشاه رتبه خوبی در بحث صادرات دارد، افزود: گمرک پرویز خان بین 128 گمرک و بازارچه فعال کشور رتبه ششم را دارد.

وی همچنین میزان واردات انجام شده از طریق مرزهای استان در یازده ماهه امسال را 47 میلیون دلار اعلام کرد.

وی با اشاره به جایگاه ترانزیتی استان، گفت: امسال در کل کشور 10 میلیون تن کالا ترانزیت شده که 8/1 میلیون تن آن از طریق مرزهای استان کرمانشاه صورت پذیرفته است و مرز پرویزخان بین 38 گمرک ترانزیتی کشور توانسته مقام دوم را بدست آورد.

مصطفایی در پايان به آمار مسافرین ورودی و خروجی استان نیز اشاره کرد و گفت: امسال 387 هزار مسافر ورودی و 387 هزار مسافر خروجی از طریق گمرکات استان تردد کرده اند.

در ادامه عبدالمجيد واحدي،‌ معاون برنامه ریزی استانداری كرمانشاه به فعالیتهای عمرانی انجام شده در مرز رسمی پرویزخان اشاره كرد و گفت: با روندی كه تداوم دارد، امیدوارم تا سه سال آینده پایانه بازارچه پرویزخان هم به بهره برداری برسد.

وي افزود: از شركت گمرك ایران انتظار داریم تا توجه ویژه ای به مرز رسمی پرویزخان داشته باشد و نسبت به اجرای مصوبات سفر هیئت دولت در خصوص گمركات استان نیز اقدام نماید.

وی اظهار كرد: یكی از مصوبات مهم سفر هیئت دولت به استان، خرید و نصب دو دستگاه ایكس - ری كامیونی در پرویزخان و خسروی می باشد كه متاسفانه هنوز اقدام خاصی علیرغم پیگیریهای استان از سوی مركز بعمل نیامده است.

واحدي گفت: با این حال در سفر مقام معظم رهبری این مصوبه باز هم مورد بازنگری قرار گرفت و مبلغ 50 میلیارد ریال بدین منظور تخصیص یافت كه 20 میلیارد ریال آن از سوی دفتر مقام معظم رهبری ابلاغ شده و قرار است از محل منابع استانی هم 20 میلیارد ریال و از سوی شركت گمرك ایران هم 10 میلیارد ریال تخصیص یابد كه امیدواریم بزودی این امور محقق شوند.

خرید خودرو، احداث خانه های سازمانی و تجهیز گمرك مستقر در پرویزخان هم از دیگر مصوبات سفرهای هیئت دولت است كه معاون برنامه ریزی استانداری كرمانشاه به آنها اشاره كرد و از روند كند این مصوبات ابراز گله مندی كرد.

وی در پایان با اشاره به توانمندیهای صادراتی استان و جایگاه كنونی آن، گفت: هرچند الان هم وضعیت خوبی داریم اما باید تلاش كنیم تا حجم صادرات استان را در آینده حتی تا مرز سه برابر میزان فعلی ارتقا دهیم.

در خلال اين مراسم دكتر بهزاد شيري معاون طرح و برنامه گمرك جمهوری اسلامی ایران نيز بازنگری و به روز كردن قوانین گمركی كشور و اجرای طرح تحول گمركی را یك ضرورت اجتناب ناپذیر خواند.

شیری با بیان اینكه قوانین گمركی كشورمان مربوط به 40 سال قبل می باشد، افزود: با توجه به اینكه امور تجاری و صادراتی پدیده هایی سیال هستند و روز به روز در حال تغییر می باشند لذا بازنگری قوانین گمركی می تواند نوعی همراستایی و روان سازی امور در این خصوص باشد.

وی ادامه داد: ایجاد پنجره واحد در گمركات كشور امری لازم است و فضای كسب و كار را تسهیل و ساده می كند كه در این راستا در برخی از استانها با اجرای این طرح، تجربه موفقی بدست آورده ایم.

شیری همچنین اجرای طرح آمایش سرزمینی گمركات كشور را یادآور شد و گفت: با توجه به تعدد گمركات كشور، مدیریت آنها با رویه و سیستمی واحد غیرممكن است لذا به این نتیجه رسیده ایم كه در سه سال اول برنامه پنجم توسعه معادل 30 درصد از گمركات فعلی را كاهش دهیم.

وی افزود: این مساله، مصوبه مجلس است و دولت الزام دارد تا آن را اجرایی نماید.

وی در ادامه به مساله كاهش تصدی گری دولت بر گمركات كشور و لزوم واگذاری امور به بخش خصوصی با نظارت دولت را یكی دیگر از برنامه های گمرك جمهوری اسلامی عنوان كرد و افزود: این كار اكنون آغاز شده و نمونه بارز آن هم استقرار سامانه های ایكس - ری در برخی گمركات كشور می باشد.

معاون طرح و برنامه گمرك جمهوری اسلامی ایران حركت به سمت و سوی 'گمرك نوین' را ضرورتی انكارناپذیر توصیف كرد و گفت: در این روش، قوانین و فرآیندها اصلاح می شود و نیروی انسانی حرفه ای متناسب با ماموریتهای محوله تربیت خواهند شد و مدیریت گمركات هم با اطلاعات كاملی صورت خواهد پذیرفت.

شیری، اعتمادسازی بین فعالین اقتصادی و گمركات را از دیگر شاخصهای طرح تحول گمرك عنوان كرد.

وي افزود: بزودی از سوی گمرك جمهوری اسلامی ایران، اسامی مشتریان خوشنام منتشر خواهد شد و تسهیلاتی برای این افراد در نظر گرفته خواهد شد كه تسهیل در انجام امور گمركی با كمترین زمان و هدررفت انرژی از جمله این مشوقها می باشد.

شيري در پايان سخنان خود در خصوص استقرار سیستم ایكس - ری در دو گمرك خسروی و پرویزخان كرمانشاه كه از گله مندیهای معاون برنامه ریزی استاندار كرمانشاه نیز بود، گفت: كارهای اولیه برای اجرای این مصوبه هیئت دولت انجام شده است اما معمولا 18 ماه طول می كشد تا این دستگاهها ساخته و به كشور منتقل شوند.

علي سعدالدين مدير كل جديد گمركات استان پس از بيان اهداف و برنامه ي خود گمرك را به عنوان يك سازمان بسيار تاثيرگذار در اقتصاد، تجارت و بازرگاني هر كشوري خواند.

وي با اشاره به سمت قبلي خود در گمركات بندر امام گفت: در تجربه دو ساله خود چالش هاي مختلف در امور گمركي را به خوبي لمس كرده و اميد دارم با كمك همه مسئولين خدمت صادقانه اي در اين سمت در راستاي اهداف توسعه صادرات غير نفتي كشور داشته باشم.

حذف سيستم هاي سنتي و دستي، استفاده از سيستم هاي يكپارچه مديريتي، افزايش رضايت ارباب رجوع، ايجاد شاخص هايي جهت كاهش هزينه ها، درآمد گمركي و مديريت هزينه و ... از جمله برنامه هايي بود كه مدير جديد گمركات كرمانشاه از آن سخن گفت.

در ادامه كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه آينده اقتصادي كشور را در گرو توسعه صادرات غيرنفتي دانست و اذعان كرد: اگر رقم صادرات غيرنفتي كشور همانند رقم صادرات نفتي شود، نزخ بيكاري در كشور تك رقمي خواهد شد.

كیوان كاشفی با اشاره به تصویب قانون جدید گمركی كشور، افزود: این قانون بسیار جامع و پیشرفته است و قطعا به افزایش حجم صادرات كمك خواهد كرد.

وی گفت: كرمانشاه تنها استان كشور است كه دارای رشد جهشی در صادرات می باشد اما برغم این جهش صادراتی، متاسفانه در ایجاد زیرساختها و كارهای عمرانی، آنگونه كه شایسته است توفیقی بدست نیاورده ایم.

كاشفی در پایان از تعامل بسیار خوب مدیركل سابق گمركات استان كرمانشاه با تجار و مجموعه های صادراتی استان قدردانی كرد.

پس از قرائت حكم مديركل جديد و اهدا هدايايي از طرف اتاق بازرگاني كرمانشاه، فرودگاه شهيد اشرفي كرمانشاه و امور اقتصاد و دارائي استان به مدير كل اسبق اين مراسم پايان پذيرفت.

{gallery}todi{/gallery}

خواندن 8883 دفعه