EN    AR    KU   
دوشنبه, 04 ارديبهشت 1391 11:10

ديدار فعالين اقتصادي و روساي ادارات با حضرت آيت ا... علما، امام جمعه و نماينده ولي وفقيه در استان

olama

كاشفي،‌رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه:

دولت در خصوص اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه ها باید بسیار محتاط و با دقت عمل كند، بدنه اقتصادی و تولیدی كشور توان آغاز تورم مجدد و سنگین تر را ندارد

قبل از اجرای آن باید صدمات احتمالی كنترل شود

 

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه، كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه صبح يكشنبه مورخ 3/ ارديبهشت ماه در ديدار با آيت ا... علما اظهار كرد: دشمنان به دلیل ناتوانی در مقابله های فرهنگی و نظامی با كشورمان، روز به روز بر فشارهای اقتصادی خود می افزایند تا شاید در این عرصه بتوانند ضربه ای به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وارد كنند.

وی اظهار داشت: البته این اولین باری نیست كه آنها دست به چنین اقدامی می زنند و انشاء الله با تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری امسال به سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی همه حربه های آنها بار دیگر نقش بر آب می شود.

وی در ادامه در خصوص مسئله تورم اظهار داشت: متاسفانه مسئله تورم در كشور ما بزرگترین سد مقابل تولید ملی است و همواره با افزایش تورم، رشد تولیدات ملی ضعیف می شود كه این موضوع را دولت بایستی با حساسیت بیشتری دنبال كند.

وی در خصوص اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه ها افزود: دولت در اجرای این طرح باید بسیار محتاط و با دقت عمل كند چرا كه بدنه اقتصادی و تولیدی كشور دیگر توان آغاز تورم مجدد و سنگین تر را در كشور ندارد و قبل از اجرای آن باید صدمات احتمالی را كنترل كنیم.

وی در ادامه در خصوص تولیدات داخلی كشور گفت: متاسفانه تبلیغات تولیدات داخلی ما بسیار ضعیف است و محدود به پاره ای از محصولات است و این در حالی است كه بسیاری از تولیدات داخلی در ایران وجود دارد كه در دنیا با چند كشور خاص در حال رقابت است اما فضای تبلیغاتی در داخل كشور ضعیف است و همه تصور می كنند كه محصولات خارجی با كیفیتی چندین برابر تولید می شود كه در بسیاری از موارد خلاف این موضوع است.

وی با بیان اینکه امروز همه نیروهای کشور باید به بخش اقتصاد کمک کنند، به مهمترین مشکلات تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات تولید کنندگان مسائل بانکی است و متاسفانه تصمیمات غیر کارشناسی گذشته ما را با مشکلاتی مواجه کرده و بخشی از تورم موجود جامعه حاصل همین تصمیمات است که سبب تحمیل فشارهایی به مردم و کاهش قدرت رقابت تولیدکنندگان در بازارهای خارجی شده است.

وی همچنین با اشاره به رشد نقدینگی در جامعه، گفت: در حال حاضر بانک ها به سپرده های مردم حدود 20 درصد سود می دهند و در چنین شرایطی ناچارند تسهیلات با نرخ سود 27 و 28 درصد به تولید کنندگان بپردازند که این نرخ سود برای بخش تولید بسیار بالاست.

وی افزود: یكی دیگر از معضلات بر سر راه تولید كشور قوانین دست و پا گیر است كه واقعا سبب كند شدن پیشرفت اقتصادی شده است و مانع از امكان رقابت با كالاهای خارجی را برای تولیدات داخلی ایجاد كرده كه دولتمردان باید به این موضوع نیز توجه داشته باشند.

کاشفی همچنین با انتقاد از سیاست ثابت نگه داشتن نرخ ارز در چند سال گذشته، گفت: این سیاست مشکلاتی را برای فعالین بخش های اقتصادی ایجاد کرده است. مبنای علمی کار این است که سالانه میانگین نرخ تورم جهانی از نرخ تورم داخلی کسر و آن رقم به نرخ ارز افزوده شود.

وی در پایان اظهار داشت: امسال برای اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولیدات داخلی بایستی قوانینی جدید وضع شود و نیز میزان حمایت و سرمایه گذاری های دولت در بخش های مختلف تولیدی باید بیشتر از گذشته باشد.

در اين ديدار همچنين حضرت آيت ا... علما، امام جمعه كرمانشاه و نماينده ولي فقيه در استان اظهار داشت: به فرمایش مقام معظم رهبری در استان كرمانشاه باید در بحث اقتصادی جهشی عمل شود چرا كه با وجود درصد بالای بیكاری جوانان در استان حركت آهسته و معمولی دردی را دوا نخواهد كرد.

وی اذعان كرد: دفتر مقام معظم رهبری همواره پیگیر مصوبات سفر پربركت ولی امر مسلمین به كرمانشاه هستند و مسوولان استان نیز قطعا باید با نگاه وِیژه ای به این مصوبات عمل كنند.

وی همچنین با اشاره به نامگذاری سالهای اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: نامگذاری سنوات اخیر همه حول مسائل اقتصادی بوده و این بیانگر این است که باید به مسائل اقتصادی توجه بیشتری شود.

وی افزود: از ابتدای این انقلاب پربركت، امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و همه دلسوزان نظام بر رشد اقتصادی كشور و عدم وابستگی به نفت تاكید داشته اند كه البته قدم های خوبی نیز تاكنون برداشته شده است.

وی گفت: امروز اقتصاد مهمترین و در عین حال پیچیده ترین مسئله دنیا و كشورها محسوب می شود و می بینیم كه كشورهایی كه از لحاظ اقتصادی به درجات بالا می رسند در همه امور همچون سیاست و فرهنگ و ... نیز ترقی می كنند.

وی در ادامه اظهار داشت: این مسئله با پیچیدگی های بسیاری مواجه می شود و كشور ما نیز در خیلی از این امور در حال دست و پنجه نرم كردن است كه این موضوع فقط به ایران مربوط نمی شود و می توان روسیه را مثال زد كه با وجود اینكه از ابر قدرت های دنیا محسوب می شود و طبق آخرین آمار بیش از شش هزار كلاهك هسته ای دارد اما هنوز وارد كننده گندم است.

وی افزود: امروز مشكلات اقتصادی ما مشخص هستند و چیزی كه به آن محتاج هستیم ارایه راهكار های مناسب از سوی افراد آشنا به امور و تشكیل اتاق فكر و در نتیجه اجرای خروجیهای این اتاق است و الا بیان مشكلات تاثیری در بهبود اوضاع اقتصادی كشور نخواهد داشت.

در این جلسه جهانبخش شکری به نمایندگی از بخش صنعتگران استان با بیان اینکه تولید در هر کشوری حلال تمام مشکلات اقتصادی است، گفت: تولیدی سبب ایجاد اشتغال، مهار تورم و افزایش صادرات و درآمد کشور می شود.

شکری افزود: آماده ایم در این سال به تحقق فرمایشات رهبری کمک کنیم.

خسرو زرافشانی نیز به نمایندگی از بخش کشاورزی با بیان اینکه کرمانشاه یک استان کشاورزی است، خواستار مشورت مدیران مربوطه با فعالین این بخش شد.

سلیمی نیز به نمایندگی از اصناف با بیان اینکه بازاریان همواره کنار نظام بوده اند، خواستار همکاری بیشتر دستگاه های مربوطه نظیر شهرداری، دارایی، تامین اجتماعی و بانک ها با اصناف شد.

{gallery}ddd{/gallery}

خواندن 7768 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 04 ارديبهشت 1391 11:18