EN    AR    KU   
جمعه, 22 ارديبهشت 1391 20:11

نشست فعالین بخش خصوصی استان کرمانشاه با رییس و هیات رییسه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ایران

kn

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه: 

اتاق بازرگاني کرمانشاه از اتاق های رشید کشور است

 

 
   

در ادامه اجلاس روساي اتاق هاي بازرگاني سراسر كشور، جلسه اي با حضور فعالين اقتصادي استان و رئيس و هيئت رئيسه اتاق ايران در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني كرمانشاه برگزار گرديد.

كيوان كاشفي رئيس اتاق كرمانشاه در اين جلسه در خصوص مسائل تجاري و صادرات گفت: اين استان مرزي است و رتبه صادراتي خوبي دارد. سال گذشته 2 ميليارد و 500 ميليون دلار صادرات از اين استان انجام شده است و با توجه به مرزهاي موجود و داشتن دو مرز با اقليم كردستان و قسمت عرب‌نشين، موقعيت بسيار خاصي دارد.

وي افزود: مرز خسروي قديمي‌ترین مرز با عراق است كه بايد در بخش كالا فعال‌تر شود. هم‌چنين در اين استان 1200 نفر عضو داراي كارت بازرگاني حضور دارند كه بيش‌تر با كشور عراق در مراوده هستند. اما عمده مشكل آن‌ها مشوق‌ها است.

كاشفي تصريح كرد: آمارهاي سال گذشته نشان داد كه براي تنها 4 درصد صادرات از تسهيلات استفاده شده است، در حالي‌كه تسهيلات و مشوق‌ها اهميت زيادي در رونق فعاليت‌ها دارد.

رئيس اتاق كرمانشاه ادامه داد: در اين زمينه راه‌كارها و پيش‌نهادهايي تدوين شد و به اتاق ايران و دولت فرستاده شد. از جمله اين‌كه به جاي مشوق‌هاي صادراتي، اعتبارات بانكي در نظر گرفته شود. زيرا اگر نقدينگي تجار افزايش يابد، تأثير بيش‌تري بر فعاليت‌آنان خواهد داشت.

كاشفي در مورد اتاق كرمانشاه نيز توضيح داد: اين اتاق از اتاق‌هاي رشيد كشور است و جايگاه بسيار خوبي دارد و از امكانات كافي برخوردار است و به زودي كار ساخت ساختمان جديد آن اجرايي خواهد شد.

وي افزود: كارساخت نمايش‌گاه نيز امسال اجرايي مي‌شود و اميدوار هستيم پس از بهره‌برداري از فاز نخست آن، استان كرمانشاه به قطب صادراتي كشور تبديل ‌شود.

كاشفی در ادامه ضمن آنكه از مسوولین كشور خواست تا نسبت به پرداخت جوایز صادراتی صادركنندگان استان كرمانشاه اقدام كنند، تاكید كرد كه پرداخت یارانه ها كه با مصوبه دولت قرار است از حالت نقدی به صورت یارانه ای پرداخت شود، در آینده مشكل زا خواهد بود. وي در ادامه به حضور سه رئيس اسبق اتاق كرمانشاه در اين جلسه اشاره كرد و گفت: تمام كارهايي كه تاكنون انجام شده، حاصل زحمات آن‌ها بوده است و قصد داريم در اين جلسه از تلاش‌هاي گذشته آنان تقدير كنيم.

 

نایب رییس اتاق ایران:

باید اقتصاد کشور از اقتصاد «مار و پله ای» نجات پیدا کند

دکتر پدرام سلطانی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در این نشست با ابراز خرسندی از حضور در زادگاهش، گفت: جریان کسب و کار ما جریان مار و پله را بازی می کند که عده ای با سختی خود را به بالا می رسانند و عده ای نیز با خوش شانسی یا راه های دیگر این مسیر را طی می نمایند و بین فعالیت سالم و ناسالم از همین جا اختلاف شروع می شود. مسیر بالا رفتن ما یا نردبان فعالیت و درایت ماست و یا نردیان ارتباطات و رانت و علت پایین آمدن ما نیز یا مار غفلت و کمبود دانش ماست و یا مار بی مهری و نبود بستر مناسب برای رشد بیشتر.

وی افزود: از دولت انتظار داریم اقتصاد کشور را از اقتصاد مار و پله ای نجات دهد. زیرا در این شرایط خلاقیت، مدیریت و تدبیر معنایی ندارد.

وی همچنین  با تقسیم محیط کسب و کار به دو بخش محیط کلان و محیط خرد گفت:  محیط کلان محیطی است که  بنگاه ها و فعالان اقتصادی امکان تاثیرگذاری بر آن را ندارند، اما محیط خرد در اختیار فعالان اقتصادی است و باید آن را اداره کند تا در رقابت با رقبا با سرعت بیشتری حرکت کند.

وی مشکلات اقتصادی کنونی کشور را غیر قابل انکار دانست و ادامه داد: بخشی از این مشکلات ناشی از سیاستهای کلان اقتصادی و بخش دیگر نیز ناشی از محیط خرد و نگاه غیرحرفه ای فعالین بخش خصوصی ایران است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیشینه طولانی داد و ستد در کشور یادآور شد: از گذشته تاکنون بیش از آنچه از علم و دانش و مدیریت و خلاقیت برای تولید محصول استفاده کنیم از دستان خود استفاده کرده ایم و این عادت تا امروز نیز ادامه داشته، در حالیکه امروزه فضای کسب و کار متحول شده و دیگر منابع بنگاه ها منحصر به سرمایه و فعالیت های یدی نیست و در صدر منابع، مدیریت قرار گرفته است . مدیریتی که با دانش روز آینده بازار را پیش بینی کند و بر اساس آن برنامه ریزی و حرکت نماید.

وی گفت: بخشی از این ضعف به دولت برمی گردد که باید با ایجاد مدارس کسب و کار این نقیصه را جبران کند و بخشی هم به بنگاه های اقتصادی ما برمی گردد که نگاه به آینده و دید حرفه ای ندارند.

سلطانی همچنین با اشاره به اینکه در قوانین اخیر بازتعریفی از جایگاه تشکل ها و اتاق بازرگانی صورت گرفته، گفت: حال که ظرفیتی در قانون برای ایفا نقش بیشتر توسط بخش خصوصی ایجاد شده باید نگاهمان را به کار جمعی و تشکلی بیشتر کنیم و گفتمانمان را با حاکمیت ارتقا دهیم و این باور ایجاد شود که ما صرفا مطالبه گر امتیاز نیستیم، بلکه خط دهنده ایم برای یک حرکت بزرگ تر.

وی به مشکلاتی که به واسطه ها تحریم ها نیز برای اقتصاد کشور ایجاد شده اشاره ای کرد و گفت: امیدواریم مذاکرات بغداد مذاکرات پرثمری برای اقتصاد ما باشد.

در ادامه این جلسه سید صادق معصومی‌ لاری از رؤسای اسبق اتاق کرمانشاه در سخنانی به تغییر نام اتاق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان می‌دهد که توجه به بخش کشاورزی تاکنون کافی نبوده و از این پس لازم است توجه بیش‌تری به این بخش صورت گیرد.

وی تصریح کرد: امروز شرایط تا حد زیادی تغییر کرده و اگر مشکلات بین‌المللی نبود، شاهد پیشرفت بیش‌تری در همه امور به ویژه امور اقتصادی بودیم.

معصومی‌لاری ادامه داد: این استان امکانات باالقوه فراوانی دارد که از آن‌ها استفاده نشده و لازم است به‌طور عملی به سمت اجرایی شدن کارها و تصمیم‌ها حرکت کنیم.

رئیس اسبق اتاق کرمانشاه یادآور شد: اکنون مدیریت تمام فعالیت‌های دولتی در دست دولت است و حتی هنوز مدیریت واحدهایی که در جریان خصوصی‌سازی واگذار شدند، به اشتباه در دست دولت است.

وی در ادامه در مورد واحد پتروشیمی این استان و تأثیر آن بر رشد و توسعه اقتصادی، صنایع پایین‌دستی و ایجاد اشتغال آن توضیحاتی ارائه کرد.

 

رییس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ایران:

برای ارتقاء تولید ملی باید فضا را بری جذب سرمایه گذاری آماده کرده و موانع را از سر راه سرمایه گذاران برداریم

رییس اتاق ایران نیز با بیان اینکه خدا را شاکرم که بار دیگر به سرزمین عشق، غیرت، مردانگی و پهلوانان آمدم، گفت: در سالی که تولید ملی نام گرفته پهلوانان امروز کشور مردان و زنانی هستند که در عرصه تولید ملی حرکت کرده و ایران رابه جایگاه اصلی خودش در عرصه اقتصاد جهانی برسانند.

دکتر محمد نهاوندیان  گفت: برای ارتقاء تولید ملی باید فضا را بری جذب سرمایه گذاری آماده کرده و موانع را از سر راه سرمایه گذاران برداریم.

وی با بیان اینکه باید کمک کنیم سرمایه گذاری در کشور شکل بگیرد، اظهار داشت: اگر برخی مشکلات موجود در فضای کسب و کار کشور رفع شود، مطمئنا شاهد خروج سرمایه ها از کشور نخواهیم بود و سرمایه گذاران ایرانی به جای کشورهای دیگر در ایران سرمایه گذاری می کنند.

نهاوندیان تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار را حرکتی مناسب عنوان کرد و گفت: در این قانون چند گام اساسی برای رقابتی تر شدن اقتصاد ایران برداشته شده که از آن جمله می توان به پاسخگو شدن دستگاه های اجرایی به تشکل های اقتصادی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه برای ایجاد شغل در کشور باید از همه امکانات و توان تولید ملی استفاده کنیم، گفت: اشتغال با حرف و شعار ایجاد نمی شود. غیر ممکن هم هست با اتکا به پول نفت بتوان برای تمام جمعیت کشور شغل ایجاد کرد. ایجاد فرصت شغلی مورد نیاز تنها با تکیه بر همه توان تولید ملی امکان پذیر است و به این منظور باید ساختارها و محیط کسب و کار مناسبی شکل بگیرد تا سرمایه گذاران تشویق به سرمایه گذاری شوند.

نهاوندیان افزود: ایجاد هر فرصت شغلی به طور میانگین 20 میلیون تومان سرمایه گذاری می خواهد، یعنی برای ایجاد یک میلیون شغل باید 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شود.

وی همچنین با اشاره به گزارش اخیر منتشر شده در خصوص وضعیت رقابت پذیری در کشورها، گفت: در این گزارش مولفه های 12 گانه ای برای محاسبه و مقایسه رقابت پذیری جهانی مورد استفاده قرار گرفته که بر اساس آن ایران در شاخص هایی نظیر اندازه بازار و سرمایه گذاری در آموزش و بهداشت عمومی رتبه خوبی دارد ، اما در دیگر شاخص ها نظیر آمادگی تکنولوژیک، کارآیی بازار کار و بازارهای مالی رتبه مناسبی ندارد.

وی به موضوع تجارت خارجی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه باید بتوانیم با توان رقابتی در بازارهای صادراتی با کالاهای مشابه خارجی رقابتی کنیم، گفت: یکی از مسائلی که طی این سالها برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان ما مشکل ایجاد کرده بود ثبات نرخ ارز بود. دراین هفت، هشت سال اخیر با ثبات نرخ ارز هم بازار داخلی و هم بازارهای خارجی ما به نفع تولیدکننده خارجی سوق پیدا می کرد، زیرا ما در داخل تورم دو رقمی داشتیم و در دیگر کشورها تورم دو تا سه درصد بود و این فاصله اگر در نرخ ارز اعمال نمی شد عملا به تولید کننده خارجی یارانه می دادیم و در مقابل توان رقابتی تولید کننده ما از بین می رفت.

رییس اتاق ایران افزود: خوشبختانه این منطق مورد قبول قرار گرفت و در مجلس تصویب شد که نرخ ارز باید با توجه به تفاضل نرخ تورم داخلی و خارجی و با ملاحظه رقابت پذیری کالاهای صادراتی تعدیل شود و اگر این سیاست به موقع اعمال می شد مطمئنا شاهد این جهش در نرخ ارز نبودیم.

وی ادامه داد: اگر نرخ ارز به طور درست مدیریت شود نه به تعرفه های بالا برای حمایت از تولید داخلی نیاز است و نه به جوایز صادراتی برای حمایت از صادرات نیاز داریم.

نهاوندیان گفت: باید مشکلات و  مسائل در جای خودش حل شود تا نیاز به پانسمان و مرهم های موضعی نباشد.

وی همچنین یکی از پتانسیل های استان کرمانشاه را بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید در این بخش سرمایه گذاری لازم صورت بگیرد و ما هم در اتاق ایران حمایت خواهیم کرد.

وی افزود: راه پیشرفت اقتصاد کشور این است که شجاعانه خودمان را در مقایسه با دیگر اقتصادها ببینیم و توانمندیها و چالش های خودمان را طبیبانه شناسایی کنیم و با عزم جدی ایران را به آن جایگاه بایسته اقتصادی برسانیم.

نهاوندیان به تحریم های جهانی نیز اشاره ای داشت و گفت: توان و شایستگی فعالین اقتصادی ایران در یک دسترسی عادلانه به بازارهای جهانی و فناوریهای جهانی بهتر می تواند تجلی پیدا کند، اما اگر این شرایط فشار باز هم ادامه یابد مردان و زنان عرصه اقتصاد ایران عزم دارند کارآمدی اقتصاد کشور را بالا ببرند.

وی با بیان اینکه باید تلاش شود این تحریم های ناجوانمردانه برداشته شود، گفت: توفیق ما در مذاکرات جهانی زمانی حاصل می شود که از اقتصاد کشومان پیام ضعفی منعکس نگردد.

وی ادامه داد: بخش زیادی از مشکلات امروز اقتصاد ما درونی است و می توانیم با اصلاح قوانین و مقررات خیلی از تنگناهای موجود را برداریم

در پايان این مراسم پس از پرسش و پاسخ ميان فعالين اقتصادي استان و دكتر نهاونديان رئيس اتاق ايران از معراج محرابی، سید صادق معصومی لاری و حیدر کدیور سه تن از روسای پیشین اتاق کرمانشاه تقدیر شد.

خواندن 7736 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 ارديبهشت 1391 20:14