EN    AR    KU   
سه شنبه, 06 تیر 1391 08:09

برگزاري سلسله نشست هاي حلقه هاي مفقوده اقتصاد با موضوع بررسي چگونگي برگزاري كيفي و كمي شوراي گفتگو دولت و بخش خصوصي در كرمانشاه

siteeeبا حضور رئيس و مشاورين اتاق بازرگاني كرمانشاه، نشست حلقه هاي مفقوده اقتصاد با موضوع "بررسي شوراي گفتگو دولت و بخش خصوصي" در محل سالن جلسات اين اتاق برگزار گرديد

 

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه، در جلساتي كه تحت عنوان حلقه هاي مفقوده در اين اتاق برگزار ميگردد مسائل روز اقتصادي كشور و استان مورد بحث و بررسي قرار ميگيرد. هدف از برگزاري سلسله اي اين نشست ها ابتدا ريشه يابي مشكلات و بررسي تمامي حلقه هاي مفقوده هر شاخه از اقتصاد و سپس استخراج نتايج و پالايش و دسته بندي مشكلات و در نهايت اراده راهكارهاي لازم جهت رفع موانع هر مبحثي است كه در اقتصاد منطقه اي و حتي ملي موثر باشد.

در اين راستا جلسه اي با حضور كارشناسان و مشاوران اتاق بازرگاني كرمانشاه پيرامون دستورالعمل تشكيل و اداره جلسات شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي برگزار گرديد.

در ابتداي اين جلسه رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه، قانون بهبود مستمر فضاي كسب و كار را مورد توجه قرار داد و گفت: در ماده 13 اين قانون عنوان گرديده كه در هر یک از استانها، استاندار موظف است با همکاری رؤسای اتاقها در استان، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در استان را با ترکیبی متناسب با این شورا و به ریاست خود تشکیل دهد و فرآیند دریافت و بررسی درخواست تشکلها و فعالان اقتصادی و اتخاذ تصمیم در جهت بهبود محیط کسب و کار در استان را سازماندهی کند.

كاشفي ادامه داد: حال سوال اين است كه نحوه، کیفیت و کمیت و موضوعات و دستور جلسات این شورا و اولويت ها چگونه باشد؟

وي افزود: بايد توجه داشته باشيم موضوعاتي را كه مد نظر قرار ميگيرد با كارگروهاي ديگر استان تداخل و موازي كاري نداشته باشد.

 

تاسیس کلینیک بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی زیر نظر شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي

در ادامه اين جلسه مهندس بيژندي، مشاور امور صنعتي اتاق بازرگاني كرمانشاه عنوان كرد: در اين خصوص الگو برداری از استانهای موفق همچون اصفهان که با تاسیس کلینیک بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی زیر نظر این شورا در راستای تحقق هرچه بیشتر اهداف شورا و قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار گام برداشته است ميتواند بسيار مفيد باشد

وي ادامه داد: ایجاد فضای تعاملی و همدلی هرچه بیشتر بین تشکلهای مختلف بخش خصوصی هر استان و حضور مقتدر و به شکل ید واحده در شورا، تا دستيابي به نتایج لازم جهت ارتقا بخش خصوصی استان بسيار ارزشمند و امري مهم مي باشد كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

بيژندي همچنين پیشنهادي مبني بر انتخاب 8 نفر اعضای شورا توسط بخش خصوصي، که در قانون به آن اشاره شده و می بایست به صلاحدید شورا باشد را جهت بهره وری بیشتر و خارج شدن از قالب تشریفاتی ارائه نمود.

 

برگزاري جلسات سيستماتيك به صورت هفتگي بين اعضاي شورا

در اين جلسه دكتر نماميان، مشاور امور آموزش اتاق بازرگاني كرمانشاه نيز برگزاری جلسات سیستماتیک به صورت هفتگی یا بیشتر خارج از مبحث شورا بین اعضا جهت همسویی، یکدلی و کنار هم قرار گرفتن اعضا بجای مقابل هم بودن را از مواردي عنوان كرد كه بايد بدان توجه داشت.

وي عنوان كرد: حضور افراد مختلف از همه گروهها و دسته ها با دیدگاههای متفاوت و حتی منتقد جهت ایجاد هم افزایی و جامع بودن مصوبات شورا لازم به نظر ميرسد، چرا که در این شورا این توانایی و پتانسیل وجود دارد تا در هر زمینه از موضوعات خرد تا کلان سخن به میان آورده شود.

مشاور امور آموزش پیشنهاد كرد بیشتر به ابعاد نرم افزاری توسعه اقتصادی استان پرداخته شود چرا که تا بحال همواره ما تنها به جنبه سخت افزاری اقتصاد پرداخته ایم.

وي در پايان سخنانش خواستار توجه بيشتر به ابعاد تجارت الکترونیک در این شورا شد.

 

فضای سیاسی در جلسات شورا بايد حداقل باشد

در خلال اين جلسه مهندس عبدالمالكي مشاور امور صنعتي اتاق كرمانشاه، گفت: می بایست تلاش شود فضای سیاسی در جلسات شورا به حداقل رسیده و هویت اقتصادی خود را از دست ندهد.

وي ادامه داد: شعار این شورا و همه جلسات مشابه می بایست این باشد که "آفت هر مصوبه عدم پیگیری آن است" که می بایست سازو کاری جهت جلوگیری از آن در این شورا دیده شود.

عبدالمالكي ادامه داد: جهت هویت دهی به شورا و نشان دادن اهمیت موضوع برای بخش خصوصی پیشنهاد میگردد تشکیل این شورا در یک روز خاص و ساعت مشخص رسماً به مخاطبان و استان از طریق رسانه های جمعی اطلاع رسانی شود و یک افتتاح با شکوه، تضمین کننده شروعی قوی برای فعالیت آن باشد.

وي افزود: تعیین نفرات خاص و مشخص در چهارچوب و چارت مجزا و دفتری واحد جهت ارتباطات هرچه بیشتر در محل اتاق بازرگانی باعث هویت دهی بیشتر به این شورا و تسهیل در امور خواهد بود.

مشاور امور صنعتي اتاق در نهايت گفت: موضوع یکی از جلسات شورا حفظ اشتغال موجود در استان باشد که مهمترین دغدغه بخش خصوصی است.

 

نقش اصلي اتاق به عنوان مبتکر اين شورا بستر سازی و فراهم کننده فضايي سالم براي کسب و کار است

قباد احمدي، مشاور امور مطبوعاتي اتاق كرمانشاه نيز در اين جلسه حضور دانشگاهيان و هیئت های علمی در شورا را خالي دانشت و گفت: ماده 9 اين قانون اشاره اي دارد به گزارشات و پژوهش هاي دبيرخانه قبل از هر جلسه و ارائه گزارشي منطقي و کارشناسي در خلال جلسه، که حضور دانشگاهيان جهت افزایش بعد علمی تصمیمات چه در کمیسیونها و چه در خود شورا را مهم مي نمايد.

وي ادامه داد: جايگاه رسانه ها به عنوان پتانسيل هاي تحقيق ميداني و تاثير انتقال درست فرهنگ کسب و کار در شورا کمرنگ مي باشد، چرا که رسانه ها نهايتا در حد يک انتقال دهنده و خبر دهند در تمامي جلسات ديده مي شود و به دليل ايجاد تفاوتي بنيادي با جلساتي از اين دست، رسانه ها بايد عضوي فعال و پويا و کارشناس گونه در اين نشست ها حضور يابند.

احمدي گفت: يک چالش بسيار مهم براي اتاق آن است که نقش اصلي اتاق به عنوان مبتکر اين شورا بستر سازی و فراهم کننده فضايي سالم براي کسب و کار است و وظيفه اش بيان مشکلات و ارائه ايده و کسب نتايج و پيگيري آنها همراه با ديگر بخش هاي خصوصي و دولتي است و نه صاحب اين گفتگو، و فقط به خاطر ارائه اين ابتکار سمت دبيري جلسه که وظيفه خطير است بر عهده اتاق گذشته است.

 

می بایست نحوه برگزاری جلسات شورا با روند جلسات روتین دولتی متفاوت باشد

دكتر كهريزي، مشاور امور كشاورزي اتاق كرمانشاه نيز در خلال اين جلسه عنوان كرد: می بایست نحوه برگزاری جلسات با روند جلسات روتین دولتی متفاوت باشد

وي ادامه داد: پیشنهاد میگردد موضوع یکی از جلسات شورا تاثیر هدفمندی یارانه ها بر تولیدات استان باشد که یکی از مهمترین خواسته های بخش خصوصی است.

مشاور امور كشاورزي اتاق كرمانشاه ادامه داد: تاسیس سایت و ایمیل و درگاه ورودی و خروجی اطلاعات و درخواستهای مخاطبان به شکل لینک مشخص و همچنين توجه به شرکت های دانش بنیان و جامعه دانشگاهی و ایجاد جایگاهی جهت حضور روسای دانشگاه های مادر و مهم استان در این شورا دیده شود.

 

جایگاه دولت و بخش خصوصی بايد نقش پدر و پسری خود را به درستی ایفا کنند

عبدالناصر گلي مشاور امور رسانه اي اتاق كرمانشاه اذعان كرد: جلسات اين شورا ميبايست چنان پیش رود که جایگاه دولت و بخش خصوصی همچنان که در قانون هست نقش پدر و پسری خود را به درستی ایفا کنند.

وي ادامه داد: توجیه نفر به نفر اعضای شورا قبل از اولین جلسه بايد مورد توجه قرار گيرد و چندین جلسه را جهت آشنا سازی اعضا با اهداف و رویکرد که می تواند به صورت جلسات گروهی، چهره به چهره، ارسال کتب و جزوات و تاکیدات لازم برگزار گردد.

گلي گفت: در قانون جای خالی چند عضو از جمله فعالین تجربی بخش خصوصی و مجریان صنعتی و معدنی و بازرگانی و کشاورزی کاردان، تامین اجتماعی و بیمه، با نگاه به جایگاه استان کرمانشاه، حضور حداقل دو تن از فرمانداران مرزی در شورا و در نهایت حضور مهمانان شنونده از دسته دانشجویان علاقه مند، اساتید، خبرنگاران، پژوهشگران و علاقه مندانی که پیشتر در دبیرخانه ثبت نام کرده و جهت کار آموزی و کسب مهارت ديده ميشود.

وي در نهايت سه هدف شاخص و کلی، كه بايد به دنبال آن بود را "مسئله یابی، روش حل مسئله و رویکرد عملیاتی در حل مسئله" اعلام كرد و توضيحاتي در اين خصوص ارائه نمود.

 

منافع مشترک و دوسویه با بازار بزرگ عراق ميتواند از موضوعات جلسات شورا باشد

امان اله نور محمدي، از فعالين اقتصادي استان و مشاورين اتاق تعاون كرمانشاه گفت: تعریف منافع مشترک و دوسویه با بازار بزرگ عراق می تواند از موضوعات شورای گفتگو باشد.

وي ادامه داد: در اين شورا حتی مخالفان دیدگاه های ما نيز بايد حضور داشته باشند.

نورمحمدي در پايان سخنانش گفت: فراخوانی جهت دریافت ایده ها و فکرهای نو و شناسایی بهترین و خوش فکر ترین افراد جهت عضویت در شورا بايد عنوان گردد.

 

قانون بهود مستمر فضاي كسب و كار کلید ورود بخش خصوصی به حیطه بخش دولتی است

در پايان اين جلسه داريوش پناهي، دبير كل اتاق بازرگاني كرمانشاه گفت: از آنجا که این قانون کلید ورود بخش خصوصی به حیطه بخش دولتی است لذا بخش خصوصی می بایست آن را فرصتی تاریخی برای خود دانسته و از آن بهره کافی را ببرد.

وي ادامه داد: شناسایی و گرد آوری کلیه تشکلهای استان از جمله تشکل های فنی مهندسی، تعاونی مرزنشینان، خانه صنعت و معدن و... و یکسو سازی اهداف همه آنها زیر چتر تشکل تشکلها که اتاق بازرگانی باشد.

پناهي گفت: تعیین تکلیف بدهی های معوقات بانکی و تسهیل در امور بانکی ویژه فعالان بخش خصوصی می تواند از موضوعات جلسات شورای گفتگو باشد.

وي در پايان گفت: این شورا با توجه به ترکیب اعضایی همچون نمایندگان مجلس، رییس دستگاه قضا، شهردار مرکزی و... در نوع خود بی نظیر و بسیار پراهمیت بوده و اهداف و تصمیمات آن فرای کلیه کارگروههای موجود استانیست و هیچ نگرانی از موازی کاری یا تداخل در فعالیت ها و تصمیمات وجود نخواهد داشت.

 

در اين نشست دو ساعته كليه نظرات كارشناسان و مشاورين اتاق در خصوص شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي بررسي و جمع بندي گرديد و قرار است در آينده اي نزديك با حمايت استاندار و دبيري اتاق بازرگاني كرمانشاه شروع به كار نمايد.

{gallery}halghe{/gallery}

خواندن 7139 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 06 تیر 1391 08:15