EN    AR    KU   
سه شنبه, 13 تیر 1391 19:41

برگزاري مراسم گراميداشت روز صنعت و معدن در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه

Base

رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه در همايش گراميداشت روز صنعت و معدن:

تحريم هاي دشمنان از ترس دانش ايراني و ثروت هاي اين كشور است

 

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه در مراسم تجليل از صنعتگران و معدن كاران استان كرمانشاه كه عصر دوشنبه 12 تيرماه در محل سالن اجتماعات اين اتاق برگزار گرديد، كيوان كاشفي، رئيس اتاق بازرگاني عنوان كرد: با وجود اعمال تحریم علیه ایران از سوی دشمنان، همچنان شاهد خودكفايي و ایستادگی صنعت و اقتصاد كشور هستيم و این تحریم ها هرگز باعث ورشكستگی اقتصادی كشور نخواهد شد.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها و فشارها ناشی از ترس دشمن از ایرانی و ثروت‌های این کشور است‌، گفت: قوانین اقتصادی دست و پاگیر امروز قوانین روز‌های صلح است در حالي که ما در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم، لذا رسیدن به یک ادبیات مشترک در این شرایط ضروری به نظر می‌رسد.

كاشفي با اشاره به فعالیت 19 شهرك صنعتی و فعالیت صنایع بزرگ و با اهمیت در استان، از صادرات پنج هزار و 245 تن كالا به ارزش دو میلیارد و 550 میلیون دلار به خارج توسط استان كرمانشاه در سال 90 اشاره كرد و گفت: این آمار در مقایسه با سال 89، از نظر ارزش 21 و از نظر وزن 36 درصد رشد نشان می دهد.

وي یادآور شد: اتفاق خوبی كه در بخش صادرات استان در سال 90 افتاد این بود كه از مجموع دو میلیارد و 550 میلیون دلار صادرات استان، یك میلیارد و 500 میلیون دلار آن یا كالاهای تولیدی خود استان بوده و یا توسط تجار و بازرگانان استان از گمركات و بازارچه های مرزی كشور صادر شده است.

رییس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و كشاورزي استان با اشاره به اینكه واحدهای تولیدی بعضا با مشكلاتی مواجه هستند، خاطرنشان كرد: از مهمترین این مشكلات نبود نظم و انضباط اقتصادی است، زیرا قوانین و آیین نامه های مختلف امكان برنامه ریزی را از تمام فعالان اقتصادی سلب می كند.

كاشفي تقویت روحیه همکاری بین دستگاه‌های دولتی با بخش خصوصی و شفایت بحث‌یارانه‌ها از طرف سازمان صنعت معدن و تجارت استان را از دیگر برنامه‌های عنوان کرد که باید به آن توجه شود.

وي همچنين: افزایش تشکیل جلسات ستاد تسهیل هر 15 روز یک‌بار در استان خواستار شد.

كاشفي با اشاره به بحث نرخ‌گذاری دستوري به عنوان آفت اقتصاد کشور اظهار کرد: قیمت‌گذاری اجباری در این عرصه معنایی ندارد چراکه باعث افسارگسیختگی در بازار می‌شود.

وي همچنين تشکیل کمیته وصول مطالبات بخش خصوصی از بخش‌های دولتی و شبه دولتی را یک ضرورت دانست.

رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه با بیان اینکه شورای گفت‌و‌گو‌ی دولت و بخش خصوصی در استان در حال شكل گيري است، تصریح کرد: این شورا در تمام استان‌ها کشور در عالی‌ترین سطح شکل گرفته است و اعضای آن شاکله اقتصادی استان است که می‌تواند بسیاری ازمشکلات اقتصادی را حل‌و‌فصل کند.

كاشفي در پايان به ماده 13 قانون بهبود مستمر فضای كسب و كار نیز اشاره كرد و گفت: در این ماده تشكیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان ها دیده می شود كه با رایزنی های انجام شده، این شورا با حضور استاندار كرمانشاه به عنوان رییس و به دبیری اتاق بازرگانی بزودی برگزار خواهد شد.

 

حمایت از تولیدات داخلی باعث حل معضل بیکاری خواهد شد

در ادامه اين مراسم محسن رستمی، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به وضعیت موجود بخش های صنعت و معدن استان، اظهار داشت: سال گذشته 91 واحد صنعتی استان پروانه بهره برداری دریافت کردند که با افتتاح این واحدها تعداد واحدهای صنعتی پروانه دار استان به  935 واحد رسید که مجموع سرمایه گذاری این واحدها به سه هزار میلیارد تومان می رسد.

وی افزود: سال گذشته 283 فقره جواز تاسیس واحدهای صنعتی نیز در استان تصویب شد که در مجموع  تعداد کل جوازهای تاسیس صادره استان به 1257 فقره رسید.

رستمی گفت: طی سال گذشته 30 معدن استان هم پروانه بهره برداری گرفتند که با این رقم تعداد معادن پروانه دار استان به 270 معدن رسیده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان کرمانشاه اظهار داشت: سال گذشته 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای طرحهای صنعتی استان اختصاص یافت که تا کنون هشت طرح از آن بهره مند شده اند و اجرای هر کدام از آنها نقش به سزایی در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال دارد.

رستمی اشاره ای هم به میزان صادرات واحدهای صنعتی استان داشت و یادآورشد: میزان صادرات این واحدها در سال 1389 حدود 200 میلیون دلار بوده که در سال 1390 تا دو برابر افزایش یافته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد :فعالیت اجرایی طرح خودروسازی مصوب سفر رهبر معظم انقلاب آغاز شده و پیش بینی می کنیم تا پایان سال فاز اول آن به بهره برداری برسد و شاهد تولید خودرو سمند در استان باشیم.

وی همچنین با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، تصریح کرد: با این نامگذاری مدبرانه وظیفه هر کدام ازبخشها مشخص شده و تولیدکنندگان که مهمترین مسئولیت را برعهده دارند لازم است با تولید کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب رضایت مصرف کنندگان را جلب کنند.

به گفته این مقام مسئول حمایت از تولیدات داخلی باعث پیشرفت اقتصادی کشور و حل معضل بیکاری خواهد شد.

وی در پایان استان کرمانشاه را جزء استانهای برتر حوزه صنعت، معدن و تجارت کشور دانست و از واحدهای تولیدی شرکت سیمان غرب، رژین تاک، لبنیات مانیزان و شرکت پیک افروز غرب که به عنوان چهار واحد نمونه کشوری انتخاب شده اند، قدردانی کرد.

 

محدودیت‌ها باعث کاهش موفقیت ایرانیان نميشود

معراج محرابی‌موقر نيز در اين مراسم اظهار کرد: بعد از جنگ تحمیلی، جنگ اقتصادی ابرقدرت‌ها علیه ایران شکل گرفت و محدودیت‌های حاصل شده، باعث شد تا اقتصاد ایران از اقتصاد تک محصولی فاصله بگیرد.

محرابی‌موقر تصریح کرد: در طی این دو دهه میزان صادرات از 4.5 میلیارد دلار به 57 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد و این یک مبارزه اقتصادی بود که تولید‌کنندگان و صنعتگران از حریم نظام جمهوری اسلامی نیز در عرصه اقتصادی دفاع کردند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌ها باعث کاهش موفقیت ایرانیان نشد، ادامه داد: در سال تولید ملی‌، حمایت از کار و سرمایه ایرانی حرف دل صنعتگران و تولید‌کنندگان زده شد.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه گفت: براساس فرمایشات رهبری‌، لازم است‌، صنعتگران و معدن‌کاران به لحاظ هم‌مرز بودن با عراق و ارسال کالا به این کشور‌، سعی بیشتری در راستای بالا بردن کیفیت محصولات و افزایش توان تولید گام برداشته تا بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند و مصرف کالای ایرانی را به عنوان محصولی با کیفیت مطلوب به بازار معرفی کنند.

وی در پايان با اشاره به اینکه خانه صنعت و معدن پل ارتباطی بین دولت و صنعتگران و تولیدکنندگان است، خاطرنشان کرد: توسعه صنعت استان و افزایش نقش سهم صنعت و معدن در تولید اشتغال، همکاری با دولت در تهیه و تدوین سیاست‌های توسعه صنعتی و صادراتی، حضور موثر و ارائه نظرات کارشناسی نمایندگان تشکل‌ها در جلسات دستگاه‌های اجرایی، جلب همکاری بانک‌ها در تامین نیاز انجمن‌های تخصصی واحدهای تحت پوشش، کمک به ارتقا و تضمین کیفیت در تولیدات استان و...برخی از فعالیت‌های خانه صنعت و معدن و تجارت استان کرمانشاه است.

 

تخصيص 200 میلیارد تومان برای اجرا و تکمیل طرح‌های صنعتی و معدنی در استان

در ادامه اين مراسم عبدالمجید واحدی، معاون منابع انساني استانداري كرمانشاه اظهار کرد: پیشرفت‌های توسعه‌ای و صنعتی بسیاری در استان صورت گرفته است اما قابلیت کرمانشاه بیشتر از این است.

واحدی تصریح کرد: سفر مقام معظم رهبری و سفرهای هیئت دولت مصوبات زیادی برای استان داشت‌.

وی افزود: ساخت شهرک مرزی صنعتی در بین کشور عراق و ایران با ااعتباری بیش از 5 میلیارد تومان یکی از این مصوبات است.

معاون منابع انسانی استان ادامه داد: یک میلیارد اعتبار از محل سفر مقام معظم رهبری، یک میلیارد از منابع استانی و 3 میلیارد تومان نیز از شرکت شهرک‌های صنعتی به این طرح اختصاص یافته که تا پایان سال‌جاری تامین اعتبار می‌شوند.

معاون منابع انسانی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: 200 میلیارد تومان برای اجرا و تکمیل طرح‌های صنعتی و معدنی از محل منابع توسعه ملی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به تسریع در ساخت پالایشگاه 150 هزار بشکه‌ای آناهیتا، گفت: سرمایه‌گذاری در این بخش 300 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه اعتبارات ارزی تامین شده است.

وی در پایان با اشاره به مشکلات واحدهای صنعتی استان، تصریح کرد: کمبود نقدینگی، نرخ سود بهره بانکی، واردات کالای بی‌کیفیت به کشور برخی از مشکلات صنعت و معدن استان است که نیاز به پیگیری دارد.

 

گفتني است در خلال اين مراسم چند تن از صنعتگران نمونه به طرح مسائل و مشكلات واحد هاي صنعتي و توليدي پرداختند.

 

درپايان علاوه بر تجليل از مديران واحدهاي فعال و نمونه توليدي و صنعتي استان، از خانواده مرحوم پرويز بني عامريان (پيشكسوت فعال صنعت استان) تقدير و تجليل به عمل آمد.

 

جهت دريافت اسامي صنعتگران و معدن كارن نمونه در اين قسمت كليك نماييد.

{gallery}svm{/gallery}

خواندن 8064 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 تیر 1391 20:00