EN    AR    KU   
یکشنبه, 18 تیر 1391 13:48

برگزاري نخستين جلسه كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه

komision-2

در اولين جلسه كميسيون كشاورزي اتاق مطرح شد:

با نگاهي دقيق تر، بخش كشاورزي و فناوري هاي وابسته به آن آينده ي كشور را مي سازد

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه، نخستين جلسه كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه با رويكرد تعيين سياست ها و چارچوب فعاليت هاي كميسيون با حضور جمعي از مسئولين و فعالين ذيربط در محل سالن جلسات اين اتاق برگزار گرديد.

در اين جلسه كيوان كاشفي، رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه با اشاره به ماده يك قانون بهبود مستمر فضاي كسب و كار عنوان كرد: طبق اين قانون نام اتاق هاي بازرگاني به "اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي" تغيير پيدا كرده است.

وي ادامه داد: تا كنون در اتاق هاي كشور بخش كشاورزي از ديد تجاري آن ديده ميشد اما بعد از تصويب اين قانون بايد بحث توليد، فرآوري، بسته بندي و ديگر موضوعات مرتبط با كشاورزي را مد نظر بگيريم.

كاشفي توانايي هاي اتاق كرمانشاه را مانند اجراي طرح هاي تحقيقاتي در حوزه كشاورزي، برگزاري همايش ها و سمينارهاي آموزشي، برگزاري نمايشگاه، اعزام و پذيرش هيئت هاي تخصصي و ... را برشمرد و عنوان كرد: اميد است با تلفيق تجارب و اطلاعات خبرگان اين حوزه در دولت و بخش خصوصي و ظرفيت هاي اتاق بتوان گام مثبتي براي اين بخش برداريم.

وي با بيان اينكه آينده ي كشور را بخش كشاورزي و فناوري هاي وابسته به آن مي سازد، گفت: اميدواريم مسير حركت اين كميسيون در جهت عملياتي و نوعي هم افزايي با ديگر تشكل هاي كشاورزي استان باشد.

 

در ادامه اين جلسه فاروق يوسفي، رئيس كميسيون كشاورزي اتاق كرمانشاه و عضو هيئت نمايندگان با ذكر اين مطلب كه صادرات پيش شرط توسعه ي حوزه ي كشاورزي است سخنان خود را آغاز كرد و گفت: از برنامه هاي اين كميسيون شناسايي و مستند سازي محصولات كشاورزي است به نحوي كه مشخص گردد چه محصولاتي و با چه كيفيت و كميتي توليد شود و در كنار آن بازارهاي هدف شناسايي گردند.

وي ادامه داد: بايد مزيت هاي نسبي و مطلق موجود در صادرات محصولات كشاورزي و فرآورده هاي گياهان دارويي و صنعتي، بسته بندي محصولات و همچنين صدور خدمات فني و مهندسي كشاورزي شناسايي و معرفي گردد.

مهندس يوسفي تشكيل كميته اي جهت ارزيابي و مطالعه بازار هدف را مهم برشمرد و گفت: برنامه ريزي پروسه اي جهت هدفمندي براي توليدكننده جهت توليد محصول تا مصرف آن در داخل و خارج بايد در اولويت كاري قرار گيرد.

 

در ادامه اين جلسه اساتيد، پيشكسوتان و فعالين بخش كشاورزي به بحث و گفتگو پرداختند.

يدا.. باباخاني، رئيس اتحاديه صادركنندگان نخود استان كرمانشاه گفت: استان كرمانشاه داراي آب و هواي مناسب براي كشت انواع محصولات مثل گندم، جو، ذرت و به ويژه نخود است.

وي نخود يك محصول استراتژيك و كشت جايگزين براي استان عنوان كرد و گفت: بيش از چند دهه است كه در استان فعاليت هايي براي صادرات اين محصول انجام پذيرفته است.

باباخاني حمايت از صادرات را بزرگترين حمايت از كشاورز عنوان كرد.

 

ناصر مرادي، رئيس كميسيون تجارت اتاق كرمانشاه و عضو هيئت نمايندگان اذعان داشت: بحث فرآوري كالاهاي كشاورزي و توجه به بسته بندي محصولات بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.

 

سجاد احمدي، دبير هيئت اجرايي خانه كشاورز استان نيز در اين جلسه مشكلات موجود در بخش كشاورزي را نشأت گرفته از سياست گذاريهاي متعدد دانست و گفت: بحث سهميه بندي چاه هاي كشاورزي موجود و اضافه برداشت ها از چاه هاي صنعتي از ديگر مشكلات اين بخش است.

وي ادامه داد: در حال حاضر توليد ذرت در كشور سه برابر نياز داخلي است و اين درحالي است كه يك سوم نياز داخلي به كشور وارد ميشود و اين نشان ميدهد كه آناليز توليدات بايد تغيير كند.

 

سجاد سنجابي، مديرعامل كانون هماهنگي و حمايتي تشكل هاي كشاورزي استان كنترل بازار و نظارت را در زمينه فروش محصولات كشاورزي حائز اهميت خواند.

 

عباداله اسماعيلي، نماينده سازمان نظام مهندسي كشاورزي استان ضمن ابراز خرسندي از اضافه شدن بخش كشاورزي به اتاق هاي بازرگاني گفت: هم اكنون بيش از 5000 كارشناس ارشد عضو اي سازمان هستند كه آمادگي جهت مشاوره و صدور انواع خدمات فني و مهندسي كشاورزي را دارا هستند.

 

دكتر دانيال كهريزي، مشاور عالي امور كشاورزي اتاق كرمانشاه نيز گفت: بايد نياز هاي تحقيقاتي حوزه كشاورزي اعلام گردد تا به صورت كاربردي اهداف پژوهشي اين بخش دنبال كردد.

وي ادامه داد: برگزاري كارگاه هاي آموزشي، همايش هاي مرتبط و دوره هاي آموزشي كوتاه مدت از جمله مواردي ست كه بايد براي ارتقاء سطح آموزش كشاورزان انجام شود.

دكتر كهريزي عنوان كرد: اميدواريم سهم بخش كشاورزي از قانون هدفمندي يارانه ها رضايت بخش باشد و اين قضيه به چالش كشيده و به گوش مسئولين برسد.

وي در پايان از پذيرش دانشجو در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا از عراق جهت گسترش روابط بين المللي سخن به ميان آورد.

 

دكتر شهاب قاضي، سرپرست پرديس كشاورزي و منابع طبيعي كرمانشاه گفت: كرمانشاه استان مستعدي است كه از لحاظ نوع محصولات كشاورزي و نيروي انساني از توانمندي بالايي برخوردار است اما خود باوري ما نسبت به توانمندي هاي استان، از درجه كمي برخوردار است.

وي كنترل و نظارت در بازار را بسيار مهم برشمرد و اذعان كرد: زماني كنترل در بازار وجود خواهد داشت كه بازار از جوي پايدار پيروي كند.

دكتر قاضي ادامه داد: سياست هاي اتاق بازرگاني بايد در راستاي شناسايي افراد ريسك پذير، مايل به سرمايه گذاري و شناسايي بازارهاي هدف هر محصول باشد.

 

علي جعفري، رئيس اتحاديه توليدكنندگان و صادركنندگان دام زنده استان نيز عنوان كرد: تنها حمايت از توليد كنندگان و صادر كنندگان نبايد مدنظر قرار گيرد بلكه بايد حمايت و برنامه ريزي از توليد تا مصرف در دستور كار قرار گيرد.

وي با اشاره به ماده سه قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار در خصوص تدوين يا اصلاح مقررات، بخشنامه ها و رويه هاي اجرايي با نظرخواهي از تشكل هاي اقتصادي ذيربط گفت: اميدواريم اين قانون راه گشايي براي تسهيل امور تشكل هاي خصوصي باشد.

 

ايرج نوري، از اعضاي اتحاديه توليدكنندگان و صادركنندگان دام زنده استان نيز طرح ملي پايانه صادرات دام را موقعيت مناسبي براي استان كرمانشاه عنوان كرد.

 

سيف اله محمدي نماينده سازمان جهاد كشاورزي گفت: براي شروع به كار اين كميسيون نياز است در ابتدا اهداف آن تدوين و كميته هايي به صورت تخصصي جهت پيگيري و امور محوله تشكيل گردد.

وي ادامه داد: اگر پايه و اساس اين حركت و خط و مشي آن مشخص گردد مطمئنا اين كميسيون به سر منزل مقصود خواهد رسيد.

 

حيدر كديور از اعضاي هيئت نمايندگان اتاق كرمانشاه نيز عنوان كرد: بخش خصوصي و دولتي بايد در كنار هم و هماهنگ در يك مسير با بخش كميسيون و اتاق همكاري و همياري لازم را داشته باشند تا به هدف اصلي خود يعني ارتقاء سطح كشاورزي استان برسند.

 

دكتر عليرضا اميري، نماينده سازمان دامپزشكي كرمانشاه در اين جلسه با ابراز خرسندي از اينكه كرمانشاه به عنوان پايه و اساس صادرات دام كشور است گفت: اين سازمان در راستاي حمايت و كمك به بخش كشاورزي و اين كميسيون، نهايت همكاري و مساعدت را به عمل خواهد آورد.

وي گفت: اميدوارم در آينده اي نزديك اتحاديه صادركنندگان دام را به اتحاديه ملي صادركنندگان دام زنده تبديل كنيم.

 

خسرو زرافشاني، رئيس هيئت مديره خبرگان كشاورزي استان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در سفر به كرمانشاه گفت: به فرموده ي معظم له در هر كاري كه با مردم مشورت شود، آن كار بهتر و با سرعت عمل بيشتري پيش خواهد رفت و ما بايد اين مطلب را سرلوحه ي امور خود بگذاريم.

وي گفت: توليدات كشاورزي تنها در زمين صورت ميگيرد و اين درحالي است كه ديگر توليدات به نوعي جزء صنايع تبديلي دسته بندي ميگردد.

 

هاشم پيراينده، معاونت دفتر اقتصادي استانداري نيز قدمت اتاق بازرگاني را يكي از عوامل موفقيت آن اعلام كرد و گفت: در كشور تشكل هاي متعددي در بخش كشاورزي وجود دارد كه بعضاً به صورت موازي و در جهت خنثي سازي يكديگر فعاليت ميكنند و اميدواريم با تجاربي كه از اتاق سراغ داريم شاهد همكاري و هم افزايي اين بخش باشيم.

وي مشكلات بخش كشاورزي را نبود برنامه ريزي، نبود شناسايي مزيت كالاهاي صادراتي و عدم ارتباط بخش توليد با بخش مصرف مطرح كرد.

 

در پايان اين جلسه، داريوش پناهي، دبير كل اتاق بازرگاني كرمانشاه قانون بهبود مستمر فضاي كسب و كار را يكي از گره گشاي ترين قانون هاي اخير دانست و گفت: اين كميسيون بايد با استفاده از اين قانون فعاليت هاي خود را به نحو احسن و موثر جهت بخش كشاورزي و زراعت استان آغاز نمايد.

وي ادامه داد مشخص شدن تركيب اين كميسيون مانند كميته زراعت، باغباني، دام، خدمات فني و مهندسي كشاورزي و ... بايد در اولويت كاري قرار گيرد و براي هر بخش كميته اي جهت به چالش كشيدن مشكلات و ارائه راه كار هاي مناسب تشكيل گردد.

وي مشكلاتي از قبيل نبود آموزش تخصصي براي كشاورزان، نبود برنامه مدون، عدم بسته بندي محصولات و همچنين بحث هدفمندي يارانه ها و سهم بخش كشاورزي از اين قانون را برشمرد و ابراز اميدواري كرد كه رسالت اين كميسيون در جهت حل اين مشكلات باشد.

 

گفتني است مقرر گرديد جلسات بعدي اين كميسيون با برنامه اي مدون و به صورت تخصصي در قالب كميته هاي تخصصي در حوزه هاي مختلف كشاورزي اولويت كاري خود را دنبال كند.

{gallery}kk1{/gallery}
خواندن 7980 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 تیر 1391 13:59