EN   AR
شنبه, 04 شهریور 1391 08:24

دیدار "عبدالرضا مصری" سخنگو و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با رئیس، هیئت نمایندگان، روسای کمیسیون ها، تشکل ها و مشاورین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمانشاه

base_mesri

کاشفی در دیدار با نماینده سخنگو و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی:

طرح انتزاع وظایف کشاورزی در مجلس نه تنها گره ای از مسائل و مشکلات مربوط به گرانی و تنظیم بازار را حل نمی کند بلکه شرایط فعلی را بدتر خواهد کرد

 

در نشست هم اندیشی که فیما بین ریاست و هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه، روسای کمیسیون ها، تشکل ها، مشاورین اتاق و سخنگو و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، مسائل و مشکلات اقتصادی موجود در کشور و استان بررسی و همچنین بر توسعه روابط و همکاری اتاق بازرگانی استان با نمایندگان مجلس کرمانشاه تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، "کیوان کاشفی" رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در خصوص فشارها و تحریم هایی که طی سه سال اخیر بر جو اقتصادی کشور حاکم بوده است گفت: هر روز بر شدت و حدت تحریم ها افزوده می شود تا حدی که این فشارها به مسائل جزئی هم بسط پیدا کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه ادامه داد: آثار و تبعات دو نرخی بودن ارز در یک سال گذشته، هویدا شده و متاسفانه هنوز تصمیم قاطعی در این خصوص اتخاد نشده است.

وی عدم نقدینگی واحد های تولیدی را مورد بحث قرار داد و گفت: سیستم و قوانین بانک ها به صورتی است که واحدهای تولیدی را در سخت ترین شرایط مالی قرار داده و تقریباً تمامی بانک ها از پرداخت اعتبارات خوداری کرده اند و حتی حضور استانداران و جلسات کارگروه ها و تلاش های دولت در بهبود این وضعیت، تاثیری بر بهبود این مشکل نداشته است. به خصوص بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها که واحد های تولیدی را به لحاظ نقدینگی در تنگنا قرار داده است.

کاشفی عنوان کرد: معوقات واحد های تولیدی از دیگر مشکلات پیش روی تولید کنندگان است که طی دو سال گذشته، مجلس شورای اسلامی در قالب ماده های 28 و 29 قانون بودجه کشور تدابیری برای این مشکل اندیشیده است اما با تدوین آئین نامه های بانک مرکزی در بحث استمهال واحدهای تولیدی مشکل معوقات هنوز به قوت خود باقی است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه بالا بودن نرخ تسهیلات را از دیگر مشکلات واحدها خواند و گفت: پس از گذشت یک سال از تاسیس صندوق توسعه ی ملی هنوز تسهیلاتی به بخش خصوصی پرداخت نشده و حتی چارچوب معینی برای آن تعریف نگردیده است.

کاشفی با اظهار اینکه بخش تجارت استان وضعیتی بهتر از بخش صنعت را داراست، گفت: طبق آمارهای موجود در سالجاری صادرات استان افزایش 43% را داشته و در سال قبل معادل دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار صادرات از استان انجام شده که یک میلیارد وچهارصد میلیون دلار آن از طریق تجار و تولیدکنندگان استان بوده است که با وجود مشکلان موجود مانند پرداخت نکردن جوایز صادراتی و ... رقم خوب و قابل توجهی است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه یادآور شد: پس از به رسمیت شناختن مرز پرویز خان، کارهای ساخت و ساز و عمرانی شروع شده است ولی از سرعت بسیار پایینی برخوردار بوده و باید حرکتی جهشی برای امور زیرساختی مرز پرویز خان انجام گیرد ولی متاسفانه عدم هماهنگی و عمل به تعهدات در دستگاه های ذیربط برای ساخت و ساز وجود دارد.

کاشفی با اشاره به اختصاص 56 درصد کل مصوبات مجلس دوره قبل به مسائل اقتصادی گفت: پیش بینی می شود در این دوره این درصد بالاتر رفته و این قضیه علاوه بر نشان دادن جایگاه اقتصاد را در مجلس شورای اسلامی گویای این است که سخت ترین و بیشترین فشارها بروی دوش اقتصاد کشور می باشد.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است همانطور که در سال های جنگ تحمیلی همه ی امکانات کشور به سمت کمک به جبهه ها بسیج بوده، امروز هم مسئولین در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور بسیج شوند زیرا دشمن اقتصاد ایران را هدفگذاری کرده است.

کاشفی به جایگاه و پتانسیل های کشور اشاره کرد و عنوان کرد: اگر سوء مدیریت ها رفع و تلاش ها بیشتر شود قطعاً هیچ یک از تهدید ها نمی تواند جلوی پیشرفت کشور را بگیرد فقط هزینه های ما را بیشتر خواهد کرد.

کاشفی طرح انتزاع وظایف کشاورزی را در مجلس مورد انتقاد قرار داد و گفت: این طرح گره ای از مسائل و مشکلات مربوط به گرانی و تنظیم بازار را حل نمی کند و حتی شرایط فعلی را بدتر خواهد.

کاشفی در پایان به قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اشاره کرده و گفت: در ماده 13 این قانون به تشکیل شورایی با عنوان گفتگوی دولت و بخش خصوصی اشاره شده که تشکیل این شورا می تواند بسیاری از مشکلات را به صورت جامع به گوش مسئولین ذیربط رسانده و برای حل آن تدابیری اندیشیده شود.

 

در ادامه این نشست شهرام کهریزی، رئیس سازمان همیاری شهرداری های استان و رئیس بازارچه های مرزی استان کرمانشاه گفت: ایجاد سه منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب، قصرشیرین و کرمانشاه از مصوبات سفرهای دور اول و دوم و سوم هیئت دولت به کرمانشاه میباشد.

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب یک فاز جلوتر از مناطق دیگر می باشد و بخشی از اراضی آن نیز تملک گردیده است.

کهریزی گفت: متاسفانه در برنامه پنجم توسعه کمک های دولتی به مناطق ویژه برای ایجاد زیرساخت ها (هرچند در پیش نویس هم گنجانده شده بوده است) حذف گردیده است.

مدیر بازارچه های مرزی ضمن تشکر از استاندار کرمانشاه برای تخصیص منابع برای مرز پرویزخان ادامه داد: پروژه هایی مانند ایجاد و تعریض پل در دو فاز مختلف، تعریض جاده قصرشیرین و توسعه بازارچه پرویز خان از 30 هکتار به 110 هکتار از اقدامات انجام شده در این خصوص است و درخواست می گردد کمک های دولتی به مناطق ویژه اقتصادی برقرار گردد.

 

ايرج نوري، رئيس اتحاديه تولیدکنندگان و صادركنندگان دام زنده استان نیز خطاب به سخنگو و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت می تواند راه گشای حل مسائل اقتصادی باشد و قرار گرفتن این دو بخش را در کنار یکدیگر بسار مفید و موثر است.

 

فاروق یوسفی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه و از اعضای هیئت نمایندگان با یادکردن از تجار و بازرگانان به عنوان سربازان اقتصادی بی جیره و مواجب گفت: بازرگانان سرمایه خود را جهت تولید و توسعه در بخش های مختلف قرار می دهند و انتظار می رود حمایت بیشتری از آنان صورت گیرد.

وی مشکلات مربوط به بخش کشاورزی را با سخنگو و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی مطرح کرد.

 

دکتر نمامیان، مشاور عالی امور آموزش اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز به رانت های دولتی اشاره کرده و گفت: از رانت های دولتی می بایست به نفع استان ها استفاده گردد زیرا همیشه رانت بد نخواهد بود و باید فضای کسب و کار استان رونق بیشتری داد.

 

در پایان این نشست عبدالرضا مصری، سخنگو و عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی این گونه جلسات را بسیار مفید خواند و گفت: نباید هر از گاهی جلسه ای برگزار گردد بلکه باید به صورت متداوم و با هدف گذاری و دستور کار مشخص برگزار و پیگیری گردد.

وی ادامه داد: مسئولیت نمایندگان مجلس در مورد رفع مشکلات موجود خصوصاً مسائل اقتصادی و تجارت استان بسیار سنگین است و امیدوارم با بررسی و شنیدن مشکلات از زبان مسئولین و ارائه راه كارهاي آنان هر چه زودتر به راه حل مطلوب دست پیدا کنیم.

مصری در خصوص تصویب قوانین جدید گفت: قانونی موثر است که جامع، کامل، گویا و مانع باشد بدین معنی که از دخالت دیگران ممانعت به عمل آورد.

 

در پايان این نشست دو ساعته پس از بحث و بررسی و جمع بندی مطالب از سوی رئیس اتاق کرمانشاه مصوب گرديد این جلسات با دستور جلسه مشخص به صورت ماهانه و با حضور دیگر نمایندگان استان و مدیران دستگاهای مربوطه تشکیل گردد.

{gallery}mesri{/gallery}

خواندن 6276 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 04 شهریور 1391 08:31