EN   AR
دوشنبه, 28 بهمن 1392 11:28

بررسی برنامه ها و مباحث صادرات خدمات فنی و مهندسی؛ در نهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه

fanimohandesi

رئیس اتاق کرمانشاه:
نیاز عراق به خدمات فنی و مهندسی تا پنج سال آینده بالغ بر 600 میلیارد دلار است
باید با یک برنامه منسجم، حضور پررنگی در عراق داشت

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کاشفی در سلسله نشست های ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی یکی از شاخص های افزایش اهداف صادراتی است که با توجه به امکانات کشورهای همسایه خصوصاً عراق باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی ادامه داد: باید در بخش خدمات فنی و مهندسی یک استراتژی قوی برای رسیدن به اهداف صادراتی داشت اما هم اکنون شاهدیم اکثر امور به صورت فرادی و بدون هماهنگی انجام می شود.
رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: با وجود پتانسیل های فراوان بخش خدمات فنی و مهندسی، سهم استان کرمانشاه در صدور این خدمات به عراق بسیار پایین است و باید با یک برنامه منسجم و هماهنگی شرکت های خدمات فنی و مهندسی، حضور قوی در عراق داشته باشیم چراکه متاسفانه هیچ برند خاصی از فعالیت ایرانی ها در عراق وجود ندارد.
وی افزود: نیاز کشور عراق به خدمات فنی و مهندسی تا پنج سال آینده بالغ بر 600 میلیارد دلار برآورد شده است که باید بر این اساس رویکرد صادرات کشور تغییر کرده و شرکت های ایرانی و کرمانشاهی حضور پررنگتری در عراق داشته باشند.
رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: در حال حاضر بخش قابل توجهی از صادرات خدمات فنی مهندسی به عراق در دست کشور ترکیه است و چون آنها در قراردادهای خود ذکر می کنند که تنها باید از مصالح کشور ترکیه نیز در ساخت و سازها استفاده شود عملا مصالح ساختمانی ایران از چرخه بازار عراق خارج می شود.
کاشفی ارزآوری فراوان برای کشور را از جمله مزایای صادرات خدمات فنی مهندسی دانست و تاکید کرد: افزایش این نوع صادرات، صادرات مصالح ساختمانی را نیز بالا می برد، زیرا برای کشوری چون عراق واردات مصالح از کشورهای همسایه خصوصا ایران مقرون به صرفه تر از سایر کشورها از جمله چین است.

مجتبی بخشی پور رئیس انجمن صنفی شرکت های عمرانی کرمانشاه نیز با اشاره به وجود 1500 شرکت عمرانی فعال در استان، اظهار داشت: تنها 10 درصد این شرکت ها در حال حاضر فعالیت دارند.
وی کمبود اعتبار را دلیل اصلی غیر فعال شدن شرکت های عمرانی دانست.
بخشی پور از اعلام آمادگی 30 شرکت عمرانی پایه یک تا سه برای حضور در کشور عراق و ارائه خدمات فنی مهندسی توسط آنها خبر داد.
وی معتقد است برای بهبود عملکرد این شرکت ها و ارائه خدمات فنی مهندسی توسط آنها در کشور عراق باید عضو رسمی اتاق بازرگانی شوند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه نیز خواستار فراهم شدن یک بستر برای فعالیت اعضای نظام مهندسی در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به کشور عراق شد.
بیژن کلهرنیا معتقد است برای بهبود عملکرد در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی باید تشکلی ایجاد شود که از یک سو شرایط را درکشور عراق تسهیل نماید و از سوی دیگر در داخل کشور نیز پیگیر امور باشد.
وی تصریح کرد: ما در سازمان نظام مهندسی ساز و کارها و اقداماتی را شروع کردیم، اما به دلیل اینکه بستر مناسبی برای فعالیت در عراق وجود نداشت نتیجه مناسبی حاصل نشد.
به گفته این عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه شرکت های عمرانی باید با همکاری و انسجام به دنبال حضور در پروژه های بزرگ عراق باشند تا بتوانند در بهبود اقتصاد کشور و استان تاثیر بگذارند.

در ادامه این نشست اعضای دیگر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و همچنین کارشناسان به بیان دیدگاه و راه کارهای خود برای حضور موثر در بازارعراق پرداختند.

استاندار کرمانشاه هم پس از استماع سخنان فعالان این حوزه از اینکه در امر مهم صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور عراق بسیار دیر شده است، ابراز ناخرسندی کرد.
وی اظهار کرد: در حالیکه 600 میلیارد دلار ظرفیت و نیاز کشور عراق به خدمات فنی و مهندسی است اما تاکنون به صدور پیاز و سیب زمینی آن هم با رقم نازل سه میلیارد دلار دلخوش بوده ایم و از این حوزه مهم غافل مانده ایم بطوریکه صدور این خدمات در دیدار چند روز پیش با معاون اول رییس جمهوری (اسحاق جهانگیری) هم مورد تاکید ایشان قرار گرفت.
ابراهیم رضایی گفت: ما سالها به مردم عراق خدمات شایسته ای ارائه کرده ایم و آنها نیز به خوبی قدردان ایرانی ها هستند و تمایل دارند که شرکت های مهندسی ایرانی در بازسازی آن کشور نقش داشته باشند ولی دلیل اینکه تاکنون با وجود رغبت طرف عراقی، از طرف ما کوتاهی شده است، قانع کننده و روشن نیست.
استاندار کرمانشاه از شرکت های مهندسی استان خواست تا دنباله روی از دولتی ها را کنار بگذارند و خودشان وارد گود صدور خدمات فنی و مهندسی به عراق شوند.
وی تاکید کرد که دولت در راستای افزایش صادرات، رقم 10 میلیارد دلار را هدفگزاری کرده است و در این راستا حتی یک دلار افزایش صادراتی هم ارزشمند است لذا از هرگونه حمایت و پشتیبانی از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی دریغ نخواهیم کرد.
وی گفت: علاوه بر اینکه باید همه مرزها را برای توسعه مراودات تجاری با کشور عراق فعال کنیم، لازم است که نگاه راهبردی به صدور خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم و در این راستا چون خیلی دیر شده و زمانی زیادی را از دست داده ایم، لازم است که به صورت جهشی فعالیت کنیم.
رضایی بابادی همچنین از پشتوانه پنج میلیارد دلاری دولت برای حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در کشور عراق خبر داد و گفت: شرکت های کرمانشاهی باید اهل ریسک باشند و وارد فضای ساخت و ساز عراق و گرفتن پروژه های عمرانی و مهندسی این کشور شوند.
استاندار کرمانشاه گفت: برای دولت تدبیر و امید و استانداری کرمانشاه، اولویت نخست ما توسه صادرات به کشور عراق است و در این راه از هیچ تلاشی برای رفع موانع و مشکلات از جمله در حوزه های بیمه و بانکی فروگذار نخواهیم کرد.

گفتنی است مقرر شد مقدمات لازم برای تشکیل یک کنسرسیوم متشکل از شرکت های توانمند و فعال فنی و مهندسی در استان کرمانشاه به منظور حضور در بازارهای خارجی به ویژه در کشور عراق تا دو هفته آینده فراهم شود.

خواندن 6264 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 بهمن 1392 12:35