EN   AR
یکشنبه, 04 اسفند 1392 08:46

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه: یک میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی رقم دور از دسترسی برای کرمانشاه نیست

kashefi10

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه هنوز زیرساخت های لازم برای صادرات خدمات فنی مهندسی در کشور و خصوصا استان کرمانشاه مهیا نیست، گفت: در صورت فراهم شدن زیرساخت ها رسیدن به یک میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی در سال رقم دور از دسترسی نیست.

کیوان کاشفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به پتانسیل و نیاز عراق برای وارد کردن خدمات فنی مهندسی از ایران، اظهار داشت: در حال حاضر حجم بالایی از ساخت و ساز در کشور عراق هم در بخش کردنشین و هم در بخش عرب نشین در حال انجام است که حداقل تا پنج سال آینده ادامه خواهد داشت.

وی معتقد است، کشور عراق تا چندین سال آینده نیازمند انواع پروژه های ساختمانی، عمرانی، آب و فاضلاب، بازیافت و ... است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه همجواری با کشورعراق را از جمله مزیت ها برای ما دانست که می توانند با قیمت تمام شده پایین تری خدمات فنی مهندسی خود را به عراق صادر کنند.

کاشفی رونق تولید مصالح ساختمانی برای ایران را از جمله پیامدهای مثبت صدور خدمات فنی مهندسی به عراق عنوان و خاطرنشان کرد: اخیرا کشور ترکیه در بسیاری از قراردادهای فنی مهندسی که درعراق منعقد می کند مصالح ساختمانی را نیز منحصر به ترکیه می کند که این امر عملا کشور ما را از گردونه تامین مصالح ساختمانی خارج می کند و لازم است ما با این امر مقابله به مثل کنیم.

وی با تایید این موضوع که نتوانسته ایم آنطور که باید در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به عراق موفق عمل کنیم، ادامه داد: بخش عمده ای از دلیل این ضعف مربوط به فراهم نبودن زیرساخت صادرات خدمات فنی مهندسی در کشور است.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه این وضعیت در استان کرمانشاه با شدت بیشتری وجود دارد.

کاشفی معتقد است در کرمانشاه شرکت ها حتما باید در قالب هلدینگ و یا با تجمیع منابع مالی و علمی در پروژه های بزرگ شرکت کنند تا بتوانند در عراق با سایر کشورها رقابت کنند.

وی افزود: برای تجمیع فعالیت شرکت ها، اتاق بازرگانی در سال های گذشته فعالیت هایی انجام داد که تاسیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی و حمایت از آن برای حضور در بازارهای عراق از آن جمله بود، اما علی رغم این تلاش ها خیلی موفقیت آمیز نبود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در خصوص سایر مشکلات پیش روی صادرات خدمات فنی مهندسی، یادآوری کرد: یکی دیگر از دلایل عدم تمایل مهندسان برای حضور در پروژه های عراق وجود پروژه های مسکن مهر در کشور بود که مهندسان را سرگرم داخل کشور کرد و کمتر انگیزه داشتند در خارج از کشور حضور پیدا کنند.

کاشفی نقل و انتقالات پول، مشکلات تردد و عبور و مرور را نیز از دیگر موانع پیش روی صادرات خدمات فنی مهندسی دانست که البته اتاق بازرگانی سعی کرده با ایجاد مسیرهایی این مشکلات را تا حدودی مرتفع نماید.

وی تصریح کرد: نبود حمایت نیز از دیگر مشکلات این بخش است و یکی از دلایلی که کشور ترکیه توانسته در پروژه های عراق حضور موثرتری داشته باشد در نظر گرفتن تسهیلات بانکی و همچنین جوایز صادراتی 13 تا 18 درصد برای مهندسان است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اشاره ای هم به مزایای حضور در پروژه های کشور عراق داشت و گفت: در استان کرمانشاه 9 هزار تحصیل کرده در رشته های مهندسی وجود دارد که می توان با ساماندهی تعدادی از آنها در این بخش، از این سرمایه عظیم استفاده بهتری کرد.

کاشفی در خصوص سهم خدمات فنی مهندسی از صادرات 10 میلیارد دلاری هدف گذاری شده نیز اظهار داشت: باید صدور خدمات فنی مهندسی تنها از استان کرمانشاه به عراق 400 تا 500 میلیون دلار شود.

به گفته وی با برنامه ریزی مناسب و فعالیت منسجم رسیدن به رقم یک میلیارد دلار برای صادرات خدمات فنی مهندسی به عراق رقم بعیدی نیست.

خواندن 6571 دفعه