EN   AR
دوشنبه, 12 اسفند 1392 10:52

یازدهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه برگزار شد

setad-11

رئیس اتاق کرمانشاه خبر داد:
به زودی مرکز مطالعات و پژوهش های اتاق کرمانشاه با اولویت تجارت خارجی افتتاح می گردد.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کاشفی در آغاز یازدهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان به ایجاد مرکز پژوهش های بازرگانی در اتاق اشاره کرد و گفت: باید مباحث فکری و راهبردی تجارت بازرگانی با جدیت بیشتری پیگیری شود و تشکیل چنین مرکزی ضروری است.
وی ادامه داد: تمامی بخش های خصوصی استان، اساتید و فعالان اقتصادی باید با مرکز مطالعات و پژوهش های اتاق همکاری لازم را داشته باشند.
رئیس اتاق کرمانشاه به دستور کار یازدهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت: به درخواست اتاق تعاون قرار است مشکلات تعاونی های مرزنشینان استان بررسی و مرتفع گردد.
وی ادامه داد: بررسی مسایل واحدهای تولیدی شیر و لبنیات استان مسئله دیگری است که امروز با حضور استاندار مطرح و بررسی می گردد.

در ادامه ابراهیمی، از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مرزنشینان گفت: تعاونی مرزنشینان جهت کمک به مرزنشینان و استفاده ار امکانات مرزی تشکیل شده است.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی ما مباحث مالیاتی است که متاسفانه از سال 90 به دلیل مشکلات بازار و نوسانات ارز، تعاونی ها نتوانستند از ارز مرجع و مبادله ای استفاده نمانید و برای پرداخت مالیات با مشکل مواجه شده ایم.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرزنشینان یادآور شد: چون صادارت ما در مقابل واردات است و ارز مبادله ای و مرجع هم به تعاونی ها تعلق نگرفته توان رقابت با تجار را نداریم و دور از واقعیت نیست که از سال 90 واحدهای ما در حال تعطیلی است.

غلامرضا افخمی، رئیس انجمن شیر و لبنیات کرمانشاه به طرح مشکلات این صنف پرداخت.
وی گفت: قطع یک باره شیر یارانه ای ویارانه انرژی وعدم تخصیص سهم یارانه صنعت وگرانی مستمر نهاده های تولید و قیمت گذاری های غیر کارشناسی محصولات باعث غیر اقتصادی شدن تولید به ویژه در کارخانجات فاقد تنوع تولید شده است.
وی ادامه داد: کمبود فلج کننده سرمایه در گردش ناشی ازچند برابر شدن قیمت تمامی نهاده های تولید از دیگر مشکلاتی است که گریبان گیر ای صنف است.
افخمی افزود: تشکیل پرونده های واهی و ارجاع به تعزیرات و تحمیل جرایم سنگین و محروم نمودن غالب شرکت ها از یارانه های متعلقه در غالب نهاده های دامی رکود این صنعت را تشدید کرده است.
رئیس انجمن شیر و لبنیات کرمانشاه خاطر نشان کرد: به دلیل این مشکلات، 18 واحد لبنی استان تنها از 20 درصد ظرفیت تولیدی خود استفاده می کنند و همین باعث شده بخش اعظمی از توان این واحدها هدر رود.

استاندار کرمانشاه هم با اشاره به اهمیت واحدهای تولیدی، تقویت آن ها را باعث توسعه اقتصاد عنوان کرد و گفت: یکی از سیاست های اصلی دولت تدیبر و امید تقویت این واحدها و کمک به حل مشکلات آن هاست.
وی ادامه داد: واحدهای تولیدی به عنوان یکی از موارد زیربنایی توسعه اقتصادی به حساب می آیند که سهم زیادی در خودکفایی ملی دارند، بنابراین باید با تمام توان در راستای تقویت آن ها گام برداشت.
وی افزود: زمانی که ما واحدهای تولیدی قوی داشته باشیم نیاز به واردات به حداقل خواهد رسید و همین می تواند سبب خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات شود.
رضایی گفت: استان کرمانشاه واحدهای تولیدی زیادی دارد که در صورت فعالیت و رونق آن ها می تواند به رشد اقتصادی استان امیدوار بود.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ماه های گذشته اقدامات بسیار خوبی در راستای تقویت و حل مشکلات واحدهای تولیدی استان صورت گرفته که این جز با همدلی و همکاری مدیران بانک ها، مسوولین و صاحبان صنایع و مدیران کرمانشاه حاصل نشده است.
استاندار کرمانشاه همچنین به فعالیت واحدهای تولید لبنی در استان نیز اشاره کرد و گفت: طبق برخی گزارش های رسیده چندین واحد تولید شیر فاقد پروانه بهره برداری هستند که باید نظارت دقیق بر فعالیت آن ها صورت گرفته و ملزم به رعایت نکات و مسائل بهداشتی شوند.
رضایی تعطیلی این دسته از واحدهای فاقد پروانه را به صلاح ندانست ولی در عین حال بر نظارت مستمر روی کار آنان توسط دامپزشکی نسبت به سالم بودن شیر توزیعی و رعایت نکات کامل موازین بهداشتی تاکید کرد.
وی در پایان بر افزایش همدلی میان مسوولین استان برای توسعه و تقویت هرچه بیشتر کرمانشاه تاکید کرد.

یازدهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی استان مصوباتی در پی داشت.
بررسی مشکلات تقاضای تمدید حواله برنج وارداتی تعاونی ها و تقسیط یکساله بدهی مالیاتی شرکتهای تعاونی مرزنشین توسط اداره کل امور مالیاتی استان از مواردی بود که برای تعاونی های مرزنشین مصوب شد.
تشکیل کمیته ای تخصصی برای حل و فصل مسائل مختلف واحدهای تولید و توزیع و مسائل بهداشتی و همچنین امور مالیاتی با مشارکت تشکلهای بخش خصوصی لبنیات و دستگاههای دولتی مرتبط، بررسی موارد مربوط به پرونده های تعزیرات واحدهای تولیدی لبنیات توسط اداره کل تعزیرات حکومتی استان و بررسی مشکلات واحدهایی که مسئله سرمایه در گردش دارند توسط حوزه معاونت برنامه ریزی استانداری کرمانشاه از مصوباتی بود که برای واحدهای تولیدی شیر و لبنیات در نظر گرفته شد.

{gallery}setad11{/gallery}

خواندن 5639 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 12 اسفند 1392 10:57