EN   AR
دوشنبه, 19 اسفند 1392 10:26

طرح مباحث احداث پتروشیمی و مرکز تجارت غرب کشور در دوازدهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی کرمانشاه

setad-12

در دوازدهمین جلسه ستاد توسعه اقتصادی؛
پروژه تاسیس مرکز تجارت غرب کشور تشریح شد / کرمانشاه با احداث این مرکز به ویترین تجاری کشور تبدیل می شود

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کاشفی در دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات ستاد توسعه اقتصادی استان که با حضور استاندار و مدیران اجرایی کرمانشاه برگزار میگردد، گفت: جلسات ستاد توسعه اقتصادی کرمانشاه علاوه بر رفع مشکلات تجارت، نگاه ویژه ای به بحث های توسعه ای استان دارد.
وی با اشاره به رونق و تهسیل امور صادرات استان گفت: توسعه بخش های کشاورزی، صنعتی و معدن که محور اصلی توسعه استان است و اجرای پروژه های پر رونق در این زمینه ها موجبات رشد اقتصادی استان را فراهم می نماید و این مسئله مورد توجه جدی ستاد خواهد بود.
رئیس اتاق کرمانشاه به دو دستور کار جلسه اشاره کرد و گفت: طرح مباحث احداث پتروشیمی چهارم کرمانشاه و تاسیس مرکز تجارت غرب کشور به عنوان نماد محویت کرمانشاه برای مرکزیت تجارت غرب کشور در این جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در ادامه این جلسه پروین رضایی، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی زاگرس به طرح موضوع احداث پتروشیمی چهارم کرمانشاه نمود.
وی گفت: تامین آب لازم مورد نیاز برای احداث پتروشیمی چهارم و صنایع زیردستی به میزان حداقل250 لیتر بر ثانیه یکی از مسائلی است که باید مرتفع شود.
رضایی افزود: افزایش اراضی منطقه ویژه اقتصادی زاگرس از طریق انتقال اراضی شناسایی شده و تعیین نحوه خوراک رسانی گاز و اتلین به منطقه از مباحثی است که باید پیگیری و حل شود.

استاندار کرمانشاه هم در این خصوص گفت: مشارکت بخش خصوصی و توجه ویژه به مناطق اقتصادی از عوامل اصلی توسعه استان کرمانشاه است.
وی با تاکید بر تسریع در رفع مشکلات پیش‌روی منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آبادغرب، ادامه داد: اسلام‌آبادغرب بزرگ‌ترین منطقه توسعه‌ای استان کرمانشاه بوده که باید در آن تحولی عظیم ایجاد شود.
رضایی‌ فکر و خرد جمعی را موجب انجام امور مهم و اساسی دانست و بیان داشت: یکی از عوامل توسعه نیافتن، خودسانسوری مدیران در فکر کردن است.
استاندار کرمانشاه خواستار تسریع و تسهیل امور و موضوعات منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب شد و گفت: تامین آب این منطقه در اولویت کاری قرار دارد.

طرح مباحث پروژه تاسیس مرکز تجارت غرب کشور دومین دستور کار جلسه بود که توسط سهراب دل انگیزان مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه مطرح شد.
دل انگیزان در جمع اعضا ستاد توسعه اقتصادی استان از تهیه پیش نویس طرح اولیه برج بزرگ تجارت در استان خبر داد و گفت: کرمانشاه می تواند با احداث این برج جهانی شده و تبدیل به ویترین تجاری کشور شود.
وی اظهار داشت: این پروژه یک مجموعه چند منظوره بزرگ با مساحتی در حدود 150 هزار متر مربع زیربناست.
دل انگیزان خاطرنشان کرد: با راه اندازی این پروژه عظیم، شاهد استقرار دفاتر متعددی در آن خواهیم بود که بعضا خدمات کشوری و حتی بین المللی در آن ارائه می شود.
مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه یادآور شد: با راه اندازی این برج، دفاتر کلیه بازرگانان اصلی و عمده استان و کشور، دفاتر کلیه اتاق های بازرگانی کشور، دفاتر اصلی ترین بازرگانان کشورهای همسایه، دفاتر کلیه بانک های کشور و برخی بانک های خارجی که مجوز حضور در کشور را داشته باشند و دفاتر کلیه بیمه های اصلی از جمله دفاتر مستقر در این برج خواهد بود.
وی همچنین، استقرار دفتر نقطه تجاری کشور، دفتر گمرک جمهوری اسلامی ایران، دفاتر سازمان های موثر در امر تجارت و صادرات، مجموعه خدمات رفاهی کامل برگزاری جلسات و گردهمایی های بزرگ و مجموعه کاملی از خدمات نمایشگاهی بین المللی با غرفه های واگذار شده بخش خصوصی را از دیگر کاربردهای برج بزرگ تجارت جهانی کرمانشاه عنوان کرد.
دل انگیزان در ادامه و با اشاره به اینکه برج تجارت جهانی کرمانشاه در صورت تصویب نهایی در زمینی به مساحت 10 هزار متر مربع احداث خواهد شد، هزینه تقریبی ساخت این پروژه عظیم را سه هزار میلیارد ریال عنوان کرد.
وی در پایان، مدت زمان ساخت پروژه را حدود چهار تا پنج سال و تعداد شرکای آن را 500 شریک حقیقی و حقوقی عنوان کرد.

استاندار کرمانشاه هم در این خصوص ابراز داشت: اگر کرمانشاه از مسیر توسعه یافتگی عقب بیفتد کل کشور آسیب خواهد دید.
وی خواستار نگاه فرامحلی مسوولین کشور به کرمانشاه شد و از این دیار به عنوان نبض تپنده غرب کشور یاد کرد.
رضایی با بیان اینکه از دیرباز کرمانشاه جایگاه خاصی به واسطه نقش راهبردی در کشور داشته است، اظهار داشت: کرمانشاه امروز دروازه صادرات ایران به عراق محسوب می شود و به عنوان مرکز غرب کشور به بسیاری از هموطنانمان خدمات بسیار خوب و شایسته ای ارائه می دهد.
استاندار کرمانشاه همچنین خواستار تلاش مسوولین برای جذب بیشتری از بازار عراق شد و گفت: هم اکنون سالانه 120 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به عراق صورت می گیرد که سهم کشورمان از این بین تنها حدود چهار تا پنج میلیارد دلار است.
وی افزود: از این چهار تا پنج میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ایران به عراق حدود 2.5 میلیارد دلار آن متعلق به کرمانشاه است که با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود خواستار ارتقای این میزان صادرات تا مرز 10 میلیارد دلار هستیم.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه بازار عراق فرصت بسیار خوبی برای رشد اقتصادی کشور به شمار می رود، خواستار استفاده بهینه از ظرفیت های بازار این کشور و افزایش صادرات به آن شد.
رضایی یادآور شد: در ابتدا بسیاری از کارها سخت می نماید اما نباید از مشکلات و موانع ترسید و برای به نتیجه رسیدن باید حتی اگر با دستان خالی هم شده کار و تلاش کرد.
وی در ادامه به قول مساعد وزیر نفت برای اجرا و راه اندازی پالایشگاه آناهیتا اشاره کرد و گفت: در دیداری که چندی پیش با ایشان داشتم، وی بر رفع موانع موجود سر راه این پروژه عظیم صنعتی تاکید کرد و حتی مقرر شد یکی دو واحد پتروشیمی نیز در کنار پالایشگاه احداث شود.
رضایی ابراز امیدواری کرد که ظرف مدت سه تا چهار سال آینده شاهد راه اندازی از پالایشگاه آناهیتا با حمایت و مساعدت های مقام عالی وزارت نفت باشیم.
استاندار کرمانشاه، برخورداری مردم این دیار را از بهترین خدمات حق مسلم آن ها دانست و گفت: با این همه سختی که کرمانشاهیان در دوران دفاع مقدس کشیده و هشت سال تمام مقابل توپ و تانک دشمن سینه سپر کرده و اجازه ندادند دشمنان حتی یک وجب از خاک این مملکت را تصرف کند شایسته است امروز از بهترین و برترین خدمات برخوردار باشند.

{gallery}setad12{/gallery}

خواندن 7390 دفعه