EN   AR
یکشنبه, 25 اسفند 1392 11:30

آئین تودیع و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه برگزار شد

tmshr

در مراسم آئین تودیع و معرافه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه که در محل سالن اجتماعات این اتاق برگزار شد، رضا رحیمی بعنوان رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه معرفی و از خدمات جهانگیر شاهمرادی رییس پیشین این سازمان قدردانی شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، ادغام وزارت خانه های صنعت و بازرگانی را عجولانه خواند و اذعان کرد: پس از این ادغام، هنوز اتحاد سخت افزاری بر جو سازمان حاکم نشده و چارت سازمانی مشخصی وجود ندارد و بسیاری از مدیران کارآمد نتوانستند لیاقت خود را نشان دهند.
وی ادامه داد: بخش صنعت در این میان بیشترین صدمه را دید و حمایت های لازم برای این بخش انجام نشد.
رئیس اتاق کرمانشاه هدف اصلی وزارت صنعت و معدن را تعامل با اقتصاد دنیا دانست و گفت: تنظیم بازار، میوه شب عید، ذخیره گوشت و ... وظیفه ی اصلی این بخش نیست، امیدواریم با تصویب قانون انتزاع و واگذاری بخشی از این وظایف به جهاد کشاورزی، شرایط بهتری رقم زده شود.
کاشفی در ادامه به مخاطبان سازمان صنعت اشاره و عنوان کرد: در بخش اقتصاد کلان، مخاطبینی همچون اتاق بازرگانی، خانه صنعت، خانه معدن و ... و در بخش اقتصاد خرد، اتاق اصناف از مخاطبین اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند.
وی معتقد است مخاطبان سازمان صنعت، معدن و تجارت گرداننده اصلی چرخ اقتصاد کشور هستند و باید تعامل مناسبی با آنها داشت.
رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: بعد از روی کار آمدن دولت جدید فضای مثبتی در کشور در حال شکل گیری ست و شاهدیم که در این چند ماه از نظرات غیرکارشناسی و تصمیم های ناگهانی خبری نیست.
کاشفی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه نیز از این قاعده مستثنی نیست، یادآوری کرد: در استان کرمانشاه نیز فضای اقتصادی در حال جنب و جوش و پویایی است و بسیاری از سرمایه گذاران و واحدهای تولیدی که قبلا علاقمند به توسعه فعالیت های خود نبودند، امروز در حال تحرک و پویایی هستند.
وی در ادامه از همکاری رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه با اتاق بازرگانی و همچنین واحدهای تولیدی و سرمایه گذاران استان قدردانی کرد و گفت: پیشینه ی رئیس جدید این سازمان درخشان است و امیدواریم رئیس جدید نیز همین روند را ادامه دهد.
رییس اتاق کرمانشاه در پایان از آمادگی تشکلهای خصوصی برای همراهی و حرکت در کنار سازمان صنعت، معدن و تجارت خبر داد، تا بتوان به اهداف اقتصادی متعالی رسید و دست در دست هم کرمانشاه را به توسعه رساند.

از منابع فاز دوم هدفمندی یارانه ها برای تقویت واحدهای تولیدی استفاده شود
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه محدودیتی برای ارائه منابع مالی از محل صندوق توسعه ملی به واحدهای تولیدی و صنعتی بر اساس ظرفیت و توان آنها وجود ندارد، بر لزوم پایش مستمر و رسیدگی به مشکلات این واحدها تاکید کرد.
محسن صالحی نیا گفت: ادغام وزارت صنایع و وزارت بازرگانی را حرکتی مثبت ارزیابی کرد که می تواند در هم افزایی پتانسیل های این دو بخش موثر باشد.
وی یادآوری کرد: چون این ادغام در مقطعی اتفاق افتاد که برخی محدودیتها و مسائل مالی ناشی از هدفمندی یارانه ها و تحریم ها وجود داشت، همین باعث شد این ادغام بی ثمر و حتی منفی جلوه کند، اما باید امیدوار باشیم این حرکت پیامدهای مثبتی برای کشور در پی داشته باشد.
صالحی نیا خواستار پایش مشکلات واحدهای صنعتی توسط مدیران استانها و انجام هماهنگی های لازم برای حل مشکلات آنها شد و ادامه داد: مدیران استانها می توانند هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوطه از جمله تامین اجتماعی، بانکها، اداره مالیات و دارایی، محیط زیست و ... را به منظور رفع مشکل این واحدها انجام دهند.
وی یادآوری کرد: برای ما حتی مشکل یک واحد تولیدی هم مهم است و برای حل آن تلاش می کنیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم حمایت از واحدهای دانش بنیان و همچنین واحدهای تولیدی صادرات محور تاکید و اضافه کرد: حمایت از این بخش ها می تواند واحدهای تولیدی را تقویت کند.
صالحی نیا در ادامه سخنان خود از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها یاد کرد و اجرای این قانون را اجتناب ناپذیر خواند.
وی تاکید کرد: ممکن است این قانون اثراتی را بر روی بخش صنایع و تولید کشور داشته باشد و لازم است منابع حاصل از اجرای این قانون به گونه ای مدیریت شود که از آن برای تقویت واحدهای تولیدی استفاده شود.
معاون وزارت صنعت، معدن وتجارت با اشاره به برگزاری جلسات و تشکیل کارگروه هایی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، خاطر نشان کرد: سهم هر استان بر اساس ظرفیت ها و منابع و واحدهای آن مشخص و به استانها داده خواهد شد.
وی معتقد است، باید از منابع حاصل از اجرای این طرح در جهت افزایش تولید و همچنین افزایش بهره وری استفاده کرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اشاره ای هم به اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی داشت و ادامه داد: ستادهایی برای اجرای این سیاستها در همه دستگاه ها و وزارتخانه ها و به تبع آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده و وظایف هر بخش مشخص و به آن ابلاغ شده است.
وی گفت: در حال حاضر تعداد زیادی طرح تولیدی در کشور در دست ساخت است که پیشرفتهای فیزیکی مختلفی دارند و از همین رو اولویت اصلی با طرح هایی است که پیشرفت فیزیکی بیشتری دارند.
صالحی نیا در خصوص وضعیت صنایع استان کرمانشاه نیز گفت: تمام تلاشمان را می کنیم تا واحدهایی که شرایط استفاده از تسهیلات بانکی دارند، از صندوق توسعه ملی اعتبار مورد نیاز خود را دریافت کنند.

اولویت کاری من در بخش صنعت متمرکر بود
جهانگیر شاهمرادی، رئیس پیشین سازمان صنعت گفت: در مدت 17 ماهی که این مسوولیت را بر عهده داشتم، اولویت کاری خویش را در بخش صنعت متمرکر کردم.
وی حفظ و صیانت از واحدهای صنعتی موجود استان، جلوگیری از رکود سرمایه در گردش واحدها، برگزاری ماهانه یک نشست بمنظور بررسی مشکلات واحدهای صنعتی و تزریق 218 میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای صنعتی استان را از جمله فعالیت های خویش عنوان کرد.
شاهمرادی با بیان اینکه در این مدت بالغ بر 25 جلسه به نام ستاد رفع مشکلات واحدهای صنعتی با حدود 150 مصوبه در سطح استان برگزار شد، افزود: همچنین در مدت یاد شده بالغ بر دو هزار بازدید از واحدهای صنعتی استان توسط کارشناسان صورت گرفت.
رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه گفت: در 17 ماه اخیر علاوه بر صدور معافیت های گمرکی متعدد، بالغ بر 80 واحد صنعتی در استان که وجود خارجی نداشتند از گردونه سازمان صنعت، معدن و تجارت خارج شدند.
وی با اشاره به طرح پیشنهادی خویش درخصوص راه اندازی پتروشیمی چهارم در استان، تاکید کرد: اگر این پروژه یپگیری شود، استان کرمانشاه به یک قطب صنعتی محصولات پتروشیمی در کشور تبدیل خواهد شد.
شاهمرادی در ادامه توزیع میوه شب عید سال 91 و تامین میوه لازم برای سال جدید، توزیع 30 هزار تن کالا در بخش بازرگانی داخلی، برگزاری 56 دوره نمایشگاه عرضه مستقیم کالا، صدور شش هزار فقره پروانه کسب و صدور بالغ بر دو میلیارد و 837 میلیون دلار صادرات غیرنفتی از مرزهای استان در 11 ماهه سال جاری را از اهم فعالیت های خویش در بخش بازرگانی داخلی عنوان کرد.

75 درصد ذخیره قیر طبیعی کشور در استان کرمانشاه است
رئیس خانه معدن کرمانشاه نیز در این مراسم از برگزاری جشنواره ملی قیر طبیعی برای اولین در کشور و به میزبانی کرمانشاه خبر داد.
ابراهیمی با بیان اینکه معادن نقش موثری در اشتغالزایی کشور دارند افزود: در حال حاضر 68 نوع ماده معدنی در کشور در حال بهره برداری است که از لحاظ تنوع جزء 10 کشور برتر جهان هستیم.
وی گفت: تا کنون 57 میلیارد تن ذخایر معدنی کشف شده و 7 هزار پروانه بهره برداری معدن در کشو وجود دارد که در حال حاضر 5 هزار مورد از آنها فعال هستند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به اینکه معادن تضمین کننده مواد اولیه صنعت است، یادآور شد: تا کنون 20 ماده معدنی در استان کرمانشاه شناسایی شده، ضمن اینکه 75 درصد ذخایر قیر طبیعی کشور در این استان وجود دارد.
ابراهیمی در ادامه گفت: قیر طبیعی، سنگ تزئینی، گرانیت، سنگ گچ، سنگ آهن، مس، منگنز و ... از جمله مواد معدنی است که در استان کرمانشاه وجود دارد.
رئیس خانه معدن کرمانشاه معتقد است باید واحدهای معدنی به فرآوری محصول توجه بیشتری داشته باشند.

اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بهترین راه مقابله با دشمن است
رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه ، اجرای دقیق و کامل سیاست های اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری را بهترین راه مقابله با دشمنان دانست.
نعمت اله منوچهری افزود: دشمنان با بهانه های واهی داشتن تسلیحات هسته ای، تحریم های ناعادلانه ای را علیه ملت ایران آغاز کردند و بهترین راهی که می توان در این نبرد با آنان مقابله کرد، اجرای اقتصاد مقاومتی است.
وی با بیان اینکه نیروهای انسانی شاغل در وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های تابعه این وزارتخانه در استان ها وظیفه خطیری در مقابله با تحریم ها دارند، گفت: علاوه بر این افراد، سران سه قوه باید برای مقابله با این توطئه دشمن و رفع فقر در کشور بسیج شوند.
نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی در ادامه به اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مرحله نخست این قانون به خوبی اجرا نشد و به دنبال آن تورم و گرانی در کشور ایجاد شد.
وی با بیان اینکه مرحله دوم این قانون هم اکنون در حال بازنگری است، گفت: با نیازسنجی صحیح، انتظار می رود مرحله دوم این قانون به درستی در کشور اجرایی شود

تولید ثروت اولین وظیفه سازمان صنعت و معدن است/ صادر کنندگان مروج تولیدات داخلی باشند
رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، خلق ثروت را به عنوان اولین وظیفه این سازمان عنوان کرد و گفت: صادر کنندگان باید مروج کالاهای ایرانی و تولیدات داخلی باشند و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کنند.
رضا رحیمی تجارت را به عنوان محرک بخش تولید معرفی و اظهار داشت: امیدوارم که بتوانیم در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید حرکت کرده و شاهد رشد چشمگیری در این بخش باشیم.
وی افزود: انتظار ما از کار آفرینان استان کرمانشاه این است که به طور فعال در این عرصه وارد شده و به اشتغال آفرینی بپردازند، چرا که در حال حاضر بیکاری به عنوان یکی از معضلات اساسی استان کرمانشاه ریشه دوانده است.
رحیمی، خلق ثروت را به عنوان اولین وظیفه سازمان صنعت و معدن عنوان کرد و گفت: صادر کنندگان باید مروج کالاهای ایرانی و تولیدات داخلی باشند و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کنند.
وی افزود: مشکل اصلی ما در زمینه تجارت این است که نتوانسته ایم عوامل انسانی کارآمد و تکنسین های ماهر و آموزش دیده را در دانشگاه ها تربیت کنیم و در نتیجه صنعتگران خوبی را تحویل جامعه نداده ایم.
رئیس جدید صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه بخش معدن یکی از توانمندی های استان کرمانشاه است، خاطر نشان کرد: باید با ایجاد سرمایه گذاری های مناسب تا 5 هزار فرصت شغلی در بخش معدن استان فراهم کنیم.
رحیمی در ادامه تصریح کرد: تا زمانی که صنعت ها و نوآوری ها در بنیان نهادینه نشود، شاهد پیشرفت چشمگیری در این زمینه نخواهیم بود، لذا دانشگاه و صنعت باید با یک تعامل تنگاتنگ در راستای پیشرفت این بخش حرکت کنند.
وی در پایان یادآور شد: کرمانشاه روزگاری به عنوان مرکز صنعت و قطب صنعتی کشور مطرح بوده است و ما باید تلاش کنیم که حداقل 20 درصد از صادراتی که از کرمانشاه صورت می گیرد از محصولات خود استان باشد.

از بانک ها می خواهیم که همکاری بیشتری با واحدهای صنعتی داشته باشند
در ادامه معراج محرابی، رئیس خانه صنعت استان نیز گفت: در حال حاضر 850 واحد صنعتی در کشور داریم که 43 درصد آنها فعال هستند.
وی اظهار داشت: ما به علت ضعف واحدهای کوچک، اقتصاد آسیب پذیری داشتیم، ضمن اینکه برخی حمایت های لازم از واحدهای تولیدی در داخل نیز صورت نگرفت.
محرابی افزود: 90 میلیارد تومان برای کمک به واحد های صنعتی استان کرمانشاه مصوب شده بود که بخش کمی از این مبلغ به این واحدها اختصاص یافت.
وی گفت: از بانک ها می خواهیم که همکاری بیشتری با واحدهای صنعتی داشته باشند تا در جهت پیشرفت هر چه بیشتر استان قدم برداریم.
نایب رئیس خانه صنعت ایران در پایان یادآور شد: از دست دادن مدیران توانمند از دلایل عقب ماندن کرمانشاه از استان های دیگر است که باید این مشکل را در آینده حل کنیم.

2 میلیون صنعت در کشور وجود دارد
رئیس اتاق اصناف کرمانشاه نیز در این مراسم اظهار داشت: در حال حاضر 2 میلیون صنعت در کشور وجود دارد که از این تعداد 70 هزار در استان کرمانشاه، 40 هزار صنف در مرکز استان تحت پوشش اتاق اصناف قرار دارد.
حسین بیات افزود: آقای شاهمرادی در طول مدتی که در راس سازمان صنعت و معدن کرمانشاه قرار داشت، کارهای اصناف را به خوبی پیگیری کردند و جایگاه آن را ارتقا بخشید.

در پایان این مراسم "رضا رحیمی" با حکمی از سوی وزیر صنعت معدن و تجارت به عنوان رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه انتخاب و از زحمات جهانگیر شاهمرادی تقدیر شد

{gallery}tmshr{/gallery}

خواندن 6243 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 25 اسفند 1392 11:34