EN   AR
سه شنبه, 10 آبان 1390 08:04

از اهداف اتاق بازرگاني كرمانشاه توسعه روابط تجاري با ديگر كشورهاي دنيا است.

Safir-Belarusاتاق بازرگانی و صنایع و معادن کرمانشاه در راستای تقویت ارتباطات اقتصادی استان با کشور بلاروس اقدام به برگزاری نشستی فیما بین تجار، فعالین اقتصادی، بازرگانان و سفیر جمهوری بلاروس نمود.

 

در این نشست کیوان کاشفی ضمن اشاره به حرکت رو به رشد و پیشرفت های صنعتی و اقتصادی بلاروس، هدف از این نشست را آشنایی بیشتر با موقعیت ها و فرصت های آن کشور بیان نمود و ابراز امیدواری کرد این جلسه بتواند راهگشای شناسایی استعدادها و امکانات موجود و معرفی قابلیت ها جهت سرمایه گزاری، اعزام و پذیرش هیئت های تجاری و بازرگانی و حضور در نمایشگاه های دو طرف باشد.

وی ادامه داد: استان کرمانشاه به لحاظ موقعیت استراتژیکی و قرار گرفتن در کنار کشور عراق بازار هدف بسیار خوبی می تواند برای سرمایه گذاری کشورهای دیگر باشد .

محسن رستمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز کرمانشاه را دارای شرایط ویژه و موقعیت ممتاز به لحاظ جغرافیایی و دسترسی به کشور عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس توصیف نمود.

رستمي ضمن آمادگي اين استان براي صدور محصولات توليدي به بلاروس افزود: در استان كرمانشاه بالغ بر 900 واحد توليدي در زمينه هاي مواد غذائي، شيميائي، كاني و فلزي فعاليت دارند و ساليانه بيش از يك ميليون تن انواع محصولات پتروشيمي در اين استان توليد مي شود.

وي ادامه داد: توليد ساليانه 50 هزار تن نورد فولاد، حدود چهار ميليون تن سيمان و فعاليت حدود 60 واحد مربوط به توليد صنايع خودروئي و نيز در دستور كار بودن پروژه هاي بزرگي مانند پالايشگاه آناهيتا، ذوب آهن و .. نشان از توانمندي اين استان براي برقراري ارتباطات تجاري و صنعتي با طرف بلاروسي مي باشد.

'ويكتور ريباك' سفير جمهوري بلاروي با بيان اينكه دو كشور بايد روابطشان را با حركت و تلاش سوق الجيشي براي بلند مدت تنظيم كنند و صرفا به سود آني متمركز نشوند، افزود: از سال 1993 ميلادي كه روابط سياسي ميان دو كشور ايران و بلاروس برقرار شد، شاهد توسعه مراودات و حجم مبادلات ميان دو كشور هستيم.

وي گفت: در حاليكه حجم مبادلات ميان دو كشور در سال 92 رقم ناچيز 100 هزار دلار در سال بود اما با افتتاح سفارتخانه هاي دو كشور در تهران و مينسك، هم اكنون و در سال 2011 ميلادي مبادلات تجاري ميان ايران و بلاروس با احتساب خدمات و ديگر سرويسها به مرز 130 ميليون دلار ارتقا يافته است.

وي همچنين حجم سرمايه گذاريهاي در دستور كار دو كشور را مثبت ارزيابي كرد و گفت: هم اينك بسياري از شركتهاي توانمند ايراني در حوزه هاي تجاري، صنعتي و صدور خدمات فني، مهندسي در كشور بلاروس مشغول فعاليت هستند بطوريكه حجم سرمايه گذاري شركتهاي ايراني در كشور ما در سال 2010 به رقم 20 ميليون دلار رسيده است.

ريباك در بخشي ديگر از سخنان خود گفت: دستور رهبر معظم انقلاب مبني بر حركت جهادي در سالجاري، به مثابه يك الگوي رفتاري در روابط دو جانبه ميان ايران و بلاروس مي باشد.

وي ادامه داد: برخي بدخواهان تمايل ندارند كه روابط دو كشور دوست و برادر ايران و بلاروس توسعه يابد اما هر دو طرف مصمم به اين كار هستيم.

وي امضاي بيش از 30 مورد توافقنامه دولتي و قراردادهاي مختلف با ايران، برگزاري 10 مورد اجلاس كميسيون همكاريهاي مشترك اقتصادي با ايران، برگزاري كميسيون مشترك همكاريهاي علمي و فني، برگزاري كميسيون مشترك همكاريهاي حمل و نقل جاده اي و نيز انجام سه فقره پرواز هوايي مستقيم ميان دو كشور در هفته را از ديگر نقاط همكاري ميان دو كشور ايران و بلاروس عنوان كرد.

سفير بلاروس همچنين با برخي از پتانسيلها و توانمنديهاي كشور متبوعش اشاره كرد و گفت: ايرانيان مي توانند از خاك بلاروس براي دسترسي به بازار 780 ميليون نفري روسيه و جمهوريهاي اطراف آن و نيز دسترسي به اتحاديه اروپا بهره گيري نمايند و روابط اقتصادي و تجاري خود را با اين مناطق مستحكم نمايند.

وي گفت: استان كرمانشاه از پتانسيلهاي مناسبي براي توسعه و سرمايه گذاري بهره مند است و ما هم پس از بررسي ها و تحقيقات لازم در اين خصوص و شناخت بهتر از ظرفيتهاي اين استان در خصوص ورود بخش خصوصي بلاروس و سرمايه گذاران كشورمان به اين استان تصميم گيري مي كنيم همانگونه كه در يكي از پروژه هاي مونتاژ قطعات خودرو در تبريز حضور داريم.

وي در ادامه برخي از محصولات صادراتي و نيز برخي نيازهاي وارداتي اين كشور را بيان كرد و نسخه اي از قوانين مربوط به سرمايه گذاري در اين كشور را به مسوولين اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان كرمانشاه ارايه نمود.

سفير بلاروس همچنين، نودمين سالروز تاسيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان كرمانشاه را تبريك گفت و از آمادگي كشور متبوعش براي همكاري در حوزه هاي سرمايه گذاري، تجاري، كشاورزي و .. با اين استان مرزي خبر داد.

در ادامه این جلسه محمد قاضی معاون سازمان نظام مهندسی استان کرمانشاه ضمن تشریح قابلیت های استان در بخشهای کشاورزی، گفت: از 5/2 میلیون هکتار مساحت استان 950 هزار هکتار آن اراضی کشاورزی است که ازاین مقدار نیز 250 هزار هکتار اراضی آبی و 700 هزار هکتارآن نیز اراضی دیم است.

وی ادامه داد: هم اکنون در استان کرمانشاه پنج میلیون واحد دامداری وجود دارد و 150 هزار خانوار در بخش شهری و روستایی در زمینه کشاورزی فعالیت می کنند.

وی تاکید کرد: در استان کرمانشاه هفت اقلیم کشاورزی وجود دارد که باعث شده این استان به عنوان قطب کشاورزی در کشور مطرح باشد.

قاضی گفت: هم اکنون موقعیت استان کرمانشاه از نظر تولید گندم و جو در مقام چهارم و حبوبات در مقام اول در کشور قرار دارد.

معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان کرمانشاه، گفت: دراین استان کل محصولات کشاورزی به استثناء موز و نارگیل قابل کشت و بهره برداری است.

وی یادآور شد: طرح های بنیادی بسیار خوبی در استان کرمانشاه در حال شکل گیری است که نشان از آینده درخشان این استان دراین بخش دارد.

قاضی افزود: نیروهای متخصص از جمله پنج هزار مهندس ،کارشناس ارشد و دکترا در بخش کشاورزی، 250 شرکت فنی مشاوره ای و پیمانکاری کشاورزی و وجود چندین دانشکده کشاورزی نشان از توجه ویژه این استان به بخش کشاورزی است.

وی در پایان گفت: استان کرمانشاه شرایط بسیار مناسبی برای همکاری مشترک در سطوح مختلف با کشور بلاروس دارد.

در پایان این جلسه جمعی از تجارو بازرگانان حاضر در جلسه ضمن معرفی واحد تولیدی به بحث و گفتگو و ارائه دیدگاه ها و نقطه نظرهای خود پرداختند.

{gallery}B89{/gallery}
خواندن 7709 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 آبان 1390 08:12