EN   AR
جمعه, 13 آبان 1390 14:07

برگزاري آيين تجليل از صادركنندگان نمونه و خادمين امر صادرات كرمانشاه

Saderat
در پانزدهمين سالروز ملي صادرات با تكيه بر توانمنديهاي اتاق بازرگاني كرمانشاه دبيري كارگروه توسعه صادرات به دستور استاندار كرمانشاه به اين اتاق محول گرديد.

در اين مراسم كه با حضور استاندار، معاونين استاندار،‌رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت كرمانشاه، مديركل دفتر خدمات بازرگاني سازمان توسعه تجارت و جمعي از صادركنندگان و خادمين امر صادرات در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگاني برگزار گرديد، سيد دادوش هاشمي استاندار كرمانشاه گفت: توسعه در جامعه اي رخ مي دهد كه مردمان آن به توسعه رسيده باشند.

وي گفت: اگر قصد توسعه استان كرمانشاه را داريم همه بايد احساس مسووليت كنيم و رهنمودهاي مقام معظم رهبري در سفر به استان را اجرا كنيم.

وي ادامه داد: كرمانشاه داراي پتانسيلها و ظرفيتهاي عديده اي است كه از ديرباز بعنوان مركزيت غرب كشور مطرح بوده است اما واقعيت آن است كه به صرف گفتن و ادعا، چنين امري تحقق يافتني نيست بلكه بايد اسباب و امكانات مركزيت استان در غرب كشور را فراهم نمود.

وي توسعه صادرات را داراي اهميت فراوان برشمرد و گفت: وقتي چنين پتانسيلي در استان مرزي كرمانشاه وجود دارد، بايد از آن نهايت استفاده را ببريم و در راستاي ارتقاي صادرات كه در اصل كمك به اقتصاد، اشتغال و بهبود وضع معيشتي جامعه است، تلاش كنيم.

وي تاكيد كرد: توسعه تجارت خارجي استان كرمانشاه بايد در منطقه غرب كشور چشمگير و بي رقيب شود و اين مستلزم تلاش همه مسوولين و تجار است.

هاشمي، رسمي شدن مرز زميني پرويزخان در سال گذشته را يكي از اقدامات خوب در راستاي افزايش صادرات استان كرمانشاه عنوان كرد و گفت: تلاش مي كنيم تا ديگر مرزها و بازارچه هاي استان وجهه رسمي يابند.

وي به برقراري پرواز هوائي ميان كرمانشاه و سليمانيه عراق اشاره كرد و گفت: متاسفانه به دليل ضعف بخش خدمات و گردشگري استان و نيز تورهاي اين حوزه ها، اين پرواز كمي با مشكل روبرو شده است اما اجازه نخواهيم داد كه اين پرواز دچار اختلال شود.

وي از كارخانجات و تجار خواست تا براي سفر به كشور عراق از اين پرواز استفاده كنند و با خريد بليط بتوانند كمكي به تداوم پرواز كرمانشاه به سليمانيه داشته باشند.

استاندار كرمانشاه در ادامه به سفر پرخير و بركت مقام معظم رهبري به استان كرمانشاه اشاره كرد و گفت: اين سفر حال و هواي كرمانشاه و مردم آن را دگرگون كرد و جداي از بركات معنوي، دستاوردهاي چشمگير مادي نيز براي استان در پي داشت.

وي افزود: بالغ بر هشت هزار و 600 ميليارد تومان اعتبار تسهيلاتي و عمراني در نتيجه اين سفر پربار به استان اختصاص يافت كه اگر عددگذاري پروژه هاي بزرگي مانند سدهاي استان و راه آهن غرب را نيز به آن اضافه كنيم، قطعا خيلي بيشتر مي شود. وي اخذ ترك تشريفات پروژه راه آهن كرمانشاه به خسروي با 700 ميليارد تومان اعتبار را از ديگر دستاوردهاي سفر رهبر معظم انقلاب به استان عنوان كرد و گفت: در روزهاي آينده عمليات اجرايي اين پروژه آغاز خواهد شد. هاشمي در پايان دبيري كارگروه توسعه صادرات را به اتاق بازرگاني محول كرد و ابراز اميدواري كرد كه بتوان شاهد پيشرفت هاي چشمگير صادراتي استان باشيم.

كيوان كاشفي، رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه نيز در اين مراسم گفت: علی رقم تحریم ها و تحولات اقتصادی صورت گرفته بعد از هدفمند شدن یارانه ها نه تنها میزان صادرات کم نشده بلکه در شش ماهه نخست امسال افزایش 27درصدی صادرات را در کشور و افزایش 17 درصدی را در کرمانشاه شاهد بودیم که این نشان دهنده جا افتادن فرهنگ صادرات و تلاش و همکاری مسئولین و صادرکنندگان است.

وي گفت: برای افزایش صادرات باید سرمایه گذاری و تولید را بیشتر کنیم که به دنبال آن رفاه و ثروت در جامعه بیشتر شده و نرخ بیکاری کاهش يابد.

رئيس اتاق بازرگاني پس از طرح اين سوال كه با توجه به اين نرخ رشد، آيا جايگاه كشور ما در دنيا اين است يا خير گفت: ارائه ليستي از حمايت هاي صادراتي كشورهايي همچون چين و تركيه ميتواند پاسخي براي اين سوال باشد.

كاشفي تصريح كرد: از جمله امکاناتی که دولت چين و تركيه در اختیار صادر کنندگان قرار می‌دهد، مشوق‌های صادراتی‌، معافیت مالیاتی صادر کننده‌ها و اعطای تسهیلات با نرخ کم است.

رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به وضعیت جایزه های صادراتی و حمایتهای ضعیف از تجار ايراني یادآورشد: جایزه صادراتی در واقع کمکی است برای جبران بخشی از ضررها و فشارهایی که به تجار وارد می شود که متاسفانه میزان آن نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اصلا مطلوب نیست.

افزايش حمایتهای دولتی در خصوص هزینه های گمرک، حمل و نقل، صادرات، ایجاد مراکز تجاری و توسعه و تقویت زیرساختهای صادراتی از جمله نقطه نظرهايي بود كه توسط كاشفي بيان گرديد.

وی در پایان با تاکید بر لزوم استفاده از فرصتی که با سفر رهبرمعظم انقلاب نصیب استان کرمانشاه شد خاطرنشان کرد:باید هرکس در جای خود برای اجرای هرچه سریعتر مصوبات این سفر تلاش کند.

مدير كل دفتر خدمات بازرگاني سازمان توسعه تجارت كشور نيز در آيين تجليل از خادمين و صادركنندگان برتر استان كرمانشاه گفت: هنوز مردم با طعنه زدن فكر مي كنند كه كمياب شدن برخي كالاها به صادرات آن كالا ارتباط دارد.

محمد مهدي نهاوندي شامگاه چهارشنبه در اتاق بازرگاني كرمانشاه افزود: با وجود اينكه 15 سال است كه آيينهاي روز ملي صادرات در كشورمان برگزار مي شود، اما هنوز از چنين فضايي نتوانسته ايم دور شويم و مردم فكر مي كنند كه رفاه ملي با صادرات تناقض دارد در حاليكه چنين طرز تفكري اشتباه است.

وي با بيان اينكه تجار و صادركنندگان ما با مشكلات خاص خود مواجه هستند، گفت: امروز بايد همه تلاش خودمان را براي پاسخگويي به نيازها و رفع مشكلات اين قشر موثر جامعه بكار بگيريم. نهاوندي به مقايسه نگاه صادراتي كشورمان با ديگر كشورهاي دنيا پرداخت و گفت: ما يك مملكت انقلابي و داراي آرمانها و اصول خاص خود هستيم و لذا نمي خواهيم افزايش صادرات را به قيمت زيرپاگذاشتن آرمانهاي مان بدست آوريم.

وي ادامه داد: اين در حاليست كه براي اغلب كشورهاي دنيا صرفا افزايش صادرات به هر قيمتي مهم است و چندان به آرمانها و ارزشها اهميتي نمي دهند. وي در خصوص پرداخت جوايز صادراتي كه مورد مطالبه اغلب صادركنندگان كشور است، گفت: تلاش مي كنيم تا تعهداتمان را در قبال جوايز صادراتي به انجام برسانيم.

مدير كل دفتر خدمات بازرگاني سازمان توسعه تجارت، افزود: امسال از سوي دولت 200 ميليارد تومان براي پرداخت جوايز صادراتي تامين اعتبار شده است كه اميدواريم با اين رقم بتوانيم طلب جوايز صادراتي را حداقل تا سال 90، پرداخت نماييم.

نهاوندي به افزايش قيمت ارز اشاره كرد و گفت: اين افزايش در قيمت ارز مي تواند موقعيتي خوب براي صادركنندگان ما باشد تا بخش عمده اي از مشكلات خود را جبران نمايند.

وي همچنين از مذاكرات بعمل آمده با رايزن بازرگاني عراق در ايران و نيز دولت عراق براي حذف سيستم SGS در مبادي مرزي ميان دو كشور خبر داد و گفت: تلاش مي كنيم تا اين عامل را كه مانع بر سر راه صادرات ايجاد مي كند، برداريم. نهاوندي در پايان به مشكلات صادركنندگان استان كرمانشاه اشاره كرد و گفت: در آينده نزديك نشستي با فعالان صادرات استان كرمانشاه در سازمان توسعه تجارت براي رفع اين مشكلات، برگزار مي كنيم.

در اين مراسم سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمانشاه اقدامات دولت نظير ادغام وزارتخانه هاي بازرگاني و صنايع و معادن و تشكيل وزارتخانه جديد صنعت، معدن و تجارت و نيز ايجاد زيرساختهاي توليدي و صادراتي در بازارچه هاي كشور را در رشد و افزايش صادرات غيرنفتي كشور و استان كرمانشاه موثر دانشت.

محسن رستمي، افزود: بايد براي توليد صادرات محور در كشورمان باور ملي ايجاد شود و بهبود كيفي كالاها و كاهش هزينه هاي توليد و نيز شناسايي بازارهاي هدف را در دستور كار خود قرار دهيم تا هرچه بيشتر شاهد توسعه صادرات غيرنفتي كشورمان باشيم.

وي ادامه داد: در حاليكه مجموع صادرات كشورمان در نيمه اول امسال حدود دو ميليارد دلار بوده است، استان مرزي كرمانشاه به تنهايي با صادرات 872 ميليون دلار در همين مدت، 43 درصد از صادرات غيرنفتي كشور را بخود اختصاص داده است.

وي گفت: 519 ميليون دلار از مجموع صادرات استان در گمركات استان كرمانشاه اظهار شده است اين در حاليست كه سهم صادرات ناشي از واحدهاي توليدي استان كرمانشاه در نيمه اول امسال حدود 175 ميليون دلار بوده است كه داراي افزايش 100 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل مي باشد.

رستمي، محصولات پتروشيمي، سيمان، كاشي، صنايع شيميايي، مواد غذايي و صنايع دستي را از مهمترين توليدات استان كرمانشاه عنوان كرد كه به 21 كشور دنيا صادر مي شود.

در اين مراسم دو تن از صادركننده هاي نمونه به نمايندگي از صادركننده هاي استان به بيان نظرات و ديدگاه هاي خود پرداختند.

علي حيدري از صادر‌کننده هاي نمونه استان گفت: اگر به دنبال صادرات مطلوب‌تری هستید مشکلات واحد‌های صنفی صادر‌کننده‌ها را برطرف کنید. وي با تشکر از زحمات و تلاش مسئولان برای حل برخی از موانع و فراهم‌سازی زمینه‌های مساعد برای صادر‌کننده‌ها که منجر به تحقق هدف 2 میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی شد، خواهان برطرف کردن هرچه بیشتر مشکلات صادرکننده‌ها شد. حیدری برخی از این‌ مشکلات را پرداخت نکردن جوایز صادراتی از سال 88 به بعد‌، تجدید‌ نظر در قانون مالیات بر ارزش افزوده که در نهایت منجر به بالا رفتن قیمت تمام شده کالای صادراتی شد و کاهش توان رقابت با دیگر رقیبان در بازار های خارجی برشمرد. وی از اعمال حمایت‌های قانونی و مالی‌ از تجار از جمله‌ پرداخت تسهیلات ویژه به صادر کننده،‌ کاهش هزینه‌های حمل و نقل کالا به نقاط مرزی و کاهش هزینه‌های جانبی وصولی در نقاط مرزی تحت عناوین و سر فصل‌های مختلف و متعدد، تسریع در انجام امور زیر‌ساختی بازارچه‌های مرزی، رفع موانع ناشی از سلیقه‌ای عمل کردن مسئو‌لان عراقی مبنی بر ممانعت از ورود کامیون ‌های ایرانی به خاک عراق که موجب بالا رفتن هزینه‌ها و ضایعات ناشی از حمل و بارگیری مجدد و حل مشکل بدهی مالیاتی تجار و تعاونی‌های مرز‌نشین استان شده به عنوان بخش دیگری از مشکلات یاد کرد.

ايرج وطن دوست، يكي ازصادرکننده و کارآفرین نمونه کشور نیز در این مراسم یکی از مشکلات واحد‌های تولید کننده را پرداخت نکردن جایزه‌های صادراتی دانست و گفت: هر واحد صنفی دارای زنجیره ارزش است که شامل حلقه‌های زیادی است.

وي یکی از این حلقه‌ها را سیاست‌ها و قوانین دولتی دانست که با حذف یکی از حلقه‌ها‌ زنجیره ارزش که از قبل بر‌اساس آن چیده شده است‌ دچار مشکل بزرگی خواهد شد. وی استفاده از تسهیلات ارزان قیمت را نیز یکی از راهکارهای رونق صادرات دانست و اضافه کرد: تسریع در ایجاد ترانزیت کالا به خاک عراق با توجه به رسمی شدن مرز پرویز‌خان سبب کاهش‌ هزینه حمل و نقل و تحویل سالم و به موقع محصول خواهد شد.

در پايان اين مراسم براي اولين بار علاوه بر تجليل از صادركننده هاي نمونه،از 22 نفر خادمين صادراتي استان از جمله استاندار كرمانشاه و ساير متوليان بخش دولتي كه حامي صادركنندگان بوده اند با اهداي لوح تقدير، تجليل شد.

جهت دريافت ليست اسامي خادمين امر صادرات سال 1389 در اين قسمت كليك نماييد
جهت دريافت ليست اسامي صادركننده هاي نمونه سال 1389 در اين قسمت كليك نماييد


{gallery}29mr{/gallery}
خواندن 8119 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 26 آبان 1390 10:27