EN   AR
شنبه, 23 آذر 1398 11:36

عضو هیات رئیسه اتاق ایران در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی: نباید اصلاحات اقتصادی را با ترس انجام دهیم

رئیس اتاق کرمانشاه در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو برگزار شد، گفت: باید سرمایه‌های اجتماعی کشور را تقویت کنیم تا مجبور نباشیم اصلاحات اقتصادی را با ترس انجام دهیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی با بیان اینکه اصلاحات اقتصادی کشور نباید با ترس صورت گیرد، گفت برای این منظور نیازمند تقویت سرمایه های اجتماعی در کشور هستیم که می‌تواند با همت مجلس محقق شود

وی با اشاره به مشکلات متعدد اقتصادی که در کشور وجود دارد از جمله نرخ بالای بیکاری، مشکلات نظام بانکی، مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و ...، افزود: بیکاری امروز به یک ابر چالش برای جوانان تبدیل شده و رفع این معضل نیازمند میلیاردها تومان سرمایه گذاری و ساز و کارهای مختلف است.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران یادآور شد:در حوزه نظام بانکی نیز با معضلات متعددی مواجهیم و نظام بانکی امروز به سانتریفیوژی تبدیل شده که هر چهار سال یکبار نقدینگی موجود در کشور را دو برابر می کند.
به گفته کاشفی شرایط نظام بانکی امروز به گونه‌ای شده که این نظام نه در خدمت بخش تولید است و نه در خدمت اقتصاد کشور .
وی از معضلات صندوق‌های بازنشستگی که در شرایط اقتصادی بدی هستند هم یاد کرد و گفت: چرا باید مالیاتی که از فعالین اقتصادی گرفته می شود به این صندوق ها تزریق شود.
رئیس اتاق کرمانشاه فشارهایی که بر فضای کسب و کار کشور و فعالان اقتصادی وارد می شود را نیز مزید علت مشکلات دانست.
وی با بیان اینکه برای همه مشکلات راهکارهای کارشناسی وجود دارد، تاکید کرد: اما متاسفانه سرمایه‌های اجتماعی ما در کشور بسیار تنزل پیدا کرده و این امر باعث شده هر اصلاح اقتصادی که بخواهیم انجام دهیم با ترس مواجه باشیم.
کاشفی اصلاح قیمت سوخت که تقریبا همه کارشناسان با آن موافق بودند را از جمله این موارد دانست که نیاز ان ضروری بود اما با واکنش‌هایی از سوی مردم مواجه شد.
وی معتقد است اگر قرار است اصلاحات اقتصادی در کشور صورت بگیرد ابتدا باید سرمایه های اجتماعی را تقویت کنیم و این امر به همت مجلس میتواند محقق شود.
وی با بیان اینکه رئیس مجلس شورای اسلامی می تواند پرچم گفتمان ملی را در کشور بلند کند، تاکید کرد: مردم ما هم مردم خوبی هستند و اگر با آنها صحبت کنیم و آنها را از مسائل مطلع کنیم حتما خواهند پذیرفت.
عضو هیات رییسه اتاق ایران در ادامه با بیان اینکه مجلس طی سالهای اخیر اقداماتی در خصوص بعضی از موارد انجام داده که از جمله آن می توان به قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون بانکداری کشور، قانون تجارت و ... اشاره کرد، ادامه داد: متاسفانه این موارد با گذشت چند مدت به سرانجام نرسیده و فعالین اقتصادی چشم به راه تعیین تکلیف آن هستند.
وی در ادامه اشاره هم به خواسته‌های استان کرمانشاه داشت و با بیان اینکه کرمانشاه اکنون در مسیر توسعه قرار گرفته، خاطرنشان کرد: حتی مسائلی مانند زلزله نیز ما را از راه توسعه استان دور نکرد.
به گفته کاشفی اکنون استاندار فعالی در کرمانشاه داریم و نمایندگان مجلس نیز به خوبی همراه و پای کار هستند و برای تداوم این مسیر تنها نیازمند حمایت های مجلس هستیم.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه کرمانشاه برای ادامه مسیر توسعه نیازمند بودجه به عنوان یک شتابدهنده توسعه است، تاکید کرد: تقاضاهایی که در این زمینه از سوی کرمانشاه به مجلس داده می شود باید ویژه تر دیده شود.
وی ابراز امیدواری کرد تا از این طریق بتوانیم مسیر توسعه استان کرمانشاه را با سرعت بیشتری پیش ببریم زیرا کرمانشاه در طول سالیان و به دلایل مختلفی از مسیر توسعه عقب مانده است.

رئیس مجلس بر لزوم حذف قوانین دست و پاگیر تاکید کرد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر لزوم تقویت سرمایه اجتماعی در کشور، اظهار کرد: بخش از کاهش سرمایه اجتماعی در کشور به دلیل شیطنت دیگران و بخشی هم ناشی از بداخلاقی های داخلی است. متاسفانه گاهی در داخل به جای هم افزایی، سایش ایجاد می‌کنیم.
وی اظهار کرد: در شرایط حساس کنونی که مطمئنا سپری خواهد شد، باید با راست گفتاری و صدق در عمل و عمل مجاهدانه برای رفع مشکلات مردم کوشید.
وی ادامه داد: هر کس مسئولیتی دارد، بداند که با پشتوانه ملت بزرگ ایران مسئولیت دریافت کرده و باید به اتکای همین پشتوانه، اخلاق سیاسی و تقوای حکمرانی داشته باشد.
وی با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن به انتخابات برخی تصور می کنند که تخریب افراد و نهادها بر روی افزایش آرایشان تاثیر می گذارد در حالیکه اثر منفی دارد، گفت: افراد اگر هنری دارند باید آن را عرضه کنند، نه اینکه به تخریب دیگران دست بزنند.
رییس مجلس در ادامه با بیان اینکه در این مجلس کارهای خوبی صورت گرفته، گفت: طرح ستاد رفع موانع تولید از جمله کارهای خوبی صورت گرفته است که به منجر به رفع مشکلات بسیاری از تولیدکنندگان شده است. همچنین در زمینه عمران و آبادانی روستاها، مالیات بر ارزش افزوده و... کارهای خوبی شده است.
وی به توانمندیهای استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: حوره صادرات پایه خوبی برای توسعه استان است و باید به رشد و توسعه این بخش کمک کرد.
لاریجانی گردشگری را نیز از دیگر مزیت های استان کرمانشاه برشمرد و گفت: باید به این بخش به صورت ویژه توجه شود و آماده ایم از پیشنهادات استان برای توسعه این بخش حمایت کنیم.
وی در خصوص وجود برخی قوانین مزاحم و لزوم حذف آن که از خواسته های فعالین بخش خصوصی حاضر در این نشست بود، گفت: در این راستا ستادی تشکیل داده ایم. اخیرا هم مقام معظم رهبری سیاست های کلی نظام قانونگذاری را ابلاغ کردند که پایه‌اش همین است.
لاریجانی بر لزوم تقویت صنایع تبدیلی که خواسته فعالین بخش خصوی استان بود، نیز تاکید کرد.

از سامانه‌های آبی برای رونق گردشگری استفاده می‌کنیم
وزیر نیرو هم گفت: در برنامه داریم از عمده سامانه‌های آبی و دریاچه سدها در جهت توسعه گردشگری استفاده کنیم.
رضا اردکانیانبا اشاره به رونمایی از طرح گردشگری سامانه های آبی، اظهار کرد: نظام نامه‌ای با مشارکت وزارت میراث فرهنگی تعریف کرده ایم که بر اساس آن از عمده سامانه های آبی و دریاچه سدها برای توسعه گردشگری استفاده شود که در این راستا از توان بخش خصوصی استفاده خواهد شد.
وی گفت: تا پایان سال در استانهای آذربایجان غربی، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری طرح های مربوط به این موضوع را نهایی و برای اجرا در اختیار بخش خصوصی قرار خواهیم داد تا هم موجب رونق اقتصادی و هم اشتغالزایی شود.
اردکانیان به موضوع ساماندهی رودخانه قره سو کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: شش کیلومتر از مسیر این رودخانه که در داخل شهر قرار دارد ساماندهی شده و برای ساماندهی 15 کیلومتر باقی مانده در خارج شهر به 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که رقم قابل توجهی است و اعتبارات امسال جوابگو نیست، اما در لایحه بودجه سال آینده اعتبارات خوبی برای ساماندهی رودخانه ها دیده شده که می توان از این محل اعتبار مناسبی برای ساماندهی رودخانه قره سو در نظر گرفت.
وی در مورد ساماندهی رودخانه آبشوران هم گفت: هم اکنون کار در 14.5 کیلومتر توسط سه پیمانکار در حال انجام است، البته محدودیت منابع گریبانگیر این پروژه هم شده و بر پیشرفت کار اثرگذار است.
اردکانیان همچنین با بیان اینکه تاکنون برای پروژه آبرسانی به کرمانشاه 160 میلیارد تومان هزینه شده، گفت: این پروژه سرعت خوبی دارد و امیدواریم با همین سرعت پیش برود.
وزیر نیرو در خصوص تکمیل سامانه گرمسیری نیز گفت: تا پایان امسال 700 میلیارد تومان اوراق به این منظور اختصاص داده می شود. برای سال آینده هم هزار میلیارد تومان جهت این پروژه عظیم دیده شده و امیدواریم تا سال آینده بتوانیم عمده طرح های این پروژه که از افتخارات نظام است را بهره‌برداری برسانیم.

300 میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‌های مرز بدهند صادرات استان را 2 برابر می کنیم
هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز در این جلسه به کنترل تورم در استان اشاره کرد وافزود: از دیگر اقدامات اقتصادی خوب صورت گرفته در استان میتوان به احیای 150 واحد تولیدی راکد که هریک بیش از یک سال تعطیل بوده اند، اشاره کرد.
استاندار کرمانشاه رشد 19 درصدی صادرات استان به لحاظ ارزشی را از دیگر اقدامات مثبت اقتصادی در استان دانست و افزود: در شرایط تحریم کشور، در هشت ماهه امسال صادرات مرزهای استان به لحاظ ارزشی 19 درصد و به لحاظ وزنی 45 درصد افزایش داشته است.
وی افزود: امسال 2.9 میلیارد دلار از مرزهای استان صادرات داشته ایم که 65 درصد آن متعلق به استان و مابقی مربوط به استان های دیگر بوده است.
بازوند یادآور شد: چنانچه 300 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل زیرساخت های شش مرز رسمی و بازارچه مرزی استان تخصیص داده شود این حجم صادرات به راحتی به دو برابر افزایش می یابد.

به فکر صنایع تبدیلی باشیم
ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز گفت: اگر زیرساخت‌های بخش کشاورزی در کرمانشاه فراهم باشد این استان می تواند ۸ تا ۱۰ درصد محصولات استراتژیک کشاورزی کشور را در آینده تامین کند.
وی از کرمانشاه به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری کشور یاد کرد و افزود: هم اکنون حدود ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و حدود سه میلیون راس دام در استان داریم.
وی میزان کنونی تولیدات بخش کشاورزی استان کرمانشاه را حدود چهار. میلیون تن اعلام کرد و یادآور شد: مطالعات نشان می دهد اگر زیرساخت‌های بیشتری را برای بخش کشاورزی فراهم کنیم می توانیم میزان تولیدات را افزایش دهیم و در آینده ۸ تا ۱۰ درصد محصولات استراتژیک کشور را تامین کنیم.
رئیس شورای ملی نخود خواستار تامین اعتبارات بیشتر برای بخش کشاورزی خصوصا تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت طولانی شد و عنوان کرد: تقاضا داریم این مهم در بودجه سال ۹۹ دیده شود.
وی در ادامه اشاره‌ای به خرید تضمینی گندم داشت و با بیان اینکه سالهاست قیمت خرید تضمینی گندم متناسب با نرخ تورم کشور زیاد نشده، تاکید کرد: قیمت پایین خرید تضمینی گندم باعث شده کشاورزان رغبت چندانی به کاشت این محصول مهم نداشته باشند.
مرادی با اشاره به تعیین نرخ ۲۲۰۰ تومانی در بودجه سال ۹۹ برای خرید گندم، اضافه کرد: تقاضا داریم با هماهنگی شورای اقتصاد نرخ منطقی تری برای خرید تضمینی گندم لحاظ شود تا کشاورزان برای کشت بیشتر این محصول ترغیب شوند و نیاز به واردات آن نداشته باشیم.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه همچنین خواستار توجه جدی تر به صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی شد که تاکنون سرمایه‌گذاری چندانی در این حوزه صورت نگرفته است.
مرادی معتقد است اگر صنایع تبدیلی رونق پیدا کند دیگر شاهد اشباع شدن بازار از برخی محصولات کشاورزی مانند آنچه که برای گوجه رخ داد نخواهیم بود.
وی از معضلات بیمه محصولات کشاورزی هم یاد کرد و ادامه داد: متاسفانه بیمه محصولات کشاورزی بروکراسی طولانی دارد و به علاوه در صورت بروز خسارت آنطور که باید از کشاورزان حمایت نمی‌کند و این رویه نیز باید اصلاح شود.

خواندن 1743 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 23 آذر 1398 11:43