EN   AR
دوشنبه, 23 دی 1398 08:57

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معتقد است بخش خصوصی می‌تواند بهترین بهره‌بردار سامانه گرمسیری باشد.

کیوان کاشفی در جلسه اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه که با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، با اشاره به هزینه میلیاردی که برای اجرای سامانه گرمسیری در استان کرمانشاه انجام شده، افزود: یکی از اساسی و حیاتی ترین مباحث در زمینه سامانه گرمسیری نظام بهره‌برداری از آن است که باید شکل و چارچوب آن مشخص شود.

وی خواستار مشخص شدن یک سازمان برای برای بهره برداری از سامانه گرمسیری شد و یادآوری کرد: این سازمان باید مشخص کند الگوی بهره برداری از این پروژه به چه شکل است و در این الگوی بهره برداری باید مباحثی مانند حق آبه جایگاه کشاورزان جایگاه بخش خصوصی، صنایع تبدیلی و ... مشخص شود.

کاشفی با اشاره به بررسی که طی دوسال اخیر در اتاق بازرگانی ایران درباره نحوه مشارکت بخش خصوصی در سامانه گرمسیری انجام شده، گفت: به نظر می رسد بخش خصوصی می‌تواند بهره‌بردار خوبی برای این سرمایه‌گذاری عظیم باشد.

وی معتقد است وزارت نیرو و آب نیرو نمی‌توانند در حوزه بهره برداری چندان موفق باشند چون بخش دولتی هستند.

کاشفی بیان سایر مشکلات مرتبط با بخش کشاورزی را به فعالان این عرصه و تشکل‌ها و صاحبنظران واگذار کرد و آنها نیز موارد متعددی را در بخش های مختلف مطرح کردند.

بیژن کلهری استاد دانشگاه خواستار تعیین هرچه زودتر مجری طرح گرمسیری شد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری چند هزار میلیارد تومانی که در سامانه گرمسیری انجام شده، عنوان کرد: سه هزار پروژه در زیر مجموعه این سامانه تعریف شده است که باید مجری بهره‌برداری از آنها مشخص شود.

برومند چهارآیین از دیگر فعالان بخش کشاورزی استان کرمانشاه نیز از عدم ثبات سیاست های صادراتی برخی از محصولات کشاورزی انتقاد کرد و گفت: این در حالی است که حمایت همه جانبه از صادرات همواره مورد تاکید بوده است.

وی یادآور شد: در سال جاری شاهد ممنوعیت و رفع ممنوعیت های متعدد محصولات کشاورزی بودیم که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مرغ اشاره کرد.

چهارآیین همچنین خواستار شفاف سازی توزیع نهاده های کشاورزی شد که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه شده اند.

ذوالنوریان از دیگر صاحب نظران کشاورزی استان نیز با اشاره به چند محصول ریسک‌پذیر مهم از جمله سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و سیر، اظهار کرد: باید برای هر یک از این محصولات تشکل های تخصصی و بخش خصوصی راه اندازی کنیم.

وی معتقد است وجود این تشکل ها می‌تواند کشاورزان را از سردرگمی نجات دهد و برنامه کشت اصولی و متناسب با تقاضا برای آنها در نظر بگیرد

به گفته وی حمایت، آموزش، کمک به بازاریابی، ایجاد زنجیره ارزش و ... از دیگر کارهایی است که این تشکل ها می تواند برای بخش کشاورزی انجام دهند.

خواندن 1832 دفعه