حمایت از کالای ایرانی
Logo
پنج شنبه, 19 مرداد 1396 03:28

رئیس اتاق بازرگانی استان خبر داد: سفر سفیر و هیات اقتصادی روسیه به کرمانشاه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از سفر سفیر روسیه به همراه یک تیم اقتصادی این کشور به کرمانشاه در اوایل هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشستی که به منظور تجلیل از خبرنگاران در محل اتاق برگزار شد، اظهار کرد: با پیگیری‌هایی که انجام شده سفیر روسیه به همراه یک هیات تجاری، شنبه و یکشنبه هفته آینده در کرمانشاه خواهند بود.

وی با اشاره به بسترهایی که از سوی دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی فراهم شده، افزود: هدف از این سفر توسعه روابط اقتصادی بین کرمانشاه و روسیه خصوصا در بعد صادرات و واردات است که زمینه‌های خوبی را در این خصوص شناسایی کرده ایم

.رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین قرار است هیات تجاری از استان، 20 شهریور و همزمان با نمایشگاه مواد غذایی روسیه به مسکو اعزام شوند که هدف از این سفر نیز توسعه روابط تجاری است.

کاشفی افزود: از یک شرکت سرمایه‌گذاری آلمانی نیز دعوت شده که مهرماه به کرمانشاه سفر کنند که این شرکت تجارب خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری و مشاوره دارد.

وی ابراز امیدواری کرد، با سفر دو روزه این شرکت به کرمانشاه، بتوانیم از تجارب آنها برای توسعه سرمایه‌گذاری در استان استفاده کنیم.

کاشفی در ادامه به وضعیت صادرات در استان کرمانشاه اشاره کرد و ادامه داد: دو مولفه مهم در صادرات داریم که یکی زیرساخت‌ها از جمله جاده، انبار و ... است و مولفه دوم نیز ایجاد هماهنگی بین حلقه‌هایی که در زنجیره صادرات نقش دارند، می باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معتقد است، این دو مولفه در مرزهای مختلف کرمانشاه متفاوت است و همین امر باعث می‌شود مرزهای ما قابلیت صادراتی متفاوتی داشته باشند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر طرف اصلی صادرات ما کشور عراق است که بازاری بسیار متغیر دارد و از بسیاری از ساز و کارهای بین‌المللی تجارت جهانی تبعیت نمی‌کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه به دلیل مجموع این شرایط گاهی صادرات ما دچار نوسان می‌شود، افزود: اما می‌توان این نکته را با قاطعیت گفت که صادرات استان کم نشده است.

کاشفی معتقد است، تنها اتفاقی که رخ داده کاهش قابلیت صادراتی برخی از مرزهای ما خصوصا مرز پرویزخان است.

وی با اشاره به اینکه اکنون عمده صادرات به سمت مرزهای عرب‌نشین عراق رفته، یادآوری کرد: در مرزهای عرب نشین هم عمده تمرکز بر مرز سومار است، زیرا مرز خسروی به این زودی فعال نخواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه میزان صادرات کنونی مرز سومار را حدود 300 میلیون دلار در سال عنوان کرد و گفت: اگر زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله جاده فراهم شود و شاهد رسمی شدن این مرز باشیم، می‌توان صادرات این مرز را به یک میلیارد دلار هم رساند.

کاشفی در ادامه به محدودیت‌های مالی دولت اشاره کرد و افزود: اقتصاد کشور ما در حال گذر از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی است که این امر محدودیت‌های مالی برای دولت ایجاد می‌کند.

وی گفت: در چنین شرایطی عمده فشار برای کسب درآمد به سمت مالیات‌ها می‌رود، اما از طرف دیگر باید شرایط برای افرادی که کار می‌کنند هم فراهم شود تا بتوانند مالیات بدهند.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه معتقد است، کشور برای اصلاح این روند نیاز به یک اقدام ویژه و جسورانه است که دولت دوازدهم در همین راستا کار سختی را پیش رو دارد.

کاشفی با بیان اینکه نباید توقع داشته باشیم که دولت همه مشکلات را حل کند، یادآوری کرد: یکی از انتظاراتی که از دولت می‌رود ایجاد شغل است، در حالیکه دولت راهی برای اشتغالزایی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون هم به دلیل بدنه بزرگی که دولت دارد شاهد بروکراسی اداری طولانی هستیم که نفس تولید را گرفته و اگر دولت بخواهد نیروی بیشتری در بدنه خود جذب کند، این بروکراسی شدیدتر هم خواهد شد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران نقش دولت را تسهیل‌گری و رفع موانع و قوانین مزاحم دانست و یادآوری کرد: برای رفع مشکلات نیاز به همبستگی بین همه بخش‌ها داریم.

کاشفی با بیان اینکه نمونه این شرایط در کرمانشاه هم وجود دارد، اظهار کرد: نباید از دولت توقع داشته باشیم بیکاری 20 درصدی کرمانشاه را به تنهایی پایین بیاورد، بلکه برای کاهش بیکاری به همبستگی و اجماع عمومی نیاز داریم.

وی اظهار کرد: مشکل مهم دیگری که در کرمانشاه وجود دارد و مانع از کاهش نرخ بیکاری می‌شود، مسائل فرهنگی است که متاسفانه به خوبی روی آن کار نشده است، زیرا تجارب نشان داده زمانی که در کرمانشاه مشکل پول وجود نداشته و تسهیلات به میزان کافی بوده باز هم شاهد توسعه و اشتغال نبوده ایم.

به گفته این مسئول، تا زمانی که زیرساخت‌های فرهنگی اصلاح نشود، هیچ سرمایه‌گذاری روی این فوندانسیون ضعیف جواب نخواهد داد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه راه توسعه استان را کار بیشتر و سخت کوشی دانست و تاکید کرد: هیچ جامعه ای به پیشرفت نمی‌رسد، مگر آنکه مردم آن جامعه تلاش و همت کنند.

کاشفی با بیان اینکه کرمانشاه قابلیت های خوبی برای توسعه دارد، افزود: استفاده از این قابلیت ها نیازمند همکاری همه بخش‌ها است.

وی معتقد است، حل مشکلات کرمانشاه و حرکت آن به سمت توسعه یافتگی نیازمند زمان است و رسانه ها نیز در این بین برای فرهنگسازی و حل مسائل فرهنگی نقش بسزایی دارند.

24 تا 25 درصد واحدهای صنعتی کرمانشاه راکد و نیمه فعالند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: تنها 24 تا 25 درصد واحدهای صنعتی استان راکد و نیمه فعالند.

نعمت‌الله حقیقی در جمع خبرنگاران نیروی انسانی را مهمترین عامل توسعه در یک جامعه دانست و افزود: اگر منابع خدادی و ظرفیت‌های طبیعی برای توسعه یک منطقه کافی بود، امروز کشورهای آفریقایی ثروتمندترین کشورهای دنیا بودند.

وی ادامه داد: در سایه نیروی انسانی توانمند، دارای دانش فنی و تجربی است که می‌توانیم از مزیت‌های موجود برای ایجاد ارزش افزوده استفاده کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه از مضعل بیکاری در استان یاد کرد و افزود: این معضل با ایجاد کارخانجات بزرگ به تنهایی حل نخواهد شد.

حقیقی با بیان اینکه برخی رسته‌ها وجود دارد که تمرکز روی آن می‌تواند تعداد زیادی شغل ایجاد کند، یادآوری کرد: از جمله این رسته‌ها صنعت مبل است که به تازگی روی آن در کرمانشاه کار کرده‌ایم اما استان همجوار ما حدود پنج هزار کارگاه مبل با اشتغالزایی چندین هزار نفری در این بخش دارد.

وی از فرش نیز به عنوان رسته اشتغالزای دیگر یاد کرد و گفت: در استان آذربایجان شرقی 500 هزار نفر فرشباف هستند که 100 هزار نفر از آنها یعنی سه برابر اشتغال صنعتی استان کرمانشاه بیمه شده هستند.

به گفته این مسئول، باید با تمرکز بر چنین بخش‌هایی برای ایجاد شغل در استان برنامه‌ریزی کنیم و فقط از دولت برای اشتغالزایی انتظار نداشته باشیم، زیرا دولت تنها می‌تواند زیرساخت‌ها را فراهم کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه از تاثیر راه آهن بر اقتصاد و کاهش هزینه تمام شده تولید هم یاد کرد و افزود: ما در کشور نزدیک به 500 میلیون تن محصولات خام و نزدیک به همین مقدار مواد فرآوری شده تولید می‌کنیم که برای حمل آن حتما به سیستم حمل و نقل ریلی نیاز داریم.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای حمل و نقل در کشور، تاکید کرد: وجود سیستم ریلی می‌تواند هزینه حمل و نقل کالا را تا یک پنجم کاهش دهد.

حقیقی اظهار کرد: البته باید در مرحله بعد اتصال راه آهن را به مناطق مرزی پیگیری کنیم که تاثیر این فاز در اقتصاد و تجارت استان چند برابر است.

به گفته این مسئول، در راستای کاهش هزینه تمام شده بخش تولید ایجاد باراندازهایی به صورت آنتن و متصل به راه آهن در دستور کار است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از وضعیت صنایع استان هم یاد کرد و گفت: ما در کرمانشاه حدود هزار واحد صنعتی داریم که 100 مورد صنایع بزرگ و متوسط و مابقی صنایع کوچک است که نیمی از صنایع کوچک و متوسط نیز در شهرک‌های صنعتی اطراف کرمانشاه مستقرند و مدام پایش می‌شوند.

حقیقی درصد واحدهای راکد را نیز 24 تا 25 درصد عنوان کرد و ادامه داد: برخی از این واحدها قدیمی شده اند و امکان احیا آنها وجود ندارد، برخی نیز مشکل مدیریتی دارند که قرار نیست از مدیرانی که فشل و ناکارآمد هستند و نمی‌توانند واحد خود را اداره کنند حمایت شود.

وی از برنامه‌های دولت برای حمایت از واحدهای راکد نیز در قابل طرح رونق تولید یاد کرد و گفت: 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات به این منظور در نظر گرفته شده که از این رقم 10 هزار میلیارد تومان برای نوسازی صنایع قدیمی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه تاکید کرد: سهم کرمانشاه از این 10 هزار میلیارد تومان 260 میلیارد تومان یعنی معادل 2.6 درصد در کشور است و این در حالی است که سهم صنایع ما از کشور 1.3 درصد است.

حقیقی گفت: به علاوه از اعتبارات 20 هزار میلیارد تومانی که برای کمک به واحدهای راکد در نظر گرفته شده نیز قرار است 250 واحد راکد شناسایی شده در استان را فعال کنیم.

وی تعداد واحدهای راکدی که قرار است امسال به چرخه تولید بازگردند را 50 مورد عنوان کرد و افزود: سال گذشته نیز 67 واحد راکد را فعال کردیم.

خواندن 1476 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 مرداد 1396 03:43