حمایت از کالای ایرانی
Logo
یکشنبه, 05 شهریور 1396 07:49

آئین بزرگداشت بسیج اصناف در محل اتاق کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سهم عمده اجرای اقتصاد مقاومتی بر عهده بازاریان است
نمانیده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه بابیان اینکه تنها راه نجات کشور اتکا به توانمندی‌های داخل و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، گفت: سهم عمده اجرای اقتصاد مقاومتی بر عهده بازاریان است.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، آیت الله مصطفی علماء در همایش روز بسیج اصناف که امروز (چهارم شهریور) در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، از اهمیت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: باید بسیجی وار به اجرای این سیاست‌ها بپردازیم، زیرا تنها راه نجات کشور به عقیده کارشناسان و دانشمندان اتکا به توانمندی‌ها و داشته‌های داخلی است.


وی ادامه داد: بیشترین سهم در تحقق اقتصاد مقاومتی بر عهده خود مردم و خصوصا کسبه و بازار است و دولتی‌ها نقش بسیار کمتری در این خصوص دارند.
امام جمعه کرمانشاه با بیان اینکه در هر نقطه، استان و شهرستانی در کشور قابلیت‌هایی وجود دارد که می‌توان به آن تکیه کرد، افزود: محصولاتی مانند صنایع دستی که هزاران مورد آن در کشور وجود دارد، محصولات کشاورزی، پسته، زعفران و ... همه مواردی است که می‌توانیم با فرآوری مناسب از آن بهره بیشتری ببریم.
آیت الله علما یادآوری کرد: در همین استان کرمانشاه انواع صنایع دستی، جاذبه‌های گردشگری ، غار قوری قلعه، طاقبستان و ... را داریم که اگر در جای دیگری بودند استفاده بسیار بیشتری از آنها می‌شد.
وی معتقد است، اگر بخواهیم استان کرمانشاه تکانی بخورد باید از این بی تفاوتی و بی حالی خارج شویم و از مزیت‌هایی که داریم استفاده کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه استفاده از این مزیت‌ها را نیازمند حرکت بسیجی دانست و خاطرنشان کرد: بسیج همواره در جبهه و خط مقدم خلاصه نمی‌شود و گاهی در همین عرصه اقتصادی، عرصه علمی مانند فناوری هسته‌ای، عرصه دفاعی و ساخت موشک ها و ... خود را نشان می دهد.
آیت الله علماء در ادامه از سابقه بسیج در کشور هم یاد کرد و افزود: بسیج اگرچه از زمان پیامبر اسلام (ص) وجود داشته است، اما سر و سامانی که به بسیج داده شده از ابتکارات حضرت امام خمینی (ره) بود.
وی ادامه داد: امام خمینی (ره) در همه امور مردم را با همین تفکر بسیجی به میدان آوردند و نتایج آن را در پیروزی انقلاب اسلامی و حتی سال‌های جنگ هم شاهد بودیم.
به گفته نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه، حضور مردم و دخالت آنها در سرنوشت خودشان و این میزان از دموکراسی که در کشور ما وجود داشته در دنیا کم نظیر است.
وی با اشاره به اینکه امروز این الگو در کشورهایی مانند سوریه و عراق نیز رواج یافته است، تاکید کرد: روحیه بسیجی بسیار توانمند و کارساز است، نمونه این روحیه را در شهید "حججی" دیدیم که به واسطه همین روحیه بسیجی انقلابی به پا کرد.
آیت الله علماء از تاثیر مهم کسبه و بازار نیز در تحقق روحیه بسیجی یاد کرد و گفت: در زمانی که بسیج هنوز به این شکل سامان نیافته بود بازاریان ما کار بسیجی می‌کردند.
امام جمعه کرمانشاه خاطرنشان کرد: در زمان گذشته که دولتی‌ها کمتر با امور دینی، مذهبی و ... مردم کار داشتند، اکثر امور به دست همین بازاریان بود، برای مثال جشن‌های بزرگ مانند نیمه شعبان را همین بازاریان برپا می‌کردند.
آیت الله علماء با بیان اینکه در تمام فراز و نشیب‌هایی که پشت سر گذاشتیم همواره بازار حرف اول را زده است، خاطرنشان کرد: حتی در نهضت ملی شدن صنعت نفت نیز بازاریان با هدایت بزرگانی همچون آیت الله کاشانی به میدان آمدند.
وی گفت: در سال‌های انقلاب و جنگ نیز بازار نقش مهمی در گذر از شرایط سخت داشت و در اکثر موارد بازار تهران پیشقدم بود و جلوتر از سایر بازارها به مردم خط دهی می‌کرد.

ترویج سبک زندگی اسلامی دست بازاریان و کسبه است
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه گفت: ترویج سبک زندگی اسلامی تا حد زیادی دست بازاریان و کسبه است.
سردار بهمن ریحانی، اظهار کرد: در همه‌ نهضت ها و انقلاب ها در تاریخ حتی زمان پیامبر در صدر اسلام پشتوانه مالی وجود داشته و پشتوانه مالی پیامبر(ص) نیز حضرت خدیجه(س) بوده است.
وی افزود: پشتوانه مالی انقلاب نیز کسبه و تجار بودند که در تمامی جنبش‌های مردمی با انقلاب همراه بودند.
ریحانی با بیان اینکه همراهی و پشتیبانی کسبه و بازاریان فقط مالی نبوده، خاطرنشان کرد: بازاریان نقش مهمی در فرهنگ، اقتصاد و سیاست دارند و عامل مهمی در تغییر نگرش‌ها، سنت‌ها و باورها هستند.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص)کرمانشاه با اشاره به اینکه بازاریان و کسبه در گذشته همیشه نگران وضعیت جامعه خود بوده‌اند، گفت: فرهنگ و سیاست ما به بازار و جامعه اصناف گره خورده و انتظار می‌رود بازاریان یبشتر نگران وضعیت جامعه باشند.
وی افزود: با توجه به اینکه امروز جامعه در وضعیت مطلوب گذشته نیست و مشکلات پیچیده شده است، بسیج اصناف باید برای مقابله با تغییرات فرهنگی کارهای عملی بیشتری انجام دهد.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص)کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه تجارت و کاسبی نیازمند آگاهی از قوانین و فرهنگ تجارت است، اظهار کرد: در گذشته برای داشتن کار کوچکی در بازار، اصناف باید در رابطه با قوانین کسب و کار و تجارت مطالعه می‌کردند، اما امروزه به آگاهی از این قوانین توجه نمی‌شود.
ریحانی افزود: امروزه عدم آگاهی از قوانین کسب و کار باعث می‌شود گاهی ندانسته معامله‌ها به ربا آلوده شوند و جامعه آغشته به مباحث حرام شود که تنها دلیل بروز چنین مشکلاتی آگاهی نداشتن از فرهنگ وقوانین تجارت است.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) کرمانشاه دیگر مسئله مهمی که نیازمند اقدامات بسیج اصناف است را توجه بازاریان به معروفات و نهی از منکرات دانست و خاطر نشان کرد: در قدیم نهی از منکر و امر به معروف بیش‌تر توسط کسبه انجام می‌شد.
وی با اشاره به اینکه تبلیغ سبک زندگی اسلامی به دست بازاریان است، خاطرنشان کرد:جامعه بازاریان نباید نسبت به فرهنگ و هنر و سیاست بی‌تفاوت باشند.
سردار ریحانی افزود: توصیه به معروفات از سمت بازاریان بسیار تاثیرگذار است و می‌تواند در انتخاب اجناس مشتری متاثر باشد.
وی درادامه با اشاره به توجه کم تجار امروز به امر به معروف و نهی از منکر، گفت:امروزه بی‌توجهی به امر به معروف و نهی از منکر موجب وارد کردن اجناسی شده که به فرهنگ ما آسیب می‌زند و هماهنگی با فرهنگ و ارزش‌های ما ندارد.
وی افزود: وارد شدن پوشاک های زنانه و مردانه نامتعارف به بازار این روزها یکی از موارد آسیب رسان به فرهنگ است که نیازمند اقدامات بسیج اصناف است.
سردار ریحانی با بیان اینکه بخش عمده تغییرات در فرهنگ به واسطه خود ما صورت می‌گیرد، اظهار کرد: نمی‌توانیم تمام تقصیرهای تغییر در فرهنگ جامعه را برگردن کشورهای غربی از جمله آمریکا بیندازیم.
به گفته ریحانی، امروز اصناف نباید به مقوله فرهنگ و ارزش‌های دینی بی‌تفاوت باشند، زیرا نظام جمهوری اسلامی مانند کشتی است که هر نقطه از آن سوراخ شود برای همه آسیب به همراه دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه آمریکا همواره دشمن ما است، افزود: با این وجود امروز ما برخی کالاهای مصرفی را از آمریکا وارد می‌کنیم که برای مقابله با دشمن باید به این امر توجه کنیم.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) کرمانشاه در پایان با اشاره به بحث قاچاق در کشور، گفت: مبارزه با قاچاق در کشور امری قابل حل است و می‌توانیم این مشکل را از سر راه برداریم.

ضربه مهلک قاچاق به اقتصاد کشور/تولید کننده داخلی بی‌انگیزه می‌شود
نائب رئیس اتاق اصناف استان کرمانشاه گفت: کالای قاچاق ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد کرده و باعث بی انگیزه شدن تولید کننده داخلی می شود.
موسی سلیمی گفت: اصناف و بازاریان بسیجیان آماده ای در همه عرصه ها بوده و هستند و در تمام موارد در کنار دولت در جهت رفع مشکلات برآمده اند.
وی افزود: اصناف در دوران جنگ تحمیلی دوشادوش رزمندگان جنگیدند و در پشت جبهه هم رزمندگان را پوشش دادند.
نائب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه بیان داشت: در بحث هدفمندی یارانه ها بازار را کنترل و اجازه ندادیم بازار و چار چالش و بحران اقتصادی شود.
سلیمی ادامه داد: امروز مشکلات فراوانی در شهر و استان کرمانشاه وجود دارد و یک نیاز ضروری است که برای خروج از آنها دوباره بازاریان و اصناف وارد عرصه شوند.
وی به ورود بی رویه کالای قاچاق اشاره کرد و افزود: امروز کالای قاچاق ضربه مهلکی به بازار و تولید کنندگان می زند و همین امر موجب بالا رفتن آمار بیکاری در کشور و بی انگیزه شدن تولید کنندگان داخلی شده است.
سلیمی در ادامه افزود: بازار ما قابلیت جذب همه بیکارها را ندارد اما می بینیم که جوانان همواره بر این باورند که با اجاره یک مغازه می توانند حرفه و درآمدی داشته باشند و بدون دانستن الفبای بازار به این عرصه وارد می شوند که در بسیاری از موارد با ورشکستگی مواجه خواهند شد.
نائب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه با تاکید بر برخورد و جلوگیری از واردکنندگان کالای قاچاق اظهار داشت: با تشویق به خرید تولیدات داخلی در واقع به واحد تولیدی که چرخه اقتصادی کشور را می چرخاند کمک می کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به ارائه گزارشی از اهم فعالیت های بخش اصناف پرداخت و افزود: برگزاری شورای قشر، یادواره شهدای اصناف، اردوهای زیارتی، کمک به توانمندی تواید کنندگان جهت صادرات، برپایی نمایشگاه پوشاک استانی و ... را از آن جمله دانست.
نائب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه در پایان ابراز داشت: امروز امنیت و آرامش حاکم بر کشور را مدیون خون شهدا هستیم.
لازم به ذکر است؛ در پایان از خانواده های شهدا، اصناف و اتحادیه تقدیر بعمل آمد

گفتنی است در پایان این مراسم از بسیجیان شاخص و جمعی از تجار و اصنافیان بسیجی تجلیل شد

خواندن 1739 دفعه