حمایت از کالای ایرانی
Logo
چهارشنبه, 18 بهمن 1396 11:59

نشست فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با رئیس اتاق بازرگانی ایران برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، در پی سفر رئیس و نواب رئیس اتاق بازرگانی ایران به کرمانشاه جهت انعقاد تفاهمنامه ساخت مدارس روستایی مناطق زلزله زده غرب کشور، فعالان اقتصادی استان با رئیس اتاق ایران، رئیس اتاق تهران و نایب رئیس اتاق تهران دیدار و گفتگو داشتند.

حدود 70، 80 سال است که در کشور توسعه متوازن نداریم.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این نشست توسعه نیافتگی را یکی از مهمترین مشکلات کشور دانست و گفت: 70، 80 سال است که توسعه متوازن در کشور نداشتیم و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تحت تاثیر نگاه‌های جناحی و سیاسی بوده است

.
وی با بیان اینکه کرمانشاه هم جز استان‌هایی است که از این عدم توسعه یافتگی رنج می‌برد، افزود: اگر بر روی نقشه ایران دو خط موازی بکشیم تمام توسعه یافتگی‌ها در بخش میانی متمرکز شده و در شرق و غرب عقب افتادگی‌های تاریخی فراوان داریم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: باید با توجه به قابلیت‌هایی که در هر منطقه داریم این نگاه غیرمتوازن در کشور عوض شود که اتاق بازرگانی کارهایی را در این خصوص در قالب "طرح توسعه منطقه‌ای" آغاز کرده است.
شافعی مشکل دیگر توسعه در کشور را عدم توجه به توسعه روستاها اعلام کرد و یادآور شد: توسعه اگر از روستا آغاز نشود نتایج مطلوبی نخواهد داشت و ما سال‌ها است که اصرار به حرکت در این راه اشتباه داریم.
وی تخلیه روستاها، آسیب جدی به اقتصاد روستا و توسعه حاشیه نشینی شهرها را از پیامدهای عدم توجه به توسعه روستاها دانست.
رئیس اتاق بازرگانی ایران خاصرنشان کرد: مشکل دیگری که در کشور داریم این است که اکنون ار نظر مسائل اقتصادی در شرایط غیرعادی قرار داریم اما تصمیم‌گیری‌ها، قوانین و مقررات ما مربوط به شرایط عادی است که در این وضعیت جواب نمی‌دهد.
شافعی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی و دستورالعمل‌های این دستگاه‌ها نیز باید برای شرایط غیرعادی فعلی باشد، گفت: متاسفانه بار این مشکل بر دوش فعالان اقتصادی افتاده است.
وی درباره کمبود منابع مالی در کشور هم یادآوری کرد: متاسفانه همین منابع موجود هم به خوبی توزیع نمی‌شود و دچار تلاف منابعی هستیم که گاهی هیچکدام از این منابع برگشت مناسبی ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران از نبوده اراده قوی و محکم در کشور برای حل مسائل اقتصادی هم یاد کرد و ادامه داد: بخش خصوصی به تنهایی نمی‌تواند از پس تمام مشکلات بر بیاید اما به هر حال تلاش خود را در این خصوص خواهیم کرد.
شافعی با اشاره به تلاش‌های زیادی که اتاق بازرگانی در این خصوص انجام داده، عنوان کرد: اتاق بازرگانی هم وظایف تعریف شده ای دارد ، می‌تواند بر تصمیم گیری‌ها اثر بگذارد اما امکان تصمیم گیری ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از برنامه‌های اتاق بازرگانی کرمانشاه برای جذب سرمایه‌گذاران به استان خبر داد و گفت: متاسفانه جذب سرمایه‌گذاران به کرمانشاه ضعیف است.
کیوان کاشفی از قدمت 97 ساله اتاق بازرگانی کرمانشاه یاد کرد که همواره در این سال‌ها در مسائل اقتصادی حضور قوی داشته است.
وی با بیان اینکه کرمانشاه یکی از استان‌های پیشتاز در تجارت بوده، یادآوری کرد: اگرچه طی سال‌های اخیر به دلیل مشکلات کشور عراق مقداری کاهش صادرات داشتیم اما در برخی سال‌ها میزان صادرات تا سه میلیارد دلار را هم ثبت کردیم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، کرمانشاه را از جمله قطب‌های کشاورزی کشور برشمرد که در تولید برخی محصولات از جمله نخود، دام زنده و ... جایگاه اول کشور را دارد.
کاشفی اظهار کرد: با اجرای طرح بزرگ گرمسیری، وضعیت کشاورزی در استان کرمانشاه بسیار بهتر خواهد شد.
وی با اشاره به وجود حدود 900 واحد صنعتی در استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: از نظر صنعت در حد نرمال و جز استان‌های میانه کشور هستیم.
به گفته این مسئول، سه واحد پتروشیمی و پتروشیمی چهارم که در آستانه تاسیس است، دو واحد سیمان، چهار واحد کاشی، سرامیک و محصولات بهداشتی، دو واحد بزرگ فولاد و ... از مهمترین صنایع کرمانشاه هستند.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معدن و گردشگری را دو حوزه‌ دیگر دانست که علی رغم همه ظرفیت‌ها در آن ضعیف عمل شده است و سرمایه‌گذاری چندانی در این بخش‌ها نداریم.
کاشفی بیان کرد: البته در یک برنامه پنج ساله بنا داریم در حوزه گردشگری به حلقه اول گردشگری کشور متصل شویم که نیاز به کار ویژه دارد.
وی از چالش‌های مهم پیش روی کرمانشاه هم یاد کرد و بیکاری را مهمترین آنها دانست که با تمام اقداماتی که برای کاهش بیکاری انجام شده هنوز خیلی به این مشکل غلبه نکردیم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران نامناسب بودن فضای کسب و کار را نیز از دیگر مشکلات مهم کرمانشاه برشمرد و افزود: سایه سنگین دستگاه‌های نظارتی باعث می‌شود برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی خیلی توان ریسک کردن برای حمایت از تولید را نداشته باشند.
کاشفی از ضعف در جذب سرمایه‌گذار در استان کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: اتاق بازرگانی کرمانشاه برنامه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاران، دعوت از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کشور و حتی سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور دارد که این مهم را باجدیت پیگیری می‌کنیم.
وی کمبود نقدینگی، فشارهای مالیاتی و ... را نیز از دیگر مشکلات پیش روی بخش خصوصی در کرمانشاه دانست.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای به منطقه ویژه اقتصادی زاگرس به عنوان اولین و تنها منطقه ویژه اقتصادی کاملا خصوصی کشور داشت و یادآوری کرد: متاسفانه این منطقه چندان از نظر امکانات و زیرساخت‌ها مورد حمایت دولت قرار نمی‌گیرد اما خود بخش خصوصی به خوبی پای کار است.
کاشفی اظهار کرد: به علاوه به زودی عملیات اجرایی چهارمین پتروشیمی استان در این منطقه آغاز می‌شود و کرمانشاه پس از عسلویه تنها منطقه‌ای است که چهار پتروشیمی دارد.
وی معتقد است عمده تمرکز در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس عمدتا بر صنایع پایین دستی پتروشیمی خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از آخرین وضعیت نمایشگاه جدید کرمانشاه هم یاد کرد که 62 هکتار زمین در بهترین منطقه کرمانشاه برای این منظور در نظر گرفته شده است.
کاشفی ابراز امیدواری کرد تا قبل از عید مناقصه فاز اول این نمایشگاه که سالن 12 هزار متر مربعی است برگزار شود و افزود: متاسفانه به دلیل مشکل معارضی که این زمین داشت حدود دو سال در روند قضایی متوقف ماند.
وی گفت: به علاوه در تلاشیم کار ساختمان جدید اتاق بازرگانی نیز به زودی آغاز شود و بتوانیم این پروژه را دو ساله تحویل دهیم.
وی سپس به امضا تفاهم‌نامه برای ساخت 50 مدرسه روستایی در مناطق زلزله زده با همکاری اتاق بازرگانی ایران هم اشاره کرد و افزود: اعتبار بازسازی این مدارس با همکاری اتاق‌های بازرگانی سراسر ایران تامین می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از کمک 48 میلیارد ریالی اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور به زلزله زدگان استان کرمانشاه خصوصا در روزهای ابتدای زلزله یاد کرد که عمدتا کمک غیرنقدی بوده است

نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است دولت باید شهرها و مناطق کمتر توسعه یافته کشور را ویژه ببیند و برای آنها استثناهایی قائل شود.
علاء میرمحمد صادقی اظهار کرد: شهر‌های کشور به چند دسته تقسیم می‌شوند که برخی از شهرها از جمله کرمانشاه هم دسترسی مناسبی به مرکز کشور و مسئولین کشوری ندارند و هم با مشکلات متعددی دست در گریبان هستند.
وی با بیان اینکه دولت باید شهرهای این چنینی را ویژه ببیند و برای آنها استثناهایی قائل باشد، تاکید کرد: شهرهای که کمتر توسعه یافته هستند باید از معافیت‌های ویژه برخوردار شوند تا سرمایه‌گذاران حضور در این شهرها را نسبت به دیگر مناطق کشور ترجیح دهند.
نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران معافیت مالیاتی خصوصا برای مالیات بر ارزش افزوده را یکی از مهمترین این موارد دانست که برای شهرهایی مانند کرمانشاه باید حداقل برای مدت 10 سال معافیت در نظر گرفته شود.
صادقی یادآور شد: اجرای قانون کار نیز باید برای مدت مشخصی در این مناطق متوقف شود تا کارفرماها و سرمایه‌گذاران بتوانند با شرایط آسانتری نیروی کار را جذب کنند و کمکی برای کاهش نرخ بیکاری باشند.
وی همچنین خواستار تعیین وام‌های کم بهره و حتی بدون بهره برای سرمایه‌گذاران مناطقی مانند کرمانشاه شد و تاکید کرد: قطعا سرمایه‌گذاری با نرخ بهره 25 درصدی مقرون به صرفه نیست و به علاوه شرایط پرداخت تسهیلات در شهری مانند کرمانشاه باید حتما با دیگر شهرهای بزرگ مانند تهران و ... متفاوت باشد.
نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: به علاوه باید مذاکرات لازم با کشور عراق صورت گیرد تا کالایی که از مناطق مرزی از جمله کرمانشاه به این کشور می‌رود تعرفه کمتری داشته باشد.
صادقی در پایان بر لزوم دادن قدرت و اختیارات بیشتر به شهرستان‌های مختلف در کشور هم تاکید کرد و یادآور شد: با این کار رونق به شهرستان‌های کشور بر می‌گردد.

در ادامه مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز گفت: حل بسیاری از مشکلات کشور نیازمند جراحی‌های عمیق است و با اگر و انشالا درست نمی‌شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از این مشکلات زیربنایی هستند و برای حل آن نیاز به همکاری همه بخش‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی و بخش خصوصی به تنهایی از پس مشکلات بر نمی‌آید و نیازمند همکاری دولت، نمایندگان مجلس و سایر بخش‌ها هستیم.
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: همه باید یکصدا و به تکرار مشکلات را مطرح کنیم تا مورد توجه قرار گیرد.

خواندن 2266 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 بهمن 1396 12:08