حمایت از کالای ایرانی
Logo
یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 09:00

گزارش کنفرانس دو روزه توسعه روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در روزهای 12و13 اردیبهشت ماه در شهر اربیل عراق

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش خبرنگار اتاق بازرگانی کرمانشاه، در این کنفرانس جمع کثیری از بازرگانان و اعضاءاتاق های بازرگانی کشورمان به سرپرستی کیوان کاشفی، رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه و عضو هیات رئیسه اتاق ایران، دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، مهندس خسرو تاج ریاست سازمان توسعه تجارت ایران، مسجدی سفیر ایران در عراق، عبادی و مسجدی سرکنسول های جمهوری اسلامی ایران در اربیل و سلیمانیه، دانایی فرد رئیس ستاد ویژه عراق، استانداران استانهای تهران و ارومیه، صالح آبادی معاون بانک مرکزی ایران و روسای اتاق های کردستان، آذربایجان شرقی، کاشان، اصفهان و همدان حضور داشتند. همچنین مقامات ارشد کشور عراق و اقلیم از جمله نیچروان بارزانی نخست وزیر محترم اقلیم ، وزرای صنعت و معدن عراق و اقلیم، استانداران استانهای اقلیم کردستان عراق و همچنین روسای اتاق های اقلیم و جمع کثیری از بازرگانان و فعالین اقتصادی کشور عراق در این کنفرانس حضور داشته و سخنرانی ایراد نمودند.

نخستین روز کنفرانس با خیر مقدم دارا جلیل خیاط ریاست اتحادیه اتاقهای بازرگانی اقلیم شروع شد و مقاماتی همچون نخست وزیر اقلیم، وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، وزیر صنایع اقلیم و سپس رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه و عضو هیات رئیسه اتاق ایران، دکتر مقیمی استاندار تهران، وزیر شهرداری و گردشگری اقلیم و خسرو تاج ریاست سازمان توسعه تجارت برگزار سخنرانی ایراد نمودند.
در این سخنرانی ها بر توسعۀ فعالیت های قتصادی و تجاری دو کشور، حل و فصل موانع موجود، ضرورت تجارت آزاد، تسهیل در امور گمرکی، ایجاد شهرک صنعتی مشترک، توسعۀ خدمات فنی و مهندسی و نیز تشکیل کمیته ای با رویکرد توسعه تجاری و بررسی و حل و فصل موانع موجود اشاره شد.
کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه و عضو هیات رئیسه اتاق ایران به مسائلی همچون ضرورت توسعه مبادلات، حل و فصل موانع بانکی و پولی و عملکرد صرافی ها، تأسیس شرکت حمل و نقل مشترک و فرآیند حمل یکسره کالا، راه اندازی مرکز داوری برای حل و فصل اختلافات مالی تجار و ضرورت سرمایه گذاری مشترک تاکید داشته و در سخنرانی خود به آنها اشاره کرد.

در بعدازظهر روز اول کنفرانس جلسات سه گانه همزمان بصورت پانل های تخصصی در حوزه های صنعت، سرمایه گذاری و بازارچه ها و مرزهای تجاری، خدمات فنی و مهندسی و حمل ونقل تشکیل گردید.

شایان ذکراست قبل از برگزاری کنفرانس، جلسه ای به ریاست جناب آقای کیوان کاشفی و با حضور جمعی از شرکتهای بزرگ خدمات فنی و مهندسی کشورمان که در حوزه عراق و اقلیم پروژه های فنی و عمرانی مشارکت دارند و دارای مشکلاتی هستند برگزار و راه کارهایی برای رفع این مسایل جمع بندی شد.

در روز دوم کنفرانس پنل های تخصصی در حوزه های صنعت، سرمایه گذاری و بازرگانی با حضور مدعوین کنفرانس برگزار شد.

خواندن 1670 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 09:05