حمایت از کالای ایرانی
Logo
یکشنبه, 17 تیر 1397 07:22

آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، در مراسمی که با حضور جمعی از مسئولین، نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی استان به مناسبت هفته صنعت و معدن برگزار شد، از فعالان برگزیده عرصه صنعت و معدن استان تجلیل شد.

دست از سرکوب "ارز" برداریم

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: برای کنترل نرخ ارز باید دست از سرکوب آن برداریم.

کیوان کاشفی با بیان اینکه در ایام سختی به لحاظ وضعیت اقتصادی کشور مواجهیم که مشابه آن طی 30 سال اخیر کمتر رخ داده است، اظهار کرد: هر کشور دیگری در این شرایط به زانو در می‌آمد و در کشور ما نیز اگر  همت مردم و تولیدکنندگان نبود نمی‌توانستیم موفق شویم

.

وی از افزایش نرخ ارز طی چند وقت اخیر یاد کرد که بارها کارشناسان درباره آن هشدار داده بودند و افزود: سرکوب چندساله نرخ ارز باعث پرش قیمت آن شد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از اثر روانی خروج آمریکا از برجام نیز بر نوسانان نرخ ارز یاد کرد و ادامه داد: خروج واقعی آمریکا از برجام هنوز اثر واقعی خود را نشان نداده و ظرف چند ماه آینده اثر آن هویدا می‌شود.

کاشفی عملکرد دولت و بانک مرکزی درباره نرخ ارز را قابل دفاع ندانست که خود باعث بلاتکلیفی و آشفتگی بازار شده است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون بعد از شش ماه بارقه‌هایی از عقلانیت درباره نرخ ارز را می‌بینیم که بسیار با تاخیر رخ داده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه راهکارهایی برای حل مشکل ارز ارائه داد و افزود: نباید فراموش کنیم که تک نرخی شدن ارز حداقل ظرف دو تا سه سال آینده امکانپذیر نیست، پس باید بازار ثانویه ارز به رسمیت شناخته شود.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، در این بازار ثانویه صادرکننده و واردکننده می‌توانند ارز خود را با یکدیگر به تعادل برسانند و صرافی‌ها نیز بین آنها پیوند ایجاد کنند.

کاشفی گفت: متاسفانه طی چند ماه اخیر هیچ سیاست درستی درباره صرافی‌ها اعمال نشد و به شیوه حکومت نظامی با ارز برخورد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید دست از سرکوب قیمت ارز برداریم، یادآوری کرد: لازم است هر سال مابتفاوت تورم داخلی و خارجی به نرخ ارز اضافه شود تا ارز در شرایط ثابتی قرار بگیرد، زیرا برای فعالان اقتصادی مهمتر از نرخ ارز ثبات آن است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه عنوان کرد: به علاوه دولت باید دست از سر صادرات بردارد، زیرا افزایش صادرات تنها جایی است که نرخ ارز بر آن اثر مثبت دارد.

کاشفی معتقد است نباید با قوانین دست و پاگیر داخلی صادرات کشور را فشل کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه خواستار اتخاذ تدابیر شجاعانه برای کشور شد و خاطرنشان کرد: هرچه فشارهای خارجی بیشتر شود، باید در داخل کشور تسهیل‌گیری، آرامش و رونق بیشتری فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه ترامپ بیش از 500 کارشناس را به موضوع اقتصاد ایران اختصاص داده تا هر شرکتی که با ایران کار کند را تهدید کند، خاطرنشان کرد: اما ما در داخل ایران برنامه‌ای برای مقابله با این شرایط نداریم.

کاشفی با انتقاد از اینکه هیچکدام از قوانین سخت کشور تسهیل نشده است، افزود: فعالان اقتصادی همچنان با مالیات، تامین اجتماعی، بانک‌ها، مالیات بر ارزش افزوده و ... دست در گریباند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از 20 شورای عالی و 15 وزارتخانه دخیل در امور اقتصادی یاد کرد و گفت: این بروکراسی پیچیده و موازی کاری هرگز شرایط کار را تسهیل نخواهد کرد و ما می‌مانیم و هشت میلیون نفر بیکاری که روی دست کشور مانده است.

وی تنها راه حل این مشکلات را اخذ تدابیر شجاعانه و تغییر قوانین دست و پاگیر دانست.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه به مباحثی درباره اقتصاد استان هم اشاره کرد که اولین مورد آن فضای نامناسب کسب و کار بود و افزود: تدابیری برای تسهیل فضای کسب و کار استان در نظر گرفته شده که اگر تامین اعتبار شود می‌توان ظرف سه فصل آینده کرمانشاه را جزو پنج استان برتر از نظر فضای کسب و کار کرد.

کاشفی بر لزوم افزایش مطالبه‌گری بخش خصوصی در استان تاکید کرد و افزود: خوشبختانه ستادهای اشتغال، تسهیل و ... در استان فعالند، اما به شیوه اجرای برخی از آنها انتقاد داریم و در شرایط کنونی که موقع تعارف نیست باید دستگاهی که مصوبات را عملیاتی نمی‌کند معرفی شود.

وی همچنین خواستار حضور پررنگ تولیدکنندگان استان در فضاها و نمایشگاه‌های بین‌المللی شد و اظهار کرد: تنها راه عبور از شرایط کنونی ارتباط بین المللی است .

محسن رستمی سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در این مراسم از تحول حوزه صنعت و معدن کرمانشاه طی 40 سال عمر انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: در شرایطی که تعداد کارخانجات ما در سال‌های قبل از انقلاب فقط به چند کارخانه قند و صنایع لبنی محدود بود اکنون بیش از هزار واحد صنعتی با 3800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی بیش از 30 هزار نفر در استان داریم.

وی ادامه داد: پتانسیل‌های صنعتی کرمانشاه به جایی رسیده که اکنون سالانه یک میلیون تن محصولات پتروشیمی، 3.6 میلیون تن سیمان، 24 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک، 250 هزار تن صنایع غذایی، 600 هزار تن آرد، 600 هزار تن فولاد و ... در استان تولید می‌شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به سهم 50 درصدی کرمانشاه از صادرات ایران به عراق، تاکید کرد: بخشی از این سهم مربوط به تولیدات واحدهای صنعتی داخل استان است.

به گفته رستمی، در شرایطی که تا چند سال قبل در کل کشور حدود یک میلیارد دلار صادرات داشتیم این میزان اکنون برای محصولات صنعتی به 40 میلیارد دلار رسیده است.

وی تمام این پیشرفت‌ها را در شرایطی دانست که ایران همواره از ابتدای انقلاب تا کنون تحت فشارهای اقتصادی بوده و همین تحریم‌ها باعث پیشرفت ما شده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه به تصمیم اخیر دولت مبنی بر ممنوعیت واردات چندین قلم کالا اشاره کرد و یادآور شد: این تصمیم فرصتی است که واحدهای تولیدی بیشتر پای کار بیایند و ظرفیت خود را افزایش دهند.

رستمی در ادامه از تسهیلات خوب بیش از هزار میلیارد تومانی که برای کمک به صنعت کرمانشاه در سال جاری در نظر گرفته شده هم یاد کرد و افزود: از محل طرح اشتغال فراگیر و کمک به مناطق زلزله زده استان نیز منابع خوبی داریم.

وی خاطرنشان کرد: به علاوه تعدادی از طرح‌های ما موفق شدند مصوبه استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی را نیز بگیرند.

رستمی همچنین از قطعی‌های مکرر برق که اخیرا در استان رخ می‌دهد هم به عنوان مشکلی برای واحدهای تولیدی و صنعتی یاد کرد و ادامه داد: درخواست داریم قطع برق برای واحدهای تولیدی در ساعتی رخ دهد که صدمه کمتری وارد کند و یا قطعی برق صنایع در مراحل آخر صورت گیرد.

وی گفت: از واحدهای تولیدی و صنعتی هم درخواست صرفه‌جویی در مصرف برق را داریم.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه خواسته دیگر خود از واحدهای تولیدی را استفاده از ظرفیت طرح کارورزی اعلام کرد که سهمیه 7500 نفری برای کرمانشاه در نظر گرفته شده و فرصت خوبی را برای استفاده از نیروی تحصیل کرده در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌دهد.

رستمی اظهار کرد: در طرح آموزش در محیط کار واقعی نیز 1200 نفر سهمیه برای کرمانشاه داریم.

در ادامه جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه نیز از مشکلاتی که نرخ ارز برای صنعتگران ایجاد کرده نام برد و گفت: متاسفانه ارز دولتی در جایی هزینه شده که خیلی ضروری نبود و بسیاری از آن سواستفاده کردند.

وی خواستار تک نرخی شدن ارز برای حل این مشکلات شد.

شکری بهره بانکی که گاهی با جریمه بیش از 30 درصد می‌شود، مالیات، تامین اجتماعی و ... را از دیگر مشکلات صنعتگران برشمرد که باعث شده بسیاری از صنعتگران از کرمانشاه بروند.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه از نمایندگان مجلس خواست قوانینی تصویب کنند که برای مناطق کمتر توسعه یافته مانند کرمانشاه امتیازی در نظر گرفته شود.

نباید دولتی که پشتوانه مردمی دارد را تخریب کرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: امیدواریم با تدابیر دولت و ایجاد بازار ثانویه ارز بسیاری از مشکلات کنونی مرتفع شود.

رضا رحیمی اظهار کرد: مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد را قبول داریم، اما نباید این وضعیت را ماحصل عملکرد دولت بدانیم.

وی با بیان اینکه این دولت با رای و پیشتوانه مردم بالا آمد، افزود: نباید دولتی که پشتوانه مردمی دارد را تخریب کرد.

به گفته این مسئول، نباید فراموش کنیم در هشت سال قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم چه مشکلاتی در کشور ایجاد شد و بسیاری از مسائلی که اکنون داریم نتیجه عملکرد نادرست همان موقع است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه از برنامه‌های دولت برای مدیریت شرایط کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد، با تدابیر  دولت و راه‌اندازی بازار ثانویه ارز بسیاری از مشکلات حل شود.

رحیمی خاطرنشان کرد: البته همین بالا بودن نرخ ارز فرصتی برای بخش صنعت کشور است که بیش از پیش صادرات را توسعه دهد.

وی اشاره‌ای هم به مزیت‌های کرمانشاه در بعد صادرات کرد و افزود: امسال با جدیت پیگیر رسمی شدن مرز سومار به عنوان یک مرز با پتانسیل برای صادرات استان هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه تاکید کرد: امسال در استان کرمانشاه بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغالزایی داریم.

به گفته این مسئول، کرمانشاه از نظر جذب تسیلات اشتغال جزو استان‎های برتر کشور است.

رحیمی از طرح کارورزی هم یاد کرد که سهمیه استان کرمانشاه در این بخش 7500 نفر است.

وی با بیان اینکه تا کنون 12 هزار نفر برای طرح کارورزی ثبت نام کردند، تاکید کرد: واحدهای صنعتی نسبت به جذب این افراد اقدام چندانی نمی‌کنند.

درگیر جنگ اقتصادی هستیم که توپ و تانک ندارد

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: درگیر جنگ اقتصادی تمام عیاری هستیم که چون توپ و تانک ندارد، ابعاد آن برای ما هویدا نیست.

عبدالرضا مصری با اشاره به جنگ اقتصادی شدید که اکنون با آن مواجهیم، اظهار کرد: چون این جنگ توپ و تانک ندارد ابعاد و گستردگی آن هنوز بر هیچکدام از اقشار جامعه جز عده بسیار معدودی از مسئولین مشخص نیست.

وی این جنگ را به مراتب مخرب‌تر از جنگ با توپ و تفنگ دانست و افزود: در اطلاع رسانی ابعاد این جنگ به مردم دچار مشکل هستیم.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه یادآوری کرد: خزانه‌داری آمریکا به اتاق جنگ علیه ایران تبدیل شده، اما ما چون هنوز در داخل کشور به باور نرسیده ایم، برنامه مناسبی برای مقابله با این جنگ نداریم و تازه باید سراغ آزمون و خطا برویم، این در حالی است که تمام ابزار و قدرت کافی از بعد نرم‌افزاری و سخت افزاری را برای مقابله با این جنگ داریم.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی معتقد است، آمریکا جنگ را اعلام کرده اما هنوز آغاز نکرده  و ما می‌توانیم با تعامل با یکدیگر در چند ماهی که فرصت داریم راهکار مقابله با این جنگ را پیدا کنیم.

وی همکاری بخش‌های مختلف را راهکار مقابله با این شرایط دانست و تاکید کرد: در این شرایط همه باید پشتیبان دولت باشیم تا از این پیچ خطرناک چند ماهه عبور کنیم.

مصری افزود: کمتر مجلسی را دیدم که تا این حد مشتاق حمایت و کمک به دولت باشد، اما کسی به ما سرمشق نمی‌دهد.

مصری اضافه کرد: آنچه که مشهود است اینکه  ایستادگی در برابر این مشکلات با تصمیمات متغیر و سردرگمی میسر نخواهد شد.

وی نمونه این تصمیمات متغییر را درباره نرخ ارز دانست و خاطرنشان کرد: نرخ ارز یک شریان است که وقتی آن را مسدود کنیم منفجر می‌شود و می‎ترکد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سیاست تسلیم شدن درباره مسائل اقتصادی جواب نمی‌دهد، عنوان کرد: اینکه تقاضا برای دلار و یا طلا زیاد باشد و دربرابر این تقاضا مدام دلار و سکه وارد بازار کنیم هیچ نتیجه‌ای ندارد.

مصری با انتقاد از توزیع حدود 70 تن سکه طلا در کشور، تاکید کرد: این کار هیچ نتیجه‌ای نداشت جز اینکه هفت هزار میلیارد تومان که معادل حقوق دو سال مددجویان بهزیستی است فقط به 150 نفر رسید.

وی توزیع و پیش فروش سکه را کاری نادرست خواند و عنوان کرد: مگر نمی‌دانیم طلا نیز جزو موارد تحریم است و باید از آن صیانت کنیم.

مصری اظهار کرد: باید به جای این کارها مردم را مطلع می‌کردیم که این نوسانات ارز ناشی از جنگ روانی است و نباید به آن دامن زد.

وی گفت: نرخ ارز مثل برجام نیست که بخش دولتی آن را حل کند، بلکه بدون کمک مردم هرگز مدیریت نخواهد شد.

این نماینده مجلس راه دیگر مدیریت بازار ارز را ایجاد بازار ثانویه دانست که تقریبا تمام کارشناسان با آن موافق هستند و گفت: در دل این بازار ثانویه صادرات کشور نیز رونق خواهد گرفت.

مصری با بیان اینکه این بازار ثانویه ارز حتما باید سیستماتیک باشد، خاطرنشان کرد: داد و ستد صرافی‌ها باید به صورت آنلاین تحت نظارت بانک مرکزی باشد.

در ادامه این مراسم از واحدهای صنعتی برگزیده استان شامل پتروشیمی کرمانشاه، روژین تاک، مارپیچ باختر، دینا پلاست، غرب کارتن، ابزارسازان درمانگر، صنایع غذایی اوکادو، نوین سازه (کایکو)، فرش زاگرس، فرش رجال، صنایع شیمیایی بیستون، پارس حفاظ، اورامان غرب، آریافوم، غرب بایگان، آب معدنی کیمیا، پرک شیمی و آب معدنی امرتات تجلیل شد.

همچنین در بخش معدن نیز از معدنکاران نمونه در بخش معدن پارس بیتومین، معدن سیمان غرب، بتن شیب، سپهران ذوب، زاگرسیان قلعه شاهی و بتن آماده فرامان تجلیل شد.

جهانبین شکری از واحد صنعتی سیما فولاد جهان نیز به عنوان کارآفرین جوان نمونه شناخته شد و از پیشکسوتان نمونه صنعت و تعدادی از مدیران بازنشسته حامی صنعت نیز تجلیل شد.

جهت دریافت اسامی صنعتگران و معدنکاران نمونه استان کلیک نمایید.

خواندن 1754 دفعه