سال رونق تولید
Logo
پنج شنبه, 15 شهریور 1397 06:52

کاشفی؛ رییس اتحادیه چاپخانه داران کرمانشاه: کاغذی که با ارز دولتی وارد می‌شود، چرا باید 120 درصد گران شود؟!

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس اتحادیه چاپخانه داران کرمانشاه با اشاره به واردات کاغذ با از ارز دولتی گفت: چرا باید در این شرایط کاغذ 120 درصد گران شود.
کیوان کاشفی در جشنواره صنعت چاپ استان که در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شد با اشاره به قدمت 110 ساله صنعت چاپ در کشور، گفت: توسعه صنعت چاپ و سرمایه گذاری هایی که طی چهار دهه گذشته در این حوزه اتفاق افتاده قابل قیاس با پیش از انقلاب نیست


وی افزود: امروزه صنعت چاپ کشور پیشرفت های چشمگیری داشته و در کنار فعالیت در حوزه فرهنگ، در سایر حوزه های صنعتی و بسته بندی نیز ورود پیدا کرده است.
کاشفی به مشکلات صنعت چاپ استان هم اشاره و خاطرنشان کرد: آنچه امروز به عنوان مشکل صنعت چاپ استان مطرح است فاصله ما با صنعت روز دنیا است.
وی افزود: در گذشته فاصله صنعت چاپ استان با صنعت روز دنیا شاید در حدود چند ماه بود، بطوری که اگر امروز دستگاهی در حوزه چاپ در دنیا معرفی می‌شد بعد از چند ماه در صنعت چاپ استان نیز به کارگیری می‌شد، اما امروزه شاهد افزایش فاصله صنعت چاپ استان با صنعت روز دنیا هستیم و علت آن نیز عدم سرمایه گذاری های کلان در حوزه این صنعت در استان است.
کاشفی در ادامه کمبود نقدینگی در صنعت چاپ استان را یکی از مشکلات این حوزه عنوان کرد و افزود: این صنعت، تنها صنعتی است که زیرمجموعه وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان است و امیدواریم در کنار این وزارت، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز توجه ویژه به مشکلات این حوزه داشته باشد.
رییس اتحادیه چاپخانه داران کرمانشاه با اشاره به لزوم آموزش در حوزه صنعت چاپ گفت: امروزه علم و دانش در دنیا حرف اول را میزند و در همین راستا و به منظور ارتقا سطح دانش چاپخانه‌داران، تفاهم نامه ای میان فنی و حرفه ای استان، دانشکده فرهنگ و هنر و اتحادیه چاپخانه داران استان برای آموزش در حوزه چاپ به امضا رسیده است.
وی در ادامه با اشاره به وجود 46 چاپخانه در سطح کرمانشاه گفت: همچنین 300 واحد تکثیر پیش از چاپ و پس از چاپ نیز در استان فعال هستند.
کاشفی در ادامه به تکانه های ارزی شش ماهه گذشته در کشور اشاره کرد وافزود: این نوسانات ارزی واحدهای اقتصادی کشور را دچار مشکل کرده که صنعت چاپ نیز از آن مستثنی نیست.
وی به افزایش 120 درصدی قیمت کاغذ که مشکلات بسیاری برای چاپخانه داران ایجاد کرده اشاره کرد و افزود: این گرانی سرسام آور در حالی است که حتی یک نفر هم نیست که ادعا کند با ارز آزاد، واردات کاغذ انجام می‌دهد.
وی افزود: کاغذ جزو اقلام ضروری است و ارز دولتی به آن تعلق می‌گیرد اما علی رغم این موضوع شاهد گرانی بیش از حد قیمت کاغذ در بازار هستیم.
وی تصریح کرد: در همین راستا تقاضای ما این است که تعاونی های مربوطه در این زمینه واسطه شده و واردات را انجام دهند تا شاهد این وضعیت نباشیم.

صنعت چاپ کرمانشاه در مرحله سنتی مانده است
حجت الاسلام رحیم جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این مراسم صنعت چاپ را یکی از عناصر و عوامل تولید علم و دانش و فرهنگ در جوامع بشری عنوان کرد و افزود: این صنعت همواره یکی از زیرساخت های مهم توسعه فرهنگی در همه جوامع محسوب شده و می‌شود.
وی به تاریخ 100 ساله صنعت چاپ در کشور اشاره کرد وافزود: در کشور ما نسبت به سایر کشورهای پیشرفته این صنعت با تاخیر رسمیت پیدا کرد، اما تاریخ نشان میدهد صنعت چاپ نه به شکل امروزی و صنعتی آن از پنج قرن پیش از میلاد مسیح (ع) در ایران وجود داشته است
جعفری در ادامه به مشکلات حوزه چاپ استان اشاره کرد و با بیان اینکه صنعت چاپ استان در مرحله سنتی خود مانده، گذر از این مرحله را مستلزم کسب تحصیلات آکادمیک و مجهز شدن چاپخانه داران به تحصیلات دانشگاهی و علم روز دنیا دانست.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: در همین راستا رشته تبلیغات که مرتبط با حوزه چاپ است در دانشکده فرهنگ و هنر راه اندازی شده و سال گذشته راه اندازی رشته چاپ نیز پیگیری شد که امیدواریم ترم آینده بتوانیم در این رشته نیز دانشجو بپذیریم.
جعفری به ضرورت راه اندازی چاپخانه به روز و مجهز برای چاپ نشریات مکتوب استان اشاره کرد وافزود: روزنامه ها و نشریات استان باید در داخل همین استان به چاپ برسند و در همین راستا ضروری است که چاپخانه ای مجهز داشته باشیم و در این راستا چاپخانه داران استان باید آستین همت بالا زده و سرمایه گذاری در این زمینه انجام دهند.

تا نگرش‌ها تغییر نکند نباید انتظار توسعه داشت
معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه رسیدن به توسعه حقیقی را مستلزم تغییر نگرش در مسئولان استان دانست.
محمد ابراهیم الهی‌تبار توسعه استان را نیازمند تغییر نگرش مدیران دانست و افزود: کرمانشاه استان ثروتمندی است، اما اگر بخواهیم از این ثروت استفاده کرده و به توسعه حقیقی برسیم نگرش‌ها باید تغییر کند.
وی افزود: شاید کارها و پروژه‌های عمرانی و زیرساختی دراستان انجام شود، اما تا زمانی که نگرش ما نسبت به مقوله توسعه تغییر جدی نکند، توسعه حقیقی محقق نمی‌شود.
وی تصریح کرد: نگاه به توسعه باید جامع و فرابخشی باشد و اگر همه ما نتوانیم این نوع نگاه و این نوع نگرش را داشته باشیم، توسعه در استان عقیم خواهد ماند.
الهی تبار با اشاره به وجود بزرگان و اندیشمندان بسیار در استان، استفاده از این ظرفیت را در ایجاد تغییر نگرش در استان بسیار تاثیرگذار دانست.
معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در ادامه به ظرفیت‌های صنعت چاپ اشاره کرد وافزود: در حال حاضر صنعت چاپ یک صنعت فرابخشی بلکه تمام بخشی است و امروز این صنعت از فعالیت صرف در حوزه مسائل فرهنگی بیرون آمده و در سایر صنایع و حوزه بسته بندی فعالیت خوبی دارد.
الهی تبار با تاکید بر همکاری تمام مسئولین مربوطه استان در رفع مشکلات این صنعت، گفت: در زمینه تامین نقدینگی در صنعت چاپ استان که به عنوان یکی از مشکلات این حوزه مطرح است، تسهیلات خوبی از سوی دولت تامین شده است.
وی افزود: همچنین از طریق ستاد تسهیل و ستاد اقتصاد مقاومتی استان نیز می توان رفع مشکلات این صنعت را پیگیری کرد تا صنعت چاپ استان بتواند به بالندگی که باید، برسد.

خواندن 2259 دفعه