سال رونق تولید
Logo
پنج شنبه, 22 شهریور 1397 05:05

در اتاق کرمانشاه برگزار شد؛ نشست فعالان اقصادی با معاون سازمان ملی استاندارد ایران

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست فعالان اقتصادی با معاون سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه "بسته حمایتی تسهیل فضای کسب و کار و حمایت از واردات مواد اولیه و تجهیزات" که از سوی سازمان ملی استاندارد ابلاغ گردید، بسیار کارا و اثر بخش است گفت: در این بسته هم تسهیل‌گری شرایط و تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها دیده شده و هم برای تجار شناخته شده و خوشنام شرایط آسان‌تری در نظر گرفته شده است.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه خواستار در نظر گرفتن امکانات استانداردی بیشتر در مرزهای خسروی و سومار شد.
وی با بیان اینکه در سال‌های قبل عمده صادرات استان از مرز پرویزخان بود و اکنون این صادرات به سمت مرزهای خسروی و خصوصا سومار سوق پیدا کرده، یادآور شد: نیازمند امکانات بیشتری برای بررسی استانداردها در این دو مرز هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه در آن طرف مرز خسروی ساختمانی برای بررسی استانداردها ساخته شده، عنوان کرد: این ساختمان نیازمند تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش‌های استاندارد است.
کاشفی همچنین بر لزوم توجه ویژه به واردات کالا از عراق هم تاکید و ادامه داد: با افزایش واردات از عراق هم توازن تجاری بین دو کشور ایجاد می‌شود و هم در سال‌های آینده عراق می‌تواند کانالی برای واردات کالا به ایران از سایر کشورها باشد.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد گفت: باید بین استاندارد، تولید و تجارت تعادل ایجاد کنیم.
مسلم بیات گفت: هدف اصلی سازمان ملی استاندارد ایجاد تعادل بین استاندارد، تجارت و تولید است.
وی از استاندارد به عنوان زبان فنی تجارت یاد کرد و افزود: استاندارد در کنار حفظ ایمنی و سلامت مردم، به دنبال حمایت از تولید و تجارت هم هست.
معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد با اشاره به بسته حمایتی استاندارد که اخیرا توسط شورای عالی استاندارد تدوین شده، اظهار کرد: کرمانشاه از جمله نخستین استان‌هایی است که بنا داریم بسته حمایتی استاندارد را در آن اجرا کنیم.
بیات با بیان اینکه این بسته بندها و بخش‌های مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: هدف اصلی این بسته حمایتی، تسهیل تجارت و واردات و صادرات کالا و همچنین حمایت از تولیدکنندگان داخلی است.
به گفته این مسئول، تلاش شده در قالب این بسته اختیارات بیشتری خصوصا در حوزه ثبت صادرات و واردات کالاها به خود استان‌ها واگذار شود.
معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد یادآوری کرد: در کنار تسهیل‌گیری که بسته حمایتی استاندارد ایجاد می‌کند، به موضوع سلامت و ایمنی مردم و قابلیت ردیابی کالاها نیز توجه ویژه‌ای شده است.
بیات توجه به کیفیت کالاهای وارد شده توسط کولبران در عین تسهیل شرایط برای آنها را از دیگر بخش‌های این بسته حمایتی برشمرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه گمرک نباید محلی برای بررسی استاندارد و کیفیت کالاها باشد و صرفا محلی برای ترخیص کالاها است، خاطرنشان کرد: اخذ استاندارد کالاهای صادراتی باید قبل از رفتن کالا به گمرک انجام شود، اما متاسفانه تجار ما هنوز مانند 90 سال قبل عمل می‌کنند و بسیاری از این موارد را تا زمانی که کالا به گمرک می‌رود به تاخیر می‌اندازند.

محمودرضا نیازی مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه نیز با اشاره به صادرات حدود دو میلیارد دلار کالا از مرزهای کرمانشاه طی سال جاری، عنوان کرد: بیش از 50 درصد این کالاها مشمول مقررات استاندارد اجباری هستند.
وی گفت: به لحاظ کنترل خوبی که روی کیفیت و استاندارد کالاها صورت می‌گیرد طی سال‌های اخیر موردی از بازگشت کالاهای صادراتی به عراق به دلیل مشکل کیفیت نداشتیم.
مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه اظهار کرد: تلاش ما این است نگذاریم با ورود کالاهای بی‌کیفیت و غیراستاندارد، بازار ایران در عراق تحت تاثیر قرار گیرد.
نیازی سپس به تشکیل کارگروه استانی تعیین ماهیت فرآورده‌های نفتی در استان هم اشاره داشت که سال گذشته بیش از 100 پرونده و امسال نیز 57 مورد را بررسی کرده است.

خلیل حیدری، مدیرکل گمرکات کرمانشاه اظهار داشت: در پنج ماه ابتدایی سال جاری بیش از 2 میلیون و 316 هزار و 101 تن کالا از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر شده است.
وی ادامه داد: این حجم از صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال 96 بیش از 38 درصد رشد نشان می دهد.
حیدری تصریح کرد: بیش از 541 میلیون و 969 هزار دلار با وزن یک ‌میلیون و 332 هزار تن از کالاهای فوق در گمرکات کرمانشاه، پرویزخان، خسروی و پاوه اظهار و صادر شده است.
مدیرکل گمرکات کرمانشاه همچنین صادرات سایر گمرکات کشور از طریق مرزهای استان کرمانشاه به خارج از کشور در این مدت را 625 میلیون و 753 هزار و 985 دلار کالا با وزن 984 هزار و 70 تن اعلام کرد.

گفتنی است در پایان این نشست فعالان اقتصادی به بیان مشکلات خود پرداختند.

خواندن 2272 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 22 شهریور 1397 15:15