سال رونق تولید
Logo
سه شنبه, 01 آبان 1397 16:18

نشست خبری بیست و دومین سالروز ملی صادرات برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نشست خبری بیست و دومین سالروز ملی صادرات با حضور جمعی از مسئولین اقتصادی استان و اصحاب رسانه برگزار در محل اتاق کرمانشاه برگزار شد.

اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه تشکیل می‌شود
رئیس کرمانشاه گفت: اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه به زودی تشکیل می‌شود و نمایندگانی از اتاق کرمانشاه نیز در آن حضور خواهند داشت.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان از صادرات به عنوان نیاز اساسی کشور یاد کرد و گفت: صادرات هم پشتوانه‌ای برای تولید است و هم نیاز مبرم کشور به منابع ارزی را تامین می‌کند

.
وی با بیان اینکه در تحولات اقتصادی اخیر کشور حوزه صادرات نیز دچار چالش‌هایی شده، یکی از مهمترین این چالش‌ها را دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی اعلام کرد که برخی از آنها در زمان کوتاهی صادر می‌شوند.
به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، برخی از این بخشنامه‌ها در زمینه ممنوعیت صادرات برخی از اقلام است که ضرر زیادی به تجار می‌زند.
کاشفی با بیان اینکه در زمینه اقلام غذایی باید ابتدا نیاز داخل کشور تامین شود و بعد سراغ صادرات برویم، عنوان کرد: در سایر زمینه‌ها که مازاد تولید داریم باید به بعد صادرات توجه داشته باشیم.
وی از صادران به عنوان یک بازار خارجی رایگان یاد کرد که به خوبی در اختیار ما است و افزود: باید در حوزه صادرات کالاها یک هارمونی داشته باشیم و نه بازار داخلی را از مواد غذایی خالی کنیم و نه جلوی صادرات اقلامی که در کشور مازاد است را بگیریم.
رئیس اتاق کرمانشاه از موضوع پیمان‌سپاری ارزی هم به عنوان یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان یاد کرد و افزود: پیگیر بودیم که این بخشنامه حداقل برای کشور عراق حذف شود که این کار به دو دلیل انجام نشد. اول اینکه ایران حدود 10 میلیارد دلار صادرات به عراق دارد که رقم غیرقابل صرف نظری است و دوم اینکه این نگرانی وجود داشت که عراق به منفذ و کشور ثالثی تبدیل شود که کالا از طریق آن به دیگر کشورها برود.
کاشفی از ادامه پیگیری‌ها برای حل این مشکل خبر داد و یادآوری کرد: دلیلی وجود ندارد که تجار و صادرکنندگان ارز خود را به داخل کشور برنگردانند، چون اگر این کار را نکنند توان تولید و تجارت خود را از دست خواهند داد.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه به وضعیت صادرات استان کرمانشاه اشاره و از رشد حدود 40 درصدی صادرات استان در سال جاری یاد کرد و افزود: رشد صادرات کرمانشاه که عمدتا به عراق صورت می‌گیرد از میانگین رشد صادرات کل کشور به عراق بیشتر است.
وی با اشاره به دو دلیل رشد صادرات در استان، اظهار کرد: دلیل اول افزایش نرخ ارز بود که کالاهای ایرانی را در بازارهای جهانی رقابتی‌تر کرد و دلیل دوم نیز برقراری توازن تجاری بین دو بخش عرب‌نشین و کردنشین عراق بود.
کاشفی با بیان اینکه صادرات کرمانشاه از 360 میلیون دلار در سال 84 در برخی سال‌ها به سه میلیارد دلار هم رسیده، افزود: پیش‌بینی ما این است که امسال نیز به رقم 3.2 تا 3.4 میلیارد دلار صادرات برسیم.
وی افزود: البته این امر مستلزم افزایش سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی صادراتی و همچنین فراهم کردن زیرساخت‌ها در مرزهای استان است.
رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به اینکه بیش از یک سوم صادرات ایران به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه انجام می‌شود، ادامه داد: متاسفانه زیرساخت‌های مرزی کرمانشاه برای تردد روزانه 700 تا هزار کامیون مناسب نیست.
به گفته کاشفی، وجود مشکلاتی مانند فراهم نبودن شرایط حمل یکسره و لزوم تخلیه و بارگیری باعث شده ازدحام در مرزهای کرمانشاه زیاد باشد.
وی ابراز امیدواری کرد با پیوستن عراق به کنوانسیون "تیر" تا پایان سال میلادی جاری، حمل یکسره به این کشور برقرار شود و بخشی از مشکل ازدحام و شلوغی در مرزهای کرمانشاه نیز برطرف گردد.
وی در ادامه بر لزوم ورود به بازارهای جدید خصوصا بازار خوب سوریه هم تاکید کرد و یادآور شد: سوریه بازار صادراتی خوبی است و تجار توانمندی هم دارد که کهنه‌کار هستند و سبک تجارت با آنها با عراق کاملا متفاوت است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران از پیگیری برای تعیین یک مسیر ترانزیتی از ایران به سوریه یاد کرد و گفت: اقداماتی هم برای ورود به بازار سوریه انجام داده ایم و به زودی اتاق بازرگانی ایران و سوریه شکل خواهد گرفت که نمایندگانی از کرمانشاه هم در آن حضور دارند.
کاشفی روسیه را نیز از دیگر بازارهایی دانست که می‌تواند هدف صادرات باشد و افزود: اگرچه کار با روسیه در ابتدا بسیار سخت بود، اما طی چهار سال اقداماتی خوبی انجام شده و حداقل 20 نفر از تجار کرمانشاه در روسیه مشغول به کار هستند.
وی گفت: برای توسعه تجارت با روسیه سرای تجار ایرانی در آستاراخان برقرار شد که کمک خوبی به توسعه تجارت با روسیه کرده است.
رئیس اتاق کرمانشاه اشاره‌ای هم به مرز سومار داشت و تاکید کرد: این مرز اگرچه مزیت‌های صادراتی خوبی دارد، اما به دلیل فراهم نبودن زیرساختها و نداشتن راه دسترسی مناسب مشکلاتی در این مرز داریم.
کاشفی با بیان اینکه اکنون روزانه 250 تا 300 کامیون در مرز سومار تردد دارد، یادآوری کرد: اگر در ایام اربعین بار مرزهای دیگرکشور مانند مهران، چزابه و شلمچه نیز به سمت سومار بیاید، ازدحام در این مرز بیشتر خواهد شد و نیازمند زیرساخت‌های بهتری هستیم.
وی درباره مرز شوشمی نیز عنوان کرد: طی سال‌های اخیر اتفاق خاصی برای توسعه این مرز نیفتاده که بخشی از آن ناشی از موقعیت خود مرز و راه دسترسی ان است که امکان توسعه چندانی ندارد.
رئیس اتاق کرمانشاه گفت: باید تمرکز مرز شوشمی را برای تردد گردشگران قرار دهیم.

پیگیریم امسال نمایشگاه توانمندیهای ایران در عراق برگزار شود
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از پیگیری برای برگزاری نمایشگاه توانمندیهای ایران در عراق خبر داد.
محسن رستمی از صادرات به عنوان یکی از پیشران‌های تولید و اشتغال در کشور یاد کرد و افزود: استان کرمانشاه نیز از دیرباز از جمله استان‌های صادراتی کشور بوده و نقش بسزایی در صادرات خصوصا از ایران به عراق دارد.
وی از رشد حدود 50 درصدی صادرات استان در سال جاری هم یاد کرد و ادامه داد: 800 میلیون دلار از صادرات 1.6 میلیاردی امسال استان اظهار شده در گمرکات استان بوده و بخش زیادی از آن مربوط به کالاهای تولیدی داخل استان است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اصلی‌ترین اقلام صادراتی کرمانشاه را محصولات پتروشیمی، سیمان، لبنیات، محصولات کشاورزی و ... اعلام کرد و یادآور شد: به زودی محصولات صادراتی جدیدی در استان تولید خواهد شد و چند واحد صنعتی در دست احداث استان بعد صادراتی دارد که از جمله آنها می‌توان به قوطی سازی زمزم، ذوب آهن بیستون و ... اشاره کرد.
رستمی از واردات 16 میلیون دلاری کالا به استان در سال جاری هم یاد کرد و گفت: بجز این میزان واردات، در شش ماهه امسال 63 میلیون دلار ماشین‌آلات صنعتی نیز وارد استان شده است.
وی در ادامه اشاره‌ای هم به مزیت‌های صادراتی مرز سومار داشت و تاکید کرد: در صورت رسمی شدن مرز سومار میزان صادرات از این مرز بسیار بیشتر خواهد شد و صادرات استان را نیز بالا می‌برد.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه افزود: این مرز دسترسی خوبی به نواحی عرب‌نشین عراق دارد و از همین رو مورد توجه تجار قرار گرفته است.
رستمی مهمترین مشکل کنونی مرز سومار را فراهم نبودن زیرساخت‌های آن دانست و اظهار کرد: با فراهم شدن زیرساخت‌ها در مرز سومار نقش آن در صادرات بسیار محوری‌تر خواهد شد.
وی در ادامه از حمایت‌ها و مشوق‌هایی که برای تجار و صادرکنندگان در نظر گرفته می‌شود هم یاد کرد و افزود: این مشوق‌ها عمدتا برای تورهای تجاری و پرداخت کمک هزینه برای حضور در نمایشگاه‌ها است.
به گفته این مسئول، تسهیلاتی که از سوی بانک توسعه صادرات به صنعتگران پرداخت می‌شود نیز برای واحدهایی که صادرکننده هستند نرخ بهره کمتری دارد.
رستمی درباره برنامه برای برپایی نمایشگاه ها در سال جاری نیز خاطرنشان کرد: پیگیری می‌کنیم امسال نمایشگاه توانمندی‌های تجاری ایران در عراق برگزار شود که زمینه برپایی این نمایشگاه فراهم است.

رشد 46 درصدی صادرات کرمانشاه در 7 ماهه امسال/ "سومار" مرز اول صادرات به عراق
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه از رشد 46 درصدی صادرات استان در هفت ماهه امسال خبر داد و گفت: در این مدت "سومار" در صدر مرزهای صادراتی کشورمان به عراق قرار داشته است.
خلیل حیدری اظهار کرد: در هفت ماهه امسال یک میلیارد و 633 میلیون دلار کالا با وزن سه میلیون و 369 هزار تن از مرزهای استان کرمانشاه صادر شده است.
وی افزود: این میزان صادرات از نظر ارزشی 46 درصد و از نظر وزنی 28 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه با بیان اینکه کالاها از استان کرمانشاه به 35 کشور دنیا صادر شده، گفت: عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان، امارات و ... در صدر کشورهای طرف معامله صادرات استان بوده است.
حیدری تعداد اقلام صادراتی از استان کرمانشاه به خارج از کشور را نیز 781 قلم کالا عنوان کرد و گفت: بیشترین کالاهای صادر شده لوازم خانگی و پاکیزگی و ظروف تهیه شده از پلاستیک، محصولات و چیپس سیب‌زمینی، گوجه فرنگی، انوع کاشی، کیسه نایلونی، کولر آبی، هندوانه و ... بوده است.
وی درباره اقلام صادراتی تولیدی استان نیز خاطرنشان کرد: ارزش این اقلام حدود 210 میلیون دلار بوده که عمدتا محصولات پتروشیمی، سیمان، لبنیات، رب گوجه و ... را شامل می‌شود.
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه مهمترین مرز صادراتی استان در هفت ماهه امسال را مرز سومار با صادرات 657 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: امسال میزان صادرات از این مرز نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 64 درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه در هفت ماهه امسال بیشترین میزان صادرات به عراق از طریق مرز سومار انجام شده، اظهار کرد: کالاهایی که از مرز سومار صادر می‌شود عمدتا با وزن کم و ارزش زیاد است.
حیدری پیش‌بینی کرد امسال صادرات از مرز سومار به یک میلیارد دلار برسد و ادامه داد: این مرز نزدیک‌ترین فاصله را به بازار هدف در عراق و خصوصا بغداد دارد.
وی اشاره‌ای هم به سهم کرمانشاه از صادرات به کشور عراق داشت و این سهم را از نظر ارزشی حدود 33 درصد اعلام کرد و گفت: هیچگاه سهم کرمانشاه از صادرات غیرنفتی به عراق 50 درصد نبوده است.

خواندن 1693 دفعه