سال رونق تولید
Logo
پنج شنبه, 23 اسفند 1397 09:28

چهل و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در چهل و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که به ریاست استاندار کرمانشاه و در محل اتاق برگزار شد، به مشکلاتی که قانون مشاغل سخت و زیان آور برای فعالان اقتصادی و کارفرمایان ایجاد کرده اشاره کرد و افزود: متاسفانه این قانون به یکی از اصلی ترین دغدغه‌های حوزه کسب و کار استان تبدیل شده است

.

رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: بسیاری از کارگران به دنبال این هستند که با ۲۰ سال کار بازنشسته شوند و این امر هزینه زیادی را به کارفرمایان وارد می‌کند تا جاییکه بسیاری از آنها حتی در نهایت مجبور می‌شوند واحد تولیدی خود را تعطیل کنند.
وی تاکید کرد: بهبود این شرایط نیازمند اصلاح قوانین حوزه مشاغل سخت و زیان آور است و نواقصی که در این قانون وجود دارد باید اصلاح شود.
رییس اتاق کرمانشاه در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان، اظهار کرد: در کرمانشاه ۴۲ جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی برگزار شده و بر اساس ارزیابی که اتاق بازرگانی ایران انجام داده در سه ماهه سوم سال بین پنج استان اول از نظر جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی قرار داشتیم.
به گفته کاشفی کمیت و کیفیت جلسات، درصد تحقق مصوبات، میزان مصوبات ملی، کیفیت دستور کار جلسات، حضور نمایندگان مجلس و مدیران دستگاه‌ها و ... در ارزیابی جلسات مدنظر قرار می گیرد.
رئیس اتاق کرمانشاه با تاکید بر افزایش مشارکت مدیران و تشکل‌های بخش خصوصی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: متاسفانه در بسیاری زمینه‌ها جای مسئولان دادستانی و دادگستری استان در جلسات خالی است.
کاشفی معتقد است اگر برگزاری شورای جلسات شورای گفت و گو را مستمر کرده و از ظرفیت مدیران در این جلسات بیشتر استفاده شود شورای گتفتگوی دولت و بخش خصوصی استان می تواند سال آینده جزو سه یا چهار استان برتر در این زمینه قرار دارد..
وی با اشاره به تاثیر برگزاری این جلسات بر بهبود فضای کسب و کار و رفع مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی استان، گفت: امیدواریم سال آینده تأثیرگذاری این شورا در بهبود فضای کسب و کار استان بیشتر شود.

بروکراسی سخت و پیچیده اداری کار را برای فعالان بخش خصوصی سخت کرده است
هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه اظهار کرد: یکی از دلایلی که بخش خصوصی قوی در کرمانشاه شکل نمی‌گیرد و یا جرات ورود به استان را ندارد، بروکراسی سخت و پیچیده اداری است.
وی با بیان اینکه نباید فشار زیادی به سرمایه‌گذار وارد کنیم، افزود: این امر نتیجه‌ای جز تعطیلی فضای کسب و کار و از بین رفتن اشتغال ندارد.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه همان قدر که برای یک کارگر دلسوزی می‌کنیم باید هوای کارفرما و محیط کار را نیز داشته باشیم، تاکید کرد: باید موانع و مشکلاتی که پیش روی کارفرمایان وجود دارد را حل و فصل کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای بهبود این شرایط باید بروکراسی شدید و خشنی که کرمانشاه را قفل کرده رها کنیم، عنوان کرد:این بروکراسی شدید و خشن صرفا مربوط به بخش دولتی نیست و توسط بخش‌های مختلف ایجاد شده است.
بازوند معتقد است، وقتی که شرایط کار برای کارفرما فراهم باشد، فرهنگ کار نیز رشد خواهد کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون چوب زیادی از نبود سرمایه‌گذار بخش خصوصی قوی در استان خورده ایم، خاطر نشان کرد: برای مثال مجبور شدیم در تدوین سند اشتغال استان بیشتر بر اشتغال‌ خرد تکیه کنیم و اشتغال‌هایی که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ است را کمتر مد نظر قرار دهیم.
استاندار کرمانشاه اضافه کرد: کمبود سرمایه‌گذار قدرتمند بومی در استان باعث شده برای خرید یک ایرلاین 1100 میلیارد تومانی با مشکل مواجه شویم.
بازوند در ادامه با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم به دلیل نامناسب بودن فضای کسب و کار اشتغال موجود از دست برود، ریزش اشتغال فعلی را خطری جدی برای کرمانشاه دانست.
وی خاطرنشان کرد: اگرچه ما سالانه ۷۵۰۰ نفر ورودی جدید نیروی کار داریم که باید برای آن‌ها شغل ایجاد کنیم، اما از دست دادن فرصت‌های شغلی موجود هزینه‌ای ۱۰ برابری نسبت به عدم ایجاد شغل برای افرادی که هنوز سرکار نرفته اند، به دنبال دارد.

سرمایه‌گذاران در "بندرخشک" پای کار بیایند
وی در ادامه با بیان اینکه باید کرمانشاه را به مرکزیت غرب کشور تبدیل کنیم، اظهار کرد: خوشبختانه در همین راستا مجوز بندرخشک برای شهر کرمانشاه گرفته شده است.
بازوند با بیان اینکه باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را برای راه‌اندازی بندرخشک کرمانشاه پای کار بیاوریم، تاکید کرد: برای این منظور لازم است کنسرسیومی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بومی استان تشکیل شود.
وی عنوان کرد: خوشبختانه می‌توانیم سرمایه گذار بندر خشک را از طریق مذاکره نیز تعیین تکلیف کنیم و نیازی به برگزاری مزایده و مناقصه نیست.
استاندار کرمانشاه معتقد است، این بندر خشک می تواند به یک دهکده گردشگری هم تبدیل شود.

ساخت و سازهای شهری نیازمند پوست‌اندازی است
استاندار کرمانشاه سپس به موضوع کلانشهر شدن کرمانشاه اشاره داشت و افزود: امروز رسما کلانشهر شدن کرمانشاه به شهرداری ابلاغ شد و هم اکنون کرمانشاه بعد از حدود ۲۰ سال که تغییری در تعداد کلانشهرهای کشور ایجاد نشده بود، به کلانشهرهای کشور اضافه شده است.
وی با بیان اینکه کلانشهر باید مرکز ارائه خدمات کامل و نوین به شهروندان باشد و حتی شهروندان استان‌های همجوار نیز بتوانند از این خدمات استفاده کنند، تاکید کرد: باید برای فراهم کردن این شرایط آماده باشیم.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه نمای شهر کرمانشاه نیز باید تطابق بیشتری با کلانشهر شدن داشته باشد، یادآور شد: از نظام مهندسی توقع داریم نقش بهتری در ساخت‌ وسازها و نما و شکل ساختمانها ایفا کند.
به گفته استاندار کرمانشاه باید با همکاری نظام مهندسی، شهرداری و با محوریت معاونت عمرانی استانداری پوست اندازی در سیستم شهرسازی و طرح تفصیلی شهری خصوصا در مورد معماری و نمای ساختمان در کرمانشاه ایجاد شود.
وی یادآور شد: وقتی که ۸۰ درصد پرونده‌های ساختمانی به کمیسیون ماده صد و ۶۰ درصد آنها به کمیسیون ماده ۵ می‌رود، یعنی در زمینه ساخت و ساز با مشکلات زیادی مواجه هستیم.
بازوند با بیان اینکه امروز در تمام دنیا ساختمان‌ها نقش قابل توجهی در جذب توریست دارند، تاکید کرد: مردم هم باید بدانند که نمای ساختمان آنها فقط متعلق به خود فرد نیست وهمه شهر باید از دیدن آن لذت ببرند.
وی ابراز امیدواری کرد، بهبود فضای شهری در سال ۹۸ در دستور کار مسئولان حوزه شهر قرار گیرد.

پای وزرا را به جلسات شورای گفت و گو باز کنیم
بازوند همچنین بر لزوم ارتقای کیفیت جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: باید رسیدگی به مسائل سرمایه گذاران خارجی را نیز در این جلسات بگنجانیم.
وی با بیان اینکه باید از مدیرانی که در حوزه تسهیلات صندوق توسعه ملی اثرگذارند نیز در این شورا دعوت شود تا ببینیم نتیجه تسهیلاتی که گرفتیم چه بوده، تاکید کرد: با پیگیری‌هایی که انجام شده اوایل سال آینده مدیرعامل صندوق توسعه ملی به کرمانشاه خواهد آمد.
وی با بیان اینکه در استان شاهد حضور وزرا و مسئولین کشوری متعددی هستیم، یادآور شد: باید از ظرفیت آنها برای برگزاری جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استفاده کنیم و آنها را به این شورا بکشانیم تا سرمایه گذاران بتوانند مستقیم و بدون واسطه مشکلات خود را با مسئولین در میان بگذارد.
گفتنی است: این در جلسه مسائل و مشکلات متعدد حوزه اقتصادی استان از جمله مسائل مربوط به قانون مشاغل سخت و زیان آور، ساخت و سازها و ... مورد بررسی قرار گرفت.

بازار 1200 میلیاردی "بازسازی مناطق زلزله‌زده" فرصت خوبی برای مهندسان بومی است
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه تاکید کرد: بازار 1260 میلیاردی بازسازی مناطق زلزله زده فرصت خوبی برای استفاده از ظرفیت مهندسان بومی است.
مهرداد سالاری با اشاره به بازار خوبی که در مناطق زلزله زده در حوزه ساخت و ساز ایجاد شده، گفت: 106 هزار واحد مسکونی هم اکنون در حال بازسازی است و بازار 1260 میلیارد تومانی که ایجاد شده، ظرفیت خوبی برای استفاده از مهندسین بومی استان است که از این فرصت استفاده کنند.
وی با اشاره به ظرفیت ۱۴ هزار نفری مهندسان استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: متاسفانه تا کنون آنطور که باید از این ظرفیت استفاده نشده و اگر از این ظرفیت حمایت شود و موانع پیش روی آن را برداریم می‌تواند منجر به رونق صنعت ساختمان در کرمانشاه شود.
سالاری یادآور شد: به دنبال آن هستیم که وجود بساز و بفروش‌های متخصص را در کرمانشاه راه‌اندازی کنیم.

خواندن 986 دفعه

تماشاخانه تصویر

{gallery}5765{/gallery}