سال رونق تولید
Logo
چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 03:51

لغو ممنوعیت صادرات نخود موجب رونق کشاورزی و اشتغال می‌شود

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه:

لغو ممنوعیت صادرات نخود موجب رونق کشاورزی و اشتغال می‌شود / تلاش رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه برای لغو ممنوعیت صادرات نخود در ستاد تنظیم بازار کشور

? ناصر مرادی اظهار کرد: قیمت نخود با وجود بالا رفتن قیمت کالاهای مختلف، تغییری نکرده و حتی شاهد افت قیمت خرید نخود از کشاورزان هستیم.
مرادی ادامه داد: نگاه برخی مسئولان این است که صادرات نخود باید ممنوع شود تا در سبد کالای مصرف خانوارهای ایرانی قرار بگیرد و با گران شدن قیمت هر کالایی از قبیل گوشت، مرغ و... به فوریت شاهد قرار دادن ممنوعیت صادرات نخود به‌عنوان نخستین راهکار هستیم که این موضوع موجب شده کشاورزان تولیدکننده نخود ضرر کنند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه بیان کرد: یکشنبه آینده جلسه ای با مسئولان ستاد تنظیم بازار کشور با پیگیری و تلاش کیوان کاشفی، رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار می‌شود تا ممنوعیت صادرات نخود برداشته شود و این اقدام بسیار مهمی است که نتیجه آن اهمیت بسیاری برای رونق تولید نخود دارد دارد.
وی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه قطب تولید نخود در کشور است و از تاریخ 15 مهر ماه جاری وزارت جهاد کشاورزی با معاونت توسعه تجارت برای ممنوعیت صادرات نخود مکاتبه کرد، عنوان کرد: استانداری، اتاق بازرگانی، مجمع نمایندگان استان، سازمان صمت کرمانشاه و شورای ملی نخود تلاش و پیگیری مستمری برای لغو ممنوعیت صادرات نخود انجام دادند و جلساتی با مسئولان کشوری برگزار شد.
رئیس شورای ملی نخود خاطرنشان کرد: نهایتا معاونت توسعه تجارت در مورد ممنوعیت صادرات، نخود را از لیست اقلام ممنوعه حذف کرد ولی اصرار و پیگیری مجدد جهاد کشاورزی به‌عنوان بانی تولید نخود، موجب شد از اول دی ماه گذشته ممنوعیت صادرات نخود انجام بگیرد.
عضو مجمع نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه اوج مصرف نخود رل در فصل پاییز، ایام ماه محرم و صفر است و فصل سرما اعلام کرد و گفت: با گذشتن از این روزها شاهد این هستیم میزان زیادی نخود روی دست کشاورزان مانده است.
وی با بیان اینکه نخود قیمت مشخصی ندارد و هزینه تولید برای کشاورزان با توجه به بالا رفتن قیمت ابزارآلات کشاورزی، محصولات کشاورزی و... بالا رفته ولی هنوز شاهدیم نخود با نرخ 5000 تا 7000 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود، تصریح کرد: همین نخود در استان های دیگر که صنایع بسته بندی دارند، از 13000 تا 15000 تومان نیز به فروش می‌رسد.
مرادی با تاکید بر اینکه این وضعیت به کشاورزان لطمه می‌زند و باید دقت کنیم قیمت خرید نخود از کشاورز موجب می‌شود تولید آن رونق یابد یا کاهش پیدا کند، از زحمات مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به‌دلیل پیگیری برای کمک به کشاورزان تشکر کرد و گفت: قرار است در ستاد تنظیم بازار کشور تصمیمی برای این وضعیت اتخاذ شود.
رئیس شورای ملی نخود متذکر شد: امسال پیش بینی میکنبم 110 هزلر تن نخود در استان کرمانشاه تولید شود و قطعا مشکل تامین نخود مورد نیاز داخل وجود ندارد و واردات نخود ضربه ای مهلک بر پیکر زخم دیده تولید نخود است.
وی افزود: قطعا صادرات نخود مشکلی در تامین نخود مورد نیاز داخل کشور ایجاد نمی‌کند و حتی موجب رونق کشاورزی و مشاغل مستقیم و غیرمستقیم این حوزه همچون بسته بندی، تولید کیسه و... می‌شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه ادامه داد: نخود محصولی با نیاز آبی کم است و در ذائقه مردم جایگزین گوشت نمی‌شود و ما برنامه هدفمند صادراتی داریم که ممنوعیت صادرات موجب شده کشوری مثل هند جای ما را رفته رفته در بازارهای خارجی بگیرد.
به گفته وی، نخود ابگوشتی بیشترین نوع نخود تولیدی استان کرمانشاه است و نمایشگاهی برای بالا بردن سرانه مصرف نخود برگزار کردیم تا نحوه مصرف نخود را با معرفی غذاهایی که با نخود طبخ می‌شود را معرفی کنیم.
مرادی از پرداخت ارز 4200 تومانی و یارانه به تولیدکننده خارجی انتقاد کرد وگفت: سرمایه گذاری در زمینه تولید نخود در این شرایط یک ریسک بزرگ است و کشاورزان با پایین بودن قیمت نخود حاضر به فروش آن نیستند و به سمت انبار کردن اگر پیش بروند، هم کیفیت نخود موجود در بازار کاهش می‌یابد و هم امکان ایجاد آفت و ضرر کشاورزان وجود دارد.
? وی تاکید کرد: مسئولان باید تصمیمی صحیح برای صادرات نخود بگیرند و از سویی مانع واردات نخود شوند و این مهم می‌تواند موجب رونق اقتصادی، رونق تولید نخود و ایجاد اشتغال در استان کرمانشاه و کشور شود.

خواندن 665 دفعه