سال رونق تولید
Logo
پنج شنبه, 28 شهریور 1398 06:24

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است مهارت آموزی و مباحث فرهنگی مهمترین عوامل اثر گذار بر نرخ بیکاری کرمانشاه است.

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، نشست هماهنگی پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان با حضور رئیس اتاق کرمانشاه، نماینده اتاق ایران، نماینده شرکت آلمانیSBH و مدیر پروژه، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان و.... برگزار شد.
کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست با اشاره به مطالعات چندین مرحله‌ای اتاق کرمانشاه درباره وضعیت اشتغال و بیکاری استان، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر نرخ بیکاری مسائل فرهنگی است و چون آمارگیری عمدتا بر اساس نظر سنجی از افراد صورت می‌گیرد، میاحث فرهنگی بر خروجی آمارها بسیار اثرگذار است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه بیکاری تاکید کرد و افزود: تمام دنیا در زمینه فرهنگ کار فعالیت دارند و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.
کاشفی عامل موثر دیگر در نرخ بیکاری استان را مهارت آموزی برای نیروهای کار دانست و یادآور شد: بسیاری از افراد جویای کار مهارت‌های کافی در زمینه‌های مختلف ندارد.
وی معتقد است در قالب پروژه همکاری آموزش شغلی می‌توان بسیاری از نیروهای کار را در زمینه‌های مختلف و تخصصی مورد نیاز بازار کار آموزش داد.
رئیس اتاق کرمانشاه همچنین از تدوین سند رونق تولید استان کرمانشاه با همکاری بخش دانشگاهی یاد کرد که وظیفه دستگاه‌های مختلف در آن مشخص شده و یادآور شد: در این سند نیز به حوزه آموزش و مهارت آموزی نیروی کار توجه ویژه شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون امکانات خوبی در بخش آموزش‌های فنی حرفه‌ای در کرمانشاه داریم و اداره کل فنی و حرفه‌ای استان نیز به خوبی برای ارائه آموزش‌های تخصصی پای کار است، گفت: باید این آموزش‌ها را در جهت نیاز واقعی واحدهای تولیدی و صنفی هدفمند کنیم.
وی تاکید کرد: باید ببینیم که این بخش در چه زمینه‌ای نیروی متخصص می‌خواهد و آموزش‌ها را به این جهت سوق دهیم.
رئیس اتاق کرمانشاه همچنین با اشاره به پیگیری‌های چند ساله برای برپایی نمایشگاه "بازار کار" در کرمانشاه، خاطرنشان کرد: بنا داریم در این نمایشگاه بخش آموزش از جمله دانشگاه‌ها، فنی حرفه‌ای و ... را در یک سمت، نیروی کار را در سمت دیگر و بخش‌های جذب کننده نیروی کار و واحدهای صنعتی را نیز در ضلع سوم در کنار هم قرار دهیم.
وی با بیان اینکه برپایی این نمایشگاه دو سه روزه می‌تواند به جذب نیروی کار متخصص مورد نیاز کمک کند، گفت: در کنار این نمایشگاه، سمینارهای آموزشی و نشست‌های تخصصی نیز در نظر گرفته شده است.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران ابراز امیدواری کرد که بتوانیم این نمایشگاه را ظرف امسال برگزار کنیم و با بررسی دقیق خروجی آن به بهبود وضعیت اشتغال استان کمک کنیم.
کاشفی درباره پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و عراق ایران و آلمان نیز عنوان کرد: باید با تشکیل کمیته اجرایی استان، اجرایی استارت این طرح را نیز کرمانشاه بزنیم.

در ادامه براری نماینده اتاق ایران نیز با اشاره به آغاز همکاری‌های مشترک بین اتاق ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در زمینه مهارت آموزی برای نیروهای متخصص بازار کار در بخش‌های مختلف صنعت، معدن و کشاورزی، اظهار کرد: برای شروع یک کسب و کار در کنار زیرساخت‌های سخت‌افزاری باید به دنبال آموزش‌های نرم نیز باشیم.
وی ادامه داد: این آموزش‌ها شامل مشتری مداری، راهکارهای شروع کسب و کار و ... است که بسیاری از افراد که قرار است وارد بازار کار شوند ممکن است با آن آشنایی نداشته باشند.
به گفته وی در همین راستا پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان تعریف شده و پنج استان نیز برای اجرای پایلوت این پروژه در کشور تعیین شده است.
وی افزود: در قالب این طرح مدرسینی از کشور آلمان مربیان فنی حرفه‌ای کشور را آموزش می‌دهند تا آنها نیز بتوانند این مهارت‌ها را به افراد نیازمند مهارت انتقال دهند.
وی در ادامه با اشاره به بازدیدی از مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه صورت گرفت، تاکید کرد: فضاهای بسیار استاندارد و دارای امکانات خوب در اختیار فنی و حرفه‌ای استان است.
براری افزود: مربیان فنی حرفه‌ای استان نیز با انگیزه کافی پای کار هستند.

در ادامه مقیدی مدیر پروژه نیز از اهمیت آموزش نیروی کار در کشور یاد کرد که برای ارتقا کیفیت محصولات تولیدی واحد ها و بزرگ شدن بازار فروش آنها بسیار مهم است.
وی ادامه داد: آموزش‌ها باید بر اساس نیاز واقعی بازار کار و واحدهای تولیدی باشد.
مقیدی اشاره‌ای هم به پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان داشت که تاکنون در استان‌های پایلوت پیشرفت خوبی داشته است.

محمدی مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه نیز با اشاره به تعامل خوبی که بین اتاق بازرگانی و فنی حرفه‌ای در زمینه آموزش‌های تخصصی وجود دارد، تاکید کرد: متاسفانه هم اکنون به حوزه صنعت عمدتا با دید سخت افزاری نگاه می‌شود و به مهارت آموزی کمتر توجه می‌شود.
محمدی معتقد است این امر باعث می‌شود نیروی انسانی که داریم بهره‌وری کافی نداشته باشد.
وی گفت: ارائه آموزش‌های مهارتی به نیروی کار می‌تواند این بهره‌وری را بیشتر کند و رونق تولید را در واحدها رقم بزند.
به گفته محمدی در سند رونق تولید که به همت اتاق کرمانشاه تدوین شده نیز آموزش به صورت بسیار ویژه دیده شده است.
مدیر کل آموزش فنی حرفه ای استان کرمانشاه تاکید کرد: آموزش‌ها باید بر اساس رشته‌هایی که نیاز بیشتری به آنها وجود دارد اولویت‌بندی شود.
وی افزود: ما هم در اداره کل فنی و خرفه‌ای زیرساخت‌ها و کارگاه‌های خوبی برای آموزش نیروهای کار داریم که باید از آن استفاده کنیم.

امیری دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق بازرگانی نیز با اشاره به مشکلات پیش روی افرادی که قرار است به تازگی وارد بازار کار شوند، گفت: فردی که به تازگی مهارت کسب می‌کند و قرار است وارد بازار کار شود به دلیل برخی از مسائل مالیاتی، بیمه و ... از ورود به بازار ترس دارد.
وی بر لزوم رفع موانع پیش روی افرادی که به تازگی قرار است وارد بازار کار شوند با همکاری بخش‌های مختلف تاکید کرد و ادامه داد: باید فاکتورهای تشویقی برای این افراد در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه باید به سمت راه اندازی کسب و کارهای کوچک برویم، ادامه داد: امروز در تمام دنیا نیز کسب و کارهای کوچک بیشترین سهم را از صنعت و تولید دارد.

خواندن 909 دفعه