سال جهش تولید
Logo

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/krccima.ir/httpdocs/components/com_k2/models/item.php on line 877
شنبه, 05 بهمن 1398 06:17

مراسم روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برتر کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، صادرکنندگان برتر کرمانشاه در مراسمی با حضور استاندار، رئیس اتاق کرمانشاه، جمعی از مسئولین و فعالان اقتصادی استان تجلیل شدند.
کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه و عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: ثبات امروز اقتصاد کشور و جبران کمبود ارز را مدیون صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور هستیم


وی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور در سالی که گذشت، اظهار کرد: در کنار این شرایط سخت کم سابقه، شاهد ثبات اقتصادی در کشور هم بودیم که این ثبات را مدیون صادرکنندگان هستیم.

وی ادامه داد: بازگشت ارز حاصل از صادرات از سوی فعالین تجاری به این ثبات اقتصادی کمک کرد تا دیگر مشکل تامین ارز در کشور نداشته باشیم.

رئیس اتاق کرمانشاه از برخی تنگناهای پیش روی صادرات که کار فعالین این عرصه را دشوار کرده نیز یاد کرد و مشکلات مالیاتی را از مهمترین آنها برشمرد.

کاشفی با بیان اینکه بر اساس قانون بودجه بازگشت مالیات بر ارزش افزوده منوط به تسویه حساب ارزی شده و این امر کار را برای صادرکنندگان بسیار دشوار کرده است، خاطرنشان کرد: وقتی که رقم مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد است اگر یک فعال اقتصادی تا پایان سال 10 بار صادرات داشته باشد باید 90 درصد نقدینگی او در سازمان امور مالیاتی دپو شود.

وی رقم مالیات بر ارزش افزوده پرداختی فعالین تجاری در 9 ماهه امسال را سه هزار میلیارد تومان اعلام کرد و با بیان اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی 1500 میلیارد تومان از این رقم بدون مشکل می‌تواند به فعالان اقتصادی برگردد، گفت: اما تا کنون فقط 230 میلیارد تومان از این میزان برگشت خورده و سازمان امور مالیاتی به بهانه‌ای که ما هم از آن خبر نداریم مانع بازگشت مابقی این رقم است.

کاشفی گفت: از مجلس گلایه داریم که این باب را باز کرده است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران از این موانع به عنوان نوعی تنبیه برای صادرکنندگان یاد کرد و افزود: در شرایطی که در گذشته از برقراری مشوق‌های صادراتی حرف می‌زنیم اما اکنون مورد تنبیه صادراتی قرار می‌گیریم.

کاشفی خاطرنشان کرد: این شیوه مناسب فعالین تجاری که با این شرایط سخت کار می‌کنند نیست.

وی در ادامه از برخی مشکلات پیش روی صادرات در استان کرمانشاه نیز انتقاد کرد که مهمترین آنها تداخل دستور جلسات کارگروه‌های مرتبط با صادرات است و یادآور شد: در استان کرمانشاه کارگروه‌های متعددی برای صادرات از جمله توسعه صادرات، مبادلات مرزی و ... داریم که گاهی مصوبات آنها با هم مغایرت دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه از موانع صادرات کالا در برخی مرزها هم یاد کرد و گفت: مرز سومار اگرچه با سختی باز شد اما یک روز برای عبور هفت ماشین بار، 23 تلفن انجام دادیم تا بارها صادر شود.

کاشفی با بیان اینکه این شیوه درست صادرات نیست، ادامه داد: نباید زحمات تولیدکنندگان اینگونه در نقطه صفر مرزی با مشکل مواجه شود.

وی از پیشینه صادراتی مردم استان نیز یاد کرد و با بیان اینکه تجارت در خون مردم کرمانشاه است، افزود: اگر شرایط تسهیل شود همه پای کار می‌آیند.

وی گفت: البته بسیاری از دستگاه‌ها نیز برای کمک به صادرات به خوبی پای کار هستند که زحمات آنها را نادیده نمی‌گیریم.

در برابر صادرات نیستیم
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه بخش دولتی مقابل صادرات نیست، گفت: برای رفع بروکراسی پیش روی صادرات تلاش می‌کنیم، اما شرایط اقتصادی دشوار کشور اجازه برخی اقدامات را نمی‌دهد.

هوشنگ بازوندبا بیان اینکه بخش دولتی به هیچ عنوان در مقابل صادرات نیست، گفت: اینگونه نیست که دولت نخواهند برای تسهیل‌گری شرایط صادرات کاری انجام دهد، اما شرایط دشوار اقتصادی کشور کمی کار را سخت کرده است.

 بازوند ادامه داد: ما هم از بروکراسی سر راه صادرات نگرانیم، اما در برخی زمینه‌ها واقعا با توجه به شرایط سخت اقتصادی نمی‌توان اصلاحات چندانی انجام داد.

استاندار کرمانشاه با اشاره به شرایط تحریم و اینکه دشمن به عنوان یک ترورریست اقتصادی تمام گلوگاه‌های کشور را رصد کرده و بنگاه‌های مالی را هدف می‌گیرد که منجر به افزایش تورم و ... شده، اظهار کرد: در چنین شرایطی امکان تک رقمی کردن سود تسهیلات بانکی و بسیاری از اقدامات دیگر نیست و اینطور نیست که مجموعه مدیریت مالی کشور نخواهد کاری بکند.

بازوند با بیان اینکه در این شرایط همه برای هدف مشترک که همان تسهیل امور است کار می‌کنند، افزود: حتی بانک‌ها نیز به خوبی پای کار هستند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها نیز با وجود مشکلاتی که به لحاظ نظارت دستگاه‌های نظارتی دارند به خوبی پای کار هستند، عنوان کرد: به هر حال بانک‌ها نیز قرار است گاهی تا 50، 60 درصد سرمایه‌گذاری یک پروژه را تامین کنند و باید به آنها حق بدهیم به همین اندازه نگران بازگشت سرمایه شان باشند.

استاندار کرمانشاه همکاری خود فعالین اقتصادی را نیز در شرایط کنونی ضروری خواند و یادآور شد: البته ما قدردان زحمات فعالان این عرصه هستیم که با رونق تولید و اشتغال به تامین معیشت مردم کمک می‌کنند.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی یک اشتباه کوچک می‌تواند ضربه بزرگی به ما وارد کند، یادآور شد: نمونه این مشکل را در بسته شدن پنج، شش ماهه مرز سومار شاهد بودیم که حتی باعث شد طرف عراقی ایرادات سختی مانند فراهم کردن برخی زیرساخت‌ها، احداث سکو و ... را نیز به ما تحمیل کند.

بازوند همچنین بر لزوم بهره‌گیری بهتر از ظرفیت بازار عراق تاکید کرد و گفت: معلوم نیست بازار عراق تا کی در اختیار ما باشد، پس باید از هرگونه فرصت سوزی برای استفاده از این بازار جلوگیری کنیم و جای پای خود را در این بازار محکم کنیم.
مشوق‌های صادراتی احیا شود
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: اگر رونق صادرات را می‌خواهیم باید دوباره مشوق‌های صادراتی برقرار شود.

محسن دارابی با اشاره به سابقه تجارت در استان کرمانشاه و وجود ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق، اظهار کرد: در کرمانشاه پنج مرز رسمی و یک بازارچه داریم و همیشه بیشترین سهم از صادرات ایران به عراق از طریق مرزهای استان کرمانشاه بوده است.

وی ادامه داد: این مرزها متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و کارکرد ملی دارد و اگر بخواهیم رونق بیشتری در این مرزها را شاهد باشیم، باید از منابع ملی برای تامین زیرساخت‌های مرزی استفاده کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه بهبود وضعیت مرزهای استان را نیازمند همکاری همه بخش‌های مختلف از جمله گمرکات، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، دستگاه‌های نظامی و انتظامی و خصوصا بخش خصوصی دانست.

وی در ادامه بر لزوم حمایت از صادرکنندگان تاکید کرد و یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند در این زمینه موثر باشد را برقراری مشوق‌های صادراتی دانست.

دارابی با اشاره به رشد ۳۵ تا ۴۰ درصدی صادرات کشور در دهه ۸۰، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل رشد صادرات وجود مشوق‌های صادراتی بود که امکان رقابت کالاهای ایرانی در بازارهای هدف را افزایش می داد.

وی معتقد است، اگر اکنون نیز دوباره رونق صادرات را می‌خواهیم باید مشوق های صادراتی برقرار شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه از مشکلات پیش روی صادرات محصولات کشاورزی نیز یاد کرد و افزود: برای حل مشکلات بنا داریم صادرات برخی از اقلام محصولات کشاورزی از جمله سیب زمینی، پیاز، گوجه و هندوانه را ساماندهی کنیم.

دارابی با اشاره به آشفتگی هایی که در مرزها برای صادرات این محصولات وجود داشت، اظهار کرد: قرار است صادرات این محصولات از بسته‌بندی در مزرعه تا ذخیره سازی، انبارداری و... مدیریت شود.

وی در ادامه از پیگیری‌ها و اقدامات مدیریت ارشد استان برای حمایت از حوزه صادرات نیز قدردانی کرد و افزود: بازگشایی مرز سومار از مهمترین این اقدامات بود.

دارابی با بیان اینکه در گذشته واردات کالا برای مرزنشینان ملزم به ثبت سفارش بود، یادآور شد: با پیگیری‌های انجام شده اکنون ثبت سفارش جای خود را به ثبت آمار داده است.

وی با بیان اینکه در کنار صادرات، واردات نیز اهمیت بسزایی دارد، خاطرنشان کرد: با پیگیری های انجام شده تخفیفاتی برای واردات کالا به استان در نظر گرفته شده است.

در ادامه خلیل حیدری ناظر گمرکات استان کرمانشاه نیز بر لزوم مدرن شدن شیوه صادرات تاکید کرد و گفت: ۲۰ سال است که به شیوه‌های سنتی گذشته صادرات را انجام می‌دهیم.

وی معتقد است، این شیوه سنتی صادرات، سازمان ها و نهادهای مختلف را در مرز درگیر کرده و مشکلات فراوانی را به همراه دارد.

وی همچنین خواستار مشخص شدن وظایف دقیق هر یک از دستگاه‌ها درباره صادرات شد و گفت: در این صورت با هر دستگاهی که به وظایف خود عمل نکند، می توان برخورد کرد.
باید بپذیریم شرایط تحریم ویژه است
عضو هیات رییسه مجلس با اشاره به شرایطی که تحریم‌ها در کشور ایجاد کرده، اظهار کرد: باید مقاومت کنیم تا از این شرایط با موفقیت عبور کنیم.

عبدالرضا مصری با اشاره به این که زمانی ۲.۴ میلیون بشکه صادرات نفت داشتیم که امکان اداره مالی کشور را فراهم می‌کرد، افزود: امروز این میزان صادرات به حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه رسیده و همین شرایط اداره کشور را مشکل کرده است.

وی با بیان اینکه هر چقدر ما قدرتمندتر شویم دشمن نیز فشارش را مضاعف می‌کند، گفت: اگرچه تحریم شرایط سختی را به مردم تحمیل می‌کند، اما نباید فراموش کنیم همانطور که برای ما سخت است، فشار تحریم‌ها به خود دشمنان نیز خساراتی را وارد می‌کند.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمنان مجبورند خسارت حاصل از تحریم ها و جلوگیری از مراودات تجاری با ایران را برای هم پیمانان خود جبران کنند، یادآور شد: امکان جبران این خسارت در کوتاه مدت وجود دارد.

به گفته این نماینده مجلس زمان کوتاهی باقی مانده و اگر مقاومت کنیم و شرایط ویژه را بپذیریم، با سربلندی از این قله عبور خواهیم کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از نقش مهم صادرکنندگان در شرایط کنونی که ستاد پشتیبانی جنگ را بر عهده دارند نیز یاد کرد و گفت: باید تلاش کنیم در این شرایط صادرات را افزایش دهیم و کالا و ذائقه ایرانی را به کشورهای دیگر وارد کنیم.

مصری معتقد است، صادرات کالا به کشورهای دیگر باعث می‌شود پیوند اقتصادی بین مردم دو کشور فارغ از پیوندهای سیاسی شکل بگیرد که این امر بسیار مهم است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمایت از صادرکنندگان و درنظرگرفتن مشوق‌های صادراتی برای آنها واقعا مهم است، یادآور شد: اما در شرایط کنونی که با کمبود مواجه بودجه مواجه هستیم، دست ما برای پرداخت برخی از این اعتبارات باز نیست.
در ادامه شهریار گراوندی مدیرعامل سیمان سامان غرب نیز ار مرزها به عنوان ظرفیتی برای توسعه کرمانشاه یاد کرد که باید برای استفاده از آنها استراتژی ویژه داشته باشیم.
وی از شرایط جنگ اقتصادی که اکنون با آن مواجهیم نیز یاد کرد و گفت: در این شرایط باید از طریق نفوذ اقتصادی به کشورهای دیگر اقدام کنیم که صادرات می تواند در این زمینه راهگشا باشد.
احمدیان مدیرعامل شرکت کشت و صعنت بهساز غذای زاگرس نیز با بیان اینکه امروز صادرات به یکی از دشوارترین کارها در کشور تبدیل شده، گفت: مشکلات پیمان سپاری ارزی هزینه های صادرات را بالا برده و امکان رقابت را از صادرکنندگان می گیرد.
وی همچنین از بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی برای بخش تولید نیز گلایه کرد.
در پایان این مراسم از مدیران عامل واحدهای تولیدی و صنعتی مانیزان، روژین تاک، سیمان سامان غرب، چینی کرد، آرد بیستون، شرکت توسعه صنایع چاپ و بسته‌بندی کرمانشاه، جهان فولاد غرب، پتروشیمی کرمانشاه، امید آرمان کردستان، جام پلاست، کشت و صنعت بهساز غذای زاگرس، مهندسی قیر و آسفالت غرب و شرکت برنج آرام همکار به عنوان صادرکنندگان برتر کرمانشاه تجلیل شد.
همچنین از هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، محسن دارابی رئیس سازمان صمت استان، خلیل حیدری مدیرکل گمرک کرمانشاه و همچنین رضا سلیم ساسانی مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی کرمانشاه به عنوان حامیان صادرات استان تقدیر شد.
همچنین به همت اتاق کرمانشاه و تعدادی از صادرکنندگان استان یک دستگاه خودرو به مریم هاشمی بانوی ووشوکار کرمانشاهی اهدا و از وی تجلیل شد

 

جهت دریافت اسامی صادرکننده های نمونه در این قسمت کلیک نمایید

جهت دریافت اسامی خادمین صادرات در این قسمت کلیک نمایید


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/krccima.ir/httpdocs/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
خواندن 1556 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 05 بهمن 1398 07:17