سال رونق تولید
Logo
دوشنبه, 27 مهر 1394 10:22

بازارچه پرویزخان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مرز تجاری "پرويزخان" شهرستان قصرشيرين در فاصله 5 کیلومتری شمال غربی شهرستان قصرشیرین و در نقطه صفر مرزی ایران و عراق واقع شده است و به جهت هم جواري با روستاي مرزي پرويزخان در کشور عراق به اين نام شناخته مي شود. فاصله بازارچه پرویزخان تا شهر سلیمانیه عراق حدود 150 کیلومتر می باشد و در مسیر خود شهرهای کلار (گرمیان)، دربندیخان، زريان، حلبچه، عربت و سیدصادق اقلیم کردستان عراق را تحت پوشش قرار می دهد. شهرکرمانشاه از مسیر پرویزخان تا شهر سلیمانیه 320 کیلومتر فاصله دارد.
این مرز تجاری یکی از قطب های اقتصادی کشور است که در سال ۷۶ تاسیس و راه اندازی شد و در ابتدای احداث وسعت آن سه هکتار بود که در زمان فعلی به ۳۰ هکتار افزایش یافته و با برنامه های در دست اقدام مسئولین استان، وسعت بازارچه مرزی پرویز خان در آینده به ۴۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت.
مرز تجاری پرویز خان با هدف رونق بخشیدن به فعالیت های بازرگانی و تحكیم مناسبات مردم در دو سوی مرز، ایجاد زمینه لازم برای صادرات، توسعه صادرات غیر نفتی،‌ جمع آوری سرمایه های سرگردان و هدایت آن به سمت تجارت،‌كاهش ورود قاچاق كالا و توسعه اقتصادی مناطق مرزی و در نهایت تامین مایحتاج مرزنشینان ایجاد شد. در حال حاظر حدود یک هزار بازرگان این مرز فعالیت داشته و 3000 نفر به طور مستقیم در آن شاغلند.
طبق آمار موجود میزان ارزش دلاری کالاهای صادره از مرز پرویز خان از دیگر بازارچه های کشور و حتی بعضی از گمرکات کشور بیشتر بوده است. انواع کالاهای صادر شده از این مرز شامل بسکویت، کیک، آب معدنی، شیشه جام، سرامیک، سیمان،گرانول، پلی اتیلن، مصنوعات پلاستیکی، سنگ، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز، هندوانه، خیار، کفش، دمپایی پلاستیکی، کولر و... می باشد که علاوه بر این روزانه مقادیری از کامیونهای سوختی نیز از طریق مرز پرویز خان به عراق ترانزیت می شود. مرز پرویز خان در حال حاضر به صورت مستقیم و غیر مستقیم موجب اشتغالزایی بیش از سه هزار نفر را فراهم کرده است.
در سالجاری (1394)، سالن تجاری پایانه مرزی پرویزخان افتتاح و هم اکنون مورد بهره برداری قرار گرفته است و تمامی امور اداری و گمرکی مرز در این سالن انجام می گردد.
سالن مسافری نیز در حال احداث است و پس از بهره برداری از این سالن مشکلات بخش مسافری نیز مرتفع خواهد گردید و در رونق بیشتر این مرز نقش قابل توچهی خواهد داشت.

خواندن 2957 دفعه

محتوای بیشتر در این بخش: مرز تجاری خسروی »