سال رونق تولید
Logo
دوشنبه, 27 مهر 1394 10:27

مرز تجاری خسروی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرز تجاری خسروی در حوزه شهرستان قصرشیرین قرار دارد و در جنوب پایانه خسروی و در جوار گمرک آن واقع شده است. بهسازی و تجهیز این مرز تجاری از سال 80 آغاز و تاکنون ادامه دارد. فضای فنس کشی شده آن بالغ بر 5 هکتار است و در حال حاضر به عنوان محلی برای تردد کامیون های حامل سوخت به عراق استفاده می گردد. فاصله مرزهای تجاری خسروی از پرویزخان حدود 22 کیلومتر می باشد. مرز تجاری خسروی جزو 14 گمرک تخصصی کشور در خصوص صادرات فراوردهای نفتی است. خسروی در 18 کیلومتری قصرشیرین و در نقطه صفر مرزي ايران و عراق قرار گرفته و فاصله آن از کرمانشاه 180 کیلومتر می باشد.
در حال حاضر بخشی از محموله های صادراتی کشور در مرز تجاری خسروی در بخش عربی مرز (داخل خاک عراق) تخلیه و بارگیری می شود.
بطور میانگین تعداد 51 هزار محموله صادراتی در سال 1393 در این مرز تجاری مبادله گردیده است. مهم ترین اقلام صادراتی در این مرز: سیمان، کاشی، آهن آلات، میوه و تره بار می باشد که به مقصد بخش های مرکزی و جنوب عراق حمل می گردد. اخیراً مبادلات کالاهای نفتی نیز در این مرز انجام می گردد.
با توجه به رسمی بودن مرز خسروی و مسیر و جاده مناسب آن و استقرار دستگاه های ذیربط از جمله گذرنامه، سازمان حمل و نقل و پایانه ها، گمرک و امکانات بسیار مناسب اداری، می توان در صورت برخی تغییرات فیزیکی ظرفیت استفاده از این مرز تجاری را برای تردد مسافر و همچنین کالا بسیار افزایش داد.
در حال حاضر از ظرفیت مسافری این مرز بعلت برخی مسایل امنیتی استفاده چندانی به عمل نمی آید.

خواندن 1178 دفعه

محتوای بیشتر در این بخش: « بازارچه پرویزخان بازارچه سومار »