EN   AR
شنبه, 01 تیر 1398 13:19

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اتاق کرمانشاه صادرات خدمات فنی و مهندسی را مهمترین راهکار برای برون رفت از شرایط اقتصادی فعلی و مقابله با تحریم‌ها دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، فردین امیری اظهار کرد: در سالیان گذشته عمده تمرکز در بعد صادرات بر کالاهای تولیدی بود اما اکنون شرایط مقداری متفاوت شده و برای صادرات کالاها خصوصا به کشورهای همجوار از جمله عراق با محدودیت‌هایی مواجه شدیم.
وی ادامه داد: این محدودیت‌ها از بعد وضع تعرفه‌ها، استانداردها و ... است که باعث می‌شود صادرات برخی کالاهای ایرانی با محدودیت مواجه شود.
رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اتاق کرمانشاه با بیان اینکه خدمات فنی و مهندسی محدودیت‌هایی که در بعد کالا داریم را ندارد، عنوان کرد: مهمترین تفاوت خدمات فنی و مهندسی با کالاهای تولیدی این است که بین تولید و صادرات کالاها فاصله زمانی وجود دارد که روند کار را گاهی دشوار می‌کند اما برای خدمات فنی و مهندسی چنین فاصله‌ای وجود ندارد.
امیری یادآور شد: برای مثال برخی از کالاها ممکن است فاسد شدنی باشد و یا به دلایل مختلف مورد قبول کشور واردکننده قرار نگیرد اما در حوزه خدمات فنی و مهندسی چنین مشکلاتی را نداریم.
وی با بیان اینکه خدمات فنی و مهندسی ابتدا باید انجام شود و بعد مورد ارزیابی طرف مقابل قرار گیرد، تاکید کرد: این امر باعث می‌شود محدودیت‌های کمتری برای صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.
رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اتاق کرمانشاه موضوع دیگری که در زمینه خدمات فنی و مهندسی وجود دارد را پتانسیل بالای ایران در زمینه این خدمات اعلام کرد و افزود: می‌توان گفت کشور ایران از نظر خدمات فنی و مهندسی از تمام کشورهای منطقه بالاتر است و رقیب جدی برای به دست آوردن بازارهای صادراتی ندارد.
امیری با اشاره به اینکه در زمینه کالاهای تولیدی هم خود کشورهای وارد کننده در حال تولید هستند و هم کشورهای دیگر به این بازارها ورود کردند و رقبای قابل توجهی در برخی از بازارها مانند عراق داریم، عنوان کرد: این در حالی است که کشورهای منطقه هنوز به اندازه ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی حرف برای گفتن ندارند و به دانش ما نیازمند هستند.
وی خاطرنشان کرد: البته برای صادرات خدمات فنی و مهندسی هم موانعی وجود دارد که با پیگیری‌های اتاق در حال مرتفع شدند است.
امیری مشکلات قراردادها، پرداخت حق و حقوق،انجام هماهنگی ها برای اطلاع از نیازهای کشور هدف و ... را از جمله مهمترین این مشکلات برشمرد و تاکید کرد: اگر صادرات خدمات فنی و مهندسی از کانال انجمن و اتاق انجام شود مشکلات پیش روی صادرکنندگان بسیار کمتر خواهد بود.
رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اتاق کرمانشاه با اشاره به اینکه ایران توانایی زیادی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد و این کار ارزش افزوده زیادی را نیز به همراه خواهد داشت، گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی یکی از مهمترین راهکار مقابله با تحریم و خروج از مشکلات اقتصادی است.

خواندن 2686 دفعه