EN   AR
یکشنبه, 02 تیر 1398 12:41

چهل و پنجمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، این جلسه با حضور مدیرعامل بانک کشاورزی ایران، استاندار، رئیس اتاق کرمانشاه و جمعی از مسئولین استان برگزار شد.
طی 2 سال اخیر بیش از 400 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی کشور تزریق کرده ایم
مدیرعامل بانک کشاورزی ایران از تزریق بیش از 400 هزار میلیارد تسهیلات طی دو سال اخیر به بخش کشاورزی خبر داد و گفت: آسان ترین شرایط در زمینه تضامین و وثایق برای پرداخت تسهیلات در دنیا را بانک‌ کشاورزی ایران دارد

.
روح الله خدارحمی با اشاره به اینکه بانک کشاورزی همواره حامی بخش کشاورزی و توسعه تولیدات این بخش بوده، اظهار کرد: طی دو سال اخیر حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال منابع بانکی با سود پایین را به بخش کشاورزی تزریق کردیم.
وی ادامه داد: فقط در یک سال اخیر حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری پرداخت کردیم که طی تمام سال‌های اخیر بی سابقه بوده است.
خدارحمی از سهم قابل توجه تسهیلات مکانیزاسیون ماشین آلات کشاورزی نیز یاد و رقمی که اخیرا برای این منظور در نظر گرفته شده را حدود 13 هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
وی از تامین تسهیلات با نرخ سود ۹ درصدی برای سرمایه گذاری‌های اولویت دار بخش کشاورزی هم خبر داد.
مدیرعامل بانک کشاورزی ایران با بیان اینکه این بانک تا جایی که امکان دارد تسهیلات با شرایط آسان را در اختیار فعالان بخش کشاورزی قرار می‌دهد، اضافه کرد: می‌توان گفت بانک کشاورزی از نظر وثایق و تضامین بانکی آسان ترین بانک در دنیا است.
وی از نرخ پایین بهره تسهیلات بانک کشاورزی هم یاد کرد و افزود: تا جایی که امکان بوده و در برخی موارد با تلفیق تسهیلات بانک کشاورزی با تسهیلات صندوق توسعه ملی، نرخ بهره را کاهش دادیم و دیگر بیش از این امکان کاهش نرخ بهره وجود ندارد.
خدارحمی معتقد است، در کنار تسهیلات کم بهره‌ای که بانک کشاورزی در نظر می‌گیرد، بخش کشاورزی کشور نیز باید از بازده کم فاصله بگیرد و به سمت کشاورزی مولد و پربازده حرکت کند.
مدیرعامل بانک کشاورزی ایران اضافه کرد: فعالان بخش کشاورزی به جای آنکه دنبال بازپرداخت طولانی و نرخ بهره کم باشند، باید بهره وری خود را افزایش دهند.
وی بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش بخش کشاورزی در کشور هم تاکید کرد و گفت: باید در حوزه کشاورزی به بخش خدمات، صنایع وابسته به کشاورزی، بازاریابی و... نیز توجه کنیم تا بازدهی بیشتری داشته باشیم.
خدارحمی توجه به صادرات محصولات کشاورزی را نیز امری ضروری خواند و عنوان کرد: هم اکنون که نفت و محصولات وابسته به آن برای صادرات با مشکلاتی مواجهند، صادرات محصولات کشاورزی باید مورد توجه باشد، زیرا امکان تحریم این نوع محصولات هرگز وجود ندارد.
مدیرعامل بانک کشاورزی ایران در ادامه با بیان اینکه بخشی از سخت‌گیری‌ها در پرداخت تسهیلات نیز ناگزیر است، تاکید کرد: باید تسهیلات را به افراد کارآمد و توانمند پرداخت کنیم که امکان بازپرداخت آن را داشته باشند و بتوانند از قبل پرداخت تسهیلات سرمایه‌گذاری‌های مولد در بخش کشاورزی انجام دهند.
وی از مسئولین استان‌ها خواست سرمایه‌گذاران متمکن را برای اجرای پروژه‌های بخش کشاورزی پای کار بیاورند و افزود: طولانی شدن روند بررسی طرح‌ها برای پرداخت، حتی از سوی مدیران بانک کشاورزی در استان‌ها پذیرفتنی نیست.

خدارحمی عنوان کرد: مدیران استان‌ها حتی درباره طرح‌هایی که در مرکز برای آنها تصمیم‌گیری می‌شود نیز باید پیگیر باشند.
وی اشاره هم به بهبود شرایط کشاورزی و تولیدات این بخش در کشور داشت و عنوان کرد: خوشبختانه با اقداماتی که از
سوی دولت و بخش خصوصی و با حمایت‌های بانک کشاورزی صورت گرفته طی سال‌های اخیر شاهد افزایش قابل توجه تولیدات کشاورزی بوده ایم، به گونه‌ای که اکنون با وجود مشکلاتی که داریم هیچ کمبودی در زمینه مواد غذایی و خوراکی مایحتاج مورد نیاز مردم وجود ندارد.
خدارحمی با بیان اینکه چند سال قبل ایران یک وارد کننده بزرگ گندم بود، ادامه داد: هم اکنون در اوج خشکسالی در زمینه تولید بسیاری از غلات از جمله گندم خودکفا شده ایم.
وی از توسعه پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور با ظرفیت چند هزار تن، احیا تولید خاویار، تولید میگو، افزایش تولیدات لبنی و ... نیز به عنوان دیگر دستاوردهای بخش کشاورزی طی سال‌های اخیر یاد کرد.
خدا رحمی گلخانه‌ها را یکی از مهم‌ترین زمینه‌های پر پتانسیل برای سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: سال ۹۸ سال توسعه گلخانه‌ها است و انتظار داریم در استان‌ها از جمله کرمانشاه نیز این مهم با جدیت پیگیری شود و امسال شاهد افزایش گلخانه های استان باشیم.
خدارحمی در ادامه اشاره‌ای هم به پرداخت پول گندم کشاورزان داشت و گفت: امسال روند پرداخت پول گندم تاکنون بسیار خوب بوده و امیدواریم این روند تا پایان خرید تضمینی گندم ادامه داشته باشد.

کشاورزی از مهمترین ظرفیت‌های توسعه کرمانشاه است
استاندار کرمانشاه گفت: کشاورزی یکی از مهمترین ظرفیت‌های پیشرفت و توسعه استان کرمانشاه است.
هوشنگ بازوند در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان اینکه استان کرمانشاه از دیرباز پتانسیل‌های زیادی در بخش کشاورزی داشته است، اظهار کرد: هم اکنون نیز کشاورزی یکی از ظرفیت‌های بزرگ پیشرفت و توسعه کرمانشاه است.
وی معتقد است، حوزه کشاورزی می‌تواند اشتغال‌زایی بیشتری نسبت به سایر حوزه‌ها از جمله خدمات، صنعت و ... داشته باشد.
استاندار کرمانشاه خواستار حمایت‌های بیشتر بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به فعالان این بخش شد و افزود: حمایت از کشاورزان می تواند تاثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری استان داشته باشد.
وی در ادامه از خدمات بانک کشاورزی در ایام زلزله کرمانشاه قدردانی کرد و یادآور شد: بانک کشاورزی اقدامات خوبی هم در زمینه پرداخت تسهیلات و هم در زمینه کمک به بازسازی مناطق زلزله زده داشت.
درخواست تسهیلات برای راه‌اندازی واحد فرآوری "شیرین بیان" داریم
هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز با اشاره به پتانسیل‌های آبی و خاکی کرمانشاه برای بخش کشاورزی، تاکید کرد: کرمانشاه 5.5 درصد اراضی خوب کشاورزی کشور را در اختیار دارد و به علاوه مشکلی در زمینه تامین منابع آبی در استان نداریم.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۰ سد در دست بهره برداری در کرمانشاه داریم، خاطرنشان کرد: هشت سد دیگر نیز با پیشرفت‌های قابل توجه در حال اجرا است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه بر لزوم استفاده از این ظرفیت‌ها برای توسعه کشاورزی استان تاکید کرد و افزود: توسعه کشاورزی می‌تواند صنایع دیگر استان را نیز با خود همراه کند.
حاتمی خواستار حمایت بیشتر بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی شد و گفت: متاسفانه هم اکنون نیرو و امکاناتی که در اختیار بانک کشاورزی خصوصا در شهرستانهای استان است جوابگوی میزان پرداخت تسهیلات نیست.
وی با انتقاد از اینکه برخی از طرح‌های بخش کشاورزی نزدیک به چهار ماه است در انتظار دریافت تسهیلات هستند، اظهار کرد: تعداد این طرح‌ها به بیش از ۶۰ مورد می‌رسد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، اشاره ای هم به زمینه‌هایی که در بخش کشاورزی استان کرمانشاه امکان توسعه و پیشرفت دارد داشت و افزود: یکی از مهمترین
این حوزه‌ها فرآوری شیرین بیان است.
به گفته این مسئول، کرمانشاه از دیرباز صادر کننده شیرین بیان به صورت خام بوده و فقط فرآوری ابتدایی بر روی این مسئول آن هم در استان فارس صورت می‌گیرد و سپس برای استفاده در داروسازی به کشور آلمان می‌رود.
حاتمی حوزه تولید تولیدات ماشین آلات کشاورزی از جمله تراکتورسازی را نیز از دیگر زمینه‌های دانست که در کرمانشاه جای کار دارد و افزود: درخواست پرداخت تسهیلات برای راه اندازی واحد مونتاژ تراکتور داریم.
وی معتقد است، راه اندازی این واحد علاوه بر تامین نیازهای داخل استان می‌تواند جنبه صادراتی نیز داشته باشد.

لزوم استفاده از ظرفیت تجار برای صادرات محصولات کشاورزی

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به فعالیت حدود 300 تاجر توانمند محصولات کشاورزی در استان کرمانشاه، گفت: باید از ظرفیت این تجار برای صادرات تولیدات کشاورزی استان استفاده کنیم.
کیوان کاشفی در این جلسه از ظرفیت قابل توجه استان کرمانشاه در تولیدات بخش کشاورزی یاد کرد و افزود: بسیاری از تولیدات کشاورزی ما از کیفیت بسیار خوبی برخودار است و نباید از صادرات آن غافل شویم.
وی بر لزوم استفاده از ظرفیت تجار برای صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد و یادآور شد: در استان کرمانشاه حدود 300 تاجر محصولات کشاورزی داریم که می‌توانند محصولات تولیدی استان را به کشورهای مختلف صادر کنند.
رئیس اتاق کرمانشاه عنوان کرد: بسیاری از تولیدکنندگان بخش کشاورزی به تنهایی نمی‌توانند به بازارهای صادراتی وارد شوند و این کار باید به کمک تجار صورت بگیرد.
کاشفی حمایت از تجار حوزه کشاورزی و تامین سرمایه در گردش برای آنها را ضروری دانست.

17 پیشنهاد برای بهبود روند پرداخت تسهیلات بخش کشاورزی
در ادامه دکتر بیژن رضایی مسئول دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه نیز خواستار حمایت یبشتر از فعالان بخش کشاورزی و تسهیل پرداخت تسهیلات به این بخش شد.
وی با ارائه 17 پیشنهاد مشخص برای حمایت از بخش کشاورزی استان، تاکید کرد: مهمترین تقاضای ما این است که تسهیلات بخش کشاورزی صرفا در بانک کشاورزی متمرکز شود و از پرداخت تسهیلات توسط سایر حوزه‌های غیرتخصصی خودداری شود.
ارزیابی مجدد وثایق بانکی، کاهش سود تسهیلات، کاهش سهم آورده متقاضی و ... از دیگر پیشنهادات وی برای حمایت بیشتر از بخش کشاورزی استان بود.
نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز در ادامه از پرداخت حدود 430 میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی استان در سال‌های 97 و 98 خبر داد.
وی افزود: از این میزان حدود 134 میلیارد تومان سهم تسهیلات زلزله، 121 میلیارد تومان سهم تسهیلات عشایری و روستایی، بیش از 102 میلیارد تومان تسهیلات فنی و اعتباری، حدود 38 میلیارد تومان تسهیلات از صندوق توسعه ملی و 33 میلیارد تومان تسهیلات حوزه مکانیزاسیون بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بر لزوم تسهیل روند پرداخت تسهیلات بخش کشاورزی هم تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین خواسته‌های ما افزایش اختیارات پرداخت تسهیلات استانی از شش میلیارد تومان تا 10 یا 15 میلیارد تومان است.
حاتمی اضافه کرد: به علاوه برخی از طرح‌ها مصوب شدند اما هنوز در مرحله دریافت تسهیلات هستند و با توجه به افزایش قیمت‌هایی که در اکثر بخش‌ها صورت گرفته اکنون نیازمند تسهیلات متمم هستند.
وی همچنین خواستار ارزیابی مجدد وثایق بانکی در اختیار بانک کشاورزی با توجه به افزایش ارزش قابل توجه این وثایق شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه باید برای احداث گلخانه‌ها در سطح استان نیز تسهیلات قابل توجهی در نظر گرفته شود، یادآور شد: متاسفانه هم اکنون سطح گلخانه‌های فعال استان بسیار کم و زیر 30 هکتار است.
به گفته حاتمی، چند طرح بزرگ کشت گلخانه‌ای برای استان در دست اقدام است که راه‌اندازی آنها نیازمند حمایت بیشتر از سوی بانک کشاورزی است.
وی از افزایش هزینه‌های احداث گلخانه هم خبر داد و گفت: در گذشته اعتبار مورد نیاز برای سازه‌های گلخانه‌‎ای چهار تا پنج میلیارد تومان