EN   AR
چهارشنبه, 12 تیر 1398 08:25

چهل و ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد

چهل و ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با حضور معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، استاندار و جمعی از مسئولان و فعالان بخش خصوصی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در این جلسه از نقش مهم فعالان بخش خصوصی و صنعتگران برای مقابله با جنگ اقتصادی کنونی یاد کرد.
محمد باقر عالی با بیان اینکه هم اکنون درگیر جنگ اقتصادی هستیم که از یک سال قبل شروع شده و همچنان ادامه دارد, یادآور شد: فعالان بخش خصوصی و صنعت گران نقش بسزایی در مقابله با این جنگ و رونق تولید کشور بر عهده دارند

.
وی ادامه داد: وزارت صنعت معدن و تجارت نیز در چنین شرایطی خود را موظف به حمایت و اطاعت از صنعتگران و فعالان بخش خصوصی می داند.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بر لزوم اجرایی شدن مصوبات سفر مقام معظم رهبری و همچنین سفر ریاست جمهوری به استان کرمانشاه نیز تاکید کرد و گفت: این مصوبات را لازم الاجرا می دانیم و برای به نتیجه رسیدن آنها تلاش خواهیم کرد.

عالی در ادامه با اشاره به ۵۲ سالگی ایدرو و فعالیت‌های توسعه آن در این سال ها خاطرنشان کرد: اگرچه در این مدت شرایط مختلف باعث تغییر عملکرد و رویکردهای ایدرو شده اما این سازمان نقش توسعه ای خود را حفظ کرده است.

وی خاطرنشان کرد :اگرچه ایدرو اکنون با مضایق و محدودیت های مواجه است ک ولی در حد توان در پروژه‌های توسعه پای کار خواهد بود .

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت رویکرد اصلی ایدرو را به نتیجه رساندن پروژه ها و سپس واگذاری آنها دانست و تاکید کرد: عواید حاصل از واگذاری این پروژه ها برای برنامه های توسعه جدید ایدرو نیاز است.

وی افزود: رویکرد دیگر ایدرو برای پروژه هایی که قرار است شروع شود یا پروژه‌های که شروع شده و اکنون کند و معطل است اینگونه است که با استفاده از ظرفیت داخلی این سازمان و سایر بخش ها طرح های توجیهی این پروژه ها بازبینی شود و به علاوه مدل های مناسب مالی مدیریتی و مالکیتی برای این پروژه ها تعریف شود.

وی در پایان بر لزوم به نتیجه رساندن دو پروژه مهم بیوایمپلنت و بیو اتانول کرمانشاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأکید کرد.

سازمان‌های توسعه‌ای در شرایط تحریم بیشتر پای کار بیایند

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در ادامه به نقش بخش خصوصی و صنعتگران در شرایط کنونی تحریم و کمکی آنها به رونق تولید اشاره داشت و از تلاش های آنها قدردانی کرد.

بازوند از نقش مهم سازمان های توسعه ای مانند ایدرو و ایمیدرو برای کمک به اقتصاد کشور در شرایط کنونی تحریمها هم یاد کرد و افزود :تقاضا داریم این سازمان ها بیشتر به کمک به اقتصاد کشور بیایند.

وی در ادامه با اشاره به عقب ماندگی های توسعه ای که استان کرمانشاه خصوصاً به دلیل سالهای جنگ به آن دچار شده، تاکید کرد: سازمان های توسعه ای از جمله ایدرو و ایمیدرو می‌توانند نقش بسزایی برای جبران این کاستی های کرمانشاه داشته باشند و توقع داریم سرمایه‌گذاری های بیشتری در کرمانشاه انجام دهند .

وی با بیان اینکه این سازمان ها باید اولویت خود را برای استانهایی که با چالش مواجه هستند از جمله کرمانشاه قرار دهند، خاطرنشان کرد: اولویت بعدی این سازمان‌ها باید استان های دیگر مانند اصفهان، تهران کرمان، یزد و ... باشد.

وی معتقد است حضور سازمان های توسعه ای می تواند برای کمک به جبران کاستی های استان که منشا بسیاری از چالش ها از جمله بیکاری، آسیب های اجتماعی و .... موثر باشد.

استاندار کرمانشاه در ادامه بر لزوم تعیین تکلیف و اتمام مصوبات سفر مقام معظم رهبری که بسیار هم طولانی شده تاکید کرد و افزود: امیدواریم این پروژه ها در قالب یک برنامه زمان بندی مناسب به جمع بندی نهایی برسد.

استاندار کرمانشاه سپس به موضوع کارخانه لاستیک سازی کرمانشاه هم اشاره کرد که به یک مطالبه مهم و جدی برای مردم تبدیل شده و عنوان کرد: وقتی که این کارخانه توسط عالی ترین مسئول کشور یعنی رئیس جمهور کلنگ‌زنی شد اگر در شرایط کنونی عملیاتی نشود موجب بی اعتمادی مردم و از دست رفتن سرمایه‌های اجتماعی می‌شود.

بازوند همچنین خواستار تعیین تکلیف شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق شد و با بیان اینکه کرمانشاه در این مورد اعلام آمادگی کرده و مسئولین بلندپایه وزارت صمت نیز از منطقه در نظر گرفته شده برای این شهرک بازدید کردند ،افزود: محلی که ما برای این موضوع در نظر گرفتیم مکانی بین قصرشیرین و خسروی بود و حتی رایزنی‌های لازم در این زمینه با استاندار دیالی نیز انجام شد.

وی خاطر نشان کرد :اما متاسفانه هم اکنون شاهد تماسی از سوی وزارت امور خارجه بودم که اعلام کردند هنوز اجرای این شهرک صنعتی مشترک نهایی نشده است و این یک فرصت سوزی برای استان کرمانشاه است.

استاندار
کرمانشاه اشاره ای هم به وضعیت کارخانه ایران خودرو داشت و با بیان اینکه قول هایی برای توسعه این کارخانه از جمله راه اندازی سالن رنگ و ... داده شده بود، افزود: نه تنها این قول‌ها اجرایی نشد بلکه اکنون این کارخانه دچار بحرانهایی به خاطر نبود منابع مالی شده که این امر برای استان پذیرفتنی نیست و خواستار کمک برای حل این مشکلات هستیم.

درخواست کمک برای تامین دانش فرآوری قیرطبیعی

کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به درخواست های بخش خصوصی استان از سازمان های توسعه ای از جمله ایدرو، گفت: یکی از مهمترین درخواست های ما تامیل دانش فنی برای فرآوری محصولات معدنی از جمله قیر طبیعی است.

وی اظهار کرد: هم اکنون حدود ۷۵ درصد قیر طبیعی کشور در استان کرمانشاه قرار دارد و ۳۳ معدن با حدود ۱۰ میلیون ذخیره ثابت شده در استان فعال هستند.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران
با بیان اینکه هم اکنون عمده قیرطبیعی به صورت خام خارج می‌شود، عنوان کرد: اگرچه سرمایه‌گذارانی برای فرآوری این محصول پای کار هستند اما متاسفانه دانش فنی آن در اختیار نیست.

کاشفی با اشاره به اینکه هم اکنون عمده قیرطبیعی به چین می رود و آنجا نیز چند فرآوری ابتدایی روی آن صورت می گیرد، تاکید کرد: برای به دست آوردن دانش فنی حتی تا چین هم پیگیری کردیم اما دانش فنی آنچنانی که مد نظر ما بود به دست نیامد.

رئیس اتاق کرمانشاه خواستار کمک سازمان های توسعه ای و وزارت صمت برای تامین دانش فنی فرآوری قیر طبیعی شد و ابراز امیدواری کرد با راه‌اندازی واحدهای فرآوری قیر طبیعی در مناطق محروم استان شاهد توسعه این مناطق و رونق اشتغال در آنها باشیم.

کاشفی اشاره ای هم به پتروشیمی چهارم استان کرمانشاه داشت و با بیان اینکه این پروژه تا مراحل خوبی پیش رفته است، افزود: اقدامات بسیاری از جمله اخذ تمام مجوزها و ... انجام شده و کاری که باقی مانده کنسرسیوم سازی برای راه اندازی این پروژه است که در این بخش با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی خواستار حمایت سازمان صنعت معدن و تجارت و سازمان های توسعه ای برای حل مشکلات این پروژه شد و گفت: بیشتر سرمایه گذاران پتروشیمی چهارم از بخش خصوصی هستند.

انتقاد از بلاتکلیفی کارخانه لاستیک سازی کرمانشاه

عبدالرضا مصری نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده کرمانشاه در مجلس نیز از طولانی شدن روند ساخت کارخانه لاستیک سازی کرمانشاه انتقاد کرد و گفت :این پروژه چندین سال است که به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به کلنگ زنی این پروژه در دور اول سفر اول ریاست جمهوری به استان و معطلی پنج ساله آن ،عنوان کرد: زیرساخت های لازم برای احداث این پروژه و محل مناسب آن فراهم بود اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی معتقد است راه اندازی این پروژه برای حدود ۱۰۰۰ نفر نیرو اشتغالزایی به همراه خواهد داشت .

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی خواستار همکاری وزارت صمت و سازمان های توسعه ای برای تامین سرمایه گذار مناسب برای این پروژه شد.

فرهاد تجری رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز کارخانه لاستیک سازی را یکی از بدهی های دولت به استان دانست که هر چه زودتر باید عملیاتی شود.

وی همچنین خواستار راه‌اندازی واحدهای صنایع تبدیلی بخش کشاورزی از جمله واحد تولید شکر در شرق و غرب استان شد و عنوان کرد : کشاورزی محور اقتصاد و توسعه استان کرمانشاه است اما متاسفانه خصوصا در مورد صنایع تبدیلی آنطور که باید در استان کار نشده است.

تجری همچنین خواستار حضور بیشتر سازمان های توسعه ای از جمله ایدرو و ایمیدرو برای سرمایه‌گذاری در استان کرمانشاه شد و افزود: کرمانشاه همه زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری این واحدها را دارد .

لزوم تعیین تکلیف مصوبات سفر مقام معظم رهبری در کرمانشاه

محسن دارابی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه هم با اشاره به آخرین وضعیت مصوبات مقام معظم رهبری در سال ۹۰ برای استان کرمانشاه، افزود: پروژه بیواتانول اکنون با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دچار مشکلات تامین منابع مالی است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه بیوایمپلنت نیز حدود ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مهمترین مشکل آن اختلاف بین سهامداران بود که باعث شد این پروژه چند سالی راکد باشد .

به گفته دارابی امید است این پروژه تا قبل از پایان امسال به بهره برداری برسد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه درباره پروژه تولید قیر از گوگرد نیز عنوان کرد: این پروژه در استانی که حدود ۷۰ درصد طبیعی کشور را در اختیار دارد، توجیه اقتصادی ندارد.

دارابی همچنین خواستار تعیین تکلیف کارخانه لاستیک سازی کرمانشاه و همچنین شرکت پاک مایه اسلام آباد غرب شد.

خواندن 2793 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 تیر 1398 08:28