EN   AR
شنبه, 15 تیر 1398 08:38

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه هم اکنون شرایط اقتصادی خوبی دارد، گفت: این شرایط حاصل تعامل و همدلی خوب بخش دولتی و خصوصی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست خبری که به مناسبت هفته صنعت و معدن برگزار شد با بیان اینکه فضای سخت حاکم بر اقتصاد کشور حداقل در تاریخ معاصر بی‌سابقه بوده است گفت:بخشی از مشکلات کنونی کشور ناشی از اقتصاد کلان از جمله سیاست‌های ارزی، بانکی و ... است که استان ها برش چندانی برای حل آن ندارند.

وی با اشاره به پیگیری هایی که در بعد ملی برای حل این مشکلات در حال انجام است، خاطرنشان کرد: سعی می‌شود با استفاده از ظرفیت مجلس شورای اسلامی و ... این موارد را اصلاح کنیم اما نباید فراموش کرد به دلیل بروکراسی عجیب و غریب و دشواری که داریم اصلاحات اقتصادی در کشور با ترس و کندی پیش می رود.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه یادآوری کرد: البته معتقدم با وجود مشکلات اقتصادی که در کلان کشور داریم، استان کرمانشاه با توجه به امکانات و اختیاراتی که دارد در بهترین شرایط است.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران تاکید کرد: هم اکنون اجماع خوبی بین همه دستگاه های خدمت رسان استان وجود دارد که تا امور را خصوصاا برای واحدهای تولیدی آسان و تسهیل کنند.
به گفته کاشفی کارهای خوبی از جمله حرکت بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی و ... نیز برای بهبود بیشتر وضعیت اقتصادی استان صورت گرفته است و هم اکنون دستگاه ها عادت کردند که بر اساس برنامه و دستورالعمل ها پیش بروند.
وی مجموع این رویدادها را حاصل اتحاد و همدلی و اجماعی دانست که بین بخش خصوصی و دولتی شکل گرفته است که کم کم نتیجه خود را در بهبود فضای کسب و کار استان نشان می‌دهد.
وی از ارتقا چند پله‌ای فضای کسب و کار استان بعد از دو سال یاد کرد و ادامه داد: امیدواریم این روند خوب در فصول بعد هم تداوم داشته باشد و باعث شود مسیر های تولید و اقتصاد در استان بهتر شود.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران یادآور شد: علی رغم اتحاد و همدلی که در استان رخ دادهو دستگاه ها خود را موظف به پاسخگویی می دانند اما خود تشکل‌های بخش خصوصی نیز باید مطالبه گر باشند.
وی مطالبه گری در بخش‌هایی مانند کشاورزی، اصناف، کاسبی های خرد و ... را ضروری خواند.
وی تاکید کرد: البته با وجود همه این شرایط اگر در بخشی هم کوتاهی و نقصی رخ دهد با کسی تعارف نداریم و رک اعلام می‌کنیم.
کاشفی گفت: برای مثال هم اکنون سلسله مراتب امور در سازمان مالیاتی متناسب با شرایط کنونی که نیاز به حمایت از تولید داریم نیست.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه نمی‌توان برخی از مشکلات استان از جمله بیکاری را نیز انکار کرد، خاطرنشان کرد: در ۴۰ سال گذشته همواره نرخ بیکاری بالایی داشتیم که موضوع دو، سه ساله حل نمی‌شود و بخشی از آن نیز مربوط به فرهنگ عمومی استان است که چندان هم در این زمینه کار خاصی صورت نگرفته است.
کاشفی با بیان اینکه در شرایط کنونی ایجاد یک شغل پایدار در کشور با حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه نیز به سختی راه اندازی می‌شود، افزود: پس باید قدر واحدهای تولیدی و صنعتی که چندین نفر را مشغول به کار کردند و سهم زیادی از اشتغال کشور را بر عهده دارند بدانیم.
وی معتقد است در چنین شرایطی هر کاری که از دستگاهها برای حمایت از بخش تولید بربیاید الزام است و نباید به آن لقب مساعدت داد.
عضو هیئت رئیسه ایران در ادامه با اشاره به وضعیت صادرات استان کرمانشاه، اظهار کرد: اگر چه در سال گذشته شاهد جهش خوبی در صادرات استان بودیم اما در سه ماهه اول امسال نیز نسبت به سال گذشته همچنان در صادرات استان رشد داشتیم.
وی از دو مشکل جدی که پیش روی صادرات استان قرار دارد یاد کرد و گفت: از یک طرف آمریکا به عراق فشار وارد می کند تا واردات برخی از کالاهای ایران را خصوصا با وضع تعرفه ها ممنوع و یا محدود کند.
کاشفی تاکید کرد :برای مثال هم اکنون صادرات محصولاتی مانند دوغ و ماست با محدودیت مواجه شده و ممنوعیت سیمان را نیز از قبل داشتیم.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر هنوز در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات به عراق با مشکلاتی مواجهیم که تاکنون حل نشده است.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه هم اکنون نرخ بازگشت ارز حاصل از صادرات به عراق به سامانه نیما حداقل ۱۲ تا ۱۵ درصد است، اضافه کرد: به دنبال راهکارهایی هستیم که بازگشت ارز حاصل از صادرات برای کشورهای عراق و افغانستان مقداری تسهیل شود یا حداقل بتوانیم از گزینه واردات در برابر صادرات استفاده کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد با حل این مشکلات امسال هم روند افزایشی صادرات استان حفظ شود.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه با اشاره به لزوم ورود به بازار های صادراتی سوریه، خاطرنشان کرد: البته باید بدانیم سوریه با عراق کاملا متفاوت است و این کشور عقبه خوب تولیدی در حوزه کشاورزی، صنعت و ... دارد .
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه سوریه قبل از جنگ یکی از رقبای اصلی ایران در بازار عراق بود و حتی سهم بیشتری نسبت به ایران در این بازار داشت .
کاشفی با بیان اینکه شرایط کنونی کشور سوریه نیازمند بازسازی در بخش‌های زیرساختی، سدسازی، آب، برق، ساختمان سازی و ... است، گفت: متاسفانه ما هلدینگ‌های بزرگ و مهم برای ورود به این زمینه‌ها در استان نداریم .
وی با بیان اینکه سال ها پیگیر کنسرسیوم سازی برای ورود به این حوزه‌ها بودیم، گفت: برای این منظور نیاز داریم بخش‌هایی مانند مسکن و شهرسازی نظام مهندسی و ... نیز در کنار ما باشند.
عضو هیئت رئیسه ایران با اشاره به وجود حدود ۱۰ هزار تحصیل کننده رشته مهندسی در استان کرمانشاه، اضافه کرد: متاسفانه این افراد توان علمی و مالی منسجم برای ورود به بازار بازسازی سوریه ندارند.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه هم اکنون فقط شرکت جهاد نصر توانسته به برخی از پروژه های سوریه ورود کند.
وی معتقد است ورود به بازار سوریه رویکرد خاصی نیاز دارد و نیازمند برنامه‌ریزی است.
کاشفی اشاره‌ای هم به راه اندازی مسیر ترانزیتی زمینی به سوریه از سمت عراق داشت و با بیان اینکه بخش عمده ای از کار این موضوع پیش رفته است، یادآور شد: اگر این مسیر راه‌اندازی شود بخش زیادی از محصولات صنایع ساختمانی کاشی و ... استان کرمانشاه توجیه اقتصادی پیدا خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: بنا داریم برای آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های بازار سوی طی دو هفته آینده سمینار آموزشی در زمینه این بازار در استان برگزار کنیم.
وی همچنین از اعزام یک هیات اقتصادی و تجاری به کشور سوریه طی یک و نیم ماه آینده خبر داد و تاکید کرد: تلاش می‌کنیم حتما تعدادی از واحدهای تولیدی استان در این هیات حضور داشته باشد.

در ادامه رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه با اشاره به آخرین وضعیت پ