EN   AR
چهارشنبه, 19 تیر 1398 08:54

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان کرمانشاه با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت هیچ ارتباطی با صادرات آن ندارد خواستار برقراری مجدد صادرات دام زنده شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه حیدر ریزه وندی با اشاره به ممنوعیت صادرات دام زنده که از حدود سال ۹۵ تا کنون اعمال شده، افزود: این ممنوعیت مشکلات زیادی را برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین این مشکلات از دست رفتن بازارهای هدف در کشورهای مقصد صادراتی است که برای به دست آوردن برخی از این بازارها چند دهه تلاش کردیم

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان کرمانشاه با بیان اینکه کویت، قطر، بحرین، امارات و برخی دیگر از کشورها خصوصا کشورهای حاشیه خلیج فارس مقصد اصلی صادرات دام زنده از استان کرمانشاه بودند، یادآوری کرد: با ممنوعیت صادرات امکان از دست رفتن این بازارها وجود دارد و این در حالی است که سلیقه و علاقه این بازارها بیشتر به سمت گوشت دامی بود که ما برای آنها صادر می کردیم.

وی پیامد دیگر جلوگیری از صادرات دام زنده را بر هم خوردن چرخه رونق اقتصادی حوزه دامپروری دانست و اضافه کرد: در گذشته که صادرات دام زنده رونق داشت اشتغالزایی زیادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این زمینه داشتیم که اکنون بخشی از این اشتغال از دست رفته است.

ریزه وندی گفت: به علاوه در گذشته که صادرات رونق داشت صنعت دامپروری هم پویایی بیشتری داشت و گوسفندان دامداران با کمترین مشکل خریداری می‌شد.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی ممانعت از صادرات دام زنده جلوگیری از افزایش قیمت گوشت در داخل کشور عنوان شده، خاطرنشان کرد: صادرات گوشت هیچ ارتباطی با افزایش قیمت آن در داخل کشور ندارد.

به گفته ریزه وندی گوشتی که به خارج از کشور صادر می‌شود با گوشت مصرفی داخل کشور خصوصا از نظر وزنی متفاوت است.

وی یادآور شد: به علاوه بسیاری از کالاهای دیگر هم در کشور گران شده که صادر هم نمی شوند و از همین رو نمی‌توان افزایش قیمت ها را به صادرات نسبت داد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان کرمانشاه خواستار پیگیری مسئولین مربوطه برای رفع ممانعت از صادرات دام زنده و راه‌اندازی مجدد آن شد تا مشکلات فعالان این بخش مرتفع شود.

خواندن 2532 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 19 تیر 1398 08:58