EN   AR
دوشنبه, 21 مرداد 1398 10:17

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران: صادرات با عدم هماهنگی نها‌دهای مستقر در مرز مواجه است / لزوم پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان

کیوان کاشفی اظهار کرد: حذف یارانه نمایشگاهی با توجه به قیمت ارز برای شرکت‌های نوپا یک اتفاق بد است، چراکه شرایط حضور در نمایشگاه‌های خارجی را سخت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه نیاز به در نظر گرفتن بسته یارانه نمایشگاهی وجود دارد و تاکنون نیز انجام نشده است، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی ایران در عراق را قطعی توصیف کرد.
کاشفی شرط تحقق کامل برگزاری این نمایشگاه را اخذ مجوز از سوی مسئولان ذی‌ربط بیان کرد و متذکر شد: مواد اولیه صادراتی برای واحدهای تولیدی به سختی تامین می‌شود و تولیدکنندگان را با مشکلاتی مواجه کرده است، به‌صورتی که ارتباط صنایع بالادستی و پایین دستی مختل شده است.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: قیمت‌ها در مورد مواد اولیه با میانگین جهانی هم‌خوانی ندارد.
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در موضوع بانکی یکی از مشکلات برگشت ارز است که ۱۲ تا ۱۵ درصد هزینه دارد.
این فعال بخش خصوصی با انتقاد نسبت به اینکه بانک‌ها به بخش صادرات، تسهیلات نمی‌دهند، یادآور شد: بانکها به کارخانجات دارای برند وام پرداخت می‌کنند که این تجارت را با مشکل مواجه کرده است، چراکه نقدینگی برای صادرکننده بسیار مهم است.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه خاطرنشان کرد: صادرکنندگان به‌صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال می‌کنند، چراکه کالاهای تولیدی کارخانجات را صادر می‌کنند و موجب حرکت چرخ تولید و فعالیت نیروی انسانی خواهند شد.
وی با ترسیم شرایط ناپسند مدیریت مرزی و تجاری استان، گفت: صادرات با عدم هماهنگی نها‌دهای مستقر در مرز مواجه است، یکی مرجع محموله صادراتی را تایید می‌کند و دیگری نه و در مرزهای غیررسمی همچون سومار و شوشمی این مشکل بیشتر هویدا است.
وی تاکید کرد: بخشودگی بخشی از تعهدات ارزی به‌دلیل تشویق صادرکنندگان و انجام تعهدات به‌کارگیری سیستم واردات در مقابل صادرات به میزان ۸۰ درصد برای صادرات به عراق و افغانستان، تاخیر در جریان مبادلات کاهش کیفیت کالا و افزایش ضایعات، تکمیل تاسیسات مخابرات و فیبر نوری، اتصال مخازن سوخت موجود در پرویزخان از طریق خط لوله به داخل خاک عراق برای انتقال مواد سوختی این خط از تانکرهای عراق به این مخازن و تعیین جدول زمانی برای فعالیت‌های عمرانی مرزهای تجاری نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.
خواندن 2358 دفعه