EN   AR
پنج شنبه, 31 مرداد 1398 14:15

نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه با هیات تجاری اتاق بازرگانی بابل عراق برگزار شد

رئیس اتاق کرمانشاه ابرازامیدواری کرد به زودی شاهد حذف ویزا از ترددهای بین ایران و عراق باشیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست هیات تجاری استان بابل عراق با تجار و بازرگانان کرمانشاه که امروز (۳۱ مرداد) برگزار شد، از حجم ۹ میلیارد دلاری صادرات ایران به عراق در سال گذشته یاد کرد که جهش قابل توجهی داشته است و گفت: کرمانشاه نیز با رقم حدود سه میلیارد دلار صادرات به عراق سهم بسزایی از این مبادلات تجاری داشته است

.

وی بر لزوم حفظ این میزان صادرات به عراق و همچنین افزایش آن تاکید کرد و افزود: برای این منظور چند استراتژی مهم را در پیش داریم.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران اولین و مهمترین استراتژی ها را صادرات مواد اولیه به عراق عنوان کرد و ادامه داد: به علاوه برنامه داریم سرمایه‌گذاری‌های مشترک در عراق را افزایش دهیم.

کاشفی خاطرنشان کرد: برنامه دیگر استفاده از مرزهای مشترک عراق است زیرا ایران از بین تمام کشورهای همسایه بیشترین مرز را با عراق دارد و ما نیز باید از این ظرفیت حداکثر استفاده را ببریم.

وی با بیان اینکه اخیرا دو دولت ایران و عراق به توافق رسیدند که مراکز تجاری را در سه نقطه از مرزهای مشترک دو کشور ایجاد کند، یادآور شد: مقرر شد یک نقطه از این مراکز در مرزهای استان کرمانشاه باشد.

رئیس اتاق کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای واردات از کشور عراق به ایران هم خبر داد و عنوان کرد: به دلیل صادراتی که به کشور عراق داریم هم ارز کافی در این کشور داریم و هم شرکت های فعال زیادی در عراق داریم که می‌توانند به افزایش واردات از این کشور کمک کنند.

کاشفی بر لزوم افزایش ترانزیت بین دو کشور هم تاکید کرد و با بیان اینکه ایران و عراق ظرفیت قابل توجهی در ترانزیت منطقه دارند، گفت:امکان افزایش ترانزیت بین دو کشور تا پنج برابر میزان فعلی وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت توریسم مخصوصا توریسم درمانی و زیارتی نیز بین دو کشور استفاده کنیم، اظهار کرد: به دلیل علایق مشترک بین مردم ایران و عراق باید به بعد توریست برای افزایش تعاملات بین دو کشور بیشتر توجه کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است امروز مبادلات توریست بین دو کشور ایران و عراق بسیار بیشتر شده و توافقات بین سران دو کشور برای در نظر گرفتن تسهیلات روادید بین دو کشور به این موضوع کمک کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد به زودی به دلیل درهم‌تنیدگی که بین مردم دو کشور وجود دارد شاهد از بین رفتن ویزا برای تردد بین ایران و عراق باشیم.

به گفته عضو هیئت رئیسه اتاق ایران با این روند می توانیم میزبان تعداد زیادی از مردم عراق در زمینه زیارتی، تفریحی و استفاده از امکانات سلامت و پزشکی ایران باشیم.

کاشفی در ادامه از ایران و عراق به عنوان دو کشور بزرگ و ثروتمند منطقه یاد کرد و ادامه داد: ما با دقت تحولات اقتصادی و سیاسی عراق را پیگیری می‌کنیم و اکنون که ثبات و آرامش در این کشور فراهم شده است باید به دنبال افزایش تعاملات بین دو کشور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مردم دو کشور نیز می توانند از مزیت های این تعاملات بیشتر استفاده کنند.

وی تاکید کرد: این عزم بین مسئولین دو کشور نیز وجود دارد که شرایط را برای تعاملات بیشتر و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر فراهم کنند.

وی در ادامه از استان بابل به عنوان یکی از استان های مستعد کشور عراق در زمینه های مختلف یاد کرد و گفت: بابل در زمینه تجارت، صنعت و خصوصا کشاورزی بسیار مستعد است.

کاشفی ابراز امیدواری کرد با تعاملات تجاری که بین دو استان وجود دارد بتوانیم سطح مبادلات کرمانشاه و بابل را افزایش دهیم.

وی با اشاره به برنامه‌های کرمانشاه برای افزایش تعاملات با دیگر استان های عراق، تاکید کرد: به علاوه ظرف دو هفته آینده هیات تجاری از استان بصره نیز به استان کرمانشاه خواهند آمد.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه برنامه داریم از دیگر استانهای عراق نیز به کرمانشاه دعوت کنیم، عنوان کرد: با این روند می توان تولید و تجارت دو کشور را بیش از پیش به هم گره زد.

رئیس اتاق بابل عراق نیز در ادامه این نشست گفت: آماده‌ایم به تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز ایران کمک کنیم.

صادق هاشم فاضل با اشاره به مراودات تجاری که بین ایران و عراق وجود دارد، خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۱۲ میلیارد دلار کالا از ایران به عراق صادر شده که ۹ میلیارد دلار آن کالاهای مصرفی و مابقی شامل نفت، گاز و ... بوده است.

وی ادامه داد: این میزان صادرات می‌تواند تا سطح ۲۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که برای افزایش مبادلات تجاری بین ایران و عراق وجود دارد، خاطرنشان کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور ایران به عراق توافقاتی بین سران دو کشور صورت گرفت که یکی از موارد آن ایجاد سه منطقه آزاد در نوار مرزی ایران و عراق است.

وی ادامه داد: ما به عنوان بخش خصوصی به دولت عراق فشار وارد می کنیم که این توافقات بین دو کشور هر چه زودتر اجرایی شود و ویژگی‌ها، موقعیت دقیق و مساحت این مناطق هرچه سریعتر مشخص شود.

هاشم فاضل یکی دیگر از زمینه‌های همکاری مشترک را کمک به صادرات مجدد به جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: ما این آمادگی را داریم در شرایطی که ایران برای واردات برخی کالاها محدودیت دارد را به عراق وارد کرده و بدون سود به ایران صادرات مجدد کنیم.

وی تاکید کرد: البته در این زمینه محدودیت های قانونی داریم اما به دنبال رفع این محدودیت ها هستیم.

به گفته رئیس اتاق بابل، برقراری صادرات مجدد به جمهوری اسلامی ایران هم می‌تواند به فعال شدن واردات کالا به عراق کمک کند و هم کمکی به جمهوری اسلامی ایران در این شرایط باشد.

هاشم فاضل همچنین بر لزوم سرمایه‌های گذاری های مشترک بین ایران و عراق تاکید کرد و افزود: درخواست ما این است که خطوط تولید و مونتاژ کالاها توسط تجار ایرانی در عراق راه اندازی شود و یا خط تولید کارخانجاتی که در زمینه تولید کالا برای صادرات به عراق فعالیت دارند به داخل عراق جابه جا شود.

وی با اشاره به مزیت‌هایی که سرمایه گذاری های مشترک بین دو کشور دارد، یادآور شد: این امر کمک می کند هم تولید ملی در عراق افزایش یابد هم نیروهای کار دو کشور مشغول به کار شوند و هم تجار ایرانی با هزینه کمتری دسترسی به بازار عراق داشته باشند.

به گفته رئیس اتاق بابل، وقتی‌که کالاهای ایرانی در عراق تولید شود هم از هزینه های گمرکی معاف خواهد شد، هم هزینه‌های حمل و نقل بسیار کاهش می یابد و به علاوه این کالاها بدون واسطه در بازار عراق عرضه خواهد شد.

هاشم فاضل از مشوق هایی که برای سرمایه گذاری در عراق در نظر گرفته شده نیز یاد کرد که شامل معافیت های مالیاتی، تضمین خروج سرمایه اولیه و ... است.

وی تاکید کرد: هر سرمایه گذاری که به عراق بیاید شرایط سرمایه‌گذاری را برای آنها تسهیل می‌کنیم و علاقه داریم شرکت‌های مشترکی با تجار ایرانی راه اندازی کنیم.

وی در ادامه از مزیتهای استان بابل هم یاد کرد و ادامه داد: این استان با جمعیت حدود دو میلیون نفر در ۱۰۰ کیلومتری جنوب بغداد، ۴۰ کیلومتری کربلا و ۶۰ کیلومتری نجف قرار دارد و به دلیل موقعیت استراتژیک مرکز تجارت با سایر استان های عراق به شمار می رود.

وی با بیان اینکه بابل در گذشته استان صنعتی اول عراق بوده، یادآور شد: این استان هم اکنون از نظر تولیدات کشاورزی نیز جایگاه بسیار خوبی در عراق دارد.

وی با بیان اینکه کرمانشاه و بابل می‌توانند با وجود مزیت هایی که دارند همکاری‌های خود را گسترش دهند، عنوان کرد: کرمانشاه توانمندی‌های زیادی دارد که در بازدیدهای اخیری که از واحدهای تولیدی استان داشتیم بیش از پیش به این مزیت‌ها پی بردیم.

خواندن 2423 دفعه