EN   AR
یکشنبه, 21 مهر 1398 09:16

دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‎های اتاق کرمانشاه گفت: این مرکز یکی از واحدهای تاثیر گذار در حوزه آموزش و پژوهش برای فعالان اقتصادی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه دکتر عرفان امیری مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق کرمانشاه را یکی از واحدهای تاثیرگذار در جمع فعالین اقتصادی دانست که در دو قسمت پژوهش و آموزش نقش اقتصادی مناسبی را می‌تواند ایفا کند.

وی ادامه داد: این مرکز از سال 1394 به ریاست مهندس کیوان کاشفی شروع به فعالیت کرد و چارت سازمانی تعریف و شرح وظیفه برای آن مشخص شد.
به گفته دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق کرمانشاه، پس از گذشت چند سال مهمترین رویکرد در این مرکز، مدیریت و اجرای پژوهش‌های تقاضا محور که در کشور و خصوصاً استان کرمانشاه اثربخش خواهد بود، می باشد.
دکتر امیری خاطرنشان کرد: برنامه ریزی سالانه و نحوه اجرایی شدن و عملیاتی بودن این مرکز بر اساس برنامه های تابعه از اتاق ایران و نیازمندی‌های بخش صنعت، معدن، کشاورزی و بازرگانی پس از جمع بندی از نگاه‌های خرد و کلان در جامعه اقتصادی تبیین می‌شود.
وی اضافه کرد: به علاوه این مرکز با هدایت و راهنمایی صاحبنظران تدوین برنامه هایی در حوزه گردشگری در استان کرمانشاه را نیز پیگیری و پیشنهاد می‌دهد.
دکتر امیری معتقد است این فعالیت‌ها می‌تواند مدیران ارشد را در تصمیم سازی سندهای راهبردی و بسته‌های حمایتی و طرح‌های قانونی کمک کند و با تحلیل و پاسخگویی به مسائل روز، به آینده پژوهی در زمینه های مختلف منجر شود.
دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق کرمانشاه با اشاره به اهداف مختلفی که این مرکز دنبال می‌کند، گفت: ایجاد رشد و توسعه اقتصادی از طریق بهبود و راه اندازی محیط کسب و کار و هممچنین راه‌اندازی باشگاه فرهنگی، کارآفرینی و رقابت پذیری یکی از مهمترین این اهداف است.
وی افزود: هدف دیگر این مرکز تشکیل بستر مناسب با محوریت مرکز مطالعات جهت استفاده از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی و پژوهشی در استان و همچنین استفاده از صاحبین تجربه غیردانشگاهی است.
به گفته دکتر امیری، چیدمان ظرفیت های واقعی استان کرمانشاه در حوزه های مختلف بر اساس رسالت اتاق بازرگانی، ارتقاء سطح دانش و آگاهی علمی هر چه بیشتر بخش خصوصی، شناخت ضعف ها و قوت ها در فعالیت های مختلف، نگاه ویژه به اعضای اتاق بازرگانی کرمانشاه و ... از دیگر اهداف مرکز مطالعات و پژوهش‎های اتاق کرمانشاه است.
دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق کرمانشاه با بیان اینکه برنامه‌های آموزشی این مرکز از چند ویژگی تبعیت می‌‎کند، یادآور شد: این واحد در نظر دارد که جامعه هدف جدای از کلاس‌های آموزش تئوری بصورت عملی به معنا و مفهوم واقعیِ آموزش، به یادگیری دست پیدا کند، از این رو الزام دارد که در کنار کلاس های آموزشی بطور حتم کارگاه آموزشی با حضور افراد صاحب تجربه مرتبط با موضوع نیز برگزار نماید.
دکتر امیری تاکید کرد: بارگذاری خلاصه و کامل کلاسهای آموزشی در فضای مجازی، سایت و.... بزودی قابل بازپخش خواهد بود.
وی گفت: از دیگر ویژگی دیگر ایجاد تفاهم و قرارداد با آموزش و پرورش در جهت ارائه کارگاه های مناسب با دوره های تحصیلی با محوریت اقتصادی اتاق ایران با رویکرد چشم انداز بلندمدت برای دانش آموزان در سنین مختلف است که احتمالاً با مدارس آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی این فعالیت آغاز گردد.
دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق کرمانشاه، کلاس های آموزشی در حوزه کارت بازرگانی و ارائه ارزشیابی، برگزاری کلاس های مجازی (آنلاین) با اولویت موضوعی به صورت هماهنگ با سایر اتاق های کشور ( به جهت مشارکت و تبادل نظر از استان های مختلف و انتقال تجربه سایر شهرستانها، اشتراک تجارب و تشکیل جلسات با اتاق‌های استان‌های موفق، ارائه فرم نظرسنجی به اعضای اتاق کرمانشاه در خصوص پیشنهاد به مرکز آموزش، اطلاع رسانی مناسب کلاس ها و کارگاه ها و ارائه گزارش در فضای مجازی و سایت، در نظر گرفتن مشوق هایی برای افراد شرکت کننده در کلاسهای آموزشی به منظور ایجاد انگیزش، نگاه ویژه به بحث بازاریابی و فروش که از اهمیت بسیار بالایی برای تولیدکنندگان برخوردار است و ... را از جمله دیگر این ویژگی ها دانست.
وی تاکید کرد: این مرکز در حوزه آمورش اولویت‌های دیگری مانند تدوین تقویم 24 گانه دوره‌های آموزشی،برپایی همايش استاني(فصلی) با حضور چهره های برتر علمی، بانوان، فعال اقتصادی و استارت آپی، برپایی کارگاه‌های شهرستانی، همایش‌ها و سمینارهای ملی و ... را نیز دنبال می‌کند.
به گفته دکتر امیری، از سوی دیگر این حوزه می تواند برخی از چالش های قابل پیش بینی و غیر زیرساختی را مورد ارزیابی و نمایش قرار دهد و اولویتهای مختلف استان در قالب طرح پژوهشی به افراد دانشگاهی و با تجربه (بازارکار) بصورت تیم پژوهشی واگذار گردد که در این راستا حمایتهای مالی نیز خواهیم داشت.
وی اولویت‌های پژوهشی که در این مرکز دنبال می‌شود را پژوهش در حوزه های صنایع، کشاورزی، تجارت، معادن، و خصوصاً گردشگری، حمايت از پايان نامه دكتری و کارشناسی ارشد، انجام پژوهش های خرد و کلان درون و برون سازمانی بر اساس نیاز، هماهنگی جهت برگزاری نمایشگاه بازار کار، تدوین موضوع جدید پژوهشی جهت استفاده در پایان نامه های دانشجویی و ... اعلام کرد.
دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق کرمانشاه همچنین از تشکیل باشگاه مشاوران "داد" که یکی از متنوع ترین و کاربردی ترین نشست های استان می تواند باشد هم خبر داد و گفت: نام این باشگاه مخفف کلمه دولت، اقتصاد (اتاق)، دانشگاه می باشد که در بعد معنایی نیز می توان به رسا بودن صدای فعالین و ایجاد عدالت در برخورد با مشکلات این حوزه ها، توجیهی منطقی و علمی بوجود آورد.
دکتر امیری عنوان کرد: در این قسمت در نظر داریم جلسات مختلف با موضوعات متفاوت پیشنهادی از طرف اعضاء و ریاست محترم اتاق را در هیات کارشناسی مورد بحث و گفت و شنود قرار دهیم به جهت ایجاد جایگاه این باشگاه نیاز است مصوبه ای را در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به تصویب رساند که همه سازمانهای دولتی و دانشگاه ها ملزم به شرکت در این جلسات بصورت حضور کارشناس و یا مدیرکل آن سازمان اهتمام ویژه را داشته باشند که خروجی مناسب و به روزی را نتیجه گرفت.
وی برپایی جلسات حلقه هاي مفقوده، برپایی دوره های آموزشي توسط مشاوران اتاق، دعوت از اساتيد مجرب استاني غير از اساتيدي كه با اتاق همكاري دارند و ایجاد دپارتمان انجمن های اتاق را از جمله برنامه های این باشگاه دانست.
دبیر مرکز مطالعات و پژوهش های اتاق کرمانشاه درباره برنامه های دپارتمان انجمن‌های اتاق نیز تاکید کرد:این دپارتمان در نظر دارد در ابتدا انجمن جوانان کارآفرین را بر اساس مصوبه اتاق ایران تشکیل دهد.
دکتر امیری معتقد است وجود این دپارتمان می تواند ایجاد هماهنگی و همکاری با گروه مشاوران داد در حوزه کار و کسب در استان را مهیا کند.
وی ایجاد انجمن سرمایه گذاری و مشارکت تحت دپارتمان، برگزاری جلسات و همایش های مختلف با موضوعات مرتبط، بازدید علمی و آموزشی از مناطق مختلف اقتصادی کشور، تشکیل انجمن جوانان کارآفرین اتاق كرمانشاه، برگزاري مراسم تد، برگزاري مراسم تجليل از مبتکران حوزه پژوهش، برگزاري مراسم حضور در نمايشگاه خارجي، برپایی تور بازديد علمي استاني و مناطق اقتصادی کشور و ... را از دیگر برنامه های این دپارتمان برشمرد.

خواندن 2396 دفعه