EN   AR
شنبه, 30 آذر 1398 08:45

رئیس اتاق کرمانشاه در جلسه پنجاه و چهارم شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی : از ظرفیت حمل بار راه‌آهن غافل نشویم

پنجاه و چهارمین جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه برگزار شد و رئیس اتاق کرمانشاه در این جلسه بر لزوم استفاده از ظرفیت حمل بار راه‌آهن کرمانشاه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در این جلسه با بیان اینکه زحمات زیادی برای رسیدن راه‌آهن به کرمانشاه انجام شد، گفت: نباید از این ظرفیت در زمینه حمل بار غافل شویم

.

وی ادامه داد: صنعت کشتیرانی از ارزانترین و ایمن‌ترین ناوگان حمل و نقل در کشور است که بسیاری از مشکلات و بحران‌های حمل‌ونقل زمینی را هم ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه راه‌آهن کرمانشاه ظرفیت احداث ایستگاه باری در سه نقطه را دارد، یادآور شد: منطقه پل چهر به دلیل استقرار صنایع پتروشیمی استان از مهمترین این نقاط است.

به گفته کاشفی، در منطقه شهرک صنعتی فرامان نیز امکان احداث یک ایستگاه وجود دارد که نیاز سه شهرک صنعتی فرامان، بیستون و زاگرس را پوشش دهد.

وی عنوان کرد: در منطقه ماهیدشت نیز به دلیل وجود کارخانه‌های سیمان سامان و کشت و صنعت ماهیدشت ظرفیت ایجاد ایستگاه باری وجود دارد اما راه‌ آن مقداری از خط اصلی دور است.

وی همچنین خواستار برقراری خطوط آنتنی راه‌آهن برای واحدهای تولیدی استان شد و اضافه کرد: صاحبان صنایع نیز راضی هستند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

کاشفی بر لزوم ایجاد کمیته کاری در حوزه احداث ایستگاه باری راه‌آهن کرمانشاه نیز تاکید کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه از مشکلاتی که درخواست‌های متعدد کارگران برای سخت و زیان‌آور محسوب شدن مشاغل ایجاد کرد هم یاد کرد که به معضلی برای کارآفرینان تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه بیش از ۸۰ درصدی که در این زمینه درخواست می‌دهند حکم می‌گیرند و این امر هزینه زیادی را به کارفرمایان تحمیل می‌کند.

وی خواستار توجه به نظرات کارفرمایان در این زمینه شد و اضافه کرد: در جلسات قبلی مصوباتی در این زمینه داشتیم که اجرایی نشده است.

کاشفی معتقد است مشکلات سخت و زیان‌آور محسوب شدن مشاغل، فضای کسب و کار استان را تحت تاثیر قرار داده است.

از ظرفیت راه‌آهن خوب استفاده نکردیم

در ادامه هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز بیان اینکه در قطعه ملایر تا کرمانشاه راه‌آهن غرب کشور حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده، افزود: متاسفانه از این سرمایه‌گذاری آنطور که باید استفاده نکردیم.
وی اظهار کرد: قرار نبود راه‌آهن صرفا مشکل حمل و نقل مسافر را حل کند بلکه باید از این پتانسیل برای انتقال حمل و نقل زمینی به حمل و نقل ریلی بهره ببریم.

استاندار کرمانشاه از سرعت پایین راه‌آهن برای جابجایی بار هم گلایه کرد و یادآور شد:گاهی سرعت حمل بار با کامیون چند برابر سرعت استفاده از قطار است که این امر برای فعالان اقتصادی که حتی یک ساعت هم برای آنها مهم است، پذیرفتنی نیست.

بازوند خواستار احداث خطوط آنتنی از راه‌آهن کرمانشاه تا نزدیکی واحدهای تولیدی شد و اضافه کرد: قطار بدون خط ریلی کارایی برای واحدهای تولیدی ندارد و وزارت راه و شهرسازی باید این گره را حل کند.
وی با بیان اینکه هم اکنون بخش خصوصی کرمانشاه آمادگی دارد تا حدودی در زمینه تکمیل زیرسازی خطوط آنتنی همکاری کند، تاکید کرد: البته اعتباری که بخش خصوصی برای این کار باید بگذارد ممکن است صرفه اقتصادی برای آنها نداشته باشد.

استاندار کرمانشاه در ادامه بر لزوم همکاری مدیران برای رفع مشکل بیکاری استان نیز تاکید کرد و گفت: اکنون ۹۰ درصد موضوعات ملاقات مردمی بحث اشتغال است.
بازوند خاطرنشان کرد: به تمام مدیرانی که قرار است کار خود را در کرمانشاه آغاز کنند نیز اعلام کردم که اولویت اول استان اشتغال است و مدیری که اعتقادی به بخش خصوصی ندارد نباید به کرمانشاه بیاید.

وی با بیان اینکه این مهم در حوزه اداره کار استان بیشتر مورد تاکید است، عنوان کرد: نمی‌پذیریم که در خود اداره کار پیش روی فعالیت بخش تولید مانع‌تراشی شود.

بازوند معتقد است اگر به دنبال رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار که خروجی آن اشتغال است هستیم، دستگاه‌ها باید به سمت تسهیل‌گری برای بخش خصوصی بروند.

وی یادآور شد: در شرایط کنونی که بخش خصوصی به سختی خود را سر پا نگه داشته، نباید دستگاه‌ها نیز با مانع‌تراشی به بخش خصوصی ضربه بزنند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه این موضوع باید در بدنه کارشناسی دستگاه‌ها حل شود، افزود: گاهی تصمیم یک کارشناس می‌تواند یک شبه صد شغل را از بین ببرد.

استاندار کرمانشاه اضافه کرد:اگر نیاز باشد برای کارشناسان دستگاه‌ها جلسات توجیهی می‌گذاریم تا شرایط اشتغال استان را بهتر درک کنند.

بازوند همچنین خواستار اعتماد بیشتر به کارفرمایان شد و با اشاره به اینکه نباید تصور کنیم کارفرما به کارگر ظلم می‌کند، عنوان کرد: هیچکس از کارفرمایی که تمام سرمایه خود را به دست کارگر داده برایش دلسوزتر نیست و ما نیز نباید بدون حضور کارفرما هر تصمیمی که می‌خواهیم برایش بگیریم.

از بخش خصوصی برای اشتغالزایی کمک بگیریم

سید قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز مهمترین دغدغه کنونی کشور را بحث اشتغال و تولید دانست و افزود: نباید فرصت‌هایی که در این زمینه برای اشتغالزایی پیش می‌آید را از دست بدهیم.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه اظهار کرد: امروز جوانان تحصیل کرده آنقدر ناامید هستند که برای یک نامه‌ای که آنها را برای شغل معرفی کند تا تهران نزد نمایندگان مجلس می‌روند و حاضر هستند هر شغلی را نیز انجام دهند.

وی عنوان کرد: دولت هم نه اینکه نخواهد بلکه امکان ایجاد شغل برای این تعداد را ندارد و تنها راه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و تسهیل‌گری شرایط برای آنها است.
در ادامه دکتر بیژن رضایی مشاور دبیرخانه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه نیز گزارشی درباره جایگاه این شورا بین استانهای کشور ارائه داد.

وی افزود: شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه در سال ۹۶ جایگاه هشتم را بین سایر استان‌ها به خود اختصاص داد و در سال ۹۷ نیز بر اساس آمار وزارت کشور رتبه ۱۰ کشور را داشته است.

وی تاکید کرد : در سال ۹۸ نیز تا کنون جایگاه چهارم را داشتیم.

رضایی برگزاری جلسات فوق‌العاده با حضور مقامات کشوری، اجرایی شدن هرچه بیشتر مصوبات، استفاده از تجربیات موفق دیگر استان‌ها، دعوت از شورای گفتگو ملی برای حضور در جلسات استانی، اختصاص جلسات برای پیگیری مصوبات قبلی و ... را از راهکارهای ارتقا جایگاه شورای گفتگو استان کرمانشاه دانست.

خواندن 1900 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 30 آذر 1398 09:33