EN   AR
یکشنبه, 15 دی 1398 10:19

پنجاه و پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

رئیس اتاق کرمانشاه گفت: اگر برنامه‌ریزی داشته باشیم می‌توانیم ظرف مدت یک تا دو سال برند فرش کرمانشاه را جا بیندازیم.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، جلسه پنجاه و پنجم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور جمعی از مسئولین و فعالان بخش خصوصی با دو دستور کار اصلی مشکلات انتقال صنف کامیون‌داران و همچنین صنعت فرش استان برگزار شد.
کیوان کاشفی در ابتدای این جلسه ضمن اعلام تسلیت به مناسبت شهادت سپهبد قاسم سلیمانی، از شهادت ایشان به عنوان یک ضایعه بزرگ برای کشور یاد کرد و افزود: ایشان وزنه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود و طی چند بار ملاقاتی که در این کشور با سپهبد سلیمانی داشتم نفوذ ایشان در سوریه قابل توجه بود

وی ادامه داد: با شهادت سپبهد سلیمانی راه ایشان ادامه خواهد یافت و به علاوه این اقدام دشمن نشان داد شعارهایی که آمریکا برای مذاکرات و صحبت با ایران می‌دهد پوشالی است.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه با اشاره به نبود هیچ شهرک صنفی در کرمانشاه بجز "دیزل‌آباد"، افزود: این شهرک نیز بسیار قدیمی است و اگرچه اکنون جزیی از شهر شده، اما در گذشته با وجود این شهرک هیچ خبری از مکانیکی و پنچرگیری در داخل شهر نبود.

وی معتقد است، کرمانشاه اکنون نیز می‌تواند صاحب حداقل چهار شهرک صنفی باشد، که علاوه بر کامیون‌داران، شهرک سنگ، تعمیرکاران و فلزکاران را شامل شود.

رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: چند وقت است انتقال کامیون‌داران کرمانشاه به خارج از شهر و راه‌اندازی شهرک صنفی برای آنها مطرح شده و امید داشتیم جابجایی این صنف مقدمه‌ای برای انتقال سایر مشاغل فنی به خارج از شهر باشد.

به گفته کاشفی، مشکل کنونی انتقال کامیون‌داران به خارج از شهر بحث زمین آن است که هنوز نهایی نشده و اگر قرار باشد با زمینی که در شهرک صنعتی زاگرس برای این منظور پیشنهاد شده موافقت نشود، باید این محل را مختومه کنیم و سراغ گزینه‌های دیگری برویم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر خودکامیون‌داران نیز از وضعیت کنونی و ترافیکی که با آن مواجهند کلافه شده و خواستار جابجایی هستند.

برخی برندهای فرش کرمانشاه رو به اضمحلال است

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه از پتانسیل فرش استان هم یاد کرد و با بیان اینکه فرش می‌تواند یکی از مراکز اشتغالزایی استان باشد، یادآور شد: متاسفانه فرش کرمانشاه طی یکی، دو دهه اخیر مورد بی‌توجهی قرار گرفته و برخی از برندهای فرش کرمانشاه که در گذشته در بازارهای جهانی به فروش می‌رفت، رو به اضمحلال است.

کاشفی افزود: این در حالی است که برخی از استان‎های منطقه از جمله ایلام و کردستان در صنعت فرش خوب کار کرده اند و ما هیچ چیزی کمتر از آنها نداریم.

وی معتقد است، اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم می‌توانیم ظرف مدت یک تا دو سال آینده برند فرش کرمانشاه را جابیندازیم.

رئیس اتاق کرمانشاه از مهمترین مشکلات صنعت فرش استان هم یاد کرد و نبود یک تشکل واحد و قدرتمند بخش خصوصی را از مهمترین این مشکلات دانست.

کاشفی گفت: به علاوه تعدد متولیان نیز مشکل دیگر صنعت فرش استان است.

وی همچنین خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی از زنجیره فرش استان در بخش‌های مختلف شد.
کامیون‌داران مایل به خروج از شهر باشند، مجوزهای قانونی را برای آنها می‌گیریم
استاندار کرمانشاه گفت: اگر صنف کامیون‌داران تمایل به خروج از شهر داشته باشند، مجوزهای قانونی لازم را برای آنها می‌گیریم.

هوشنگ بازوند با اشاره به موضوع انتقال کامیون‌داران کرمانشاه به شهرک صنعتی زاگرس که مدت‌ها از طرح آن می‌گذرد، اظهار کرد: حقیقیت آن است که انتقال این صنف به خارج از شهر برای آنها هزینه‌هایی دارد و ابتدا باید مطمئن شویم که واقعا حاضر به خروج از شهر هستند، یا نه.

وی با اشاره به اینکه برای انتقال این صنف به شهرک صنعتی موافقت اولیه از سوی سازمان شهرک‌های صنعتی کشور حاصل نشده، عنوان کرد: اگر از قطعی بودن تصمیم کامیون‌داران مطمئن باشیم، مجوزهای لازم را از دولت و وزیر می‌گیریم و آنها را متقاعد خواهیم کرد.

بازوند اظهار کرد: برای این منظور لازم است کامیون‌داران تعهدی ترجیحا محضری بدهند که ظرف مدت شش ماه تا یکسال ساخت و ساز محل جدید و جابجایی را انجام می‌دهند.

استاندار کرمانشاه محل فعلی که در شهرک صنعتی زاگرس برای این منظور پیشنهاد شده را بهترین گزینه دانست و خاطرنشان کرد: محل دیگری بجز این منطقه نداریم و درباره محل جدید نیز نمی‌توانیم به توافق برسیم.

بازوند معتقد است، شهرداری هم زمین و امکانات مناسب ندارد که آن را در اختیار صنف کامیون‌داران بگذارد.

وی دسترسی به بندرخشک، راه آهن، آزادراه و ... را از مزایای محل در نظر گرفته شده دانست و عنوان کرد: خالی شدن محل فعلی کامیون‌داران در شهر، چیزی نزدیک به هزار میلیارد تومان اثرگذاری در منطقه خواهد داشت که می‌توان آن را برای کارهای دیگری اختصاص داد.

استاندار کرمانشاه مشارکت خود واحدهای صنفی برای این جابجایی را نیز ضروری دانست و افزود: موضوع ساماندهی مشاغل مزاحم شهری را به هیچ عنوان نباید امنیتی کرد و تا خود آنها تمایل نداشته باشند موفق به جابجایی نمی‌شویم.

بازوند تاکید کرد: حتی برای تعیین تکلیف محل فعلی این اصناف که قرار است درآینده چه کاربری برای آن تعریف شود نیز باید از آنها نظرخواهی کرد.

وی در ادامه از پتانسیل خوب فرش استان کرمانشاه و ظرفیت قابل توجه اشتغالزایی آن نیز یاد کرد و گفت: اگرچه کارهای خوبی را در زمینه زنجیره فرش استان آغاز کردیم، اما از اینکه بخش خصوصی نیز روی این صنعت حساس شده خرسندیم.

استاندار کرمانشاه مهمترین موضوع درباره فرش استان را توجه به بازاریابی و فروش آن دانست و خاطرنشان کرد: اگر فرش فروخته نشود سرمایه در گردش آنها برنخواهد گشت و به علاوه امکان بازپرداخت تسهیلات بانکی که احیانا اخذ کرده باشند را نیز به صورت ماهیانه ندارند.

بازوند همچنین خواستار تسهیل‌گری بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات و تامین سرمایه در گردش صنعت فرش استان شد و افزود: شرایط بانک‌ها را درک می‌کنیم، اما تقاضا داریم از سخت‌گیری‌هایی که دارند عدول کنند.

وی همچنین از احداث یک اتاق کارگاه مانند در خانه افرادی که به صورت مشاغل خانگی بافت فرش را انجام می‌دهند استقبال کرد و گفت: این افراد در همان خانه‌ای که فرش می‌بافند زندگی، پخت و پز و پرورش کودکانشان را هم انجام می‌دهند و ممکن است سلامت آنها با این روند به خطر بیفتد.

استاندار کرمانشاه اضافه کرد: می‌توان کمک بنیاد مسکن را جلب کرد تا بتوانیم تسهیلات 12 میلیون تومانی به آنها پرداخت کنیم که مشوقی برای بافندگان فرش استان باشد.

بازوند همچنین بر لزوم حل مشکل بیمه قالیبافان تاکید کرد.
40 میلیارد تومان برای تکمیل زنجیره فرش استان در نظر گرفته‌ایم
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه در استان معادل فرش در پشم هم مزیت داریم، گفت: منابع خوبی برای تکمیل زنجیره فرش استان در نظر گرفته شده است.

هدایت حاتمی از مزیت‌های کرمانشاه در صنعت فرش یاد کرد و افزود: علاوه بر فرش در حوزه پشم نیز بسیار مزیت داریم، اما متاسفانه اکنون پشم تولیدی کرمانشاه از استان خارج می‌شود و به صورت نخ رنگرزی شده با چند برابر قیمت به استان برمی‌گردد.

حاتمی رونق صنعت فرش استان را نیازمند تکمیل زنجیره فرش استان از پشم تا تولید فرش و در ادامه بازاریابی و فروش دانست و عنوان کرد: برای تکمیل این چرخه چند کارخانه هم در نظر گرفته شده است.

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، 40 میلیارد تومان از منابع مختلف بنیاد برکت، تسهیلات کمیته امداد، کمک‌های فنی و اعتباری و ... نیز برای صنعت فرش استان در نظر گرفته شده است.

حاتمی همچنین بر لزوم راه‌اندازی یک تشکل فراگیر و قدرتمند برای فرش استان نیز تاکید کرد که بتواند بخش‌های مختلف تبلیغ، بازاریابی، آموزش و ... را نیز هدایت کند.

وی خواستار در نظر گرفتن تسهیلات بانکی برای بافندگان استان با سود و دوره بازپرداخت مناسب هم شد و عنوان کرد: در شرایطی که فرش به دلایل مختلف رو به زوال است، پرداخت تسهیلات با سود 18 درصد به این بخش به هیچ عنوان توجیه ندارد.
بانک‌ها در برابر تامین مالی صنعت فرش کرمانشاه گارد می‌گیرند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه زنجیره فرش کرمانشاه فقط در همان چند حلقه اول می‌تواند 70 تا 80 میلیارد تومان ارزش افزوده داشته باشد، گفت: متاسفانه بانک‌ها در برابر پرداخت تسهیلات به صنعت فرش گارد می‌گیرند.

محسن دارابی با بیان اینکه در سال جاری نزدیک به 110 هزار مترمربع فرش دستباف در استان تولید شده، عنوان کرد: هم اکنون 30 هزار بافنده فعال در زمینه فرش داریم.

وی با بیان اینکه 90 درصد بافندگان فرش را زنان تشکیل تشکیل می‌دهند، یادآور شد: از این 30 هزار بافنده فقط هشت هزار نفر بیمه دارند و این در حالی است که در گذشته تعداد قالیبافان بیمه شده استان حدود 14 هزار نفر بود که ریزش داشته است.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه از بیمه به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بافندگان فرش استان یاد کرد و ادامه داد: درخواست داریم سهمیه دو هزار نفری برای بیمه قالیبافان کرمانشاه در نظر گرفته شود.

دارابی همچنین از فرش به عنوان یک زنجیره یاد کرد که از پشم تا بازار و فروش را شامل می‌شود و باید همه بخش‌های آن را دید و افزود: در استان کرمانشاه ظرفیت تولید سه هزار تن پشم در سال را داریم که اکنون ارزش افزوده آن از دست استان می‌رود.

وی با بیان اینکه این پشم کیلویی حدود پنج تا شش هزار تومان از دامدار خریداری می‌شود، خاطرنشان کرد: همین پشم وقتی تبدیل به نخ رنگرزی می‌شود، کیلویی 60 تا 70 هزار تومان قیمت دارد.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه معتقد است، اگر بتوانیم خلایی که در بخش‌های مختلف زنجیره فرش استان وجود دارد را تکمیل کنیم، در همین چند زنجیره اول شامل جمع آوری پشم، سورتینگ، نخ ریسی و ... حدود 70 تا 80 میلیارد تومان ارزش افزوده عاید استان خواهد شد.

دارابی همچنین بر لزوم تغییر رویه ریسندگی استان از شیوه سنتی کنونی هم تاکید و افزود: برای حوزه ریسندگی و رنگرزی چند سرمایه‌گذار پای کار هستند.

وی خواستار حمایت بیشتر بانک‌ها از صنعت فرش استان هم شد و گفت: به واسطه آنچه در گذشته رخ داده، اکنون بانک‌ها در برابر تامین مالی صنعت فرش استان گارد می‌گیرند.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه با بیان اینکه صنعت فرش استان اگر حمایت شود اشتغالزایی و درآمد قابل توجهی به همراه دارد، افزود: امروز یک فرش دستباف تا 50 درصد برای بافندگان سود دارد.

در ادامه رضا سلیم ساسانی رئیس اتاق اصناف کرمانشاه نیز با بیان اینکه کامیون‌داران کرمانشاه نزدیک به سه سال است برای جابجایی اعلام آمادگی کردند، افزود: 80 واحد دارای مجوز داریم که همه آنها به صورت رسمی درخواست جابجایی خود را اعلام کردند.

وی گفت: از آنجایی که هدف از جابجایی این واحدها گسترش تعداد واحدهای کامیون‌داران است، می‌توانیم واحدهای بدون مجوز را نیز برای این منظور ترغیب کنیم و در نهایت 150 واحد برای جابجایی به محل جدید پای کار باشند و تعهد محضری بدهند.

ساسانی با بیان اینکه این جابجایی در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت زمین برای واحدهای صنفی همان 35 هزار تومان مصوب شده تعیین شود، تاکید کرد: اگر کامیون‌داران از شهر خارج شوند، چندین رسته صنفی دیگر شامل تعمیرکاران، پنچرگیری‌ها و ... نیز با آنها به خارج از شهر می‌روند.

خواندن 1895 دفعه