EN   AR
پنج شنبه, 03 بهمن 1398 13:56

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: ثبات امروز اقتصاد کشور و جبران کمبود ارز را مدیون صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور هستیم.

کیوان کاشفی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه که امروز (سوم بهمن) برگزار شد با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور در سالی که گذشت، اظهار کرد: در کنار این شرایط سخت کم سابقه، شاهد ثبات اقتصادی در کشور هم بودیم که این ثبات را مدیون صادرکنندگان هستیم.

وی ادامه داد: بازگشت ارز حاصل از صادرات از سوی فعالین تجاری به این ثبات اقتصادی کمک کرد تا دیگر مشکل تامین ارز در کشور نداشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از برخی تنگناهای پیش روی صادرات که کار فعالین این عرصه را دشوار کرده نیز یاد کرد و مشکلات مالیاتی را از مهمترین آنها برشمرد

کاشفی با بیان اینکه بر اساس قانون بودجه بازگشت مالیات بر ارزش افزوده منوط به تسویه حساب ارزی شده و این امر کار را برای صادرکنندگان بسیار دشوار کرده است، خاطرنشان کرد: وقتی که رقم مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد است اگر یک فعال اقتصادی تا پایان سال 10 بار صادرات داشته باشد باید 90 درصد نقدینگی او در سازمان امور مالیاتی دپو شود.

وی رقم مالیات بر ارزش افزوده پرداختی فعالین تجاری در 9 ماهه امسال را سه هزار میلیارد تومان اعلام کرد و با بیان اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی 1500 میلیارد تومان از این رقم بدون مشکل می‌تواند به فعالان اقتصادی برگردد، گفت: اما تا کنون فقط 230 میلیارد تومان از این میزان برگشت خورده و سازمان امور مالیاتی به بهانه‌ای که ما هم از آن خبر نداریم مانع بازگشت مابقی این رقم است.

کاشفی گفت: از مجلس گلایه داریم که این باب را باز کرده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از این موانع به عنوان نوعی تنبیه برای صادرکنندگان یاد کرد و افزود: در شرایطی که در گذشته از برقراری مشوق‌های صادراتی حرف می‌زنیم اما اکنون مورد تنبیه صادراتی قرار می‌گیریم.

کاشفی خاطرنشان کرد: این شیوه مناسب فعالین تجاری که با این شرایط سخت کار می‌کنند نیست.

وی در ادامه از برخی مشکلات پیش روی صادرات در استان کرمانشاه نیز انتقاد کرد که مهمترین آنها تداخل دستور جلسات کارگروه‌های مرتبط با صادرات است و یادآور شد: در استان کرمانشاه کارگروه‌های متعددی برای صادرات از جمله توسعه صادرات، مبادلات مرزی و ... داریم که گاهی مصوبات آنها با هم مغایرت دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه از موانع صادرات کالا در برخی مرزها هم یاد کرد و گفت: مرز سومار اگرچه با سختی باز شد اما یک روز برای عبور هفت ماشین بار، 23 تلفن انجام دادیم تا بارها صادر شود.

کاشفی با بیان اینکه این شیوه درست صادرات نیست، ادامه داد: نباید زحمات تولیدکنندگان اینگونه در نقطه صفر مرزی با مشکل مواجه شود.

وی از پیشینه صادراتی مردم استان نیز یاد کرد و با بیان اینکه تجارت در خون مردم کرمانشاه است، افزود: اگر شرایط تسهیل شود همه پای کار می‌آیند.

وی گفت: البته بسیاری از ستگاه‌ها نیز برای کمک به صادرات به خوبی پای کار هستند که زحمات آنها را نادیده نمی‌گیریم.

خواندن 1848 دفعه