EN   AR
شنبه, 12 بهمن 1398 08:48

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم بین‌المللی شدن کرمانشاه و حضور بیشتر خارجی‌ها در استان، گفت: برای این منظور باید کمیته روابط خارجی استان کرمانشاه را راه‌اندازی کنیم و به فکر خواهرخواندگی کرمانشاه با شهرهای دیگر کشورها باشیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه کیوان کاشفی با اشاره به نقش تاثیرات روابط بین‌المللی بر اقتصاد استان کرمانشاه، اظهار کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده کرمانشاه عدم ارتباطات بین‌‌المللی از سو ی نهادها، دستگاه‌ها و ... با انجمن‌های بین‌المللی و رفت و آمد خارجی‌ها در استان است.

وی ادامه داد: متاسفانه کمتر می‌بینیم که در استان کرمانشاه رویدادهای بین المللی برنامه‌ریزی شود و حتی برخی از انجمن‌های سطح بالا در حوزه آموزشی، دانشگاه‌ها، انجمن‌های نظام مهندسی، پزشکی و ... از حضور خارجی‌ها در استان استفاده کنند

.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، این موضوع حتی در حوزه فرهنگی هنری هم قابل توجه است و کمتر شاهد حضور هنرمندان خارجی در کرمانشاه هستیم.

کاشفی با بیان اینکه حضور خارجی‌ها در استان بیشتر به فعالیت‌های اتاق بازرگانی و اقداماتی که از سوی این تشکل انجام می‌گیرد محدود می‌شود، یادآور شد: این تعاملات نیز بیشتر در چارچوب روابط اقتصادی و تجاری است.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است با توجه به مرزی بودن استان و سابقه تجاری که کرمانشاه از دیرباز در مسیر جاده ابریشم داشته خلاء نداشتن تعاملات بین‌المللی بیشتر احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه نداشتن این تعاملات بین‌المللی در خواهرخواندگی نیز خود را نشان می‌دهد، افزود: متاسفانه کرمانشاه به‌رغم اینکه یک شهر قدیمی و اکنون نیز کلانشهر است اما با هیچ کدام از شهرهای جهان خواهرخواندگی ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه ادامه داد: اقداماتی برای خواهرخواندگی کرمانشاه با شهرهایی از جمله ازمیر و قاضی انتپ ترکیه، اربیل عراق و شهری از روسیه انجام شده اما هیچ کدام از این اقدامات به نتیجه نرسیده است.

کاشفی وظیفه اصلی خواهرخواندگی را مربوط به شهرداری‌ها دانست و عنوان کرد: برای خواهر خواندگی ابتدا شهرداران باید تفاهم‌نامه امضا کنند و بعد ذیل خواهرخواندگی روابط اقتصادی، علمی، فرهنگی و هنری و ... با همکاری دستگاه‌های مرتبط تشکیل شود.

کاشفی تاکید کرد: به علاوه استان کرمانشاه از جمله استان‌هایی است که دفتر وزارت خارجه فعال دارد اما متاسفانه تاکنون از ظرفیت این دفتر آنطور که باید استفاده نکردیم و خروجی مناسبی از آن بیرون نیاوردیم.

وی با اشاره به راهکارهایی که می‌تواند کرمانشاه را از این وضعیت خارج کند و تعاملات بین‌المللی استان را افزایش دهد، اظهار کرد: برای حل این موضوع اتاق بازرگانی پیشنهاد تشکیل کمیته روابط خارجی استان کرمانشاه را ارائه داد.

به گفته عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران، پروپوزال این کمیته تهیه شده و پیشنهاد شده تعدادی از دستگاه‌ها از جمله استانداری، دفتر وزارت خارجه، اتاق بازرگانی، یکی از دستگاه‌های امنیتی و همچنین به فراخور مباحث سایر دستگاه‌های فرهنگی، گردشگری، اقتصادی و ... نیز عضو این کمیته باشد.

کاشفی یادآور شد: این کمیته می‌تواند چارچوب روابط ارتباطات خارجی را برای استان ترسیم ‌کند و همچنین هماهنگی‌های بین دستگاهی را برای برگزاری رویدادهای بین‌المللی در کرمانشاه انجام دهد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از دیگر کارکردهای این کمیته را فراهم کردن شرایط حضور بیشتر گردشگران با همکاری دستگاه‌های مربوطه در استان دانست و اظهار کرد: به علاوه با فعالیت این کمیته فضایی ایجاد می‌شود که خارجی‌هایی که وارد ایران می‌شوند از کرمانشاه نیز بازدید داشته باشد.

وی معتقد است نتیجه این کار افزایش اعتماد به نفس استان، شناساندن کرمانشاه به خارجی‌ها، توسعه سرمایه‌گذاری در استان، رونق گردشگری و همچنین به روز شدن سیستم‌ها و صنایع خواهد بود و بعلاوه در حوزه فرهنگی نیز پیامدهای مثبت خاص خود را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه پیشنهاد تشکیل این کمیته به مدیریت ارشد استان داده شده اما پاسخی در این زمینه دریافت نشده است، تاکید کرد: تقاضای اول ما این است که این کمیت هرچه زودتر تعیین تکلیف شود تا بتوانیم مسیر را برای روابط خارجی گسترده و قوی در استان باز کنیم.

وی بر لزوم توجه به مسئله خواهرخواندگی در استان نیز تاکید کرد که می‌توان به دنبال آن همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را نیز شکل داد.

کاشفی همچنین خواستار استفاده بیشتر از ظرفیت دفتر وزارت امور خارجه در استان شد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: اگر به همه این موارد توجه کنیم کرمانشاه از این انزوا خارج خواهد شد و شاهد برپایی رویدادها و فعالیت‌های بین المللی و حضور خارجی‌ها در کرمانشاه می‌شویم که پیامدهای مثبت آن به سمت استان سرازیر می‌شود.

خواندن 1921 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 12 بهمن 1398 09:11