EN   AR
چهارشنبه, 16 بهمن 1398 11:41

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از ارتقا 11 پله‌ای جایگاه بهبود فضای کسب و کار استان کرمانشاه در پاییز امسال نسبت به فصل تابستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی با اشاره به اینکه از سه سال قبل پایش فضای کسب و کار کشور به اتاق ایران واگذار شد و پیش از آن توسط مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی مجلس انجام می‌شد، گفت: از آن زمان تا کنون وضعیت فضای کسب و کار کشور و هر یک از استان‌ها به تفکیک بررسی و اعلام می‌شود.
وی با اشاره به تفاوتی که شیوه پایش فضای کسب و کار از سوی اتاق ایران با دوره قبل که توسط مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجلس انجام می‌شد دارد، عنوان کرد: در گذشته نظرسنجی صرفا از تشکل‌های اقتصادی و در هر استان فقط از هفت تا هشت تشکل انجام می‌شد

.
به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، اکنون این نظرسنجی به صورت مستقیم از فعالان اقتصادی و بر اساس سهم آنها از تولید ناخالص داخلی انجام می‌شود.
کاشفی یادآور شد: به علاوه این نظر سنجی از فعالان اقتصادی در سه حوزه اتاق بازرگانی (با سهم بیشتر)، اتاق تعاون و اتاق اصناف صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین پایشی که انجام شده استان کرمانشاه در فصل پاییز با عدد 6.04 برای بهبود فضای کسب و کار در جایگاه 17 کشور قرار گرفته است.
رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به ارتقا 11 پله‌ای جایگاه استان نسبت به فصل قبل (تابستان)، افزود: در فصل تابستان با عدد 6.23 برای شاخص بهبود فضای کسب و کار در جایگاه 28 کشور قرار داشتیم و در فصل بهار نیز رتبه 27 کشور بودیم.
کاشفی مهمترین مانعی که فعالان اقتصادی چه در استان کرمانشاه و چه در کشور به عنوان عامل برهم زننده فضای کسب و کار از آن یاد کردند را غیرقابل پیش‌بینی بودن و نوسانات قیمت مواد اولیه و محصولات اعلام کرد که به دلیل بی ثباتی چند وقت اخیر نرخ ارز و برخی محدودیت‌ها در واردات بوده است.
وی افزود: بی ثباتی در سیاست‌ها، قوانین، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر فضای کسب و کار که همان بخشنامه‌های خق‌الساعه است و همچنین دشواری در تامین مالی از سوی بانک‌ها را نیز عوامل دوم و سوم مخل فضای کسب و کار است که فعالان اقتصادی از آن گلایه داشتند.
به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، وجود انحصار و رانت، رقابت غیرمنصفانه شرکت‌ها، برداشت سلیقه‌ای مامورین دستگاه‌ها و نهادها، رویه‌های ناعادلانه مالیات و ... از دیگر عواملی است که در پاییز امسال بر نامناسب بودن فضای کسب و کار تاثیر داشته است.
وی در ادامه بهبود فضای کسب و کار استان را حاصل برخی از اقدامات، برپایی مستمر جلست شورای گفت و گو، ستاد تسهیل و ... دانست کهب اعث ایجاد حساسیت در مسئولین شده و افزود: امیدواریم با توجه به تاثیری که فضای کسب و کار در جذب سرمایه‌گذاران به استان دارد شاهد ادامه این روند و توجه بیشتر مسئولین به بهبود فضای کسب و کار باشیم.

خواندن 1759 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1398 13:08