EN   AR
یکشنبه, 11 اسفند 1398 12:04

"کرونا" با اقتصاد چه می‌کند؟

به گفته عضو هیات رییسه اتاق ایران، حوزه‌های گردشگری، تجارت خارجی و اصناف مهمترین بخش‌هایی هستند که از شیوع کرونا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

کیوان کاشفی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در جهان اقتصاد همه کشورهایی که درگیر بیماری هستند را تحت تاثیر قرار داده و این موضوع فقط مختص به ایران نیست، اظهار کرد: پیامدهای اقتصادی این معضل به نسبت وضعیت اقتصادی کشورها متفاوت بوده که البته هنوز برای تخمین خسارت‌های وارده زود است

.

وی با بیان اینکه برآوردها نشان می‌دهد ایران نیز در چند بخش به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار گرفته، بخش گردشگری را از بخش‌های تاثیرپذیر از این بیماری عنوان کرد و گفت: در کشور ایران با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز که پیک سفرها را داریم، پیامدهای شیوع کرونا بر گردشگری خود را بیشتر نشان می‌دهد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: بسیاری از هتل‌ها، مراکز اقامتی و رستوران‌ها یا با هدف رعایت موارد بهداشتی و یا نبود مشتری فعالیت خود را متوقف کرده اند.

کاشفی اصناف را دومین بخشی دانست که به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار رکود شده اند و عنوان کرد: اصناف مرتبط با مواد غذایی از جمله کافی شاپ‌ها، اغذیه فروشی‌ها و... این پیامدها را به صورت جدی‌تر شاهد هستند.

وی از تاثیر مهم شیوع ویروس کرونا بر تجارت خارجی و قطع ارتباط اقتصادی بین کشورها هم یاد کرد و افزود: بعد از شیوع کرونا ارتباط تجاری ما با برخی کشورها قطع شد و برخی کشورها نیز واردات کالا از ایران را محدود کردند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه درباره تاثیر این وضعیت بر مراودات تجاری با عراق به عنوان یک شریک تجاری اصلی خصوصا از طریق مرزهای کرمانشاه نیز گفت: اکنون مشکلی برای صادرات کالا در مرزهای استان نداریم، چون جابجایی کالاها بین دو کشور عمدتا با تخلیه و بارگیری همراه است.

کاشفی اضافه کرد: با وجود اینکه چند روز محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال شد، اما در نهایت توانستیم طرف عراقی را متقاعد کنیم و اگرچه برخی مرزهای ایران با عراق هنوز مشکلاتی دارند، اما مرزهای کرمانشاه با عراق همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

کاشفی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در برخی بخش‌ها نیز رونق را به همراه داشته، افزود: در حوزه تولید برخی کالاهای بهداشتی از جمله ماسک، مواد شوینده، محصولات ضدعفونی و... رونق را شاهد بوده ایم.

وی تاکید کرد: پیشنهادی هم در این زمینه به دولت ارائه دادیم مبنی بر اینکه واردات ماسک، لوازم ضدعفونی و... بدون ثبت سفارش صورت گیرد تا بتوانیم بازار داخل را اشباع کنیم و مردم در این زمینه کمتر در مضیقه باشند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ابراز امیدواری کرد با توجه به پیامدهای اقتصادی قابل توجهی که شیوع کرونا به همراه داشته، هرچه زودتر شاهد مدیریت این شرایط باشیم تا خسارت‌های وارده کمتر شود.

خواندن 1577 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 11 اسفند 1398 12:07