EN   AR
چهارشنبه, 11 تیر 1399 10:41

نشست هم‌اندیشی فعالان کشاورزی کرمانشاه با دکتر "محمد رشیدی" نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس اتاق کرمانشاه و جمعی از فعالین کشاورزی استان برگزار شد.

رئیس اتاق کرمانشاه در ابتدای این نشست از کشاورزی به عنوان فنر جهش اقتصادی کرمانشاه یاد کرد وگفت: بهره‌برداری مناسب از سامانه گرمسیری می‌تواند کشاورزی و صنایع تبدیلی کرمانشاه را فرسنگ‌ها جلو ببرد.
کیوان کاشفی از اهمیت بخش کشاورزی در استان یاد کرد که می‌تواند فنر جهش اقتصادی استان کرمانشاه باشد و افزود: متاسفانه صدای این بخش با وجود وسعتی که دارد، چندان بلند نیست.
وی ادامه داد: بیشتریی حمایت‌ها، تسهیلات و ... معمولا در سایر حوزه‌های اقتصادی متمرکز است و کشاورزی کمتر از این حمایت‌ها برخوردار می‌شود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه کشاورزی به صورت مستقیم با تغذیه مردم در ارتباط است، یادآور شد: از همین رو تمام کشورهای دنیا تمرکز ویژه‌ای بر بخش کشاورزی دارند و ما هم نباید از این مهم غافل شویم.
کاشفی از اینکه در دوره‌های گذشته نماینده‌ای از کرمانشاه در کمیسیون کشاورزی برای دفاع از این حوزه حضور نداشته ابراز تاسف کرد و ادامه داد: امیدواریم در دوره جدید حضور نماینده کرمانشاه در کمیسیون کشاورزی مجلس، سرآغاز انقلابی در بخش کشاورزی استان باشد.
وی تصمیم‌گیری‌های مناسب برای حوزه کشاورزی را ضروری دانست و یادآور شد: اگرچه نظام تصمیم‌گیری در ایران روال خاص و طولانی خود را دارد، اما می‌توان از کانال نمایندگان مجلس پیشنهاداتی برای اصلاحات ارائه داد که منجر به اصلاحات مورد نیاز بخش کشاورزی شود، اما لازمه این کار ارائه نظر و پیشنهاد توسط بخش خصوصی و پخته کردن پیشنهادات است.
رئیس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: برای این منظور هم بنیه کارشناسی و اساتید دانشگاهی قوی در کنار ما هستند و هم تشکل‌های خوبی در بخش کشاورزی داریم، اما باید درخواست‌ها و پیشنهادات را اولویت‌بندی کنیم.
کاشفی در ادامه اشاره‌ای هم به سامانه گرمسیری به عنوان یک پروژه عظیم و با ظرفیت در استان کرمانشاه داشت و گفت: این پروژه سرمایه ملی است که هفت تا هشت میلیارد دلار در آن هزینه شده و مشابه این طرح را کمتر در کشور داریم، اما باید برای بهره‌برداری از آب این سامانه برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم.
وی تاکید کرد: برای بهره‌برداری مناسب از این سرمایه عظیم، بخش خصوصی باید در کنار دستگاه‌های مربوطه مانند وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی باشد و بهترین راهکار برای بهره‌وری مناسب از این پروژه را ارائه دهد تا منفعت آن به تمام استان برسد.
رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، سامانه گرمسیری اگر به شیوه مناسب بهره‌برداری شود، می‌تواند بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی استان کرمانشاه را فرسنگ‌ها جلو بیندازد.
کاشفی در پایان از آمادگی اتاق بازرگانی کرمانشاه و تشکل‌های وابسته به آن برای تامین خوراک کارگروه‌های تخصصی شورای مشورتی پیشنهاد شده از سوی محمد رشیدی نماینده کرمانشاه در مجلس خبر داد.

تلاش کنیم کرمانشاه قطب کشاورزی کشور شود
نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید تلاش کنیم کرمانشاه واقعا به قطب کشاورزی کشور تبدیل شود.
محمد رشیدی اظهار کرد: از ابتدای فعالیت‌ نمایندگی خود ایجاد شورای مشورتی برای پیشبرد کارها و استفاده از ظرفیت صاحبنظران را مد نظر قرار دادم و زیرمجموعه این شورای مشورتی کارگروه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است.
رشیدی کارگروه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست را یکی از مهمترین این کارگروه‌ها دانست و افزود: در مجلس نیز با وجود آنکه امکان ورود به کمسیون صنعت و معدن را نیز داشتیم، اما کمیسیون کشاورزی را انتخاب کردم. این کمیسیون جای کار زیادی دارد و برای استان کرمانشاه نیز از اهمیتی ویژه برخوردار است.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به انباشت مشکلاتی که طی سال‌ها در بحش کشاورزی استان کرمانشاه وجود داشته، افزود: از سوی دیگر کشاورزی بخش بزرگی از کرمانشاه خصوصا در حوزه اقتصاد و بازرگانی را به خود اختصاص می‌دهد و باید ویژه به آن پرداخت.
رشیدی تاکید کرد: متاسفانه در دوره‌های گذشته نیز از کرمانشاه نماینده‌ای در کمیسیون کشاورزی نداشتیم و اکنون باید از فرصتی که ایجاد شده برای ایجاد اصلاحات ساختاری و توسعه کشاورزی استان استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه علی رغم اینکه ما در داخل استان کرمانشاه را قطب کشاورزی می‌دانیم، اما در وزارت جهاد کشاورزی هنوز کرمانشاه به صورت رسمی قطب کشاورزی محسوب نمی‌شود، خاطرنشان کرد: برای اینکه کرمانشاه واقعا قطب کشاورزی شود باید همه کمک کنیم. در این صورت وضعیت ساختار کشاورزی استان، شیوه تخصیص‌ها و ... نیز تغییر خواهد کرد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هدف از برگزاری این نشست هم‌اندیشی را استفاده از نکته نظرات فعالین کشاورزی، تحصیل کردگان این عرصه و اساتید دانشگاه دانست و یادآور شد: باید در زیر مجموعه کارگروه کشاورزی کمیته‌های تخصصی در حوزه شیلات، دامپروری، دامپزشکی، زراعت و ... ایجاد شود و هریک کار خود را پیش ببرند.
رشیدی اظهار کرد: جلسات کارشناسی کمیته‌ها باید به صورت مستمر برگزار شود و از دل آن خوراک و پیشنهاد به دست ما برسد که بتوانیم آن را در کمیسیون کشاورزی مطرح و برای مشکلات و اصلاح ساختارها کار کنیم.
وی با اشاره به نزدیک شدن فصل بودجه، افزود: باید به این مسئله نیز در کارگروه کشاورزی خصوصا با حضور مدیران مربوطه پرداخته شود.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه موضوع دیگری که در قالب کارگروه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست باید به آن توجه شود را وضعیت آتش‌سوزی جنگل‌ها دانست و ادامه داد: متاسفانه هم اکنون هزار هکتار از جنگل‌های کرمانشاه در حال سوختن است و محیط زیست و منابع طبیعی باید در این زمینه پاسخگو باشند.
رشیدی خاطرنشان کرد: سوختن حتی یک وجب از عرصه‌های محیط زیست و منابع طبیعی برای ما اهمیت دارد و باید به آن پرداخته شود.
وی با بیان اینکه تا کنون کار خاصی برای منابع طبیعی انجام نشده، افزود: فقط منابع طبیعی را غولی کرده‌ایم و مدام آن را بر سر کشاورزان می‌زنیم.
نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی سپس بر لزوم فاصله گرفتن از کارهای شعاری و "شوآف" تاکید کرد و ادامه داد: مجلس و استان جای شوآف نیست و مشکلات کنونی که مردم خصوصا در بعد معیشتی با آن مواجهند ناشی از همین شعار دادن‌ها است.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه بر استفاده از ظرفیت نخبگانی که در بخش‌های مختلف در استان داریم تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه تعداد سرمایه‌ها و افراد توانمند کرمانشاهی در مرکز کشور کم است.
بخش خصوصی محوریت سیاست‌گذاری تجارت محصولات کشاورزی باشد
ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه هم با بیان اینکه کرمانشاه می‌تواند به یکی از قطب‌های کشاورزی کشور تبدیل شود، اظهار کرد: هم اکنون برخی از تولیدات ما در سطح ملی و حتی جهان برند است که از جمله آنها می‌توان به نخود کرمانشاه، دام سنجابی و ... اشاره کرد.
وی ادامه داد: با وجود ظرفیت‌هایی که در بخش کشاورزی داریم چند مشکل اساسی سد راه توسعه این بخش است که یکی از مهمترین آنها قطع و برقرار کردن‌های مدام صادرات محصولات کشاورزی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه از دست رفتن بازارهای صادراتی که سال‌ها برای آن تلاش شده را یکی از اصلی‌ترین پیامدهای ممنوعیت‌های صادراتی کشاورزی دانست و عنوان کرد: یکی از مهمترین درخواست‌های ما ساماندهی این ممنوعیت‌های خلق‌السلاعه به بهانه تنظیم بازار داخل است.
مرادی تاکید کرد: راه حل تنظیم بازار داخلی ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی نیست، بلکه باید زمانی که کمبود داریم تولید را تقویت کنیم که در عین صادرات به بازارهای جهانی، بتوانیم نیازهای داخل کشور را نیز پوشش دهیم.
رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه از واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی هم انتقاد کرد که لطمات زیادی به تولیدکنندگان داخلی وارد می‌کند و باعث شده افت قیمت شدیدی در برخی از محصولات را شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: مثلا در بحث محصول نخود، واردات آن با ارز 4200 تومانی صورت می‌گرفت که البته با پیگیری‌های انجام شده نخود از گروه کالاهای اول که ارز دولتی به آن اختصاص می‌یابد خارج شد. اما درخواست دیگر ما وضع تعرفه 50 درصدی برای واردات این محصول با هدف جلوگیری از واردات بی‌رویه است.
مرادی یادآور شد: برای حل این مشکلات باید سیاست‌گذاری تجارت محصولات کشاورزی خصوصا در زمینه تنظیم بازار به تشکل‌های بخش خصوصی که سرد و گرم چشیده کار هستند و نیاز لحظه بازار را می‌دانند سپرده شود. فردی که در تهران در وزارتخانه نشسته نمی‌تواند شرایط بازار را در همه استان‌ها مدنظر قرار دهد و بعد تصمیم‌گیری کند.
وی معضل دیگر کنونی بخش کشاورزی را تامین نهاده‌ها خصوصا در بخش سم و کود دانست و یادآور شد: متاسفانه اکثر این نهاده‌ها وارداتی است و با قطع کردن ارز 4200 تومانی برای این محصولات احتمالا قیمت آنها خصوصا سموم کشاورزی چند برابر خواهد شد که این امر هزینه‌های تمام شده تولیدات کشاورزی را بالا می‌برد.
رئیس شورای ملی نخود خاطرنشان کرد: از سوی دیگر قیمت محصولات کشاورزی که به صورت تضمینی خرید می‌شود، توسط شورای اقتصاد به صورت دستوری و با رقم ناچیز تعیین می‌شود برای مثال قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم در سال جاری البته بعد از پیگیری‌های زیاد به 2500 تومان رسیده است.
مرادی معتقد است، اگر قرار باشد همین گندم را از طریق واردات تامین کنیم با احتساب هزینه‌های حمل و نقل و ... قیمت هرکیلوگرم گندم به شش یا هفت هزار تومان هم می‌رسد.
وی نتیجه این شیوه قیمت‌گذاری را کاهش تمایل کشاورزان برای کشت محصول دانست.
لزوم توسعه صنایع تبدیلی در استان کرمانشاه نکته دیگری بود که رئیس شورای ملی نخود بر آن تاکید کرد و ادامه داد: در کرمانشاه پتانسیل توسعه صنایع تبدیلی در محصولاتی مانند نخود، زعفران، سیب زمینی و ... را داریم.
مرادی راهکار توسعه صنایع تبدیلی را حمایت از سرمایه‌گذارانی دانست که تمایل به ورود به این عرصه دارند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان کرمانشاه همچنین از قدیمی بودن بسیاری از تجهیزات کشاورزی در استان هم یاد کرد و گفت: باید مکانیزاسیون کشاورزی را در اولویت قرار دهیم اما این امر نیازمند در نظر گرفتن تسهیلات برای کشاورزان است زیرا هم اکنون قیمت این تجهیزات بسیار بالا رفته و کشاورزان به تنهایی قادر به خرید آن نیستند.
مرادی اضافه کرد: عمر برخی از این ماشین آلات حتی تا 40 سال هم می‌رسد که این امر باعث افزایش ضایعات کشاورزی می‌شود.

خواندن 1108 دفعه