EN   AR
چهارشنبه, 11 تیر 1399 11:31

صنایع دانش بنیان، نیازمند ارتقا جایگاه

مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابزارسازان درمانگرخواستار حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش بنیان و تقویت وجهه اعتباری فعالین این عرصه شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، دکتر علیرضا سالکی با اشاره به مهمترین چالش‌هایی که واحدهای تولیدی دانش بنیان با آن مواجهند، از کمبود اعتبار و نقدینگی به عنوان یکی از مهمترین این مشکلات یاد کرد.
وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از واحدهای دانش بنیان برای تجاری سازی ایده خود و احداث کارگاه یا کارخانه نیازمند سرمایه هستند که چون گردش مالی چندانی هم ندارند امکان دریافت تسهیلات بانکی نیز برای آنها فراهم نیست.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابزارسازان درمانگر جا نیفتادن فرهنگ استفاده از محصولات نو و دانش بنیان بین مردم و مصرف کنندگان را نیز از دیگر مشکلات این شرکت‎ها دانست که در زمینه عرضه و بازاریابی محصولات آنها را با چالش مواجه می‌کند.
سالکی معتقد است هنوز آنطور که باید زمینه فرهنگی استفاده از محصولات دانش بنیان که با فرآیندهای نو تولید می‌شوند فراهم نشده است.
وی خاطرنشان کرد: معضل دیگری که واحدهای تولیدی دانش بنیان و فعالن این عرصه با آن مواجهند تقویت نشدن وجهه اعتباری و شخصیتی بین مردم، مسئولین، دستگاه‌های دولتی، نهادها و .. . است به گونه‌ای که خالقان شرکت‌های دانش بنیان گاهی حتی به اندازه ورزشکاران نیز جایگاه ندارند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابزارسازان درمانگر با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته مسیرهای ویژه برای انجام امور و پیشبرد اهداف شرکت‌های دانش بینان تعریف می‌شود که فعالان این عرصه حتی یک دقیقه اتلاف وقت هم نداشته باشند، یادآور شد: ما هم در ایران باید شرایط را برای فعالین این عرصه به گونه‌ای تعریف کنیم که پشت در اتاق مدیران و مسئولین معطل نمانند اما متاسفانه هم اکنون شرایط به این شکل پیش نمی‌رود.
سالکی اضافه کرد: این در حالی است که خالقین شرکت‌های دانش بنیان واقعا افراد نخبه‌ای هستند و حتی بر اساس آمارهای جهانی هم تنها یک درصد نخبگان می‌توانند ایده خود را وارد مرحله تجاری سازی و تولید ثروت کنند پس باید این افراد جایگاه و اعتبار اجتماعی ویژه‌ای حداقل به اندازه یک ورزشکار ملی داشته باشند.
وی با بیان اینکه بروکراسی اداری پیچیده نیز عامل دیگری بر کندی روند فعالیت شرکت‌های دانش بنیان است، اضافه کرد: اگر این موانع وجود نداشته باشد شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در زمان کوتاهی زمینه جهش تولید را فراهم کنند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابزارسازان درمانگر نمونه این مورد را مربوط به صدور مجوز راه‌اندازی پنج خط تولید محصولات بهداشتی مقابله با کرونا در بازه زمانی بسیار کوتاه مربوط به مجموعه ابزارسازان درمانگر دانست و افزود: بعد از شیوع کرونا در کرمانشاه، ظرف مدت 17 روز و البته با تلاش نیروهای مجموعه ابزارسازان درمانگر و حمایت خوب مسئولین استان توانستیم پنج خط تولید جدید راه‌اندازی کنیم که اگر قرار بود این روند در شرایط عادی طی شود حداقل شش ماه زمان نیاز داشت.
سالکی اظهار کرد: این امر نشان می‌دهد اگر این بروکراسی‌ها همیشه مانند شرایط بحرانی کرونا کوتاه شود، روند فعالیت واحدهای تولیدی دانش بنیان بسیار تسهیل خواهد شد.
وی اشاره‌ای هم به روند صادرات شرکت‌های دانش بنیان داشت و گفت: اگرچه این شرکت‌ها از نظر دانش و توانایی امکان صادرات را دارند اما گاهی شرایط آنطور که باید برای آنها فراهم نیست.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابزارسازان درمانگر با با بیان اینکه به دلیل بحران‌های مالی و اعتباری این شرکت‌ها گاهی نمی‌توانند به استانداردهای بین‌المللی برسند، گفت: البته راهکار و روند دستیابی به استانداردها را می‌دانند اما بودجه و شرایط کار چندان برای آنها فراهم نیست.
سالکی اضافه کرد: وقتی که شرکت‌های دانش بنیان بعد صادراتی داشته باشند ممکن است تا زمان فروش محصولات در بازارهای جهانی، مدتی پول آنها خواب داشته باشد که به دلیل محدودیت‌های مالی نمی‌توانند این روند را طی کنند.
وی یادآور شد: این در حالی است که در بازارهای جهانی خصوصا بازار عراق در همسایگی ما تمایل خوبی برای خرید محصولات شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابزارسازان درمانگر درباره راهکارهای حمایت از این شرکت‌ها نیز خاطرنشان کرد: مجموعه‌های دانش بنیان این شایستگی را دارند که دولت حمایت‌های مالی به صورت تنخواه گردان برای آنها درنظر بگیرد.
سالکی به بانک‌ها نیز اطمینان داد که شرکت‌های دانش بنیان بیش از هر گروه دیگری به بازگرداندن تسهیلات متعهد هستند.

خواندن 1002 دفعه