EN   AR
یکشنبه, 19 مرداد 1399 10:30

در نشست کارگروه توسعه صادرات مطرح شد: از تفاهم برای حمایت مالی تجارت و صادرات تا لزوم ایجاد پایانه صادرات محصولات کشاورزی

رئیس اتاق کرمانشاه خواستار راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین به عنوان پایلوت کشور شد.

کیوان کاشفی در کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه که با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، با اشاره به اهمیت صادرات محصولات کشاورزی خصوصا از طریق مرزهای استان کرمانشاه، گفت: طی دو سال گذشته نزدیک به 725 میلیون دلار محصوصات کشاورزی از مرزهای کرمانشاه صادر شده که این روند صادرات همچنان ادامه خواهد داشت

وی از مشکلاتی که اکنون پیش روی صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد یاد کرد و با بیان اینکه عمده این مشکلات به واسطه نبود زیرساخت‌های مناسب است، یادآور شد: عدم وجود امکاناتی نظیر سردخانه، انبار و... در مرزها باعث می‌شود صادرات محصولات کشاورزی گاهی با زیان همراه باشد و مجبورشویم برای جلوگیری از این زیان آنچه که طرف خارجی درخواست می‌کند را بپذیریم.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه می‌تواند پایلوت ایجاد پایانه صادرات محصولات کشاورزی در کشور باشد و استان‌های دیگر نیز در صورت موفقیت از تجربه ما استفاده کنند، خاطرنشان کرد: امکان راه‌اندازی این پایانه در منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین وجود دارد و سرمایه‌گذار نیز پای کار است.
کاشفی خواستار تسهیل در روند صدور مجوز و در نظر گرفتن مشوق‌هایی برای حمایت از سرمایه‌گذاری که در این زمینه پای کار است شد و عنوان کرد: اگر این پایانه راه‌اندازی شود، می‌توانیم در کنار آن خدماتی مانند بسته‌بندی محصولات کشاورزی و ... را نیز در نظر بگیریم.

تفاهم‌نامه‌ای برای تقویت بنیه صادرات و تجارت استان
وی در ادامه بر لزوم حمایت از صادرکنندگان و تجار و تقویت بنیه مالی آنها تاکید کرد و گفت: در همین راستا و با ابتکاری که در کرمانشاه رقم زدیم، به عنوان اولین استان در کشور تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای بین اتاق بازرگانی، سازمان صمت و بانک توسعه صادرات امضا خواهد شد که هدف آن تامین نقدینگی مورد نیاز این بخش است.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، بر اساس این تفاهم‌نامه سازمان صمت بخشی از کمک‌های فنی و اعتباری و لجستیک را در اختیار فعالین صادرات قرار می‌دهد، بانک توسعه صادرات در زمینه اعطای تسهیلات یارانه‌دار پای کار خواهد آمد و اتاق بازرگانی نیز بررسی صلاحیت متقاضیان و معرفی طرح‌های اولویت‌دار را انجام خواهد داد.
کاشفی ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح شاهدحمایت از فعالین اقتصادی حوزه تجارت خارجی باشیم و استان‌های دیگر نیز بتوانند از این کار الگو بگیرند.

زمان راه‌اندازی حمل یکسره فرا رسیده است
وی در ادامه بر لزوم راه‌اندازی حمل یکسره بین ایران و عراق و پس از آن تا سوریه تاکید کرد و با اشاره به مشکلاتی که نبود حمل یکسره در زمینه صادرات به عراق ایجاد کرده، گفت: تخلیه و بارگیری این حجم از کامیون در مرزها نه تنها کیفیت و ارزش افزوده صادرات را کاهش می‌دهد، بلکه زمان صادرات را نیز طولانی می‌کند.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه در حال حاضر عراق به کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه پیوسته، یادآور شد: اکنون بهترین زمان برای راه‌اندازی حمل یکسره است.
وی معتقد است، تا زمانی‌که حمل یکسره به عراق فعال شود می‌توان کارها را از طریق ایجاد شرکت‌های حمل و نقل مشترک بین دو کشور پیش برد که کار چندان دشواری نیست.
کاشفی با بیان اینکه در سال‌های گذشته پیگیری زیادی برای راه‌اندازی شرکت حمل و نقل مشترک انجام شد که مورد موافقت سازمان راهداری کشور قرار نگرفت، از سازمان توسعه تجارت خواست برای کمک به بهبود صادرات به عراق حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام دهد.
وی در پایان اشاره‌ای هم به وضعیت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان استان کرمانشاه داشت و با بیان اینکه بیش از 76 درصد صادرکنندگان به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند، گفت: تعلیق کارت بازرگانی برای کسانی‌که به تعهدات خود عمل نکرده‌اند نیز انجام شده است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است، اگر مهلت تعهدات ارزی تا شهریور ماه تمدید شود بسیاری از صادرکنندگان که اکنون موفق به رفع تعهدات ارزی خود نشده‌اند می‌توانند در موعد باقی مانده ارز صادراتی را به کشور برگردانند.

می توانیم جای بیشتری در بازار عراق داشته باشیم
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به 27 درصد بازار عراق در دست ایران است، گفت: باید از ظرفیت کرمانشاه برای حضور بیشتر در بازار عراق استفاده کنیم.
حمیدزادبوم افزود: در حال حاضر وضعیت حضور ما در بازار عراق بد نیست، بگونه‌ای که سهم 27 درصدی از بازار عراق داریم.
وی با بیان اینکه می‌توانیم در بازار عراق بیشتر از این جا باز کنیم، ادامه داد: مرزهای استان کرمانشاه می‌تواند به تقویت حضور ایران در عراق کمک کند و از همین رو این مرزها برای ما بسیار اهمیت دارد.
معاون وزیر صمت وضعیت کنونی زیرساخت‌های مرزی کرمانشاه را خوب ارزیابی کرد و یادآور شد: باید قدر پایانه‌های مرزی کرمانشاه را بدانیم، زیرا اگر همین زیرساخت‌ها نبود، صادرات فعلی را هم نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا باعث شده صادرات در بسیاری از کشورهای جهانی روند نزولی داشته باشد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه صادرات به بخش اقلیم کردستان عراق روند افزایشی داشته که کرمانشاه در این زمینه نقش مهمی داشته است.
زادبوم بر لزوم افزایش صادرات از مرزهای کرمانشاه تاکید کرد و گفت: برای افزایش صادرات از مرزهای کرمانشاه به عراق، باید زیرساخت‌های لجستیکی در مرزها مانند انبار، سردخانه و ... را افزایش دهیم.
وی یکی دیگر از ملزومات تقویت حضور در بازار عراق را راه‌اندازی حمل یکسره دانست و از پیگیری برای برقراری آن خبر داد و اضافه کرد: برای راه‌اندازی حمل یکسره باید سیستم حمل و نقل خود را در داخل ایران هم تجهیز کنیم، خصوصا در زمینه کانتینرهای یخچالی که به حدود دو تا سه هزار کانتینر یخچالی نیاز داریم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: در کنار توجه به بازار عراق به عنوان یکی از بازارهای مهم، کرمانشاه باید از ظرفیت دو بازار مهم دیگر شامل سوریه و لبنان نیز استفاده کند.
وی در ادامه با اشاره به برنامه‌هایی که برای تامین نقدینگی و حمایت‌های مالی از بخش صادرات وجود دارد، گفت: یکی از مهمترین برنامه‌هایی که داریم در نظر گرفتن بسته حمایتی در قالب چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی است.
وی ادامه داد: برای این منظور از سال گذشته دو هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده و معادل همین رقم را نیز بانک‌ها باید بگذارند که در قالب تسهیلات با سود 14.5 درصد به صادرکنندگان پرداخت می‌شود که چهار بانک خصوصا بانک توسعه صادرات در این زمینه فعالیت دارند.
به گفته معاون وزیر صمت از این چهار هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که در نظر گرفته شده تاکنون حدود 1800 میلیارد تومان آن پرداخت شده و پرداخت تسهیلات در سال جاری همچنان ادامه خواهد یافت.
وی همچنین بر لزوم حمایت از واحدهای تولیدی صادراتی خصوصا در سالی که مزین به سال جهش تولید است تاکید کرد و افزود: حتی در مباحث رفع تعهدات ارزی اگرچه کارت‌های بازرگانی برخی از تجار تعلیق شده، اما کارت بازرگانی واحدهای تولیدی را تعلیق نکردیم.
وی در ادامه از ظرفیت نخود کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: تلاش می‌کنیم شورای نخود را مانند بسیاری از شوراهای ملی دیگری که در کشور داریم مانند شورای زعفران، شورای آبزیان، شورای دام و طیور و ... پیش ببریم و تقویت کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت اشاره‌ای هم به موانع پیش روی صادرات سیمان داشت و عنوان کرد: ایرادی ندارد تا زمانی‌که مشکلات صادرات سیمان مرتفع می‌شود، کلینکر صادر کنیم که ارزش افزوده آن از بسیاری از کالاهای صادراتی دیگر بیشتر است.

صادرات شوخی بردار نیست
هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت صادرات و فعالیتی که صادرکنندگان در این زمینه دارند، افزود: متاسفانه در دو برهه زمانی سال‌های 1391و همچنین سال گذشته تاکنون، صادرکنندگان با مشکلات زیادی مواجه شدند و احساس می‌کنند هیچکس پشت آنها نیست.
وی با بیان اینکه صادرات موضوع شوخی برداری نیست، یادآور شد: این مشکلات ناشی از آن است که هر زمان تلاطم اقتصادی در کشور احساس می‌کنیم، ابتدا سراغ صادرات و مرزها می‌رویم و شروع به صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعددی می‌کنیم که فضا را برای صادرکنندگان تنگ می‌کند.
به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، در شرایطی صادرکنندگان ما با مشکل مواجهند که کشورهای دیگر با سرعت نور صادرات خود را تقویت می‌کنند و این امر باعث از دست رفتن بازارهای صادراتی ما خواهد شد.
حاتمی از عراق به عنوان یکی از مهمترین بازارهای صادراتی ایران یاد کرد و گفت: کرمانشاه نقش مهمی برای صادرات به عراق دارد و برای تقویت این نقش نیازمند توسعه زیرساخت‌های مرزی استان هستیم.
وی با بیان اینکه نزدیک به هفت درصد کل صادرات ایران از طریق مرزهای کرمانشاه انجام می‌شود و بخشی از کالاهای صادراتی از کرمانشاه تولید استان‌های دیگر است، خاطرنشان کرد: توقع داریم حداقل 10 درصد اعتبارات تشویقی و توسعه زیرساختی در زمینه مرزها و صادرات به کرمانشاه اختصاص یابد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت مرزهایی مانند شوشمی، شیخ صله و سومار تاکید کرد و ادامه داد: تقویت زیرساخت‌های این مرزها می‌تواند به توسعه صادرات کرمانشاه کمک کند.
حاتمی همچنین از ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین هم یاد کرد و گفت: این منطقه ۱۰۰ درصد صادراتی است و بسیاری از سرمایه‌گذاران از کشورهایی مانند چین، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی خود عراق برای سرمایه‌گذاری در این منطقه تمایل دارند.
در ادامه محسن دارابی رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه نیز اشاره‌ای به وضعیت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان کرمانشاه داشت و افزود: مجموع صادرات اظهار شده از مرزهای کرمانشاه در سال‌های 1397 و 1398 حدود 2.9 میلیارد دلار بوده که از این میزان فقط تعهدات ارزی 719 میلیون دلار محقق نشده است.
وی ادامه داد: کارت‌های بازرگانی تجاری که سهم 463 میلیون دلاری از این عدم تحقق داشتند تعلیق شده و مابقی نیز در دست اقدام است.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه با اشاره به ایجاد کمیته پایش برای بررسی وضعیت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: این کمیته به صورت مستمر و مورد به مورد وضعیت تعهدات ارزی صادرکنندگان را بررسی می‌کند.
دارابی معتقد است اگر مهلت رفع تعهدات ارزی تا شهریور ماه ادامه داشته باشد، بسیاری از صادرکنندگانی که باقی مانده‌اند می‌توانند به تعهدات ارزی خود عمل کنند.
وی اشاره‌ای هم به مشکلات صادرات سیمان و واردات نخود داشت و خواستار رفع این مشکلات شد.

لزوم بازگشایی هرچه زودتر "تیله کوه"
نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی تعلل در بازگشایی مرز "تیله‌کوه" را پذیرفتنی ندانست و گفت: با وجود آنکه طرف عراقی برای بازگشایی این مرز اعلام آمادگی کرده، ما هنوز در ایران کار را پیش نبرده‌ایم.
شهریار حیدری با اشاره به رایزنی‌هایی که با طرف عراقی برای بازگشایی مرز تیله‌کوه انجام شده، افزود: این مرز اکنون آماده افتتاح می‌باشد و طرف عراقی نیز موافق خود را اعلام کرده است.
وی ادامه داد: مشکل عدم بازگشایی این مرز از طرف ما است که گفته می‌شود باید پروسه بازگشایی آن مجددا طی شود، در حالیکه در جریان هستم این روند به هیچ عنوان ضروری نیست.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در ادامه از فعالیت 23 ساله مرز پرویزخان یاد کرد و گفت: توسعه این مرز متناسب با سابقه فعالیتی که دارد صورت نگرفته و توقع داریم توجه بیشتری از نظر اعتبارات به این مرز که کارکرد ملی دارد، معطوف شود.
حیدری با بیان اینکه مرز پرویزخان به لحاظ موقعیتی که دارد بهترین مرز برای واردات کالا به ایران است، یادآور شد: متاسفانه برای استفاده از مزیت‌های وارداتی این مرز کوتاهی شده است.
وی همچنین بر لزوم رونق سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین هم تاکید کرد و ادامه داد: این منطقه بهترین موقعیت را برای هدایت سرمایه‌گذاری به سمت استان کرمانشاه دارد.
عدم استفاده از ظرفیت کولبری از دیگر موضوعاتی بود که نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب از آن انتقاد و خاطرنشان کرد: جریان کولبری سال‌ها در این منطقه انجام شده است، پس از مدتی قرار بود کولبری در قالب ساماندهی فعالیت مرزنشینان انجام شود اما موانع مختلفی از جمله ممنوعیت واردات برخی کالاها، لزوم ثبت سفارش، تعهدات ارزی و ... که البته برخی از آنها نیز مرتفع شده باعث شد آنطور که باید از این ظرفیت برای معیشت مردم استفاده نشود.

در ادامه آرش لهونی نماینده پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار تعیین تکلیف هرچه زودتر منطقه ویژه اقتصادی اورامانات به عنوان یک مطالبه جدی مردم شد.
وی همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت بازارهای صادراتی کشورهای همسایه خصوصا عراق تاکید کرد و ادامه داد: شایسته نیست بازار عراق دست کشورهای دیگر باشد.
لهونی معتقد است، استفاده از ظرفیت صادراتی عراق می‌تواند به مثبت شدن تراز تجاری کشور ایران کمک کند.
بهبود زیرساخت‌های مرزی شوشمی و شیخ صله از دیگر مباحثی بود که لهونی به آن اشاره کرد.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه سه جانبه بین اتاق بازرگانی کرمانشاه، سازمان صمت و بانک توسعه صادرات با هدف تقویت بنیه مالی صادرکنندگان و تجار به امضا رسید.

خواندن 628 دفعه