EN   AR
شنبه, 27 دی 1399 09:36

شصت و دومین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه برگزار شد

جلسه شصت و دوم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با بررسی وضعیت بیکاری استان و همچنین مشکلات مالیاتی بنگاه‌های اقتصادی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در این جلسه که امروز (۲۵ دی) در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، به کاهش نرخ بیکاری استان در فصل پاییز اشاره کرد و افزود: طی بررسی‌های که مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق ایران انجام داد نیز این کاهش بیکاری پیش‌بینی می‌شد.
وی با بیان اینکه نباید این کاهش بیکاری را با دیده شک و تردید بنگریم زیرا این شیوه ارائه آمار بیکاری چند سال است که در سراسر کشور و برای همه استان‌ها با همین روند انجام می‌شود، اظهار کرد: پایین آمدن نرخ بیکاری کرمانشاه را باید با دید مثبت بنگریم.
رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است اگرچه جایگاه کنونی که در بیکاری داریم هنوز مورد تایید همه ما نیست و باید وضعیت بهتری داشته باشیم، اما نباید فراموش کنیم نرخ بیکاری کرمانشاه نسبت به سال‌های قبل کاهش قابل توجهی داشته است.

برپایی مراسم روز ملی صادرات کرمانشاه طی هفته‌های آینده
کاشفی همچنین از برپایی مراسم روز ملی صادرات کشور طی چند روز گذشته هم یاد کرد که به دلیل شرایط بیماری کرونا زمان آن به تاخیر افتاده بود و تاکید کرد: بنا داریم با توجه به اینکه وضعیت کرمانشاه اکنون زرد است، مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه را نیز طی یک یا دو هفته آینده برگزار کنیم..
عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه صادرکنندگان کشور و خصوصا استان کرمانشاه طی دو سال اخیر با سختی‌های بسیار زیادی مواجه بودند و آنطور که باید نتوانستیم به مشکلات آنها بپردازیم، یادآور شد: با وجود همه این مشکلات صادرکنندگان استان کرمانشاه طی ۹ ماهه امسال صادرات قابل توجهی داشتند که قابل تقدیر است.
وی اضافه کرد: بنا داریم یک جلسه اختصاصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را نیز به زودی به بررسی مشکلات صادرات اختصاص دهیم.

به مشکلات بررسی تراکنش‌های بانکی توسط مالیات رسیدگی شود
رئیس اتاق کرمانشاه سپس از گلایه برخی از فعالین اقتصادی در زمینه برخی مشکلات مالیاتی یاد کرد که در شوراهای حل اختلاف مالیاتی هم دیده می‌شود و گفت: مشکل اصلی آنجا است که بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۵ قانون مالیات کشور، مقرر شد سازمان امور مالیاتی بتواند تراکنش‌های بانکی را بررسی و از اطلاعات آن استفاده کند.
کاشفی افزود: از آنجاییکه این مصوبه صرفا مربوط به سال ۱۳۹۵ به بعد است اما گاهی شاهدیم امور مالیاتی تراکنش‌های بانکی سال‌های قبل از آن حتی گاهی تا سال ۱۳۹۱ را بررسی می‌کند در حالیکه در آن سال‌ها هیچ ذهنیتی بین مودیان در زمینه بررسی تراکنش‌های بانکی وجود نداشته است.
وی این روند را غیرقانونی دانست و خواستار رسیدگی به این مشکل شد که فعالین اقتصادی را به شدت دچار چالش کرده است.
کاشفی اظهار کرد: بنا داریم موضوع را در قالب مکاتبه‌ای با امضا استاندار به معاون اول رئیس جمهور ارجاع دهیم تا در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور مطرح و بررسی شود تا ظرف یک یا دو ماه آینده شاهد حل این مشکل به صورت ملی باشیم.

لزوم استفاده از ظرفیت شرکت‌های پخش در تنظیم بازار کرمانشاه
رئیس اتاق کرمانشاه همچنین از بررسی مشکلات شرکت‌های پخش استان در جلسات قبلی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان هم یاد کرد و ادامه داد: مصوبات خوبی در این زمینه داشتیم که شامل حل مشکل تامین سوخت خودروهای شرکت‌های پخش و همچنین تعیین تکلیف وضعیت کد پستی آنها بود.

به گفته کاشفی، همچنین مقرر شد مراکز پخش استان علاوه بر استفاده از ظرفیت واحد‌های تولیدی داخل استان امکان تعامل با شرکت‌های پخش ملی را نیز فراهم کنند و به علاوه از ظرفیت این شرکت‌ها در ستاد تنظیم بازار استان استفاده شود.
وی خاطرنشان کرد: به علاوه لازم است تعامل مناسبی بین شرکت‌های پخش و واحد‌های خرده‌فروشی ایجاد شود تا هم به بهبود سیستم پخش کالاها کمک شود و هم شاهد کاهش هزینه‌ها باشیم.

پیاده‌راه شدن خیابان "مدرس" تا 1400 متوقف است
به گفته استاندار کرمانشاه طرح پیاده‌راه شدن خیابان «مدرس» کرمانشاه تا سال ۱۴۰۰ اجرایی نخواهد شد.
هوشنگ بازوند نیز در این جلسه ، از پیاده‌راه شدن خیابان مدرس به عنوان طرح بسیار خوبی یاد کرد که اجرای آن برای کلانشهر کرمانشاه حیاتی است و همه بر اجرای آن توافق دارند.
وی مهمترین نکته درباره این طرح را زمان مناسب برای اجرای آن دانست و تاکید کرد: پیاده‌راه شدن مدرس زمانی خوب و موفق خواهد بود که همراهی و مشارکت شهروندان خصوصا کسبه این محدوده را داشته باشد.
استاندار کرمانشاه با اشاره به شرایط سختی که کسبه طی چند ماه اخیر به دلیل شرایط بیماری کرونا با آن مواجه بودند و خسارت سنگینی متحمل شدند، یادآور شد: اکنون درخواست بازاریان این است که پیاده‌راه شدن مدرس تا پشت سر گذاشتن بازار شب عید اجرایی نشود.
بازوند از توقف این طرح تا سال ۱۴۰۰ خبر داد و با بیان اینکه به شهردار کرمانشاه نیز اعلام شده که پیاده‌راه شدن مدرس فعلا تحت هیچ شرایطی شروع نشود، عنوان کرد: عملیاتی شدن این طرح در سال ۱۴۰۰ و بعد از هماهنگی با اصناف خواهد بود.

بین سرپل‌ذهاب و گیلانغرب، محل احتمالی سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری وزارت نفت
وی سپس از سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری وزارت نفت در کرمانشاه خبر داد و خاطرنشان کرد: تیم کارشناسی به این منظور اکنون سه روز است در کرمانشاه و از طریق بالگرد در حال شناسایی ظرفیت‌های منطقه و وضعیت میادین گازی هستند.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه تا این لحظه میادین گازی محدوده بین گیلانغرب و سرپل‌دهاب برای اجرای این سرمایه‌گذاری مناسب شناخته شده، یادآور شد: قرار است در این منطقه یک پالایشگاه و یک پتروشیمی احداث شود.
بازوند معتقد است، مجموع این سرمایه‌گذاری 50 هزار میلیارد تومانی و همچنین پتروشیمی اسلام آبادغرب که عملیات آن تا حدودی آغاز شده، می‌تواند بخشی از عقب ماندگی‌های کرمانشاه که عمدتا مربوط به سال‌های جنگ بوده را جبران کند.
وی اجرای این طرح‌های پتروشیمی و پالایشگاهی را زمینه‌ای برای توسعه استان دانست و تاکید کرد: همه باید کمک کنیم هرگونه مانع پیش روی اجرای این طرح‌ها برداشته شود.

جاذبه قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب برای سرمایه‌گذاری
استاندار کرمانشاه سپس از آخرین وضعیت منطقه آزاد تجاری قصرشیرین یاد کرد و گفت: این منطقه به احتمال زیاد جزو مناطقی است که به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد رسید.
بازوند تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را گامی برای رونق اقتصادی شهرستان‌های این محدوده دانست و تاکید کرد: قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری دارند.
وی برپایی یک همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای جذب سرمایه‌گذاران به این منطقه که از سوی نماینده این حوزه پیشنهاد شده را مورد استقبال قرار داد و افزود: بهتر است این همایش را پس از تصویب منطقه آزاد تجاری برگزار شود تا بتوانیم ثروت بیشتری را برای این منطقه جذب کنیم.
استاندار کرمانشاه همجواری با مرز عراق، وجود مرزهای رسمی متعدد، بازگشایی مرز خسروی پس از سال‌ها و ... را از مجموع مواردی دانست که این چند شهرستان را برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌کند.
بازوند همچنین از پیگیری جدی برای بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه هم خبر داد که از طرف ایران آمادگی لازم در این زمینه وجود دارد و ابراز امیدواری کرد این بازگشایی اواخر امسال یا اوایل سال آینده انجام شود.

باید همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قصرشیرین برگزار کنیم
نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب بر لزوم حذب سرمایه‌گذار در شهرستان‌های حوزه انتخابیه خود تاکید کرد و گفت: باید برای این منظور همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه برگزار کنیم.
شهریار حیدری از ظرفیت‌های قابل توجه سه شهرستان قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب یاد کرد و ادامه داد: این منطقه هم به واسطه داشتن میادین نفتی و گازی غنی و هم منابع معدنی قابل توجه، فرصتی خوب برای جذب سرمایه‌گذاران است.
وی دسترسی مناسب به بازار عراق را از دیگر مزایای این سه شهرستان برشمرد و عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم باید همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه برگزار شود.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه استفاده بهینه از ظرفیت‌های این منطقه را نیازمند همکاری بخش خصوصی دانست و تاکید کرد: وقتی که از قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب حرف می‌زنیم همه می‌گویند این منطقه پر از جذابیت سرمایه‌گذاری است، اما باید به کمک بخش خصوصی بررسی کنیم که چرا این ظرفیت‌ها تبدیل به کار اقتصادی نمی‌شود.
وی حضور بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این منطقه را ضروری دانست و یادآوری کرد: دولت با توجه به محدودیت‌هایی که دارد امکان سرمایه‌گذاری‌های گسترده ندارد، بلکه فقط لازم است بخش خصوصی را از بعد معنوی حمایت کند تا این بخش بتواند کارها را پیش ببرد.
حیدری در ادامه از مشکلات صادرکنندگان یاد کرد و با بیان اینکه مسائل چند وقت اخیر باعث بی‌انگیزه شدن آنها شده، ادامه داد: تجار کرمانشاه که سابقه دیرینه‌ای در تجارت داشتند، امروز به جای آنکه به بازرگانان بین‌المللی تبدیل شوند پیله‌ور شده‌اند و در عوض پیله‌وران نیز به کارگری روی آوردند.
وی معتقد است، این مشکلات اگر ادامه پیدا کند می‌تواند به حضور ما در بازار عراق لطمه بزند و کشورهای دیگر سهم ما در عراق را بگیرند.
این نماینده مجلس گفت: باید به کارکرد تجاری که از گذشته در استان وجود داشت برگردیم و از ظرفیت افراد باسابقه‌ای که در کرمانشاه تجارت و صادرات داشتند، استفاده کنیم.

درخواست برای تاخیر در پیاده‌راه شدن مدرس
رضا سلیم ساسانی رئیس اتاق اصناف کرمانشاه نیز در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه خواستار تاخیر در اجرای طزح پیاده راه خیابان مدرس شد و ، اظهار کرد: پیاده‌راه شدن مدرس طرح خوب و زیبا برای منظر شهر کرمانشاه است و هیچ مخالفتی با اجرای نداریم.
وی ادامه داد: تنها درخواست ما تاخیر دو، سه ماهه در اجرای این طرح است زیرا زمان اجرای آن دقیقا همزمان با بازار عید خواهد بود که مشکلاتی را برای کسبه این منطقه ایجاد می‌کند.
رئیس اتاق اصناف کرمانشاه خواستار حضور نماینده‌ای از اتاق اصناف در جلسات تصمیم‌گیری برای اجرای این طرح شد.
ساسانی اشاره‌ای هم به کاهش نرخ بیکاری کرمانشاه داشت و از نقش واحدهای صنفی در این زمینه یاد کرد و افزود: بر اساس اطلاعات که از سازمان صمت استان کرمانشاه دریافت کردیم بیش از 7600 نفر امسال در حوزه اصناف اشتغالزایی داشتیم که پروانه کسب همه این افراد موجود است و این اشتغالزایی در حالی صورت گرفته که اصناف در این چند ماه با مشکلات فراوانی مواجه بودند.

حسین بیات عضو هیات رئیسه اتاق اصناف کرمانشاه نیز با اشاره به اعلام شهرداری برای آغاز طرح پیاده‌راه مدرس از ابتدای بهمن ماه، عنوان کرد: شروع این کار دقیقا همزمان با بازار شب عید است.
وی با بیان اینکه بازار کرمانشاه در یکسال اخیر به دلیل شرایط بیماری کرونا بار سنگینی را متحمل شد و به دلیل تعطیلی‌های مستمر و کاهش ساعت کاری بسیاری از مغازه‌ها خسارت‌های سنگین دیدند، تاکید کرد: اکنون که همه منتظر استفاده از بازار عید هستند نباید اجرای این طرح مانع کسب بازاریان شود.
رئیس اتحادیه پوشاک کرمانشاه خاطرنشان کرد: البته این به معنای مخالفت بازاریان با اجرای پیاده‌راه شدن مدرس نیست بلکه تقاضا داریم این طرح مدتی به تاخیر بیفتد.
بیات ادامه داد: موضوع دیگر این است که طرح تعریض خیابان مدرس نزدیک به 50 سال مطرح بود و هنوز مقدمات آن مانند همسان سازی معبر مقابل مغازه‌ها انجام نشده اما اکنون این طرح را رها کردیم و سراغ برنامه‌ای جدید رفتیم.
وی گلایه‌ای هم از عدم حمایت از اصناف در شرایط رکود حاصل از بیماری کرونا داشت و گفت: اگرچه بار سنگین کرونا بر دوش اصناف بود اما ریالی کمک به اصناف نشد و هیچ دستگاهی چه مالیات، چه بانک و ... از حقوق خود برای کمک به اصناف نگذشتند.

خواندن 166 دفعه