EN   AR
چهارشنبه, 01 بهمن 1399 13:00

رئیس اتاق کرمانشاه تاکید کرد: مشکلات زیرساختی مرز «شیخ صله» باید هرچه زودتر مرتفع شود

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه خواستار ورود جدی دستگاه‌های متولی از جمله سازمان همیاری شهرداری‌ها به مشکلات زیرساختی دو مرز شوشمی و خصوصا شیخ صله شد و گفت: شایسته نیست در مرزی مانند شیخ صله با این میزان پتانسیل اکنون دپو 400 کامیون را داشته باشیم.
به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی با اشاره به مشکلاتی که به دلیل شرایط بیماری کرونا از ابتدای امسال برای صادرات خصوصا از طریق مرزهای عربی با عراق رخ داد، افزود: بسیاری از این مرزها از جمله خسروی، سومار و حتی مرزهایی مانند مهران، شلمچه و چذابه هنوز هم با گذشت چندین ماه به ظرفیت واقعی قبلی خود بازنگشته‌اند.
وی ادامه داد: در این مدت عمده بار صادراتی بر دوش مرزهای قسمت کردنشین عراق مانند پرویزخان، شوشمی، شیخ صله و ... بود که رونق بسیار خوبی در 10 ماهه امسال داشتند.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معتقد است این رونق به گونه‌ای بود که تردد تا حدود 250 کامیون در روز از مرز شیخ‌صله و 200 کامیون در روز از مرز شوشمی را شاهد بودیم که رقم قابل توجهی بود.
کاشفی مشکلی که اکنون پیش روی این دو مرز وجود دارد را فراهم نبودن زیرساخت‌ها متناسب با تردد این حجم از بار و کامیون دانست و عنوان کرد: متاسفانه در فصل بارندگی وضعیت این دو مرز خصوصا شیخ صله بسیار بدتر شده و مشکلاتی را برای کامیون‌داران ایجاد می‌کند که طی چند روز اخیر شاهد آن بودیم.
وی خاطرنشان کرد: در خروجی مرز شیخ صله شیب تندی داریم که در ایام بارندگی گل و لای وارد جاده شده و تردد کامیون‌ها را به شدت کند می‌کند به گونه‌ای که ظرفیت خروج کامیون به یک سوم کاهش می‌یابد.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، این معضل باعث شده اکنون دپو 400 کامیون را در مرز شیخ صله داشته باشیم که اصلا شایسته نیست.
کاشفی با بیان اینکه باید پیش از این پیش‌بینی لازم برای رسیدگی به مشکلات این مرزها در فصل بارندگی می‌شد، از دستگاه‌های متولی خصوصا سازمان همیاری شهرداری خواست هرچه سریع‌تر نسبت به رفع مشکلات این زیرساخت‌ها و خصوصا جاده شیخ صله اقدام کنند.
وی اظهار کرد: سازمان همیاری شهرداری به عنوان نهاد مدیریت کننده مرز که تمام هزینه‌ها و منافع را نیز دریافت می‌کند باید هرچه زودتر مشکل تردد محموله های صادراتی در مرز شیخ صله را مرتفع کند و چاره‌ای برای این موضوع بیاندیشد.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه این کار زمان زیادی ندارد و باید هرچه زودتر انجام شود، یادآور شد: دیگر نباید شاهد بروز چنین مشکلاتی و ازدحام کامیون‌ها در مرز ظرف یک تا دو ماه آینده که فصل بارندگی است، باشیم.
کاشفی همچنین از طرح این مشکلات در جلسه کارگروه صادرات استان نیز خبر داد که به زودی پیگیری خواهد شد و افزود: نباید اجازه رکود مرزهای مهمی مانند شوشمی و شیخ صله به دلیل مشکلات زیرساختی داده شود.
وی از موقعیت استراتژیک این دو مرز خصوصا در شرایط کنونی یاد کرد و افزود: مرز شوشمی دسترسی مناسبی به حلبچه که اخیرا استان شده فراهم می‌کند و نباید به دلیل مشکلات زیرساختی فرصت تردد مسافر و بار از این مرز از دست برود.

خواندن 194 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 بهمن 1399 13:35